آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک تکشو

علت چسب زدن زیر خازن های الکترولیتی چیست؟؟؟؟؟؟

NICHICON

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
VIP PLUS
vip
vip افتخاری
کاربر
2012-03-01
1,477
12,060
به نام خدا
اساتید و تعمیرکاران عزیز سلام
مشاهده شده است که بعضی از شرکت های الکترونیکی.خازن های الکترولیتی خود مخصوصا در تغذیه ها را توسط چسب مخصوصی میچسبانند.
به نظر شما آیا استفاده کردن از این چسب تاثیری دارد؟؟؟
اصلا این چه نوع چسبی میباشد؟؟
مرسی از پاسخ های که قرار میدهید.

پیوست‌ها

• 110.1 کیلوبایت بازدیدها: 672

sardarshams

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2008-06-20
1,076
25,016
44
Azarbayjan-Miandoab
به نام خدا
اساتید و تعمیرکاران عزیز سلام
مشاهده شده است که بعضی از شرکت های الکترونیکی.خازن های الکترولیتی خود مخصوصا در تغذیه ها را توسط چسب مخصوصی میچسبانند.
به نظر شما آیا استفاده کردن از این چسب تاثیری دارد؟؟؟
اصلا این چه نوع چسبی میباشد؟؟
مرسی از پاسخ های که قرار میدهید.

سلام
فکر کنم بخاطر این زیر این خازن ها چسب می زنند که در حمل ونقل از روی برد کنده نشوند چون نسبت به قطعات دیگر اندازه بزرگی دارند ولی از نوع چسب اطلاعی ندارم

تاج

VIP+ افتخاری
کاربر
2010-03-15
458
1,638
اهواز
یه جایی هم خوندم که بعضی از دستگاههای فرکانس بالا به خصوص ، پارافین یا چسب به منطقه یا قطعه خاصی میزنن چونکه یه سری نوسان خیلی ضعیف ولی ممتد که در طول زمان زیاد باعث تضعیف ونشت دادن قطعات میشه.که رادیوها بیشتر دیدم.

NICHICON

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
VIP PLUS
vip
vip افتخاری
کاربر
2012-03-01
1,477
12,060
دوستان اگر به خاطر سنگینی باشه که تو تلوزیون ترانس چاپر وزنش خیلی زیاده ولی چسب بهش نمیزنند ..........
تو مونتاژ هم من بعید میدونم به چسب نیاز داشته باشند

صابری

کنترل کل سایت
ناظم انجمن
2009-05-31
11,796
134,634
اصفهان
دوستان اگر به خاطر سنگینی باشه که تو تلوزیون ترانس چاپر وزنش خیلی زیاده ولی چسب بهش نمیزنند ..........
تو مونتاژ هم من بعید میدونم به چسب نیاز داشته باشند
به نام خدا
سلام دوست عزیز.
همانطور که دوستان هم گفتند به خاطر سنگینی ان و به خاطر اینکه روی دو تا پایه لحیم شده چسب میزنند.
اما ترانس چاپر حداقل با 6 پایه یا بیشتر روی برد لحیم شده و نیاز به چسب ندارد!
خازنی که روی دو تا پایه لحیم شده ممکن است در اثر لرزشهای خفیف برد به مرور دچار لحیم سردی شود.
در مورد نوع چسب هم چیزی شبیه به چسب سر سیلندر مورد استفاده مکانیکها است.

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,550
با سلام :
خدمت دوستان عرض کنم اولا اینکه این ماده چسب نیست و نوعی
پلی اتیلن رزین یا تفلون رزینی هست که از منظر دید و خاصیت و به اصطلاع چسب گفته میشه . فرق عمده این مواد با یک چسب معمولی در عایق دی الکتریکی برای ولتاژهای بالای ان میباشد در ثانی : ماده رزین نسبت به چسب هایی که کاربرد عمومی دارن مقداری انعطاف پذیر هستند که این امر موقع کندن چسب کاملا واضح و روشن میباشد لذا چرایی استفاده از این مواد !! در خازن با توجه به خاصیت مواد مصرف شده {رزینی } پاسخ های ثابت نگهداشتن و جابجایی و.... را کم رنگ میکنه { ممکنه یکی از عوامل همین مورد باشد ولی صرفا این نیست }.
به نظر بنده تا حدودی پاسخ دوستمون
{ تاج} نزدیک هست حالا پیدا کنید پرتقال فروش را ؟
با تشکر .
موفق باشید .

مصطفی رحمانیان

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
سلام فرمایش همه دوستان خوب بود و من استفاده کردم به نظر من دو حالت دارد در برخی موارد اول از این ماده استفاده می کنند تا قطعه را در جای خود محکم نگه دارند چون بعدا داخل دیگ قلع وارد می شود و خاصیت چسب بیشتر نگه داری قطعه در جای صحیح است مورد دوم به دلیل بزرگی قطعه و لرزشی که به صورت مداوم در دستگاههای الکترونیکی وجود دارد حکایت ریختن چکه های آب بر سنگ سخت است که دیر یا زود سنگ را سوراخ می کند فقط تصور کنید در یک آمپلی فایر قدرت خازن ها چقدر بالا و پایین می پرند و اگر چسب هم نداشته باشند خیلی زود پایه ها قطع و یا دچار قلع مردگی می شوند

digital84

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
vip افتخاری
کاربر
2006-10-03
376
4,979
اصفهان
من هم با نظر آقا مصطفی موافقم قطعاتی مثه خازنهای نسبتا بزرگ و بزرگ رو به این دلیل چسب میزنن که وقتی وارد حوضچه قلع میشه به خاطر جثه بزرگ و سبکش حالت آلا کنگی به اون دست میده و از حالت مطلوبی که روی برد نشسته خارج میشه و تا میاد قلع سرد بشه به خاطر اون تکونها دچار لحیم پوکی یا سردی میشه و گاها بخاطر طراحی خاصی که مثلا ال سی دی ها دارن امکان استفاده ایستاده برای اونها نیست خازنهارو چسب میزنن که توی مونتاژ کردن جابجا نشن و فشار به پایه ها نیاد در مورد چاپر هم غالبا به صورت دستی لحیم کاری میشه چون واقعا سنگین هستند البته شرکتها اگه دقت کرده باشید یه سری پرچ اول داخل سوراخهائی که قرای پایه های چاپر بشینه میزنن تا استحکام و سطح در گیری پایه های چاپر و ترانس هایولتاژ رو به دلیل جریان کشی زیاد رو بیشتر کنن تا به مرور زمان دچار لحییم سردیی نشه
شاد و پیروز باشید

بالا