آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

نحوه پیدا کردن اتصال در مدار

Ebadiyan

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-08-11
494
1,948
سلام .برای من چندین سری پیش امده که لپتاپ.کارت گرافیک .برد ماین ال سی دی و ........ امده که شارت شده اند واتصال دارند و هیچ قطعه سوخته روی انها مشاهده نمیشود ولی به عنوان مثال همه یااکثر خازن های smd بوق مستقیم و اهمتر هم عدد 0 را نشان میدهد چندین بار حتی حوصله کردم و همه قطعات مشکوک (خازن smd) را خارج کردم که اتصال را پیدا کنم و به نتیجه نرسیدم ...میخواستم سوال کنم راهی دارد که در همچین برد هایی سریعتر به اتصال در مدار پی برد ؟؟؟

aisam

کاربر vip
vip
کاربر
2008-11-30
450
6,252
سلام
بله دوست عزیز
اتفاقا میخواستم تایپیکی راجع به این موضوع بزنم که یک را ه ابتکاری وبسیار مفید وکار امد می باشد
طرز کار به این صورت است که:
[hide] شما باید اول حدس بزنید که این مدار با چند ولت وچند امپر کار میکند مثلا شما حدس میزنید که این مدار با ولتاژ 3v وجریان2aکار میکند شما یک اداپتورباید داشته باشید جریان بالاتر از 2 امپر را بدهد مثلا 4 امپر ولتاژ را روی 2 ولت تنظیم میکنید یعنی کمتر از ولتاژ کاری مدار جهت حفاظت از مدار از طریق کابلهای اداپتور با رعایت نقاط مثبت ومنفی
وقتی که ولتاژ وارد مدار شد نقاط یا قطعاتی که اتصال دارند داغ میکنند وگاهی دودی نیز از ان قطعه معیوب ساطع میشود با لمس کردن قطعات ویک نگاه سطحی ...شما به همین راحتی قطعه معیوب را پیدا میکنید
[/hide]
این یک تجربه ناقابل بود که در اختیار همکاران قرار گرفت
به امید موفقیت

آخرین ویرایش:

Ebadiyan

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-08-11
494
1,948

تشکر از راهنمایی
1-به ورودی برق اون دستگاه بدیم این امپر بالا و ولتاژ کم رو ؟؟؟
2- مثلا در لپ تاپ که همه مدارات به هم متصل هستند با دادن آمپر بالاتر صدمه ای به چیپ ها نمی رسد ؟؟؟ تجربه شما چیه ؟

aisam

کاربر vip
vip
کاربر
2008-11-30
450
6,252
ببینید دوست عزیز این کار ها تجربی هستش یک راهنمایی میکنم همه ما میدانیم که یک مدار تغذیه های مختلفی دارد شما باید عیب را به یک بخش محدود کنید و ورودی تغذیه ان بخش را پیدا کنید که معمولا از ترانزیستور وماسفتها ویا از مقاومتها جهت تقسیم ولتاژ استفاده شده تشکیل شده است شما باید ان بخش را از ماقبل ان جدا کنید مثلا شما میبیند موقع روشن شدن دستگاه یک ماسفت داغ میکند یا اصلا ان قطعه سوخته است ان قطعه را از مدار خارج میکند و ولتاژ را به مدار بعدی که اتصالی دارد اعمال میکنید در اینصورت قسمت قبل ان دیگر از این بخش جدا شده و ولت وارد مدار قبل نمیشود .امید وارم توضیح لازم را داده باشم
تاکید میکنم ولتاژ اعمالی باید کمتر از ولتاژ کاری ان بخش مدار باشد
:busted_red:در ضمن باید خیلی سریع ولتاژ اعمالی وصل وقطع شود در غیر اینصورت احتمال سوختن خود مدار وجود دارد البته این کار کمی به تجربه وتبحر نیاز دارد
بنده مورد های زیادی با همین روش پیدا کردم ودر وقت هم کلی صرفه جویی میشود

آخرین ویرایش:

peymanking99

کاربر
2021-06-14
1
2
34
درود.ای کاش انسانهای زیادی مثل شما با ذهنی باز برای کمک بودند.به امید روزی همه به هم کمک کنند:23000000::23000000::23000000:

electronium

VIP+ افتخاری
کاربر
2020-07-30
1,027
2,825
31
...
درود.ای کاش انسانهای زیادی مثل شما با ذهنی باز برای کمک بودند.به امید روزی همه به هم کمک کنند:23000000::23000000::23000000:

ما اساتیدی داریم بنده به جرئت و با در مقابلشان با احترام افتخار تعظیم میکنم ...استاد(غزال عزیزمون .....محمودی.....رجبی....
شاملو...شاطی زده...صابری...حمیدی...ali.mg...
محمد هادی....امیرسجاد......AMD....
جمشیدا.......sonysony....jfrras.....v.ghaedy....و غیره)
دیگه اینقدر لیست زیاده و بنده اسامی همه رو بخاطر ندارم از همه بزرگواران و سروران عذر میخوام
فقط کافیه یک نگاه به گذشته و حال و آینده این عزیزان بندازید و عینک رو بردارید بدون عینک به دور اطراف خود نگاه کنید و حقیقت را مشاهده کنید ....

آخرین ویرایش:

نیما تاری

VIP PLUS
VIP PLUS
vip
کاربر
2015-12-15
76
163
تهران
سلام خدمت دوستان و اساتید
چنتا راه حل هست که خودم تجربه کردم. امیدوارم به درد دوستان بخوره.
در محدوده اتصالی که نمیدونیم دقیقا کدو قطعه معیوب هست میتونید این راه کار رو استفاده کنید.
حتما داشتن تغذیه ای با قابلیت کنترول جریان الزامیس.
ابتدا اعمال ولتاژ بسیار کم 1.2 ولت و جریان یک امپر به محدوده اتصال.
استفاده از اسپری فریز یا الکل یا تینر 2000 در محدوده های از برد که احتمال خرابی هست.
مشاهده میکنید که پس از اعمال ولتاژ قسمت معیوب خودشو مشخص میکنه.
یه بنده خدایی رو دیده بودم که با کاغذ کارتخوان این کارو میکرد.کاغذ رو روی محدوده نگه میداشت و قطعه معیوب ،روی کاغذ جا مینداخت.
البته بهترین راه استفاده از اسپری فریز هست که یه مقدار گرونه ولی خیلی کار برد داره.
در کل این کار نیاز به تجربه داره.خودم یکی دوبار برق زیاد دادم و متاصفانه مجبور شدم خسارت بدم.
امیدوارم به درد دوستان بخوره.

خادم مقدم

کاربر vip
کاربر
2013-07-16
177
692
خراسان رضوی
اگر کسی توان خرید ترموکمرای حرفه ای داشته باشه، برای پیدا کردن نقاط داغ بهترین ، سریع ترین و کم ریسک ترین روش هست. در این صورت نیاز به تزریق جریان خیلی زیاد نیست و آسیب به مدارچاپی و سایر قطعات براثر حرارت هم به حداقل میرسد.

بالا