آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

شارژر اتومات باطری 12ولت خودرو

chavooshi

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-02-17
403
686
قم
پاسخ : رد: شارژر اتومات باطری 12ولت خودرو

با سلام :
عکسی که اپ کردین ناقص هست و نمیشه محاسباتی رویش انجام داد هنوز منتظر عکس واضح از ترانس که ابعاد اعم از ارتفاع و عرض و ضخامت هسته بزارید و همچنین طرف 220 ولت و 12 ولت را نیز در سر سیم ها مشخص کنید در خدمتم .
موفق باشید .
سلام مجدد
ofeszh7e0dn1f5tszfrp.jpg
arequh85ijxltqh1kkuh.jpg
bg7ht6zpwdlm0n7pcyks.jpg
2qamgt2gh3t2tb6p4nd0.jpg
rcgy8t5843hzexsxg01m.jpg
سرسیم سمت ورودی برق شهری که سیم 1.5 مفتول هستش
i797knif3egv6y9pxebn.jpg
سرسیم سمت خروجی ترانس که از داخل فک میکنم سیم مفتول 6 باشه که به ی سیم 10 افشان اتصال دادن و آوردن بیرون
متاسفانه پلاستیک عایق ترانس اجازه نمیده درست عکسبرداری یا از اندازه سیمها مطمئن شد
ضخامت هسته 8 سانتیمتر
ارتفاع هسته 15 سانتیمتر
عرض هسته 20 سانتیمتر
منتظر راهنمایی اساتید هستم

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,544
پاسخ : رد: شارژر اتومات باطری 12ولت خودرو

سلام مجدد
سرسیم سمت ورودی برق شهری که سیم 1.5 مفتول هستش
سرسیم سمت خروجی ترانس که از داخل فک میکنم سیم مفتول 6 باشه که به ی سیم 10 افشان اتصال دادن و آوردن بیرون
متاسفانه پلاستیک عایق ترانس اجازه نمیده درست عکسبرداری یا از اندازه سیمها مطمئن شد
ضخامت هسته 8 سانتیمتر
ارتفاع هسته 15 سانتیمتر
عرض هسته 20 سانتیمتر
منتظر راهنمایی اساتید هستم
با سلام :
بله با داشتن طول هسته اهنی و ضخامت ان ( عرض ) حال میتوانید سطح مقطع ترانس خود را محاسبه کرده و از فرمول محاسبه توان { سطح مقطع } به توان ترانس خود پی ببرید که مسلما با داشتن توان ترانس و مشخص بودن ولتاژ های ان در نتیجه جریان های ورودی و خروجی را نیز بدست اورید برای راهنمایی بیشتر ضمن استفاده از شکل ساده زیر و به لینک : [hide] TRANS.PNG http://www.irantk.ir/irantk2173 [/hide] پست سوم مراجعه و از مثال نمونه مندرج اقدام به محاسبات خود بفرمایید .
مشکلی داشتید پیام بزارید در خدمت خواهم بود .

chavooshi

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-02-17
403
686
قم
رد: پاسخ : رد: شارژر اتومات باطری 12ولت خودرو

با سلام :
بله با داشتن طول هسته اهنی و ضخامت ان ( عرض ) حال میتوانید سطح مقطع ترانس خود را محاسبه کرده و از فرمول محاسبه توان { سطح مقطع } به توان ترانس خود پی ببرید که مسلما با داشتن توان ترانس و مشخص بودن ولتاژ های ان در نتیجه جریان های ورودی و خروجی را نیز بدست اورید برای راهنمایی بیشتر ضمن استفاده از شکل ساده زیر و به لینک : hidden content may not be quoted پست سوم مراجعه و از مثال نمونه مندرج اقدام به محاسبات خود بفرمایید .
مشکلی داشتید پیام بزارید در خدمت خواهم بود .
ساعت نزدیک 1:21 صبحه
حدود 10 بار متن پیج مورد نظرو خوندم
حتی جزوه درس ترانس دانشگاهم رو پیدا کرده و مرور کردم
هربار با اعداد جدید و عجیب و غریبتری روبرو میشم
فکر میکنم مغزم بخاطر خستگی جوابگو نیست

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,544
پاسخ : رد: پاسخ : رد: شارژر اتومات باطری 12ولت خودرو

