آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

آزمایشگاه آموزشی الکترونیک

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
با سلام خدمت استاد بزرگوار:
این هم نقشه آزمایشگاهی این مدار
مشاهده فایل‌پیوست 118633

درود

بله آزمایش فوق ثابت میکنه در هر فرکانس مثلا 50 هرتز هرچقدر ظرفیت خازن بزرگتر باشه مقاومت خازن کوچکتر میشه درنتیجه مقاومت خازن بر عکس ظرفیت خازن تغییر میکنه یعنی مقاومت خازن و ظرفیت خازن تناسب معگوس دارن.

حالا اگه بخش تکمیلی را هم تست کنی و سه آزمایش فوق را با ولتاژ DC ( فرکانس صفر ) تست کنی خواهیم دید که در هر 3 حالت لامپ خاموشه یعنی مقاومت خازن در فرکانس صفر بینهایت اهمه یعنی زمانیکه فرکانس کم بشه مقاومت خازن زیاد میشه و درنتیجه مقاومت خازن بر عکس فرکانس هم تغییر میکنه یعنی مقاومت خازن و فرکانس هم تناسب معگوس دارن

بنابرین تا اینجا مقاومت خازن تناسب معگوسی با فرکانس و ظرفیت داره
اما برای تبدیل تناسب به تساوی که بتونیم دقیقا مقدار مقاومت را محاسبه کنیم باید از عددی بعنوان ضریب فرمول استفاده کنیم که در این فرمول 159/. است و لذا فرمول نهایی مقاومت خازن
XC = .159 / F*C

بطوریکه
XC مقاومت خازن
F فرکانس
C ظرفیت خازن

سپاس

آخرین ویرایش:

ghmb

کاربر vip
vip
کاربر
2015-03-15
75
78
کرمان
پاسخ : ازمایشگاه اموزشی الکترونیک (مجانی)

سلام با این پسورد باز نمیشه فایلهای ماشین حساب

pasargad.sys

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2012-01-15
261
567
www.irantk.ir
با سلام خدمت استاتید محترم..
استاد رجبی گل برای آموزش از کجا باید شروع کرد ./
تشکر.
موفق باشید

با سلام :
دوست عزيز ورژن درخواستي را موجود ندارم ( توضيحا بنده با ورك بنچ كار نميكنم ) ورژن 10 اين نرم افزار را به صورت دمو از لينك زير ميتونيد دانلود كنيد براي مدتي مشگلي ندارد و تست شده كار ميكند .
Download Electronics and Mechanical Engineering 1� Free
با تشكر .
موفق باشيد .
من ورژن 11 رو دارم چطور آپلودش کنم دوستان استفاده کنن.. در ظمن کرک شده است .. و مشکلی ندارد.. لطفا راهنمایی فرمایید..
تشکر.
موفق باشید

فازمتر همراه بسازید
بسیار ساده و ظریف

فقط یک مقاومت حدود 100 کیلو الی 200 کیلو را با led سفید سری کنید و بعنوان فازمتر آزمایش و استفاده کنید
و با توجه به حجم ناچیز آن همیشه همراه داشته باشید

کافیست یک طرف این دو قطعه سری را با دست بگیرید و طرف دیگر را به نقاط مشکوک متصل کنید ( کدام طرف فرقی ندارد ) اگر فاز باشد بهتر از فازمتر روشن میشود و خطری برق گرفتگی هم ندارد

سپاس
سلام دوست عزیز .. من یک بار تجربه بدی داشتم این بود که زمانی که از فاز متر استفاده میکردم ارنجم رو روی دیوار گذاشتم همون لحظه برق منو گرفت و لرزش شدیدی داشتم. پس نکات ایمنی رو رعایت کنید
تشکر.
موفق باشید.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

pasargad.sys

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2012-01-15
261
567
www.irantk.ir
با سلام آقای رجبی خواهشمند است نرم افزار ورک بنچ ورژن 6.2 را در سایت قرار دهید نسخه کرک شده شما ورژن 5.2 اونا تو سایت قرار داده اید ممنون

work bench6.2
سلام.. دوست عزیز این هم ورژن 11 کرک شده
Just a moment...
موفق باشید

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
استاد رجبی گل برای آموزش از کجا باید شروع کرد ./
تشکر.
موفق باشید

من ورژن 11 رو دارم چطور آپلودش کنم دوستان استفاده کنن.. در ظمن کرک شده است .. و مشکلی ندارد.. لطفا راهنمایی فرمایید..
تشکر.
موفق باشید

سلام دوست عزیز .. من یک بار تجربه بدی داشتم این بود که زمانی که از فاز متر استفاده میکردم ارنجم رو روی دیوار گذاشتم همون لحظه برق منو گرفت و لرزش شدیدی داشتم. پس نکات ایمنی رو رعایت کنید
تشکر.
موفق باشید.

درود

اگه فازمتری موجب برق گرفتگی قابل توجه بشه بدون تردید ایراد داره
لامپ فازمتر باید با مقاومت بزرگی سری باشه که احتمالا مقاومت فازمتر شما رو حذف کردن یا از مقاومت کوچیک نامناسبی استفاده کردن تا بهتر روشن بشه ولی اینجوری بعضی موقع خود آدمم روشن میشه (مثل شما )

اما اگه در فازمتر از LED بجای لامپ نئون خودش استفاده کنی اولا پرنورتره و ثانیا میتونی از مقاومت سری بسیار بزرگتر استفاده کنی که در بدترین شرایط هم ضعیف ترین برق گرفتگی احساس نکنی.

ضمنا فرمودی :

ولی اشتباه میکنی و تجربه بدی نبوده چون تجربه برق گرفتگی بی خطر خیلی خوبه و پدیده بدی نیست .
حدود 40 سال قبل ، یکبار هایولتاژ تلویزیون لامپی که برخلاف ترانزیستوری ، جریان قابلی داره منو گرفت و حدود نیم ساعت با اجدادم گفتگو کردم ، ولی با این وجود خوشحالم که چنین تجربه ای دارم.

برق گرفتگی بسیار بندرت منجر به مرگ میشه ( مگر در شرایط عبور برق گیر کنی و یا با برق ولتاژ بالا که جریان قابل توجهی داره تماس برقرار بشه )
بهمین علت آمار مرگ ناشی از برق گرفتگی بسیار پایینه .
سپاس

آخرین ویرایش:

اشرفی

کاربر vip
vip
کاربر
2013-02-26
28
95
گرگان
با عرض تشکر وارادت قلبی اینجانب هم مایل به شرکت هستم برنآمه ها مخصوص کامپیوتر هست؟ یا نسخه اندروید هم دارهپ

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: ساخر

H_R_M

کاربر
2011-10-14
87
82
محض رضای خدا یه نگاه به تاریخ آخرین پستها بندازین بعد گردوخاک بپا کنین

بالا