آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: کمک در مورد روشن نشدن مین

yp1248

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2011-10-12
335
1,940
اصفهان
سلام دوست من ،
ایراد روشن نشدن علتهای محدودی داره که راحت میتونی پیدا کنی اما قبل از اون جامپر CMOS رو نگاه کن که روحالت Clear نباشه
بعد، از اتصالی نبودن برق روی مادربرد شروع کن. با مولتی متر سیمهای سبز،زرد ، قرمز و ... رو با زمین تست کن.
بعد تموم اسلاتها رو با دقت زیر لوپ چک کن چون ممکنه مثلا یکی از اسلتهای PCI پایه های متصل شده داشته باشه و شما رو سر کار گذاشته...
از نظر سلف پریدگی تموم قسمتهای ماادربرد رو چک کن...
ولتاژ VSB رو اول از سیم بنفش روی سوکت 24پین بگیر و بعد روی پایه PWR_SW پنل جلو . در اینحالت باید ولتاژی بین 2.5 تا 4.8 ولت روی پایه داشته باشی. اگه ولتاژ رو داشتی میری سراغ I/O اینجا نیاز به یه اسیلوسکوپ هست دیتا شیت I/O رو پیدا میکنی و پایه CLK v رو پیدا میکنی بعد وقتی که مادربرد رو سوییچ میکنی به اسکوپ نگاه کن ببین پالسی تولید میشه یا نه اگه پالس تولید نشه ایراد یکی از ترانزیستورهای نزدیک پنل جلو هست که باید بیرون مدار تستشون کنی اگه پالس تولید شد سراغ پایه PowerGood I/O میری و پالس تولید شده هنگام سوییچ کردن رو تست میکنی اگه تولید نشد I/O رو تعویض میکنی و اگه پالس تولید شد یه قسمت داره Error به I/O گزارش میکنه که اجازه سوییچ نمیده رایجترین مشکل در این مرحله سوختگی چیپ جنوبی هست...
اگه مراحلی که گفتم رو بدقت انجام بدی تا 90% میتونی عیب رو پیدا کنی چون ایراد روشن نشدن مادربرد 90% اشکالاتش تا اینجا هست.
یا حق...

msmp2

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2012-11-28
357
807
زمانی که با اتصال سیم سبز ومشکی استارت میزنی بعد از فعال شدن پاور باید یه دور کلید پاور رو هم از فرونت پنل بزنی که یه دور مین ریست میشه و ممکنه تصویر هم بده
تست کنید و نتیجه رو اعلام کنید

jaxtor

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-06-29
1,664
18,383
با سلام خدمت مدیر بخش و دوستان محترم:

دوستان عزیز من یه مین دستم رسیده که هرکاریش میکنم روشن نمیشه بدون 12ولت cpu هم که میزنم روشن نمیشه

کریستال رو چند بار عوض کردم جواب نداد

تمام فت ها ( موس فیت ها )رو چک کردم همه سالم بودن باز استارت نمیخوره

چیپ جنوبی رو فشار دادم و استارت زدم بازم روشن نشد

روی پنل ولتاژ5 رو داره اما خبری ار استارت نیست

من خودم خیلی دنبال شارتی گشتم پیدا نکردم

قسمت cpu رو با منبع تغذیه زدم شارتی نداشت

سیم سبز ومشکی رو که به هم اتصال میدم روشن میشه

وقتی به این روش روشن میکنم cpu داغ نمیکنه روی مین هیچ قطعهای داغ نمیکنه

مدل مین giga-p41t-d3p هستش

و از مین های جدید هستش روی کریستال ولتاژ 67صدم ولت رو دارم
i/oولتاژ3.3رو داره روی چیپ جنوبی یه هیت گرفتم اما خیلی کم

مین دوال بایوس هستش هر دو رو هم که در اوردم استار زدم جواب نداد

نکته :

دوستان نگن اشکال از ولتاژ کریستال هستش که معنی نمیده چون من الان روی چند مین سالم که تست کردم همه تقریبا 45.75.67.صدم ولت داشتن فقط کریستالهای ولتاژ 1یک رو نشون میدن که روی مین تک چیپ باشن چک کنین و ببینین

دوست عزیز باتری بکاب و کریستال لوله ای کنار باتری بکاپ را تعویض کنید و اگر جواب نداد چیپ جنوبی را ریسولد کنید و نتیجه را اعلام کنید

با تشکر

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: kh@sh

milad_tm

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-08-10
362
12,650
گيلان-رشت
با سلام خدمت دوستان عزيز:
دلايل روشن نشدن مادربرد بسيار زياد است كه دلايل رايجش:شورتي در مدار CPU ويا مادربرد/IO/چيپ جنوبي و... است/در بعضي از مواقع كه ما فت ها رو تست مي كنيم و مي بينيم شورتي ندارد و يا به اصطلاح در 6 حالت جواب مي دهد فكر مي منيم فت ها سالم است ولي در بعضي از موارد به اين شكل نيست/دوست عزيز شما بايد مرحله به مرحله مادربرد را تست كنيد كه دوستان به صورت پراكنده فرمودند/

milad_tm

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-08-10
362
12,650
گيلان-رشت
اگر مي توانيد فت هاي دور مدار CPU را درآوريد و بدون آنها مادربرد را روشن كنيد/

بالا