آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

بسادگی سوختن بلندگوها را محال کنید

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
جناب hasanak عزیز
راستش این قضیه خازن که می فرمایید بیشتر در مورد آمپلی فایر هایی که با تغذیه تک کار می کنند وجود دارد ولی آمپلی فایر هایی که با ولتاژ دوبل کار میکنند دیگه این خازن رو در خروجی ندارند لذا بیشتر در معرض آسیب هستند .
پاینده باشید

با سلام و تشکر
بنابر این به استناد پاسخ حضرتعالی

وجود چنین خازنی در آمپلیفایرهای مورد تایید حضرتعالی اثبات میکند سری شدن خازن مناسب بهیچوجه موجب تضعیف جریان صوتی و یا قدرت خروجی و یا حذف فرکانسی نمیگردد (بجز DC یا فرکانس صفر )

اما اینکه چنین خازنی در برخی از آمپلیفایرها وجود ندارد دقیقا حق با شماست اما نه تنها مغایرتی با شیوه حقیر ندارد و دلیل ناکارآمدی آن نیست بلکه اتفاقا ازآنجاکه سوختن پوش پول در این نوع آمپلیفایرها موجب اتصال dc به بلندگو میشود و احنمال سوختن بلندگو را بسیار زیاد و بدیهی مبسازد لذا اضافه کردن این خازن در بلندگوی این آمپلیفایرها ضروری تر و مفیدتر از انواع دیگر است.

بله خروجی کلیه آمپلیفایرهای ترانسی نیز فاقد چنین خازنی است زیرا ثانویه چوک یا ترانس بزرگ اوت پوت اساسا مستقل از مدار و فاقد خازن است ولی عدم وجود خازن مغایرتی با اضافه کردن این خازن قبل از بلندگوی سیار آن ندارد و فقط باید ظرفیت خازن را متناسب با جریان صوتی انتخاب کنید

اگر در بخش پری آمپلیفایر دقت کنید حتی از خازنهای کوچک حدود 1 میکرو جهت کوپلینگ و انتقال سیگنال صوتی استفاده میشود ( بدلیل جریان ناچیز ) البته خازن هرچه بزرگتر باشد مانعی ندارد و فقط مقرون بصرفه نیست ولی هر چه جریان بیشتر میشود خازن بزرگتری میطلبد تا موجب تضعبف نشود

بنابمراتب من ادعا نکردم که چنین خازنی در کلیه آمپلیفایرها وجود دارد بلکه وجود چنین خازن سری را در متداولترین پوش پول بعنوان سندی مطرح کردم که ثابت میکند موجب تضعیف و یا حذف فرکانسی نمیگردد و الا استفاده نمیشد

و حتی متقابلا بعرض رساندم اضافه کردن چنین خازنی در آمپلیفایرهای نادر موجب قطع صدا میشود ( فقط یک لحظه صدا دارید ) که حدیث مستقلی دارد

اینگونه آمپلیفایرهای نادر از بدترین انواع آمپلیفایر است که به وفور و بسرعت میسوزند و عمر بسیار کوتاهی دارند و ما اینگونه آمپلیفایرها را یا نمیپذیریم و یا بخش قدرت آنرا با موافقت متقاضی بکلی تعویض میکنیم و از انواع مرغوب استفاده میکنیم

ازآنجاکه پخش ماشین دارای حجم کوچکی است تصور میکنم در برخی از پخش های ماشین از این انواع بسیار بد (جهت کاهش حجم) استفاده شده و البته سالیان درازی است که تعمیر پخش را نمیپذیریم ( جز انواع گرانقیمت )

ضمنا فرموده اید : در آمپلیفایرهایی که با ولتاژ دوبل کار میکنند دیگه این خازن رو در خروجی ندارند لذا بیشتر در معرض آسیب هستند .
چه چیزی در معرض آسیب است ؟ خازن یا آمپلیفایر یا بلندگو یا... ؟

بابت طرح ابهامات متوالی که علاوه بر احراز صحت و سقم و نقاط ضعف احتمالی ، موجب تنویر ذهن حقیر نیز میگردد بینهایت ممنون و سپاسگزارم.

