آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

اتصال فيش شارژر به پورت USB و مشكلات آن

alixnet

کاربر
2010-08-27
5
5
با سلام خدمت همه اساتيد :
بطور اشتباهي فيش آدابتور(شارژر) رو به يكي از پورتهاي USB نوت بوكم وصل كردم (توي يه دنياي ديگه اي بودم).اين در حالي بود كه دوشاخه شارژر به پريز برق وصل بود. بعد از اين ديگه لپ تابم بالا نيود.
با روشن كردن لبت تاپ چراغ پاور روشن ميشه ، فن سي پي يو كار مي افته ، چراغ هارد ديسك روشن ميشه ، بعد 2 ثانيه چراغ هارد ديسك خاموش ميشه و فن هم از كار مي افته.
سي دي رام ، هارد ديسك ، مانيتور ، اسپيكر ها پورت واير لس ، كيبورد،باطري مادربرد و تاچ پد رو از مادربرد جدا كردم ولي باز همين مشكل وجود داشت.
به نظر شما مادر بردم سوخته يا سي پي يو ؟ يا هر دو؟
به نظر خودم با اين كار حدود 20 ولت برق مستقيم از شارژر به روي برد و نهايتا فاز توان سي پي يو و رم هدايت شده و باعث اين مشكل شده.

مدل نوت بوكم Fujitsu Siemens V6535 هستش.

خواهشا كمكم كنيد كه خيلي گيرم.

مهدی امجدی

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-12-25
2,476
19,505
ایران
با درود خدمت دوست عزیز
دوست من در این حالت احتمال سوختن مادربرد بسیار زیاد است ولی اگر شانس داشته باشید cpu سالم است خلاصه احتمال تعمیر مادربرد لپ تاپ بسیار بالا است اگر شما تعمیر کار نیستید زیاد دست کاری نکنید و این کار را بدید یک متخصص حرفه ای انجام دهد ولی اگر تعمیر کار هستید بگو تا بیشتر راهنمایی کنم
بدرود

Reza Abbaspour

کاربر حرفه ای, VIP2
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-07-07
871
4,034
Azerbayjan Maragheh
با سلام خدمت همه اساتيد :
بطور اشتباهي فيش آدابتور(شارژر) رو به يكي از پورتهاي USB نوت بوكم وصل كردم (توي يه دنياي ديگه اي بودم).اين در حالي بود كه دوشاخه شارژر به پريز برق وصل بود. بعد از اين ديگه لپ تابم بالا نيود.
با روشن كردن لبت تاپ چراغ پاور روشن ميشه ، فن سي پي يو كار مي افته ، چراغ هارد ديسك روشن ميشه ، بعد 2 ثانيه چراغ هارد ديسك خاموش ميشه و فن هم از كار مي افته.
سي دي رام ، هارد ديسك ، مانيتور ، اسپيكر ها پورت واير لس ، كيبورد،باطري مادربرد و تاچ پد رو از مادربرد جدا كردم ولي باز همين مشكل وجود داشت.
به نظر شما مادر بردم سوخته يا سي پي يو ؟ يا هر دو؟
به نظر خودم با اين كار حدود 20 ولت برق مستقيم از شارژر به روي برد و نهايتا فاز توان سي پي يو و رم هدايت شده و باعث اين مشكل شده.

مدل نوت بوكم Fujitsu Siemens V6535 هستش.

خواهشا كمكم كنيد كه خيلي گيرم.

مادربرد صدمه دیده در مسیرusb تا آیسی I/O از قطعات ریز smd مدار usb (در بعضی مادربردها یواس بی آیسی مجزا دارد) یا خود آیسی سوخته که باعث اتصالی در مسیر میشه و سیستم بوت نمی کند

alixnet

کاربر
2010-08-27
5
5
ممنون از جوابتون.
بنده هاب USB رو هم از مادربرد جدا كردم ولي ديگه ولتاژ كار خودشو كرده.
.
پس به نظر شما بايد مادر برد عوض بشه؟
.
آيا مادربردش گير مياد؟

Reza Abbaspour

کاربر حرفه ای, VIP2
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-07-07
871
4,034
Azerbayjan Maragheh
نه عزیزم مادربردت قابل تعمیره یه ایراد جزئی دارد یه قسمتی خارج از محدوده سی پی یو و چیپهاست ولی چون اتصالی دارد باید اتصالش رفع بشه در دست متخصص چیزی نیست بفکر تعمیرش باش نه تعویضش
به مرکز سرویس و گارانتی خود دستگاهت مراجعه کن

alixnet

کاربر
2010-08-27
5
5
يعني ولتاژ غير عادي باعث سوختن يكي از قطعات مسير سوخته كه قابل تعويض هستش؟
ممكنه مثل تعويض يك فيوز در يك دستگاه بشه؟

Reza Abbaspour

کاربر حرفه ای, VIP2
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-07-07
871
4,034
Azerbayjan Maragheh
بله فیوز یا مقاومت یا ترانزیسنور و در نهایت آیسی خواهد بود که سوختنش باعث اتصالی در مدار میشه و با روشن کردن بیخودی ناحیه اتصال گسترش پیدا می کنه
در ضمن یادم رفت داخل همون یو اس بی رو نیز چک کن ممکنه شکستگی یا اتصالی در داخل همون یو اس بی که شارژرو وصل کگردی نیز باشد

alixnet

کاربر
2010-08-27
5
5
بله پلاتين هاي داخل پورت معيوب شده كه به حالت اول برگردوندم.
همونطور كه گفتم برد هاب USB رو جدا كردم ولي مشكل همچنان باقي بود .

Reza Abbaspour

کاربر حرفه ای, VIP2
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-07-07
871
4,034
Azerbayjan Maragheh
خوب پس اگر پورت usb رو جدا کرده ای دیگر مطمئنا ایراد روی برد و در مسیر مدار usb هست ولتاژهای usb رو بگیر مطمئنا 5 ولت رو نداری و اینکه شارژ رو وصل کرده ای فکر نکنم ولتاژ شارژ عمل کرده باشد چون یکی از قطبهای شارژر داخله و همینکه یه جنس عایق حتی پیچ گوشتی داخل پورت usb بشه در ابندا ممکنه که از مقاومتهای فیوزی بغل پورت بسوزد که این باعث اتصالی در مدار نمیشه فقط ولتاژ پورت usb قطع و مدار کار نمی کنه
ولی در مورد شما مثل اینکه آیسی فلج شده بهرحال دوست عزیز به مرکز سرویس خودش بده زیاد دستکاریش نکن حیفه

بالا