آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

تست قطعات خارج از مدارات الكترونيكي

AMD

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
10,548
40,202
تهران
با سلام
دو تا فت k3218 رو به طریق زیر آزمایش کردم.اما در مرحله دوم که پایه مشکی رو به پایه وسط و پایه قرمز رو به پایه سمت راست میزنم به جای سوت کشیدن عددد 35 رو نشون میده آیا قطعه خرابه؟
http://biospedia.ir/%D8%AA%D8%B3%D8%AA-%D9%81%D8%AA-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B1%D9%88-%D9%85%D8%A7%D8%AF%D8%B1%D8%A8%D8%B1%D8%AF/#comment-266

عدد مشخصا نشون میده که خراب هست . زیر 100 عموما نشان از خرابی قطعه هست .

pckho0r

کاربر vip
کاربر
2012-01-10
148
276
سلام
یه دیاک DB3 دارم که سوخته و از هیچ طرف راه نمیده. قطعه جایگزین نداره؟ نمیشه با دیودهای معمولی و زنر شبیه سازیش کرد؟
مال مدار دیمر پمپ آکواریومه که توسط یه تریستور 97A8 ولتاژ ترانس رو تغییر میده. میشه مدارش رو تغییر بدم بدون دیاک کار کنه؟

K-E-M

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
vip افتخاری
کاربر
2012-12-09
334
635
سلام
یه دیاک DB3 دارم که سوخته و از هیچ طرف راه نمیده. قطعه جایگزین نداره؟ نمیشه با دیودهای معمولی و زنر شبیه سازیش کرد؟
مال مدار دیمر پمپ آکواریومه که توسط یه تریستور 97A8 ولتاژ ترانس رو تغییر میده. میشه مدارش رو تغییر بدم بدون دیاک کار کنه؟
سلام دیاک قاعدتا با اهمتر قابل تست نیست شما با چی تست کردی در مدار بعضی لامپهای کم مصرف دیاک وجود داره

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,296
ایران
یه دیاک DB3 دارم که سوخته و از هیچ طرف راه نمیده. قطعه جایگزین نداره؟
درود
دوست عزیز دیاک از هر دو طرف راه نمیده . به احتمال زیاد سالم است .
جهت آزمایش دیاک .
یک مقاومت حدودا 220 کیلو را با دیاک سری کرده و به برق شهری متصل کنید. و ولتاژ دیاک را با ولتمتر ac مشاهده کنید.
اگر ولتاژ دو سر دیاک حدودا 30 ولت باشد . سالم است . ( کمی بیشتر یا کمتر از 30 ولت مهم نیست.

نمیشه با دیودهای معمولی و زنر شبیه سازیش کرد؟
دوست عزیزم فکر میکنم با دو تا زینر 30 ولت کاتد روبروی هم کار دیاک را انجام بده . اما به این کار نیازی نیست . اگر نتونستی پیدا کنی از اوراقی های برد لامپ کم مصرف است.

مدار دیمر است میتونی خودتم درست کنی . تحلیل مدار دیمر را استاد غزال به خوبی تحلیل کردن .در انجمن با یک جستجو میتونی پیدا کنی.
مدار دیمر نمیتونه با دیاک کار کنه( دیاک مدار فرمان تریستور یا ترایاک است)
سپاس

pckho0r

کاربر vip
کاربر
2012-01-10
148
276
یک مقاومت حدودا 220 کیلو را با دیاک سری کرده و به برق شهری متصل کنید. و ولتاژ دیاک را با ولتمتر ac مشاهده کنید.
اگر ولتاژ دو سر دیاک حدودا 30 ولت باشد . سالم است . ( کمی بیشتر یا کمتر از 30 ولت مهم نیست.

ولتاژ 2 سر دیاک صفر بود! ولی ولتاژ دو سر مقاومت 230 ولت. یعنی دیاک خرابه؟
یه دونه دیاک از تو یه برد اوراقی پیدا کردم اونم همین وضعیت رو داشت!

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,296
ایران
ولتاژ 2 سر دیاک صفر بود! ولی ولتاژ دو سر مقاومت 230 ولت. یعنی دیاک خرابه؟
یه دونه دیاک از تو یه برد اوراقی پیدا کردم اونم همین وضعیت رو داشت!
درود
بله دیاک خرابه. باید ولتاژ دو سر دیاک حدودا 30 ولت بشه .
سپاس

pckho0r

کاربر vip
کاربر
2012-01-10
148
276
درود
بله دیاک خرابه. باید ولتاژ دو سر دیاک حدودا 30 ولت بشه .
سپاس

چطور چنین چیزی ممکنه آخه؟ اگه دیاک از خودش جریانی عبور نده پس دو سر مقاومت هم نباید ولتاژی باشه ولی هست اگرم جریانو عبور میده پس چطور ولتاژ دو سرش صفره؟!!

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,296
ایران
چطور چنین چیزی ممکنه آخه؟ اگه دیاک از خودش جریانی عبور نده پس دو سر مقاومت هم نباید ولتاژی باشه ولی هست اگرم جریانو عبور میده پس چطور ولتاژ دو سرش صفره؟!!

درود
اگر مسیر قطع باشه ولتاژ منبع روی مقاومت میافته. دیاک را حذف کن با اندازه گیری ولتاژ دو سر مقاومت ولتاژ منبع را قرائت میکنی. اگر مسیر بسته باشه جریان به وجود میاد باعث افت ولتاژ روی مقاومت میشه.

بالا