سپاس و تشکر

آخرین ویرایش:

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,829
ضمنا فرموده اید : در آمپلیفایرهایی که با ولتاژ دوبل کار میکنند دیگه این خازن رو در خروجی ندارند لذا بیشتر در معرض آسیب هستند .
چه چیزی در معرض آسیب است ؟ خازن یا آمپلیفایر یا بلندگو یا... ؟
سپاس و تشکر

عرض سلام خدمت شما دوست عزیز
منظورم همان بلندگو هست البته امپلی فایر های امروزی مدارت محافظ دارند که هم پروتکشن بلندگو هست و هم آمپلی.
آمپلی فایری که خودم استفاده می کنم چند روز پیش به دلیل یک بی احتیاطی یک از ترانزیستورهای خروجی اش سوخت که پروتکشن این آمپلی سریعا" بلندگو رو از مدار خارج کرد این هم تصویر آمپلی فایر به همراه پروتکشنش که خودم ساخته ام.

http://redhue.ir/images/36276818326613309168.jpg
RedHue | Free Photo Upload Center » مشاهده تصویر
RedHue | Free Photo Upload Center » مشاهده تصویر
البته روشی هم که شما می فرمایید هم بصرفه هست و هم برای کسانی که تعمیرات انجام می دهند مفید.
موفق باشید

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
سلام و تشکر بابت رفع ابهام و ضمن تقدیر و تحسین فراوان

زحمات قابل تحسین حضرتعالی مایه مباهات و افتخار و بسیار لذتبخش است

البته هزاران سیستم حفاظتی مانع از این خطا نمیگردد که شخصی سهوا دو سیم بلندگوی سیار همین آمپلیفایر شما را به ولتاژ dc متصل کند

حتی اگر سیستم حفاظتی را داخل باند بلندگو نصب کنید (که روش مناسبی نیست و نیاز به تغذیه و سیمهای بیشتر دارد) در اینصورت هم مانع از خطای افراد نمیشوید

اساسا انگیزه طرح تجربه ناچیز حقیر بموجب حادثه ای حاصل گردید که در بخش نظر سنجی انجمن ( نرخنامه ... ) مطرح شده و یک بلندگوی قابل توجه در جریان تست پخش اتومبیل توسط استاد خبره ای سوخته و گویای این حقیقت است که خبره ترین اساتید هم با این حادثه مواجه میشوند چه رسد به من و ما..

مجهزترین آمپلیفایرها و دقیق ترین سیستم های حفاظتی نیز دلیل بی نیازی بلندگوهای سیار به خازن مذکور نیست زیرا:

اولا همانگونه که بعرض رساندم پروتکشن مانع از خطای اشخاص نمیگردد

ثانیا : با این فرض که بتوانیم دست کلیه افراد بشر را ببندیم که خطایی نکنند و از مجهزترین آمپلیفایر هم استفاده کنیم باز هم اعمال dc محتمل است

زیرا همین سیستمهای حفاظتی هم یک کم آدم هستند و ممکن است معیوب شوند و از کار بیافتند ( هرچند من تابحال ندیده ام و احتمال آن ضعیف است )

جان کلام اینکه اگر با هزاران پلیس و سیستم حفاظتی موجب پیشگیری از حملات و هجوم به بلندگو شوید دراینصورت نیز آنرا مصون نساخته اید

اما خازن موصوف بلندگوها را بکلی بیمه میکند ( مگر با برق شهر و ... که حادثه بسیار ..... بسیار بعیدی است )

ضمنا با توجه به تصویر ارسالی ( قطعات مصرفی ، فاصله قطعات ، حلقه های سیم تغذیه و غیره ) نویز و هوم قابل توجهی در بلندگوهای شما احساس میکنم
ولی میدانم چه زحمات قابل تحسینی کشیده اید بسیار بسیار زیباست.

سپاس و تحسین مجدد و مزید

آخرین ویرایش:

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,829
ضمنا با توجه به تصویر ارسالی ( قطعات مصرفی ، فاصله قطعات ، حلقه های سیم تغذیه و غیره ) نویز و هوم قابل توجهی در بلندگوهای شما احساس میکنم
ولی میدانم چه زحمات قابل تحسینی کشیده اید بسیار بسیار زیباست.

