آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

فیبر های مدار چاپی طراحی شده توسط اتو و چاپگر لیزری

mehdi1989

کاربر
2015-01-26
17
65
سلام
ضمن تشكر از استاد jfrras جهت اسيد كاري ميتونيد يك تكه پنبه رو به اسيد مايع اغشته و به ارامي روي برد بكشيد هم سريعتر و هم بخارات سمي كمتر پراكنده ميشود!!!
موفق باشيد.

آخرین ویرایش:

jfrras

مدير انجمن تخصصی الکترونیک
مدیر تالار
2007-04-13
3,095
74,081
48
ایران
سلام
ضمن تشكر از استاد jfrras جهت اسيد كاري ميتونيد يك تكه پنبه رو به اسيد مايع اغشته و به ارامي روي برد بكشيد هم سريعتر و هم بخارات سمي كمتر پراكنده ميشود!!!
موفق باشيد.
سلام دوست عزیز
این هم نظری . البته سریعتر انجام میشه . ولی نکات ایمنی هم باید در نظر گرفته بشه .
دستکش سالم و ماسک و غیره....
موفق باشید.​

ali6975

کاربر
2015-07-30
1
2
توضیح درباره نرم افزار پروتوس
و اتو کشی توضیح بدین
سلام اگه امکان داره به صورت خلاصه از کشیدن مدار و گرفتن المانا از کتابخونه و اینکه قسمت رون یا حرکت و دویدن وقسمت وتا اخر چاپ مدار روی برگه گلاسه

jfrras

مدیر تالار
2007-04-13
3,095
74,081
48
ایران
پاسخ : Re: فیبر های مدار چاپی طراحی شده توسط اتو و چاپگر لیزری

و اتو کشی توضیح بدین
سلام اگه امکان داره به صورت خلاصه از کشیدن مدار و گرفتن المانا از کتابخونه و اینکه قسمت رون یا حرکت و دویدن وقسمت وتا اخر چاپ مدار روی برگه گلاسه
سلام
این آموزش اتو کشی و غیره.
آموزش تصویری از پروتیوس هم تو همین قسمت هست.
http://www.irantk.ir/irantk19420/#post105494

jfrras

مدیر تالار
2007-04-13
3,095
74,081
48
ایران
نمونه فیبر های دیگر

[hide]:207:[/hide]

پیوست‌ها

• 93.7 کیلوبایت بازدیدها: 187
  • 94.5 کیلوبایت بازدیدها: 187
  • 109.6 کیلوبایت بازدیدها: 185
  • 80.9 کیلوبایت بازدیدها: 183
آخرین ویرایش:

bahramikhah

VIP+ افتخاری
کاربر
2008-09-15
434
1,111
55
کبودراهنگ همدان
پاسخ : Re: فیبر های مدار چاپی طراحی شده توسط اتو و چاپگر لیزری

و اتو کشی توضیح بدین

با سلام و کسب اجازه از محضر اساتید بزرگوار
یه بار برامون دوره ضمن خدمت الکترونیک گذاشته بودن، جالب بود همکارا تجربیاتشون بیان می کردن ! یه همکاری از چسب رازی برای مدار چاپی استفاده می کرد
روش کار بدینصورت بود که شما
الف- مدارچاپی یک مداری رو با چاپگر لیزری رو ی کاغذ a4 پرینت می گیرید
ب- فیبرمسی را با آب گرم و مایع ظرفشویی می شویید تا چربی و ... آن پاک گردد
ج - فیبر را خشک نمود ه
د- کاغذ پرینت شده به برد مسی چسبانده و به جای اتو ، درب چسب رازی را باز نموده و روی کاغذ همراه کمی فشار روی کاغذ پمپ کرده و می چرخانید
دقیقا مثل چسبانده چسب مایع برای پاکت نامه !
و- بعد از پایان کار کاغذ را از روی فیبر جدا می کنید ، با تعجب می بینید که دقیقا مثل کار اتو مدار از برگه کاغذ به فیبر منتقل شده
ی - در یه ظرف شیشه ای یا پلاستیکی، یک لیتر آب گرم 50 درجه سانتی گرد و 500 گرم اسید را به آن اضافه نموده و بعد از بهم زدن محلول فیبر را درون آن قرار دهید. ( این محلول برای دفعات بعد هم قابل استفاده است).
- ظرف شیشه ای یا پلاستیکی را به آرامی تکان دهید ! بعد 5 دقیقه مدار شما آماده است!
- این کار هم مثل روش اتواکاری نیاز به تجربه و آزمون و خطای زیادی دارد × پس مراحل اولیه دلسرد نشوید.
- بنده با چشم خود کار این دوستان را از نزدیک دیدم . عین الیقین!

