آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تست قطعات درداخل مدارات الكترونيكي

koroosh_kabir

کاربر
2007-10-15
3
49
با سلام
و با اجازه از اساتید عزیز
دوستمون در مورد تست موسف دور سی پی یو پرسیدن
خواستم چند نکته رو اعلام کنم
برای تست ، اهم متر رو تو حالت بیزر قرار می دیم .بعد یکی از پراب ها رو روی پایه وسط فت و دو پایه دیگه رو تک به تک تست می کنیم که احیاناً اتصال کوتاه نداشته باشند.اکثر خرابی های طبقه pwm مربوط به اتصال کوتاه در فت ها و یا نشتی در خازن ها می باشد
معمولا تعداد فت ها زوج می باشد
نصف آن ها مربوط به بخش q1 و نیمی q2 . که تمامی این فت ها باید تست بشن
ببخشید اگه کم بود مطالب
از همکاران تقاضا دارم تکمیل ترش کنن.

peyman13618

کاربر
2009-06-28
8
61
من می خواستم بدونم نشتی خازن رو چجوری میشه تو یه پاور ساپلای سوئیچینگ یه دستگاه چک کرد؟ وقتی پاور تو برق هستش بهتره چک بشه یا وقتی خاموشه؟ با اهم گرفتن چک بشه؟ یا ولتاژ گیری چک بشه؟ ممنون می شم اگه ساده راهنمایی بفرمائید (خازن ها همه الکترولیتی هستند و در طبقه خروجی پاور)
سوال بعدی اینکه ترانس های این پاورها خرابیشون تو چه مرحله ای معلوم میشه؟ صدای سوت در پاور می تونه از قسمت ترانس یا هسته ی اون باشه؟ احتمال سوختن داره؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمائید

راستگار

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2006-10-03
1,289
11,197
نشتی خازن

من می خواستم بدونم نشتی خازن رو چجوری میشه تو یه پاور ساپلای سوئیچینگ یه دستگاه چک کرد؟ وقتی پاور تو برق هستش بهتره چک بشه یا وقتی خاموشه؟ با اهم گرفتن چک بشه؟ یا ولتاژ گیری چک بشه؟ ممنون می شم اگه ساده راهنمایی بفرمائید (خازن ها همه الکترولیتی هستند و در طبقه خروجی پاور)
سوال بعدی اینکه ترانس های این پاورها خرابیشون تو چه مرحله ای معلوم میشه؟ صدای سوت در پاور می تونه از قسمت ترانس یا هسته ی اون باشه؟ احتمال سوختن داره؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمائید
سلام : دوست عزيز مي دانيم خازنهاي ثابت در دونوع الكتروليتي و غير الكتروليتي مانند انواع پليمرهاي پلاستيكي ويا در انواع مرغوب ميكا ساخته مي شوند . بيشتر خرابيهاي منابع تغذيه مربوط به خازنهاي الكتروليتي ( شيميايي ) مي باشد براي تست اين خازنها قبل از هركاري ظاهر خازنها را با دقت نگاه كنيد اگر باد كرده و يا پلاسيده شده بود بدون چون چرا تعويض كنيد و در مرحله بعد در هنگام كار خازنه را با احتياط از برق غير ايزوله اوليه اونها را لمس كنيد اگر داغ شده بودند بازم تعويض نمائيد و اما براي تست اين خازنها را حتماً از مدار خارج نموده و با خازن سنج كنترل نمائيد اگر كاهش ظرفيت بيش از ده درصد داشتند نيز اونها را تعويض نمائيد .
اما خازنهاي پلاستيكي را هم ميشه گاهي از نظر شكل ظاهري بازديد نمود خصوصاً گاهي بر اثر قلع مردگي پايه هاي اين خازنها جرقه زده و داغ شده گرماي وارده به داخل خازن موجب خرابي تغيير ظرفيت و يا ندرتاً نشتي مي گردد و اتفاقاً پايه اي كه داغ شده اندكي پلاستيكش تغيير رنگ مي دهد و يا ممكن است كلاً بر اثر گرما ي زياد تغيير رنگ بدهند . و در نهايت اينگونه خازنها را نيز مانند خازنهاي الكتروليتي با خازن سنج تست و تعويض نمائيد .
و اما در مورد ترانسهاي چاپر هم عرض كنم مشكلات شل بودن هسته موجب صداي سوت اضافي ميشود و گاهي شل شدن سيم پيچها بر اثر داغ شدن زياد ازحد نيز ايجاد صداي سوت مي كند كه با چسب كاري ويا شارلاك زدن بدون مشكل خواهند شد اما در بعضي از مناطق با هواي شرجي نيز خصوصاً اگر مدتي از دستگاه استفاده نشود ممكن است نشتي در سيم پيچهاي آن موجب خراب شدن ترانس شود در اين گونه مواقع حتماً ترانس را خارج نموده و سيمپيچهاي آن را نسبت به هم از نظر عايق بودن كامل كنترل نمائيد مسلماً بايد مولتيمتر در رنج بالا و حساس به مقاومتهاي بالاي چند مگا اهمي بايد كنترل شوند . ولي اين گونه عيوب به راحتي در تغذيه ها قابل كشف نيستند لذا حتماً بايد بعد چك كامل ساير قطعات اقدام به تست ترانس نمائيم طبيعي است تعمير كار با توجه به ظاهر ترانس نيز مي تواند تصميم بگيرد كي ترانس را تست نمايد . موفق باشيد . با تشكر