سپاس و تحسین مجدد و مزید
سلام بر شما دوست عزیز جناب غزال
اگر فاصله قطعات در برد آمپلی فایر کم باشد بهتر هست ؟؟ از جهت نویز پذیری منظورم هست.با تشکر

آخرین ویرایش توسط مدیر:

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,829
سلام و درود خدمت استاد عزیزم جناب غزال
سوالی برام پیش اومد در رابطه با موضوع فوق:
1)آیا بلندگوهایی (12 اینچ) که در اثر قوی بودن قدرت آمپلی فایر سیم پیچشون می سوزن رو میشه با قرار دادن خازن موصوف بیمه کرد؟؟
اگر بلی برای باندهای دوبل ( دوبلندگو 12 اینچ) همان یک خازن 4700 میکرو 50 ولت کفایت می کند؟؟
2) و سوال دیگرم این که تعمیر بلندگوهای فول رنج 12 این به صرفه هست و آا شما در تعمیرگاه خود تا به حال این کار را انجام داده اید؟؟
سپاس.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
سلام و درود خدمت استاد عزیزم جناب غزال
سوالی برام پیش اومد در رابطه با موضوع فوق:
1)آیا بلندگوهایی (12 اینچ) که در اثر قوی بودن قدرت آمپلی فایر سیم پیچشون می سوزن رو میشه با قرار دادن خازن موصوف بیمه کرد؟؟
اگر بلی برای باندهای دوبل ( دوبلندگو 12 اینچ) همان یک خازن 4700 میکرو 50 ولت کفایت می کند؟؟
2) و سوال دیگرم این که تعمیر بلندگوهای فول رنج 12 این به صرفه هست و آا شما در تعمیرگاه خود تا به حال این کار را انجام داده اید؟؟
سپاس.

سلام

من تقریبا اغلب مشاغل مامرتبط را هم تجربه کرده ام (هر چند ناچیز) و لذا بلندگو که مرتبط با الکترونیکه و گاها تعمیر کردم ولی ازآنجاکه بدون امکانات و بصورت دستی سیم پیچ در محل ایده آل نصب نمیشه لذا چنگی به دل نمیزنه ولی از این حیث که استفاده از سیم ضخیم تر را ممکن میکنه لذا عمرش زیاد میشه

درسته که موضوع تاپیک جلوگیری از سوختن بلندگو است اما سوختن بلندگوی 100 واتی که به 1000 وات متصل شده قطعی است و پیشگیری از چنین حالتی ضرورت نداره زیرا افراد بسیار مبتدی مرتکب چنین خطایی میشن

خازن مطروحه فقط DC را حذف میکنه و نباید از عبور سیگنال شنوایی جلوگیری کنه و تضعیفش کنه و لذا قدرت بالا را هم عبور میده و برای منظور شما اثری نداره

اصولا در رنج های بالای هر پدیده ای استهلاک زیاده
مثلا پلاتین کلید 100 میلی آمپری بیش از 100 سال عمر میکنه اما در رنج 10 آمپر خیلی زودتر و در رنج مگا آمپر خیلی خیلی زودتر عمرش تموم میشه

بلندگو هم همینه و عمر بلندگوهای پرقدرت خیلی کمتر از بلندگوهای ضعیفه ولی غالبا دیافراگم عیب میکنه نه سیم پیچ
مگر ولتاژ و یا قدرت نامناسبی بهش اعمال بشه

سپاس

آخرین ویرایش:

HOSE IN

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2011-10-28
1,494
8,635
KARAJ
سلام
.................................... مقدمه ........................................

اگرچه سالیان درازی است از این روش در بلنگوها استفاده میکنم و بعید نیست بسیاری از همکاران محترم نیز از این راهکار استفاده کرده باشند اما ازآنجاکه تاکنون در منبع و سایتی ندیده ام که مطرح شده باشد و از سوی دیگر

اخیرا یکی از همکاران محترم در خلال اعلام نظر خود در خصوص اجرت تعمیرات حادثه ای را تشریح فرموده که بلندگوی گرانقیمت تعمیرگاهش در جریان تست دستگاهی سوخته است . (بدلیل عبور ولتاژ dc )

لذا با مطالعه آن مصمم شدم راهکار خود را مطرح سازم تا بسادگی سوختن هر بلندگوی دلخواه را ناممکن سازید.(بویژه بلندگوهای پرتابل و گرانقیمت آمپلیفایرها )

.....................................راهکار ساده ...................................

