آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تجربیات همکاران در تعمیرات مادربرد

cybernova

مدیر تعمیرات سخت افزار کامپیوتر
مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر
با سلام
مورد تعمیر : خاموش نشدن مادربرد گیگا با دستور Shut Down و ریست مجدد
مدل مادربرد : GA-EP45-UD3L
مادربرد مذکور مشکل خاموش نشدن داشت و با ریست فکتوری تنظیمات بایوس و جدا کردن سخت افزار ها مشکل بر طرف نشد .مادربرد هیچ مشکل خاصی نداشت و دارای کارکرد عادی بود غیر از خاموش نشدن و یک مورد دمای ثابت 50 درجه CPU در محیط بایوس .با توجه به شرایط موجود و داغ نکردن قطعات و همچنین درست بودن ولتاژ ها ،تنها مورد مشکوک I/O بود که با تعویض I/O به شماره IT8718F-S HXS GB مشکل برطرف شد و همچنین وضعیت دمای CPU هم به حالت عادی برگشت .
با تشکر

AMD

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
10,548
40,206
تهران
با سلام
مورد تعمیر : خاموش نشدن مادربرد گیگا با دستور Shut Down و ریست مجدد
مدل مادربرد : GA-EP45-UD3L
مادربرد مذکور مشکل خاموش نشدن داشت و با ریست فکتوری تنظیمات بایوس و جدا کردن سخت افزار ها مشکل بر طرف نشد .مادربرد هیچ مشکل خاصی نداشت و دارای کارکرد عادی بود غیر از خاموش نشدن و یک مورد دمای ثابت 50 درجه CPU در محیط بایوس .با توجه به شرایط موجود و داغ نکردن قطعات و همچنین درست بودن ولتاژ ها ،تنها مورد مشکوک I/O بود که با تعویض I/O به شماره IT8718F-S HXS GB مشکل برطرف شد و همچنین وضعیت دمای CPU هم به حالت عادی برگشت .
با تشکر

احمد جان سلام خسته نباشی رفیق گلم . همون برد بود که دنبال i/o میگشتی براش . خوشحالم کارت راه افتاد و خوب شد اون فروشگاه داشت . دمت گرم بابت ثبت تجربه . همیشه پیروزباشی در جدال با مادربردها
خوشبختانه گیگابایت خیلی اذیت نمیکنه .
من هم یک ga ep31-ds3l داشتم که دیباگر ارور رم داشت . یک ایسی برای فاز رم داره به نام RT 9219 اون را تعویض کردم حل شد .

AMD

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
10,548
40,206
تهران
مادربرد MS-7623 با چیپ AMD 760G خطای رم داشت . با تستر اسلات که از فروشگاه CHIPSETIC گرفته بودم .متوجه شد هیچکدوم از LED های روی تستر روشن نمیشه . یکی از اسلات ها را با دقت عوض کردم اسلاتی که تعویض شده بود اوکی شد . اون یکی اسلات را هم تعویض کردم . کلا خرید این تستر را به دوستان پیشنهاد میکنم . دو سر هم دارد . DDR2/DDR3 اسلات را ساپورت میکند .
LEDT.jpg

mehdi20961

کاربر vip
کاربر
2014-01-20
15
32
[h=2]عدم تصویر و کد C1 در مادربرد GIGABYTE EP41-UD3L[/h]با درود خدمت دوستان
مادربرد فوق در زمان روشن شدن صدای بوق بوق بوق داشت و سپس ریستارت شدن و تکرار مرحله قبل.البته ناگفته نماند که صدای بوق معمولی نبود.با برداشتن ایسی بک اپ بایوس و جایگزین کردن آن با ایسی اصلی بایوس و قرار ندادن ایسی اصلی بک آپ روی مادربرد مشکل حل شد.
با سپاس

oliayee

کاربر
2012-10-06
73
559
bandar abbas
مادربرد ایسوس p5ql se بدون مشکل بوت شده ولی در وسط نصب ویندوز هنگ می کرد.ظاهر مادربرد بسیار تمیز و در حد نو بود. بعلت حرارت زیاد پل جنوبی تعویض شد ولی افاقه نکرد. البته قبلش کارهای دیگر مانند تعویض خازنها -بایوس -لحیم سردی و غیره هم انجام شد.در هنگام تست زمانیکه سیم چهار پین قطع و سی پی یو نصب بود دو عدد فت کنار پل شمالی بشدت داغ میشدند و با وصل چهار پین دما نرمال میشد. سوکت سی پی یو ریسولد شد و جواب نداد. پل شمالی تعویض شد جواب نداد دیگه از خیر تعمیر گذشته و فقط هدف پیدا کردن عیب بود. و عاقبت با خشونت سوکت سی پی یو رو بیرون اوردم و دیسکانکتی بسیار مشاهده شد !