Reza Abbaspour

کاربر حرفه ای, VIP2
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-07-07
871
4,034
Azerbayjan Maragheh
با سلام
استاد ارجمند لطفا طريقه تست انواع ترانزيستور و فت و مسفد را ساده تر و با اهم متر ديجيتالي توضيح دهيد
آيا اهم متر victor 88c نيز ميتواند با دقت روي برد قطعات ذكر شده را تست كند

با تشكر اجركم عندا..

peyman13618

کاربر
2009-06-28
8
61
یه قطعه سیاه رنگ تو یه مدار تغذیه است که روش نوشته شده 10d-9 زیرش هم نوشته a r بین پایه مثبت پل دیود و سر مثبت خازن ********** قرار گرفته . می خواستم ببینم چی می تونه باشه؟ با اهم متر هم اتصال کوتاه نشون می ده. از تو اینترنت نتونستم پیدا کنم چی هست

ضمنا 6 عدد ترانزیستور هم دارم که روش نوشته 1006 پاینش هم نوشته 3k که هیچ کدوم از پایه هاش به هم راه نمی ده؟ یعنی امکان داره همه ی اینها با هم سوخته باشه؟ از این ترانزیستور هم مشخصاتی پیدا نکردم جایی

آخرین ویرایش:

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,551
یه قطعه سیاه رنگ تو یه مدار تغذیه است که روش نوشته شده 10d-9 زیرش هم نوشته a r بین پایه مثبت پل دیود و سر مثبت خازن ********** قرار گرفته . می خواستم ببینم چی می تونه باشه؟ با اهم متر هم اتصال کوتاه نشون می ده. از تو اینترنت نتونستم پیدا کنم چی هست

ضمنا 6 عدد ترانزیستور هم دارم که روش نوشته 1006 پاینش هم نوشته 3k که هیچ کدوم از پایه هاش به هم راه نمی ده؟ یعنی امکان داره همه ی اینها با هم سوخته باشه؟ از این ترانزیستور هم مشخصاتی پیدا نکردم جایی
با سلام :
دوست عزیز روی لینک کلیک و فایل
tag.png
trashcan_small.gif
لیست کامل کدهای قطعات اس ام دي | the SMD Code Book اپلود شده را دانلود و مشخصات قطعه خود را پیدا کنید .
با تشکر .
موفق باشید .

peyman13618

کاربر
2009-06-28
8
61
ممنون از راهنمایی هاتون. اون قطعه 10d-9 یک وریستور بود. اما ترانزیستور ها مشخص نشد چی بودند .تو جمهوری هم کسی از اون نداشت و با شماره ی r 1006 داشتند. با همون ترانزیستورهای قبلی سیستم کار کرد . با اینکه هیچ پایه ای به اون یکی با اهم متر در هیچ حالتی راه نمی داد ولی انگار سالم بودند. من که سر در نیاوردم. یک سوال هم در مورد ترموکوپل ها دارم که مقاومت شون چجوری معادل می شه .؟ مثلا من یک ترموکوپل میله ای تو دستگاه آزمایشگاه دارم که در دمای محیط مقاومتش 120 اهم هست وقتی فندک گرمش کردم به 140 رسید و داشت بالاتر می رفت. برای تست یک کنترلر که داره هی خروجیش به اشتباه قطع و وصل می شه و به این ترموکوپل وصل هستش می خوام یه مقاومت معادل انتخاب کنم ولی هیچ مشخصه ای از این ترموکوپل روش پیدا نکردم. می خوام ببینم مثلا تو دمای -10 درجه سانتیگراد با چه مقاومتی معادل میشه؟ دیگه اینکه کلا وقتی می گن این ترموکوپل مثلا 100 اهم هست یعنی چی؟ یعنی تو دمای محیط 100 اهم هست یا بالاترین مقاومتی که داره 100 اهم می شه؟ با تشکر

راستگار

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2006-10-03
1,289
11,197
تست فی لتر های خط

تست فی لتر های خط :
در مسیر ولتاژ 220 ولت برق شهر به منظور جلوگیری از ورود نویز امواج ناخواسته القاشده در برق شهر و نیز جهت جلوگیری از خروج نویزهای حاصل از مدارات سوئیچ مد از مدار فی لتر خط که شامل دو سیم پیچ و چند عدد خازن می باشد گاهی با هسته مشترک و گاهی با هسته جداگانه استفاده می شود .
در تلویزیونهای جدید شکل فیزیکی این فی لترها مانند یک چوک و یا ترانس کوچک است تفاوت این فیل ترها با چوک و ترانس این است که دارای دوسیم پیچ ایزوله کاملاً مشابه بوده هرکدام از سیم پیچها بطور جداگانه سر راه یکی از مسیرهای برق قرار می گیرند .