ساعت نزدیک 1:21 صبحه
حدود 10 بار متن پیج مورد نظرو خوندم
حتی جزوه درس ترانس دانشگاهم رو پیدا کرده و مرور کردم
هربار با اعداد جدید و عجیب و غریبتری روبرو میشم
فکر میکنم مغزم بخاطر خستگی جوابگو نیست
با سلام :
میخواهم با زبان خیلی ساده تر و عملی راهنمایی تون کنم امیدوارم دیگه مشکلی پیش نیاید .
[hide]طبق شکلی که از هسته براتون گذاشتم s همون سطح مقطع هسته ترانس را مشخص کردم شما با داشتن طول و عرض { همون ضخامت هسته و بخش میانی ورق ها} به راحتی میتونید سطح مقطع ترانس تون را محاسبه کنید بعبارتی سطح مقطع یعنی مساحت ان قسمتی که قرقره سیمیچی روی ان قرار میگیرد اگر یک ضلع ان را a و ضلع جانبی را b بگیرید انگاه s = a × b
حالا a از روی هم قرار گرفتن ورقهای هسته شکل یافته و مقدار ان بنا بقول خودتون 8 سانتی اما ضلع b هسته : - از انجا که ورق هسته های نوع E I فقط یک سوم کل طول هسته میباشد و طول هسته را 20 سانتی گفتین در نتیجه 20 / 3 = 6.6 در شکل همه اینا را توضیح داده ام لذا مقدار اضلاع a . b را بدست اوردید و حاصلضرب این دو ضلع همون مساحت بخشی که سیم ها روی ان قرار میگیرد ( سطح مقطع یا S ) حال با استفاده از فرمول محاسبه توان ترانس که در لینک توضیح گذاشته ام ... توان ترانس تون را بدست می اوردید با داشتن توان که در ترانسها بر حسب V.A ( حاصلضرب ولت در امپر ) میباشد و از طرفی ولتاژ هاتون هم معلوم و مشخص هستند امپر واقعی جریان ترانس تون در هر طرف را بدست میارید دیگه ساده تر از این !! بله به همین سادگی !!! با یک حساب سردستی ..توان ترانس فوق فکر کنم حدود 650 وات کمی کمتر یا بیشتر خواهد بود و امپر ثانویه حدود 50 امپر { توجه کنید که اعداد واقعی را وارد نکردم فقط سر دستی و تخمینی بود } با عنایت به ضخامت هر ورق که یا نوع 0.4 و یا 0.6 میلی میباشد و کل ضخامت انها 80 میبلی ... لذا حدود 200 عدد ورق اهنی و اگر کمتر این رقم هستش ممکن هست از نوع 0.6 باشند .[/hide]
موفق باشید .

bad-boy

کاربر
2013-01-11
82
171
زیر اسمون خدا
سلام شرمنده تصاویری که گذاشتم برای یک مبدل ولتاژ است که میخوام برای شارژ کردن باطری خودرو ازش استفاده کنم ولی خروجی ولتاژ 12 ولت کار نمیکنه اما دو خروجی ولتاژ 220سالمند اون ترانزیستور های قابلمه ای 2n3055هستند ومدار دارای دو ترانس یکی بزرگ که در تصویر کامل مشخص هست ویکی در سایز کوچک هست اگر امکان دارد کمکم کنید شماتیک این مدار رو نتونستم پیدا کنم مرسی

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: amookhteh

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,544
سلام شرمنده تصاویری که گذاشتم برای یک مبدل ولتاژ است که میخوام برای شارژ کردن باطری خودرو ازش استفاده کنم ولی خروجی ولتاژ 12 ولت کار نمیکنه اما دو خروجی ولتاژ 220سالمند اون ترانزیستور های قابلمه ای 2n3055هستند ومدار دارای دو ترانس یکی بزرگ که در تصویر کامل مشخص هست ویکی در سایز کوچک هست اگر امکان دارد کمکم کنید شماتیک این مدار رو نتونستم پیدا کنم مرسی
با سلام :
در صورتیکه کل دستگاه در حال حاضر سالم هست این خودش یک شارز کامل هم هست و تا حدود ۴ امپر قادر هست باتری ۱۲ ولتی را شارژ کند و این که ترمینال ۱۲ ولت میگین در واقع خروجی نیستند بلکه ورودی ۱۲ ولت هستند و مادامیکه باتری به این ترمینالها وصل نشود شما از انها ولتاژی نمیگیرید در حال حاضر >> باتری را بطور صحیح {قطبین } به همین ترمینالها + ـ وصل کنید و منتظر تغییر وضعیت ال ای دی های پنل باشید تا شارژکامل گردد .
در صورت عدم نیاز به مبدل !!! میتونید با تعبیه مداری اتوماتیک که انواع متنوعی در همین انجمن اپ شده -- به مدار اضافه کنید و یک شارژ کن اتوماتیک تا حدود ۴۰ امپری ۱۲ ولت داشته باشید برای اینکار کافیست دو عدد دیود ۵۰ امپری به روی رادیاتور ها {همون که سر سیم های مسی ضخیم ترانس پیچ مهره شده} نصب بطوریکه مثبت دیودها طرف خروجی باشد سپس سر این دو دیود ها را بهم و به ورودی مدار تعبیه شده وصل کنید .
موفق باشید .

poya68

کاربر vip
vip
کاربر
2010-03-22
238
566
با سلام خدمت استاد گرامی آقای رجبی

یک سوال داشتن و آن اینکه در نرم افزار پروتئوس که می خواهم قسمتی را که در شکل زیر مشخص کرده ام (ترانسفورماتور) را باید از کجا فراخوانی کنم چون چنین قطعه ای داخل کتابخانه نرم افزار وجود نداره. ممنون میشم راهنمایی کنید. همچنین ولتاژ را باید چگونه به مدار بدهم.

با تشکر11.jpg

mekabiz43

کاربر
2019-11-29
3
0
سلام جناب رجبی قطعات این مدار رو از کجا تهیه کنم یک جا معرفی کنید با تشکر

mekabiz43

کاربر
2019-11-29
3
0