آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

جای خازن در مادربرد کنده شده است

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

Yek.Doost

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-04-07
1,976
32,476
اهواز
به نام تک دوست
سلام
داشتم یه خازنی رو عوض میکردم که فهمیدم که پایش لحیم نمی گیره
دوستان میشه راهنمایی بکنید چه کنم
همچنین بفرمائید که چرا پایه خراب میشه ؟
بنده با هویه 60 وات کار مکینم-ابتدا پایه خازن قدیم رو گرم میکنم -اون رو از جاش میکشم بیرون-و جای خازن رو با غلت کش تمیز میکنم سپس کمی روغن لحیم میزنم و خازن جدید رو جایگزین میکنم
تو حین کار هم نوک هویه همیشه سیاه میشه و سیم لحیم رو به خودش نمی گیره - هم سیمم مرغوبه و هم نوکه هویه ( نوک اصفهان ) -نوک رو هم چقدر تو روغن میذارم همش سیاه میشه
ممنون

IMG۰۱۲.jpg
IMG۰۱۳.jpg

مهدی امجدی

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-12-25
2,476
19,505
ایران
با درود خدمت شما
دوست بزرگوارم شما باید به این چند مطلبی که خدمت شما عرض میکنم توجه کنید
نوک هویه شما مرغوب نیست همیشه سعی کنید از نوک هویه ( گات ) اصلی استفاده کنید و از روغن لحیم آلمانی استفاده کنید و همیشه از مرغوبترین سیم لحیم استفاده کنید سعی کنید از جنس ایرانی استفاده نکنید
نکته بعدی اینکه سعی کنید از هویه های درجه دار استفاده کنید البته میتونید از هیتر به صورت همزمان با هویه استفاده کنید تا کارتان راحتتر پیش رود . بعد از خارج کردن خازن حتما محل را با تینر 10000 یا اسپری خشک شستشو دهید و سپس خازن را جا زده و لحیم کنید
البته یک مقدار که کار کنید آمار دستتون میاد
نکته : اگر از تینر 10000 برای تمیزکردن استفاده میکنید سعی کنید از جنس ( بیات ) استفاده کنید
اگر جای خازن کنده شده میتونید سیم کشی کنید
موفق باشید

Yek.Doost

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-04-07
1,976
32,476
اهواز
تشکر از استاد گرامی
بنده دو نمونه نوک هویه امتحان کردم که هر دو تا سیاه میشن-حتی نوک هویه ای که با خوده هویه بود هم به همین صورت
بنده از تینر 20000 استفاده میکنم مشکلی که نداره ؟
این سیم کشی که فرمودید به چه طریق است ( یه تعمیر کار تلویزویون قبلا بهم گفت که جای کنده شده رو با تیغ بتراش و خازن رو لحیم کن آیا درست میگن )

مهدی امجدی

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-12-25
2,476
19,505
ایران
با درود مجدد
1- سعی کنید نوک و روغن لحیم گات استفاده کنید و از قلع ASAHI استفاده کنید
2- بنده خیلی تینرهای مختلف استفاده کردم حتی تینر 20000 هم کمی روغنی دارد اگر تینر 10000 بیات پیدا کردید عالی است
3- بله . درست گفته است . فقط حواست باشه مدار را اشتباه وصل نکنید
موفق باشید

MAHMOODI

موسس انجمن
پرسنل مدیریت
مدیرکل
2006-10-02
9,704
40,503
هرمزگان
www.irantk.ir
دوست عزیز
فکر کنم تازه تعمیرات را شروع کرده اید روش دیگری برای در اوردن خازن از مادر برد ها معرفی میکنم که راحتتر هست
شما ابتدا خازن را از سمت یکی از پایه ها به طرف پایه دیگر خم کنید و فشار دهید تا از مدار کنده شود اغلب مواقع پایه حتی از داخل لحیم جدا و کنده میشود و اگر هم خود خازن از مدار جدا شود پایه ان در لحیم میماند
بعد با هویه مرغوبی یکم قطع روی پایه جا مانده بریز و با دمباریک ام را از مدار جارج کن و با قطع کش مدار را تمیز کن

مهدی امجدی

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-12-25
2,476
19,505
ایران
با درود مجدد
کار ساده ای است فقط یک مقدار دقت و ظرافت میخواد
شما اول خازن را خارج کنید و به دقت دو طرف برد را نگاه کنید ببینید مدار آن از زیر است یا از رو . بعضی از بردها مدار آن دو رو است
بعد که مدار را شناسایی کردید روی آن را بتراشید البته شما مدار را میتوانید دنبال کنید شاید این مدار به پایه خازن یا یک جایی که راحتتر بشود لحیم کرد برود و سیم را به دو طرف با ظرافت لحیم کنید
موفق باشید

Reza Abbaspour

کاربر حرفه ای, VIP2
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-07-07
871
4,034
Azerbayjan Maragheh
با تشکر از جواب مفید اساتید من هم یه روش ذکر می کنم امیدوارم مفید باشد
در موقع درآوردن خازن عجله نکنید و منتظر بمانید تا لحیم پایه ها به اندازه کافی گرم شوند
و موقع کشیدن خازن نباید با زور خازنو درآورد با کوچکترین حرکت باید خازن از برد جدا شود تا متالیزه کنده نشود
در بردها نوع قلع استفاده شده متفاوت هست بعضی ها براحتی ذوب میشوند و بعضی اصلا ذوب نمی شوند
بردهای که لحیمشون ذوب نمیشود بهتر همزمان از دمای هیتر و هویه تمیز و مرغوب استفاده شود و در ضمن با زدن یه مقدار قلع به ناحیه موردنظر اون کار باعث راحتتر ذوب شدن قلع سفت می شود

reza01j

کاربر
2010-12-25
192
2,379
maragheh
شرمنده از دوستان عزیز خواستم یک نکته ای رو عرض کنم که اولا در pcb های تک لایه ای با تیغ یا هر وسیله ای تراش دادن صحیح است چون مسیر مشخص است ولی در multi layer pcbها مثل همین بردهای کامپیوترهای شخصی این کار همیشه درست نیست و اگه دقت کرده باشین اگه تراش بدین بعد چک کنید میبینید که در بیشتر مواقع به gnd وصل شدین البته این باز میتونه به + - پایه ها ربط داشته باشه و بستگی داره کدوم پایه کنده شده است.

در رابطه با سوال شما که چیکار میتونین بکنین چون سوالتون را ناقص مطرح کردید حس پاسخ دادن نبود ولی دقت کنید که این خازنی که میخواهین عوض کنید کجاست یعنی تو کدوم مدار است که شما اینو نگفتید اگر در مدار vcore باشد میبینید که چند خازن دیگه هم کنار این هستش اگه با بازر چک کنید میبینید خازنهای این مدار به صورت موازی بسته شده است پس نتیجه چی میشه ؟
شما میتونید با یه تیکه سیم از این پایه به پایه خازن دیگری که با این در ارتباط است متصل کنید .

آرزوی موفقیت

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.
بالا