آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

تست قطعات درداخل مدارات الكترونيكي

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,296
ایران
با سلام میشه لطفاولتاژ گیری دیود زنر ومعمولی را روی برد توضیح دهید باتشکر

درود
دیود یکسوساز داخل مدار ولتاژ کاتد کمتر از نرمال میشو د و در زنر بیشتر از نرمال
بعنوان مثال اگر کاتد دیود یکسوساز باید 10 ولت داشته باشد ولی 2 ولته در اینصورت اتصال درونی دیود یکسو ساز خراب شده( البته با تست اهمی سالم باشد)
و اگر اتصال دیود زنر ناقص شود ولتاژش بیشتر میشه
مثلا اگر زینر 6 ولتی با تست اهمی سالم باشد . اما ولتاژ دو سرش 8 ولت باشد قطعا اتصال درونی آن خراب است.
سپاس

amirmorady

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2020-01-09
277
1,309
ایران
با سلام میشه لطفاولتاژ گیری دیود زنر ومعمولی را روی برد توضیح دهید باتشکر

با سلام و احترام
و کسب اجازه از اساتید محترم،بنده مدیر
نیستم ولی بهتر بود یه تاپیک مجزا میزدید
تا در ادامه اخطار نگیریم،خیلی از سوالها هم به
خاطر عدم رعایت قوانین جواب داده نمیشوند،
 در هر صورت ضمن تأیید نکات ارزشمند
جناب امیر سجاد عزیز،البته در ولتاژگیری باید 
رنج ac و dc رعایت شود و اگر اشتباها در
ولتاژگیری رنج رعایت نشود مولتی متر صدمه
خواهد دید و علاوه بر این چگونگی ولتاژگیری
 مهم است و ولتاژگیری هر قطعه ای
بستگی به قسمت مربوطه و طراحی مدار در هر
دستگاهی بستگی دارد به طور مثال دیودهایی
که ولتاژ ثابت داشته باشند تقریبی باید همان
 مقدار ولتاژ داشته باشند مثل دیود زنر
3.9،5.1،7.5 ولت و... همچنین ولتاژ دیود
در قسمت تغذیه با قسمت خروجی تغذیه و سایر
قسمت ها متفاوت هست و  اغلب به دلیل عدم 
دسترسی به نقشه و نداشتن قدرت تحلیل در 
طراحی های جدید و ناآشنا،با ولتاژگیری نیز 
عیب به درستی تشخیص داده نمی شود و تجربه
در این زمینه میتواند کارگشا باشد ولی کلی نیست
و باید روی چندین برد مشابه ولتاژگیری کنید تا
قلق کار دستتون بیاد.آرزوی توفیق​

آخرین ویرایش:

haadi

کاربر
با سلام
دوستان و ساتید محترم ! لطفاً نحوه تست دیود smd روی برد رو بفرمایید. یه برد DVR با برند HiSilicon دارم که خروجی Hdmi اون کار نمیکنه و تصویر نمیده ولی باقی خروجی ها سالمه، تو تاپیک مربوطه دوستان یکی از علت های بوجود آمدن این مشکل رو سوختن دیود smd نزدیک پورت Hdmi عنوان کردن. حالا من میخوام قبل از تعویض دیود اون رو تست کنم . ممنون میشم روش تست این نوع دیود رو بفرمایید. در ضمن روی دیود ، S4 نوشته شده. با تشکر

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,296
ایران
با سلام
دوستان و ساتید محترم ! لطفاً نحوه تست دیود smd روی برد رو بفرمایید. یه برد DVR با برند HiSilicon دارم که خروجی Hdmi اون کار نمیکنه و تصویر نمیده ولی باقی خروجی ها سالمه، تو تاپیک مربوطه دوستان یکی از علت های بوجود آمدن این مشکل رو سوختن دیود smd نزدیک پورت Hdmi عنوان کردن. حالا من میخوام قبل از تعویض دیود اون رو تست کنم . ممنون میشم روش تست این نوع دیود رو بفرمایید. در ضمن روی دیود ، S4 نوشته شده. با تشکر

سلام
دوست خوبم . تست دیود در داخل مدار شبیه تست مقاومت است . اما با این تفاومت که دیود را یک طرفه فرض کنید . و تست کنید.
و دیود با یک مقاومت کم اهم موازی شده باشد. اگر مقاومت سوخته صد در صد دیود هم سوخته .
و اگر مفاومت هر کدام از دیود ها حدود صفر است سوخته.
متشکرم

bardian

کاربر vip
کاربر
2009-01-25
14
24
پاسخ : تست مقاومتهاي متغير

تست مقاومتهای متغیر : این نوع مقاومت از نظر شکل ظاهری در اشکال مختلف و به نامهای پتانسیومتر و ولوم ساخته می شود به شکل استوانه به شکل کشوی و یا .... درواقع مقداری گرافیت و یا اکسید فلزات مختلف و یا ........ را روی یک قطعه فيبر استخواني و يا ... هرشکلی رسوب می دهند دوپایه ی ثابت از طرفین خارج نموده و یک پایه لغزنده روی آن از ابتدا به انتها می لغزد ومانند دو مقاومت متغیرند که باهم به صورت سری بسته شده باشند در مدارت مختلف به عنوان انواع ولوم ( صوت ، نور تصویر ویا کنتراست تصویر و یا جهت انواع تنظیمات در داخل دستگاههای الکترونیکی مورد استفاده قرار مي گيرند ) .
جهت تست بسته به مقدار مقاومت می توان در مدار نیز مانند خارج از مدار آن را تست نمود . فقط توجه به شرایط مدار گاهی از دوپایه و گاهی از هرسه پایه استفاده می شود البته در دستگاههای جدید از انواع چند پایه نیز استفاده شده و با توجه به ساختمان درونی می توان آن را تست نمود .
در این جا تست نوع سه پایه توضیح داده می شود
.

می دانیم پایه طرفین مانند یک مقاومت ثابت است لذا مانند یک مقاومت ثابت
آن را تست می کنیم اما نقشه مدار را باید مد نظر داشته باشیم چون ممکن است این پتانسومتر با مقاومتهای دیگر به صورت سری یا موازی و یا ترکیبی بسته شده باشد .

پایه وسط را نسبت به هردو پايه طرفين اهم چك می کنیم و مثل دو مقاومت ثابت سري شده مقدار مقاومتش را قرائت مي كنيم و مي توانيم در اين حالت دسته ولوم را کم و زیاد كرده در هردو جهت در ابتدا و انتها مقدار اهم قرائت شده صفر مي شو د و گرنه ممکن است یکی از پایه های طرفین که اهم نادرستی نشان می دهد قطع شده باشد ویا مقاومتش بالا رفته باشد . حتي ممکن است پایه وسط قطع شده باشد .
با تشكر

سلام یک مقاومت متغییر چندپایه خاص ولوم صدا از یک رادیو ضبط پاناسونیک داشتم توی بازار نبود به محض چرخش صدا شدیدا زیاد می شد پرس ولوم چند پایه را با نوک پنس و دم باریک باز کردم با یک تکه دستمال کاغذی و اسپری به ارامی تمیز و بستم و دوباره پرس کردم مشکل حل شده حالا درست کم وزیاد می شود

Tahler

کاربر
2022-10-14
4
2
پاسخ : تست ptc

باسلام ،البتهptcنوع مرغوب تایوانی هم موجود هست که خب به دلیل اینکه تبلیغ محسوب میشه در سایت بیان نکردم.باتشکر.

بالا