آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تجربیات همکاران در تعمیرات مادربرد

مهدی امجدی

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-12-25
2,476
19,507
ایران

با درود خدمت تمام دوستان عزیزم
داشتم پیش خودم کمی تفکر میکردم یک مطلب یادم اومد گفتم اینجا مطرح کنم
یادم میاد چندباری مادربرد MSI اومد پیشم که استارت نمیزد که با کلی کار حل نشد به نظر شما مشکل از چی بود ؟

.
.
.
.
جواب : BIOS خراب بود البته پروگرام میشد ولی جواب نمیداد آخر بایوس را تعویض کردم حل شد :32000000:

مهدی امجدی

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-12-25
2,476
19,507
ایران
با درود خدمت شما
راستش هر کاری کردم استارت نمیزد کریستال عوض شد io عوض شد مقاومت و سلف ها بررسی شدن . خلاصه کلی کار دیگه ولی آخر حل نشد همبنجوری بایوس را عوض کردم دیدم ردیف شد
چون برام جالب بود اینجا مطرح کردم
بدرود

Reza Abbaspour

کاربر حرفه ای, VIP2
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-07-07
871
4,034
Azerbayjan Maragheh
این ایراد بایوس در خیلی موارد و در هر مادربردی ممکن است پیش بیاد و بایوس رایت بشه ولی رید نشه حتی بایوس نو ممکنه بخوبی رایت بشه ولی رید نشه و ماهم از بابت اینکه بایوس سالمه و تازه پروگرم کرده ایم دنبال جاهای دیگری بگردیم و حتی خود پروگرمر نیز محتویات بایوسو میخونه ولی روی مادربرد جواب نمیده
برای تشخیص این خطاها که سردرگرم نشیم دیباگر زیاد مشکلمونو حل می کنه

conversant

کاربر
2009-11-06
134
708
سلام

یه مادربرد Abit سوکت AM2 دستم رسید که مشتری میگفت برده پیش فلان تعمیر کار نتونسته تعمیرش کنه. تستش کردم ،دیباگر تا کد C1 میومد و بعد ریست میشد.هیچ عیب ظاهری نداشت. بعد یه کم تست متوجه یه اتصالی مشکوک فت وسط برد شدم،فت ها رو خارج کردم تست کردم سالم بودند.اما جای پایه هاش هنوز اتصالی بود! همه ی خازن ها رو خارج کردم،یکیش به طور کامل شورت شده بود.با تعویض این خازن مشکل برطرف شد. ظاهر خازن با نو هیچ فرقی نداشت و جالب این که روی مدار نشون نمیداد که کامل شورت شده. همین عیب بسیار ساده رو تعمیر کار قبلی که میشناختمش و سابقش بیشتر از من بود نتونسته بود تعمیر کنه.چون حوصله تست چند تا خازن خارج از مدار رو نداشت.

yp1248

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2011-10-12
335
1,940
اصفهان
با سلام خدمت تمام سروران و دوستان عزیز ،
در مورد ولتاژهای موجود روی مادربرد با توصیه مهندس عزیزم آقا مهدی چندتا نکته رو میگم امیدوارم بدرد دوستان بخوره.
مادربرد ولتاژهای کاری زیادی داره و هر قسمت بسته به نیاز خودش ولتاژ کاری خودش رو میسازه.ولتاژهایی که در هنگام تست یه مادربرد باید اندازه گیری کنید تا صحت عملکرد اون قسمت رو بدست بیارید رو میگم . البته فقط مهماش :

در فاز CPU دو ولتاژ وجود داره که عبارتند از:
1- VCore ---> 0.9-1.7
2- VTT ----->1/2 VCore

( VCore بسته به نوع پردازنده متغیره )
در فاز رم 3 ولتاژ داریم:
1- VRun ---->5
2- VRam که بر اساس نوع رم فرق داره و عبارتند از:
SD --->3.3
DDR ---->2.5
DDR2 ---->1.8
DDR3 --->1.5

3- VTT--->1/2VRam

یعنی مثلا برای رم DDR2 باید یه 5ولت کاری برایVRun داشته باشیم یه 1.8 برای VRam و یه 0.9 برای VTT
در فاز گرافیک باید 2تا ولتاژ داشته باشیم:
1- VRun ---> 5
2- VDDQ ---> 3.3
ولتاژ کاری N.B--->1.25
ولتاژ کاری S.B---->1.5
ولتاژ کاری I/O---->5
و Bios --->5
و
...
برای اندازه گیری ولتاژ هر قسمت لازم نیست به پایه های I/O اتصال برقرار کنیم چون احتمال اتصال پایه ها و سوزوندن آی سی هست بلکه با اندازه گیری ولتاژ یکی از المانهای نزدیک آی سی میشه ولتاژ اون قسمت رو بدست آورد.
اساتید دیگه اگه توضیحات تکمیلی دارند بفرمایند.
یا حق

reza01j

کاربر
2010-12-25
192
2,379
maragheh
جناب yp1248 میشه بگین این ولتاژ vrun=5 کجاست در فاز رم؟ یا در فاز گرافیک یا در بایوس؟