ازآنجاکه مقاومت خازنها ( xc) متناسب با عکس مقدارظرفیت و فرکانس تغییر میکند لذا مقاومت آنها در فرکاسهای پایین افزایش می یابد بطوریکه کلیه خازنها در فرکانس صفر (dc) دارای مقاومت بینهایت هستند ( یعنی قطع کامل )

از سوی دیگر ازآنجاکه افزایش ظرفیت خازنها موجب کاهش مقاومت آنها میگردد
لذا اگر خازنی متناسب با جریان صوتی با بلندگوها سری کنید به این ترتیب مقاومتش برای ولتاژ dc بینهایت و گویی قطع است ولی برای فرکانس صوتی ، بسیار ناچیز و گویی اتصال کوتاه است

برای بلندگوهای کوچک و متوسط 1000/50v
برای بلندگوهای پرقدرت 4700/50v
و برای بلندگوهای بسیار پر قدرت از خازنهای بزرگتر ( یا چند خازن) استفاده کنید

بطوریکه پلاریته منفی خازن را به مثبت بلندگو متصل کنید و از این پس از پایه مثبت خازن بعنوان سیم مثبت بلندگو استفاده کنید و بهتر است یک مقاومت 4/7 کیلو اهمی نیز با خازن موازی کنید (بابت دشارژ درمواقع اتصال dc )

حالا اگر این بلندگو را بمدت یکسال هم به ولتاژ dc (مثلا باطری اتومبیل) متصل کنید هرگز نخواهد سوخت

قابل ذکر است بدلایل مشخص و معلومی که سخن را طویل میسازد و مجال گفتن نیست با این شیوه در آمپلیفایرهای بسیار خاص و نادر فقط یک لحظه صدا دارید اما در بیش از 99 درصد از آمپلیفایرها قابل استفاده است.

ضمنا با اتصال به dc فقط یک صدای تق ناشی از پاسخ گذرا و شارژ خازن میشنوید که هیچگونه ضرری ندارد.
سپاس
سلام استادبزرگوار
ازاین طرح ک ارایه کردیدبسیارسپاسگزارم
ایابرای تویترهم میشه استفاده کردیانه
من باندهای اکتیوفلشخوراجاره میدم تویترهاباخازن سرامیکی انجام میدادم 30درصدسوختگیهاکم شده بودحالااگرروشجنابعالی جواب بده روی تیوترهاباچه خازنی استفاده کنم ومقاومتش چندوات مقدارش چقدرباشه
قدرت باندهای من500وات15اینچی و12اینچی400واته.................................بازم بی نهایت سپاسگزارم ک تجربیات بسیارارزشمند خودتون دراختیاردوستان قرارمیدهید

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
سلام استادبزرگوار
ازاین طرح ک ارایه کردیدبسیارسپاسگزارم
ایابرای تویترهم میشه استفاده کردیانه
من باندهای اکتیوفلشخوراجاره میدم تویترهاباخازن سرامیکی انجام میدادم 30درصدسوختگیهاکم شده بودحالااگرروشجنابعالی جواب بده روی تیوترهاباچه خازنی استفاده کنم ومقاومتش چندوات مقدارش چقدرباشه
قدرت باندهای من500وات15اینچی و12اینچی400واته.................................بازم بی نهایت سپاسگزارم ک تجربیات بسیارارزشمند خودتون دراختیاردوستان قرارمیدهید

سلام

عزیزم در پست 1 که اتفاقا کپی فرمودید به تفصیل توضیح دادم و ازجمله عرض کردم

برای بلندگوهای کوچک و متوسط 1000/50v
برای بلندگوهای پرقدرت 4700/50v
و برای بلندگوهای بسیار پر قدرت از خازنهای بزرگتر ( یا چند خازن) استفاده کنید

لذا از خازن سری برای هر بلندگویی میتونی استفاده کنی
و اگه اشتباها بزرگترین خازن مثلا 10000 میکرویی را برای کوچکترین بلندگو هم استفاده کنی هیچگونه اشکال فنی نداره فقط خازن بزرگتر ، گرونتره و ضرورتی نداشته از خازن بزرگ و گرون استفاده کنی

جهت تست عملی هر خازنی را با بلندگو سری کرده و تست کنید اگر صدا ضعیف نشه همون خازن مناسبه
و از نظر رعایت هزینه کوچکترین خازنی که صدا را ضعیف نکنه مناسبه
یعنی اگه 470 میکرو صدا ضعیف نشه و با 220 میکرو صدا ضعیف بشه دراینصورت 470 میکرویی از نظر هزینه خوبه و هرچه بزرگتر از 470 باشه هیچگونه اشکالی نداره و فقط گرونتره

دلایل و تشریح بیشتر را در پست 33 تاپیک زیر مطالعه فرمایید
http://www.irantk.ir/irantk36376-3/
تحلیل{ مدارات و قطعات } در تعمیرات پاور ساپلای

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا