آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

Possible system board failure — Chipset error

hosein.asadolahi

کاربر حرفه ای
کاربر
2009-05-06
153
4,000
گنبد کاووس
با سلام و خسته نباشید خدمت همهٔ اساتید محترم

سر یک لب‌تاپ به مشکل خوردم ، ممنون میشم راهنمایی کنید
مدل : dell INSPIRON n5010

مشکل : در حالت باتری مد ، بعد از روشن کردن شروع به بوق زدن می‌کنه ( ۳ بوق - ۳ بوق - .....) و هیچ تصویری ندارم ، و در حالتی که به آدابتور وصلش می‌کنم ، لب‌تاپ خودش روشن می‌شه ولی‌ بوقی نمی‌زنه ، و باز هم هیچ تصویری ندارم . و در این حالت که به آدابتور وصل هستش لب‌تاپ اصلا خاموش نمی‌شه .

کار‌های انجام شده : چک کردن رم‌ها (اوکی) ، چک کردن پایه رم‌ها و تمیز کردنشون ، سرویس کلی‌ مادربرد . وصل کردن مانیتور دیگه . خالی‌ کردن برق ( چسبیدن دکمه پاور ) .

تو ستاپ گاید این مدل لب‌تاپ نوشته ۳ بوق = Possible system board failure — Chipset error

ممنون میشم کمکم کنید .

همتا

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
کاربر +vip پلاس
کاربر
2011-08-13
1,886
6,820
کرمان
با سلام خدمت دوست عزیز اولا باید کمی صبورباشید تا مدیران ارجمن جوابگوباشند مدیران هم مثل شما شاید گرفتار باشند نتونند سریع جواب بدهند شما کل برد را سرویس کن بعد اگه دوتا رم داری بایکی تست کن بعد یک هیت نرم بکش بعد اگه نشد بایوس را پروگرامش کن این کار ها رو انجام بده نتیجه رو اعلام کن موفق باشید

Service Manual

D e b u g g e R
مدیرکل
معاونت انجمن
2007-06-19
13,672
176,782
iRanTK.iR
System Beep Codes

Dell™ XPS One™ Service Manual
The <%= strMarketingName %> can emit a series of beeps during start-up if the display cannot show errors or problems. These series of beeps, called beep codes, identify various problems.

3 means 3-3-3-3… That is 3 beeps and 3 beeps and …: Endless looping until you press the power button to shut down the system.
The delay between each beep is 300ms, The delay between each set of beeps is 3 sec, The beep sound last 300ms.
After each beep and each set of beeps, the BIOS should detect if you press the power button. If you do, BIOS will jump out from looping and execute the normal shutdown process and power system

dell.JPG

See this Link :

inspiron 1525 won't turn on - Laptop General Hardware Forum - Laptop - Dell Community

پیوست‌ها

hosein.asadolahi

کاربر حرفه ای
کاربر
2009-05-06
153
4,000
گنبد کاووس
سلام مجدد

همونجور که علی‌ آقا فرمودن ، سرویس کامل کردم ، هیت نرم هم دادم ، رم رو همه‌جوره تست کردم حتا با ۲ تا رام دیگه و تک تک . چیپ بایوس هم تعویض شد . ولی‌ انگار نه انگار . اگه با دیوار این کار هارو می‌کردم یه عکس عملی‌ انجام میداد . الان می‌‌مونه ایسی شارژ و سایر نکاتی‌ که دوستان گفتن . اگه لطف کنید راهنمایی کنید ممنون میشم .

۱اینکه وقتی‌ من کلید fn رو می‌چسبم و پاور رو میزنم ، بجایه ۳ بوق ، ۷ بوق می‌زنه که تو بیپ کد نشانه مشکل از سی‌پی‌یو هستش . با این وجود باز هم ممکن از ایسی شارژ باشه ؟؟؟؟

و ۲ اینکه اگه جوابتون مثبت هستش ، راهنمای می‌کنید ایسی شارژش کجاست ؟ :-(

۳اینکه همون طور که جناب سرویس منوال فرمودن gate a20 یا super i/o chip ، یا keyboard controler ، اگه مشکل داشته باشن ، به چه شکلی‌ می‌شه تستشون کرد .

خواهشاً کمک کنید ، تا از اجر دنیوی و اخروی بهره مند بشین . فکر کنین داداش کوچیک ترتون داره سوال پیچتون می‌کنه .

بازم شرمنده

hosein.asadolahi

کاربر حرفه ای
کاربر
2009-05-06
153
4,000
گنبد کاووس
با سلام خدمت همه اساتید عزیز

همینجا می‌خوام از آقا مهدی تشکر ویژه کنم ، ایشون با مهربونی تمام ، به جای اینکه به دست من ماهی‌ بدن ، به من راه ماهیگیری رو یاد دادن . شما با این کارتون منو بنده خودتون کردین . واقعا سپس گذارم از شما و همهٔ کسانی‌ که تو این سایت به هر نحوی فعالیت می‌کنن . البته اینو هم بگم که یک شاگرد همیشه به کمک استاد خودش نیازمند هست و خواهد بود . امید وارم ، همیشه شاد و پیروز و سر بلند باشید .

کوچیکه همه شما عزیزان (حسین)

hosein.asadolahi

کاربر حرفه ای
کاربر
2009-05-06
153
4,000
گنبد کاووس
سلام خدمت تمام اساتید عزیز

می‌خواستم کارهای که انجام دادم و به نتیجه نرسیدم رو بگم که حداقل باقی دوستان در جریان باشن .

۱: ابتدا کار همان جور که آقا مهدی فرمودن ۲ ساتع کامل با ذره‌بین افتادم رو معین و با دقت همهجاشو نگاه کردم ، هیچ علامتی یا نشنی از خرابی قطعه ندیدم .

۲: سیرویس کامل دادم با تینر ۲۰۰۰ .

۳: یه هیت ملایم دادم کل مینو .

۴: رم‌ها تعویض شد ، و جابجا و همچنین تک تک تست شد .

۵: ولتاژ گیری کردم ، ۱۹ ولت رو تو کل مادر داشتم ، ولی‌ وکر مشاهده نشد .

۶: آیسی شارژ تعویض شد .

۷: بایوس پروگرام شد و نصب شد .

۸: باز هم ولتاژ گیری کردم ، و باز هم مثل قبل بود .

۹: تنها تفاوتی‌ که با قبل داشت اینه که قبل از این کارا ، وقتی‌ بدون باتری و فقط آدابتور متصل بود ، خود لب‌تاپ روشن میشد ، ولی‌ الان اینجوری نیست و این مشکل رفع شد .

۱۰: هیچ قطعه داغ نمی‌شه جز یه آیسی که سمت مدار آدیو .

نتیجه = ؟؟؟؟؟؟؟؟

تنها شاکی‌ که خودم دارم و تست نشده : ۱:سی‌پی‌یو ۲:أان.ب

از دوستان خواهش می‌کنم راهنمایی‌ کنن . ممنون

:computer:

kaveh.21

کاربر
2011-10-25
120
605
شاهی در طبرستان
با درود دوست من

داره داستان لپ تاپ شما جالب میشه
اول اینکه شما یه لطفی در حق بشریت انجام بده و اون تینر 2000 رو بنداز بیرون!!!
چون تینر 2000 بیشترش روغنه !!!
لطفا با تینر 10000 شستشو بده و بعد شستشو بهتره با هیتر که درجه اون روی حداقل هست یه بادی بگیری مخصوصا زیر چیپ ها و سوکت cpu تا خشک بشه
(تمامی چیپست و cpu و رم لب تاپ ها فرکانسی هستند واسه همین بهتره با 2000
شستشو ندی)
راستی اون ایسی که داغ میکنه ، در چه حدی داغ میکنه اگه به حد التهاب میرسه حتما عوضش کن

Service Manual

D e b u g g e R
مدیرکل
معاونت انجمن
2007-06-19
13,672
176,782
iRanTK.iR
سلام خدمت تمام اساتید عزیز

می‌خواستم کارهای که انجام دادم و به نتیجه نرسیدم رو بگم که حداقل باقی دوستان در جریان باشن .

۱: ابتدا کار همان جور که آقا مهدی فرمودن ۲ ساتع کامل با ذره‌بین افتادم رو معین و با دقت همهجاشو نگاه کردم ، هیچ علامتی یا نشنی از خرابی قطعه ندیدم .

۲: سیرویس کامل دادم با تینر ۲۰۰۰ .

۳: یه هیت ملایم دادم کل مینو .

۴: رم‌ها تعویض شد ، و جابجا و همچنین تک تک تست شد .

۵: ولتاژ گیری کردم ، ۱۹ ولت رو تو کل مادر داشتم ، ولی‌ وکر مشاهده نشد .

۶: آیسی شارژ تعویض شد .

۷: بایوس پروگرام شد و نصب شد .

۸: باز هم ولتاژ گیری کردم ، و باز هم مثل قبل بود .

۹: تنها تفاوتی‌ که با قبل داشت اینه که قبل از این کارا ، وقتی‌ بدون باتری و فقط آدابتور متصل بود ، خود لب‌تاپ روشن میشد ، ولی‌ الان اینجوری نیست و این مشکل رفع شد .

۱۰: هیچ قطعه داغ نمی‌شه جز یه آیسی که سمت مدار آدیو .

نتیجه = ؟؟؟؟؟؟؟؟

تنها شاکی‌ که خودم دارم و تست نشده : ۱:سی‌پی‌یو ۲:أان.ب

از دوستان خواهش می‌کنم راهنمایی‌ کنن . ممنون

:computer:

سلام

به من پيام داده بوديد که به اين تاپيک سري بزنم ، والا من اصلا لپ تاپ تعمير نمي کنم ولي در لينکي که در پست قبلي بهتون دادم اگر نگاه کنيد نوشته شده :

I see. Try removing drives (hard drive and optical drive) then turn it on. Lets see if it will stay on. Also you might want to check and reseat RAMs (memory) of your computer.

If it still shuts down, this is a motherboard failure. Dell can replace it if this is under warranty.

Regards

اول سي دي رام و هارد ديسک رو برداريد و بعد دستگاه رو روشن کنيد اگر مشکل باقي بود رم ها رو چک کنيد و در نهايت اگر مشکل حل نشد مادربرد خراب هست ، اما به قطعه خاصي اشاره نکرده ............. يا حق

proman

کاربر
2010-05-06
198
424
کرج
با سلام به اساتيد بزرگوار و دوستان گرامي
اين مشكل براي 5010 زياد پيش مياد
زحمت بكش بعد از تمام تست هاي كه انجام دادي يه چيپ گرافيكش هم هيت زير و رو قشنگ بگير احتمال زياد درست ميشه
من همينچن دستگاهي داشتم با گرم كردن چيپ درست شد
موفق باشي

بالا