آخرین ویرایش:

javamobira

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-02-22
387
984
همدان کوی ولیعصر
به نظر بنده روش چاپ اتو برای تک کاری ونمونه کار نسبت به بقیه روش ها هم از لحاظ اقتصادی و در دسرس بودن وسایل وهمچنین دقت مدار مخصوصا مدارات اس ام دی در حال حاظر بهترین است بنده از چاپ با ماژیک گرفته تا لتراست ولامینت را در گذشته تجربه کردم با تشکر از اساتید محترم

bahramikhah

VIP+ افتخاری
کاربر
2008-09-15
434
1,111
55
کبودراهنگ همدان
سلام
موفق باشيد.

با کسب اجازه از محضر اساتید محترم
چند سال پیش از طرف ضمن خدمت یه سری دوره برای پربار نمودن امر آموزش و انتقال تجربه بین دبیران شهرستانها تشکیل داده بودن!
بنده یه دستگاه حمام اسید درست کرده بودم که در اونجا ارائه دادم و مورد استقبال دوستان قرار گرفت! الان هم تو هنرستان بعنوان نمونه کار در کارگاه نگهداری می شود که انشالله با باز شدن مدارس تصویر آن را ضمیمه می کنم*** البته این دستگاه برای اسیدکاری در تیراژ بالا بیشتر بکار میاد*****
همانطور که در محضر اساتید درس پس می دهم و شاگرد آچار بدستشان هستم . برای داشتن اسید کاری خوب چند شرط لازمه!
الف- دمای مناسب معمولا بین 50 الی 75 درجه سانتی گراد
ب- حرکت فیبرمسی یا جابجا کردن آن در داخل مایع اسید کاری
ج- رعایت نکات ایمنی از قبیل نپاشیدن اسید به اطراف محل کار و منتشر نشدن بوی نامطبوع در کارگاه

حقیر آزمایش سعی و خطای زیادی انجام دادم ، یه بار اسیدو داخل کتری شیشه ای گرم می کردم! باردیگه المنت داخل اسید میذاشتم که بعد یه مدت پوسیده می شد!

در نهایت اومدم یه ظرف مکعب مستطیل شکل که برای حلوا شکری استفاده میشد را انتخاب کردم. بطوریکه دوتا از این ظرفارو بصورت دو طبقه درست کردم و در قسمت پایین
مخزن اسید بود و در این قسمت یک هیتر آکواریم و یه پمپ آب کولر قرار داشت
قبل از شروع به کار هیتر را روشن تا دمای محلول اسید آن بالا می رفت . بعد از آن پمپ آبو روشن می کردم و اسید از طریق لوله ها به طبقه بالایی می رفت که در آن فیبر قرار داشت.بعد 2 الی 3 دقیقه مدار آماده می شد.

javamobira

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-02-22
387
984
همدان کوی ولیعصر
با عرض سلام به استاد وهم استانی گرامی. بنده نیز چندی به فکر استفاده از هیتر اکواریوم برای استفاد به عنوان گرم کن اسید بودم چون هیتر های دیگر فلزی بوده که با اسد از بین می رفتن ولی بخاری های اکواریوم به دلیل استفاده از شیشه مانع تماس اسید با المنت می شود وهمانطور که دوستان عزیز می دانند دما در کار اسید کاری بسیار مهم است ولی برای حرکت اسید به روی فیبر دو راحل داشتم اولی استفاده از ویبراتور ودومی پمپ هوای اکواریوم است

بالا