اصلا ما در فاز گرافیک vddq نداریم.
vddq پایه 51 و 175 و56 و181 و62 و 191 و 72 و194 و 75و78 در DDR2 داریم البته در DDR3 فرق میکنه شماره پایه ها نه در گرافیک .اصلا در اسلوت گرافیک ما ولتاژی به نام 5 نداریم

اگه میشه این ولتاژا رو دقیقتر توضیح بدید شاید من اشتباه میکنم و این ولتاژا برا من ناشناخته هستش

در گرافیک:
+12 volt power در دو پایه اول و 83 و 85 داریم فک کنم در چهار پایه داریم و 3.3 VOLT POWER در سه پایه و یه دونه 3.3Vaux در پایه 10 باید باشه
اینو در PCI-EXPRESS 16X گفتم در موارد دیگه هم همین ولتاژا رو داریم فقط پایه ها فرق میکنه.

ممنونم

Reza Abbaspour

کاربر حرفه ای, VIP2
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-07-07
871
4,034
Azerbayjan Maragheh

دوستان توجه داشته باشند که در بایوس مادربوردهای مختلف، ولتاژهای عملیاتی، با عناوین مختلفی نام‌گذاری می‌شوند و نیازی هم به حفظ کردن این مطالب و دقت در نامشون نداریم این تنوع و نامگذاریهای گوناگون در بایوسهای مختلف در نام‌گذاری ولتاژها،واقعا آدمو گیج می کنه پس بهتره با توجه به اینکه هرمادربردی نقشه و مدار خودش را دارد در صورت امکان از نقشه خودش و ولتاژهای همون نقشه عیب یابی یشه

VDDQ
ولتاژ حافظه است که همون بيانگر ولتاژ سيگنال‌هاي مسير حافظه است میباشد مقدار پيش‌فرض اين ولتاژ براي ماژول‌هاي DDR2، معادل 8/1 ولت و براي حافظه‌هاي DDR3 معادل 5/1 ولت است.
ولتاژ مدار Termination Voltage قرار گرفته درون چيپ حافظه در پردازنده‌هاي AMD ولتاژ VTT نامیده میشه و نصف ولتاژ حافظه یا VDDQ میباشد مقدار پیش‌فرض این ولتاژ، نصف ولتاژ VDDIO است
VTT در پردازنده‌هاي اينتل معادل ولتاژ VDDNB در پردازنده‌هاي AMD است

rezapeyman

کاربر
2011-11-12
15
87
مادربورد gigabyte amd mf3 به محض وصل شدن به برق استارت می شد ولی عملیات بوت کامل نمیشد که power mosfet به شماره 3570 کنار پورت IDE مشکل داشت چون عین قطعه موجود نبود با مشابه آن 60n024 جایگزین و مشکل برطرف شد.

yp1248

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2011-10-12
335
1,940
اصفهان
جناب yp1248 میشه بگین این ولتاژ vrun=5 کجاست در فاز رم؟ یا در فاز گرافیک یا در بایوس؟

اصلا ما در فاز گرافیک vddq نداریم.
vddq پایه 51 و 175 و56 و181 و62 و 191 و 72 و194 و 75و78 در DDR2 داریم البته در DDR3 فرق میکنه شماره پایه ها نه در گرافیک .اصلا در اسلوت گرافیک ما ولتاژی به نام 5 نداریم

اگه میشه این ولتاژا رو دقیقتر توضیح بدید شاید من اشتباه میکنم و این ولتاژا برا من ناشناخته هستش

در گرافیک:
+12 volt power در دو پایه اول و 83 و 85 داریم فک کنم در چهار پایه داریم و 3.3 VOLT POWER در سه پایه و یه دونه 3.3Vaux در پایه 10 باید باشه
اینو در PCI-EXPRESS 16X گفتم در موارد دیگه هم همین ولتاژا رو داریم فقط پایه ها فرق میکنه.

ممنونم

بله آقا رضا شما درست میفرمایید در پایه ها ولتاژ 5ولت وجود نداره اما توجه نفرمودید من گفتم فاز گرافیک نه اسلات گرافیک.
فاز گرافیک منظور مجموعه اسلات و یونیت گرافیک هست. دوستان گرفتن ولتاژ پایه های اسلات به این راحتی نیست ولی در یونیت گرافیک ولتاژ 5ولت رو میشه از پایه یکی از خازنهای SMD نزدیک اسلت گرفت.
موفق باشید.

بالا