آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تجربیات همکاران در تعمیرات مادربرد

9099070421

کاربر vip
کاربر
2015-08-06
32
189
iran
تست سوختگی ای سی Lpc یا i/o می توانید با تست جریان از ولتاژ VSB یا همون سیم بنفش پاور مادربرد در حالت سالم باید جریان بین 100 تا 500 میلی امپر عبور کند اگر بیشتر از این باشد 100% ای سی i/o سوخته !!!!

azadmol

کاربر vip
کاربر
2013-06-21
117
554
سلام
Asus P8H61
مادربرد فوق استارت میشد و
دیباگر تا کد A3 میرفت و یک بوق طولانی و 3 بوق کوتاه میزد . با کلی کشتن توی مادربرد متوجه شدم یکی از ترانزیستور smd به شماره 43t اتصالی داره با تعویض کامپیوتر تصویر داد . توی این مدل توجه داشته باشید حتی کامپیوتر استارت هم بشه تصویر بده در اخر روی کد A3 میمونه بوق بایوس خیلی میتونه به شما کمک کنه .

پیوست‌ها

• 100.4 کیلوبایت بازدیدها: 559

غفور

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2012-01-22
966
1,962
golestan
سلام
Asus P8H61
مادربرد فوق استارت میشد و
دیباگر تا کد A3 میرفت و یک بوق طولانی و 3 بوق کوتاه میزد . با کلی کشتن توی مادربرد متوجه شدم یکی از ترانزیستور smd به شماره 43t اتصالی داره با تعویض کامپیوتر تصویر داد . توی این مدل توجه داشته باشید حتی کامپیوتر استارت هم بشه تصویر بده در اخر روی کد A3 میمونه بوق بایوس خیلی میتونه به شما کمک کنه .

دوست عزیز این smd که میفرمایید ماله کدوم قسمت میباشد ،امکانش هست با عکس مشخص نمایید./.

azadmol

کاربر vip
کاربر
2013-06-21
117
554
دوست عزیز این smd که میفرمایید ماله کدوم قسمت میباشد ،امکانش هست با عکس مشخص نمایید./.
سلام
عکس رو پیوست کردم !! کادر قرمز هم کشیدم دور ترانزیستور . نمیدونم چرا واسه شما نشون نداده

mosaffa

VIP+ افتخاری
کاربر
2010-11-08
1,277
7,205
صومعه سرا
سلام وادب
در مادر برد GA-G41t-D3
[hide]در مادربرد فوق با مشکل روشن نشدن دستگاه مواجه بودم.با تعویض فت DQ10 مادربرد روشن شد ولی متاسفانه نه چراغ کلاک روشن میشد و چراغ ریست هم دائم روشن بود.مادربرد با فرمان پنل بدرستی خاموش میشد.
با بررسی متوجه شدم ولتاژ تغدیه پل جنوبی در حدود 0.57 ولت بود.با بررسی دقیق تر ای سی ,U59 به شماره ISl6545 در همون نزدیکی پل:
5V or 12V Single Synchronous Buck
Pulse-Width Modulation (PWM) Controller
پایه شماره 4 که تغذیه اون هست به زمین شرت شده است.بعد از تعویض باز هم چراغ ریست روشن بود.با تعقیب پایه شماره 4 ای سی یکعدد مقاومت2R2 متصل به همین پایه قطع بود.با تعویض اون با لذت هر چه تمام تر مادربرد اوکی شد.نتیجه اینکه کافیه محدوده ایراد رو کوچک کنید.بنده فقط با مراجعه به دیتا شیت ای سی و پیدا کردن ولت تغذیه (مادربرد خاموش)و اهم گیری با زمین متوجه خرابی ای سی شدم.
امیدوارم مورد استفادتون قرار بگیره.[/hide]

آخرین ویرایش:

mohssen

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-02-27
1,492
6,611
forum.paezaan.com
سلام یه مادربرد مدل
4CoreDX90-VSTA
داشتم که روشن میشد و بوق رم میزد
وقتی بازش کردم متوجه شدم که یک قطعه هشت پایه شکل ای سی کنار اسلات رم سوخته
قطعه رو نداشتم و متوجه شدم فیوز هست
سیم کشی کردم مادربرد رو زدم تو برق فن یه دور میچرخید خاموش میشد
سیم کشی ها رو جدا کردم وضع همون بود و روشن نمیشد!
دوباره سیم کشی کردم همه قطعات رو گذاشتم سرجاش به خوبی روشن شد و کارکرد
وقتی بررسی کردم مجدد دیدم این مادربرد بدون سی پی یو روشن نمیشد!!

غفور

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2012-01-22
966
1,962
golestan
سلام یه مادربرد مدل
4CoreDX90-VSTA
داشتم که روشن میشد و بوق رم میزد
وقتی بازش کردم متوجه شدم که یک قطعه هشت پایه شکل ای سی کنار اسلات رم سوخته
قطعه رو نداشتم و متوجه شدم فیوز هست
سیم کشی کردم مادربرد رو زدم تو برق فن یه دور میچرخید خاموش میشد
سیم کشی ها رو جدا کردم وضع همون بود و روشن نمیشد!
دوباره سیم کشی کردم همه قطعات رو گذاشتم سرجاش به خوبی روشن شد و کارکرد
وقتی بررسی کردم مجدد دیدم این مادربرد بدون سی پی یو روشن نمیشد!!

دوست عزیز اگه امکانش هست از محدوده قسمتی که سیم کشی کردین یه عکس واضح بذارین ./.ممنون میشیم./.

