آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

روش نصب هارد دیسک دوم

m.pezeshki

کاربر
2012-06-13
142
198
روي ابر های سفید
با عرض سلام من الان یک هارد 160 روی سیستمم هست و میخواهم یک هارد 500 به آن وصل کنم
ساتا هستند هر دو میشه روش نصب هارد دیسک رو با عکس بهم یاد بدید و همچنین بعد از نصب هارد باید چه کار کنم؟
آیا باید ویندوز رو عوض کنم؟
با تشکر

nekooee

Senior Technical Supervisor
مدیرکل
معاونت انجمن
2007-09-21
6,774
29,827
ایران
سلام دوست عزیز شما هارد اول رو به ساتا 0 وصل کن و هارد دوم را به ساتا 1 البته میتونید از تنظیمات بایوس هم اولویت رو تعییر بدید که از روی کدوم یکی بوت بشه و همچنین از روی توصیحات روی هارد باید جا آمپر پشت هارد رو به گونه ای تنظیم کنید که هارد اول master وهارد دوم slave باشه دیگه کار خاصی نباید انجام بدید

Reza Abbaspour

کاربر حرفه ای, VIP2
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-07-07
871
4,034
Azerbayjan Maragheh
هرکدوم از هاردها مستر باشد ویندوز روی اون اجرا می شود و اگر روی هارد دوم هم ویندوز باشد و مستر انتخاب شود ویندوز آن اجرا نمی شود و مشکلی هم پیدا نمی کند

nekooee

Senior Technical Supervisor
مدیرکل
معاونت انجمن
2007-09-21
6,774
29,827
ایران
من به صورت کلی بهتون توضیح دادم و گفتم که از داخل بایوس هم قابل تنظیم هست شما بسته به نوع هاردتون ازداخل بایوس یا از طریق جا آمپر هارد اصلی را مستر و دیگری را slave قرار میدهید

Reza Abbaspour

کاربر حرفه ای, VIP2
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-07-07
871
4,034
Azerbayjan Maragheh
هاردهاي ATA معمولا با نام (PATA ( Parallel ATA نوشته مي شن که در اين هاردها از ارسال و در يافت موازي اطلاعات استفاده مي شه يعني در هر تبادل اطلاعات 16 بيت منتقل مي شه اما توي هاردها ي ( SATA ( Serial ATA از ارسال و دريافت سريالي استفاده مي شه يعني در هر تبادل اطلاعات 1 بيت منتقل مي شه . اما حالا چرا هارد ساتا که جديدتره استفاده ازش ترجيح داده مي شه ؟ جوابش خيلي ساده است چون سرعت بالا تري داره .
همونطور که مي بينيم هارد هاي قديمي تر از پورت ها ي موازي استفاده مي کنن و انتظار ميره که سرعت بالا تري داشته باشن درست مثل تفکري که کسايي که اين نوع هارد رو ساختن داشتن اما اين طور نيست چون وقتي خواستن سرعت هاردهاي ATA رو به بالاتر از 100 Mb بر ثانيه افزايش بدن ديدن که تو عمل زياد موفق نيست مثلا سرعتش رو تا 133 Mb بر ثانيه بالا بردن اما معلوم شد که سرعت واقعي اين هاردها چندان هم از سرعت 100 Mb بيشتر نيست واين به دليل همون تفکر موازي بودن تبادل اطلاعاته چون تو اين تکنولوژي از معبرهاي فلزي وشبيه اون استفاده مي شه که توي اون ها معبرها يکي در ميون يکي براي ارسال ويکي براي دريافت قرار گرفتن ، طبق روابط فيزيکي جرياني ( و تبادل اطلاعات چيزي جز جريان هاي الکتريکي نيست ) که از اين معبرها عبور مي کنه يه ميداني ايجاد مي کنه که با جهت جريان معبر کناري مخالفت مي کنه و از سرعت جريان اون کم مي کنه در صورتي که تو هاردهاي ساتا اين ميدان وجود نداره پس امکان افزايش سرعت تو هاردهاي ساتا خيلي بهتر وجود داره مثلا سرعت هارد SATA 2 به 150 Mb بر ثانيه مي رسه و انتطار مي ره که اين سرعت خيلي بالاتر بره حتي بالاتر از 600 Mb بر ثانيه يعني با اين تفاصير حجم كمتر در هر انتقال نسبت به هارد معمولي اما سرعت كلي بيشتر.
از مزيت هاي ديگه ي هارد ساتا اينه که کابل اون حدودا يک هشتم کابل هاردهاي قديميه و اين هم به خنکي داخل Case کمک مي کنه هم کم جلوي دست رو مي گيره و همين طور مصرف برق كمتري دارن.
بايد توجه کرد که مادربورد بايد هارد ساتا رو پشتيباني کنه .
تنها مشکلي که تو هارد ها ي ساتا وجود داره هنگام نصب ويندوز XP يا پايين تر بايد هارد رو توسط فلاپي يا ديسکت RAID به سيستم شناسوند و اين فلاپي رو مي شه از CD مادر بورد بدست آورد فقط کافيه فايل ها ي مربوط به RAID رو توي اون کپي کنيم . البته فراموش نشود که در سری جدید مادر بورد هایی که این نوع هارد دیسک را پشتیبانی می کنند نیازی به دیسکت راه انداز نیست و نصب ویندوز به راحتی هارد های معمولی صورت می گیرد.
توي آخر مطلب هم اين نکته رو بايد بگم که توي هارد هاي جديدتر از سيستمي به نام NCQ براي آدرس دهي اطلاعات استفاده مي شه که اين تکنولوژي هم به نوبه ي خودش با کم کردن مقدار حرکت هد براي پيدا کردن اطلاعات خواسته شده از روي هارد سرعت هارد رو بالا مي بره .

بالا