20161223_232424.jpg

cifzs

VIP+ افتخاری
کاربر
2008-02-22
493
688
یه مادربرد گیگا بایت به مدل GA-PA65-UD3-B3 داشتم ، کد میداد و تا تصویر میداد مین برد ریست میشد.
کلیرسی موس کردم ، برد رو کامل شستم ، با انواع رم و پردازنده و پاور چک کردم نشد.
آخر کار بایوس رو پروگرام کردم و جواب داد و دیگه ریست نکرد .

آخرین ویرایش توسط مدیر:

مسرور

کاربر vip
vip
کاربر
2013-08-02
168
291
یه مادربرد گیگا M52l-S3P برام اومد که ولتاژ 3.3 روش تولید نمیشد و با اینکه روی پین POWER ولتاژ 5 رو داشتم ولی سوئیچ نمی کرد.ولی وقتی پاور رو با اتصال کوتاه سبز و مشکی روشن میکردی،مادربرد کامل بالا می اومد و تصویر میداد و کار میکرد!خیلی برام جالب بود!با بررسی شماتیک و مسیر ولتاژ ATX5VSB به یه ماسفت و آی سی به شماره NCT3012S تو موقعیت KU1 شک کردم.ماسفت درست بود،موند آی سی،که متاسفانه تو اوراغی هام نداشتم و تو بازار هم موجود نبود!دقیق دیتا شیت آی سی رو بررسی کردم و با کمک یه سایت چینی تونستم آی سی رو از مدار حذف کنم و مادربرد روشن شد،فقط تنها مشکلی که پیش میاد ظاهرا استندبای نشدن سیستمه!!
مجموعه این ماسفت و آی سی مربوط به بخش EUP ماردبرده که یه استاندارد برای کم کردن مصرف انرژی در زمان خاموشی سیستم،که تو همه مادربرد ها وجود نداره!
راه حل اجرایی ای هم این بود که پایه 8 آی سی رو زمین کردم و پایه 3 رو با 7 اتصال کوتاه کردم.البته آی سی هم از روی برد برداشته شد.
امیدوارم تجربه به درد بخوری باشه.

arashshr

کاربر vip
کاربر
2010-12-18
90
601
با سلام و خسته نباشید.
یه مادربرد g41m-ts2 گیگا بایت به دستم رسید که بعضی اوقات هم ریستارت میکرد و هم شات داون میشد. بعد از ولتاژ گیری متوجه نیم سوز شدن ایسی بایوس شدم و ایسی بکاپ رو جایگزین کردم و مشکل ریستارت حل شد. ولی مشکل خاموش شدن هنوز پا برجا بود. با ریسولد پل شمالی و جنوبی راهی به جایی نبردم. ظاهرا همه چیز سالم بود. بعد از تعویض دو تا پاور با یه. پاور گرین 330 تست کردم و مشکل حل شد. دوستان گرامی برای تست مادربرد از سلامت پاور خودتون حتما مطمئن بشید. این طور مشکلات شاید کلی سردرگم کنه تعمیرکار رو.
موفق و سربلند باشید.

آخرین ویرایش:

محمد مرادی

کاربر
2015-02-25
28
56
سلام
همیشه در تعمیر مادربرد این مراحل باید انجام بشه
1- گردگیری با پمپ باد یا بلوور
2- بازدید پشت و روی مادربرد با دقت کامل برای یافتن عیوب ظاهری (حتما برای این کار وقت بذارید)
3- رفع عیوب ظاهری شامل نشتی خازن ها ، سوختگی قطعات ، خرابی سوکت سی پی یو ، اتصالی در جک یو اس بی و ....
4- شستن سوکت سی پی یو با تینر و با فرچه نرم
5- شستن سوکت های رم با تینر و با فرچه نرم
6- از یک پاور سالم و مطمئن برای تست مادربرد استفاده کنید.
7- اگر تصویر نداد وارد مراحل بعد بشید.
که خودش نسبت به شرایط مادربرد شامل روشن شدن یا نشدن و ولتاژها و کد دیباگر متفاوت هست.
باطری بایوس رو همیشه چک کنید که 3 ولت داشته باشه.به جامپرها دقت کنید.
اینا تجربیات من بوده در طول 10 سال کار و به جرأت میتونم بگم که اگر شما این کارها رو بکنید احتمال 70 درصد نیاز به کار دیگه نیست و تصویر خواهید گرفت.

بالا