مهدی امجدی

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-12-25
2,476
19,507
ایران
با سلام و خسته نباشید خدمت دوستان تعمیر کار و مدیران محترم از جمله آقای امجدی و حیدری و آقا رضا و و و ... 4 سال پیش ما هم جز سایت بودیم ولی چون دیر جواب پیام هام داده میشد چیزی به اطلاعات من افزوده نمی شد مشتری هم روز به روز کمتر میشد چون مشتری بیشتر از چند روز نمیتونه صبر کنه
برای همین دور این سایت رو خط قرمز کشیدم
خودم بدون اینکه آموزشی ببینم تعمیرات رو شروع کردم
الان حدود 7 سال میشه کار میکنم
تا الان نه دستم به دیباگر خورده نه وسایلی از این قبیل
میخواستم ببینم مدیرانی که چندین سال دارن کار میکن تجهیزاتشون چیه
من تنها چیزی که دارم یه هویه هوای گرم هست با یه هویه و یه مولتی متر ساده که فکر کنم 5000هزار تومن با یه اسپری خشک خواستید عکس از محیط کارمم میزارم تا الان هم خدارو شکر تعمیری از دستم در نرفته نیاز به تعویض چیپ بشه آشنا دارم با کمترین قیمت برام تعویض میکنه البته نمیخوام بگم چیزی بلدم نه اصلا فقط دوست دارم ببینم شما که چندین سال مثل بنده کار کردید تجهیزاتتون چیه نه قصد توهین دارم نه جسارت.
تو بازار شیراز هم اکثر تعمیرکارها منو میشناسن
ممنون میشم بنویسید چه تجهیزاتی دارید و چقدر هزینه کردید؟؟
میخوام یه وام بگیرم بدونم چقدر کافیه برام.
با درود
همکار گرامی ، یک تعمیرکار خوب و موفق باید قسمتی از درآمد خود را به خرید امکانات اختصاص دهد تا هم فسیل نشود و هم با گسترش و پیشرفت علم حرکت کند مثل مهندس اصفهانی گرامی ، که در حال حاضر یکی از بهترین متخصصین کشور هستند
مثلا در همین تعمیرات مین ، امکاناتی مثل پروگرامر و دیباگر و ... از مهمترین قطعات و امکانات اولیه است که باید داشته باشید حالا اگر به مرور امکانات را گسترش دهید و bga ماشین و ... تهیه کنید که دیگر عالی میشود
با این طرز تفکر فقط در یک سطحی خواهیم ماند و خبری از پیشرفت نخواهد بود
موفق باشید

NPTiak

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
654
2,368
مشهد
www.nptiak.ir
با سلام،
مادربورد GA-945PL-S3P Rev6.6 بعد از 2 همکار تعمیرکار به دستم رسید و مشکل از طرف آن دو عزیز آی او اعلام شده بود و درنهایت پل جنوبی(که معمولا دیوارش از همه کوتاهتره :) )،در بررسی ظاهری اول مشخص بود که آی او دستکاری شده (تعویض یا هیت نمیدونم) و بطور مشخصی پایه های یک سمت آی او درست سرجای خود قرار نگرفته اند،پایه ها رو تصحیح کردم و مادربورد رو روشن کردم، چراغ ریست خاموش،کلاک روشن،سی پی یو و بایوس ولتاژ داشتند،کریستال جنوبی ولتاژ و اختلاف ولتاژ داشتند،اما مادربورد کد نمیداد،دربررسی دقیق تر ظاهری متوجه نشتی یک خازن بین اسلات های رم و قطعی یک لاین نزدیک سوکت سی پی یو که یه اس ام دی منتهی به همین لاین هم کنده شده بود شدم،این موارد هم برطرف کردم اما وضعیت همان بود،ولتاژهای چیپ شمالی رو از روی اس ام دی های آن اندازه گیری کردم که مشکل تا حدودی مشخص شد،سرد بودن پل و در تعدادی از خازنهای روی چیپ شمالی ولتاژ در حد 300 میلی ولت وجود داشت،از اس ام دی های اطراف شمالی نیز ولتاژ گیری کردم و مسیر این ولتاژ 300 میلی ولت رو دنبال کردم تا رسیدم به یک فت که پایه درین آن همین ولتاژ را داشت و دو پایه دیگر آن ولتاژی نداشتند،خود فت تست شد و سالم بود، از پایه ها و اطراف آی او ولتاژگیری کردم، مشخص شد که پایه 128 آی او (آخرین پایه) همین ولتاژ را دارد و توسط یک مقاومت با همان فت مذکور و لااقل یکی از خازنهای اس ام دی کنار چیپ شمالی در ارتباط است، دیتاشیت آی او رو که بررسی کردم راستش چیزی از عملکرد این پایه متوجه نشدم غیر از اینکه در مورد ولتاژ این پایه VCC ذکر شده بود، شاید تا اینجا متهم ردیف اول همین آی او به نظر میرسید،اما با دقت به فت ذکر شده بالا متوجه یه آی سی درایور به شماره 6520 شدم که با پایه سورس همان فت در ارتباط بود و از آنجایی که ولتاژی به پایه سورس فت نمیرسید و سابقه و وظیفه این آی سی درایور ،اقدام به تعویض آن نمودم و مادربورد درست شد.
عذرمیخوام که طولانی شد، اما یکی از تجربیات لذت بخش تعمیرم بود.
موفق باشید

1.jpg

آخرین ویرایش:

AMD

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
10,548
40,206
تهران
سلام؛ جناب امجد چیپها قابل احیا هستند

اگر منظورتون ریبال کردن هست . روی خیلی از چیپ ها که ایراد پیدا کرده باشند جواب نمیده . اگر غیر این صورت هست دقیق توضیح بدید .

بالا