آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک تکشو

درخواست مدار هشدار دهنده برق گرفتگی

اقای مهندس

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2011-08-02
533
2,463
سلام دوستان
من یه مدار میخام درست کنم که وقتی منو برق میگیره یه الارمی بزنه یعنی یه حسگر یا یه سنسور ولتاژ اضافی وارد شده به بدن روتشخیص بده والارم بده .حالا اگر مداری هم نیست دوستان راهنمای کنندممنون میشم :))):

jfrras

مدير انجمن تخصصی الکترونیک
مدیر تالار
2007-04-13
3,096
74,083
48
ایران
سلام
کسی رو که برق میگیره.بدنش مثل خازن برق رو نگه میداره . وقتی برق آدم رو میگیره یه خورده عرق سرد میکنه .

اقای مهندس

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2011-08-02
533
2,463
سلام
کسی رو که برق میگیره.بدنش مثل خازن برق رو نگه میداره . وقتی برق آدم رو میگیره یه خورده عرق سرد میکنه .
حالا ما چه جوری مدار رو طراحی کنیم که اینو تشخیص بده؟؟؟

jfrras

مدير انجمن تخصصی الکترونیک
مدیر تالار
2007-04-13
3,096
74,083
48
ایران
حالا فرض کنیم اگه ما رو از ناحیه دستها برق بگیره مقومت بدن زیاده یه سیم به بازوی راست ودیگری به بازوی چپ وصل بشه و وسط دوتا سیم یه ولت متر قرار بگیره میتونه ولتاژ رو حس کنه حالاشما باید بقیه اش رو فکر کنی چهطور میشه مداری براش طراحی کرد . شب خوش

اقای مهندس

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2011-08-02
533
2,463
نه دوستان ببینید من میخام یه مداری درست کنم که نصب بشه رو بدن واین مدار به عنوان یک فرستنده باشه و یه گیرنده هم بذارم سر راه مثلا کنتور وقتی برق منو میگیره مدار ولتاژوارده به بدن رو تشخیص بده ودستور بده به گیرنده و کنتور رو قطع کنه .علما وفضلا الان افتاد؟؟؟؟

صابری

کنترل کل سایت
ناظم انجمن
2009-05-31
11,796
134,634
اصفهان
نه دوستان ببینید من میخام یه مداری درست کنم که نصب بشه رو بدن واین مدار به عنوان یک فرستنده باشه و یه گیرنده هم بذارم سر راه مثلا کنتور وقتی برق منو میگیره مدار ولتاژوارده به بدن رو تشخیص بده ودستور بده به گیرنده و کنتور رو قطع کنه .علما وفضلا الان افتاد؟؟؟؟

به نام خدا
سلام دوست عزیز. این مداری که شما میخواهید درست کنید قبلا به شکلی دیگه تولید انبوه شده. اون هم فیوزهای محافظ جان هست که در مسیر برق ورودی ساختمان قرار میگیره(به جای فیوز مینیاتوری) و به محض اینکه فرد دچار برق گرفتگی بشه خودش اتوماتیک برق را قطع میکنه.
حالا این مدار چطوری کار میکنه؟
در این مدار برق فاز و نول هر دو وارد این فیوز شده و از آن خارج و به طرف مصرف کننده ها میره.
حالا موقعی که شخص دچار برق گرفتگی بشه در واقع فاز را بوسیله بدن خود به زمین اتصال میدهد- نه به سیم نول-
یعنی به جای اینکه فاز به سیم نول اتصال کند به زمین یا ارت ساختمان اتصال میکند و این اختلاف نول!!! باعث قطع فیوز میگردد.
حالا ببینید از این اختلاف نول!!! میتوانید کمک بگیرید؟
چی ساختم! اختلاف نول!!!!
:85000000:

farah676

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2007-08-22
4,687
62,015
اصفهان
با عرض سلام
مدار شما یک مقایسه کننده است که فاز ونول برق اصلی از سیم پیچی عبور میکند در نتیجه مقدار جریان عبور کرده از دو سیم پیچ یک اندازه است و در صورتی که فاز به زمین که همان عبور جریان از بدن فرد به زمین است در نتیجه مقدار جریان عبور کرده از سیم پیچ فاز بیشتر از مقدار در سیم پیچ نول است که این مقدار مقایسه را برهم زده و برق اصلی توسط فرمان از این مقایسه کننده ارسال میشود
مدار از این دستگاه دارم در صورت لزوم ارسال کنم

josephx86

کاربر
2011-05-16
27
103
بله استاد طرز کار کلید های محافظ جان هم دقیقا همین طوره. اگه مدار عملی دارید لطف کنید برای من هم ارسال کنید.//////////////////
یا توی انجمن upload کنید.
با سپاس فراوان

گذاشتن ایمیل و آدرس و شماره تلفن و... خلاف قوانین است.

بالا