از آنجا که مطابق شکل ملاحظه می شود جهت تست فیل تر خط مانند دو سیم پیچ جداگانه آنها را تست می کنیم و معمولاً امپدانس کمی دارند واز نظر dc که با اهمتر قابل تست می باشد در محدوده نیم الی یک اهم می باشد .

پیوست‌ها

راستگار

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2006-10-03
1,289
11,197
تست ديود زنر در مدار :
براي تست ديودهاي زنر در مدار مولتيمتر را در حالت rx1 قرار داده و گرايش مستقيم ديود را مانند ديود هاي سيليكوني تست مي كنيم اگر توجه به پست قبلي داشته باشيد گفتم كه دراين حالت مولتيمتر 25 الي 40 ، اهم كه بستگي به نوع مولتيمتر و جريان آن دارد نشان مي دهد يعني عقربه منحرف شده و عدد ياد شده را نشان مي دهد دراين حالت گويند ديود در گرايش مستقيم راه مي دهد و سالم است .
اما مي دانيم استفاده ديودهاي زنر به خاطر ولتاژ شكست آنهاست و نيز مي دانيم هر كدام از ديودهاي زنر داراي ولتاژ شكست خود مي باشد و اتفاقاً ديود زنر را به همين نام نيز در بازار مي شناسند مثلاً مي گويند ديود زنر 2/3 ولت ويا 1/5 اتفاقاً اين ديودها همواره در مدارات بخاطر همين ولتاژشكستشان مورد استفاده قرار مي گيرند .
موارد استفاده ديود در مدارات الكترونيكي
1 – براي تثبيت ولتاژ در مدارات رگولاتور
2 – براي برش دادن سيگنالهاي مدارات مختلف
3 – به منظور حفاظت از مدارات و يا ic هاي مختلف
حال مي خواهم تست اين ديودهاي زنر را در سه مكان فوق الذكر ، بيان كنم .
مرحله 1 خيلي ساده مي باشد كافي است مولتيمتر را در مد ولتاژ مناسب قرار داده و درحاليكه دستگاه در حال تعمير را به برق زده ايم ( اگر مقدور باشد ) ولتاژ آند نسبت به كاتد ديود را اندازه گيري مي كنيم اگر اين ولتاژ دقيقاً برابر ولتاژ نامي ديود نبود به معني مشكل دار بودن مدار مسئله قابل بررسي است .
ابتدا فرض كنيم ولتاژ قرائت شده بيشتر از ولتاژ نامي زنر است . در اين حالت مي گوئيم حتماً ديود زنر مورد نظر خرابست .
اگر ولتاژ قرائت شده صفر باشد ، يا ولتاژي به زنر اعمال نمي شود . ويا زنر شورت است .
و اگر ولتاژ قرائت شده كمتر از ولتاژ نامي زنر باشد نيز دو امكان وجود دارد يا ولتاژ كمتري به زنر اعمال شده كه به معني اشكال مدار مي باشد ويا زنر نشت دارد وبايد تعويض شود .
تست ديود در حالتيكه به عنوان برش دهنده از آن استفاده شده است .
تست زنر در مدار در اين حالت مشكل است وتنها توسط اسيلسكوپ مقدور است .لذا بهترين كار خارج كردن زنر از مدار و تست كردن خارج ازمدار مطابق ( درس تست قطعات خارج از مدار ) بايد تست شود
مرحله سوم استفاده زنر درمدارات براي حفاظت بود . مثلاً اگر تغذيه يك ic 5 ولت است مي توان براي حفاظت از زنر 6/5 ولتي استفاده كرد كه عملاً زنر كاري در حالت طبيعي مدار انجام نمي دهد اما هرگاه ولتاژ تغذيه ic افزايش يابد اين زنر ولتاژاضافي را شاسي نموده و با ادامه اين روند زنر شورت شده و ic از ولتاژ اضافي حفاظت مي شود . و يا در ورودي بعضي از مدارات ( مانند av در تلويزيون ) جهت حفاظت در مقابل الكتريسته ساكن و شوكهاي احتمالي وروديهاي مدار حفاظت مي شود . وبدين وسيله ic حفاظت مي شود .
تست اين زنر ها معمولاً در مدار از نظر شورتي سنجيده شده و در جهت گرايش معكوس نيز مقدار اهم قرائت شده مدار در نظر گرفته مي شود و در صورتيكه حالت گرايش معكوس نشت غير عادي داشته باشد بايد زنر را از مدار خارج نمود .

پیوست‌ها

بالا