آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل: مادربرد من چه مشکلی داره ؟؟؟؟؟

hadidan

کاربر
2012-03-24
5
4
با سلام به تما م کاربران انجمن تعمیرکاران ایران من مهندسی نرم افزار می خونم و تو دانشگاه هم چیز زیادی از قطعات کامپیوتر به ما یاد نمیدند. با مشکلی که برای کامپیوتر پیش اومد علاقه دارم به یادگیری تعمیر کامپیوتر.من یک مادربرد Asus P5KPL دارم که از همان ابتدا که خریدم مشکلاتی داشت. وقتی یکی از رم ها درآوردم و دوباره جا زدم دیگه رم منو نمیشناخت(هر کار کردم درست نشد، رم رو فرختم!) بعد اسلات PCI مشکل داشت، کارت مودم و کارت تی وی رو یک بار نمشناخت و اگه چند بار در میاوردم و بعد میزدم دوباره میشناختشون.الان یک مشکل تازه به وجود اومده که سیستم یک بار رو شن میشه و یکبار نه! واگر هم روشن بشه دیگه ریستارت و خاموش نمیشه(البته اونم گاهی میشه و گاهی نه) الان هم که دارم باهاش کار میکنم رفتم دستی دو سیم سبز و سیاه رو باهم وصل کردم وسیستم رو روشن کردم (که این کار هم گاهی میشه و گاه نه!)گفتم شاید مشکل از پاور باشه؟؟؟! پاور رو در آوردم و تست کردم ، روشن شد و تمام خروجی ها ولتاژ میداد(البه کم کم بود) و سالم بود.شما بفرمایید مشکل از کجا می تونه باشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟یک دنیا ممنون میشم.

مهدی امجدی

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-12-25
2,476
19,505
ایران
با درود خدمت دوست گرامی
شما اول با یک power دیگه تست کن چون بیشتر این مشکلات از پاور است و ممکن است توی بار مشگلدار باشد
ولی اگر حل نشد باید bios را آپدیت ( پروگرم ) کنید
با سپاس

hadidan

کاربر
2012-03-24
5
4
از جوابتون خیلی ممنونببخشید دو تا سوال برام پیش اومد: اول اینکه چجوری بایوس میتونه چنین مشکلی ایجاد کنه؟؟؟ و دومی اینکه تو تست پاور خارج از سیستم ما دو سیم سبز و سیاه رو باهم یکسره میکنیم ولی در زمانی که پاور به مدار وصل هستش ما کلید پاور رو یکبار میزنیم(یعنی یک اتصال لحظه ایی) آیا اتصال دائم سیم سبز رو مادربرد انجام میده.؟؟؟!!!

s_ali_m

کاربر
2012-02-06
203
1,077
تهران خ جمهوری
سلام
اینکه برای تست پاور فقط دو سیم سبز و مشکی رو بهم می بندید تا ببینید روشن میشه کافی نیست, ممکنه ولتاژ سیمها اشتباه باشه.
حتی ولتاژ گیری سیمهای پاور در حالتی که جریان کشی نداره هم کافی نیس.
بهترین راه واسه شما تست با یک پاور سالم هست.
در مورد سوال دومتون در مورد روشن شدن سیستم, کلید پاور کیس به پاور سیستم ربطی نداره, پاور سیستم شما یک ولتاژ استند بای روی مادربرد میفرسته.
و کلید پاور به چیپ جنوبی وصله. زدن کلید و ولتاژ استند بای باعث ایجاد شرایط جهت روشن شدن سیستم میشه.
درصورت نیاز به توضیح بیشتر بفرمایید.

hadidan

کاربر
2012-03-24
5
4
اینکه برای تست پاور فقط دو سیم سبز و مشکی رو بهم می بندید تا ببینید روشن میشه کافی نیست, ممکنه ولتاژ سیمها اشتباه باشه.
منظورتون از ممکنه ولتاژ سیم ها اشتباه بشه رو نفهمیدم.مگه اگه دستگاه تستر نداشته باشیم برای تست پاور از همین کار استفاده نمی کنیم؟؟؟؟!میشه یکم بیشتر توضیح بدیند.خیلی ممنون

s_ali_m

کاربر
2012-02-06
203
1,077
تهران خ جمهوری
سلام
منظورم اینه که پاور چند تا سیم داره که هر کودوم یه ولتاژی دارن که مقداره اون ولتاژ همراه با رنگ سیم روی بدنه پاور نوشته.
مثلا زرد 12ولت , قرمز 5 ولت , نارنجی 3.3ولت , آبی -12ولت , سفید -5 ولت, مشکی GND و ...
حالا ممکنه با بستن سبز و مشکی پاور روشن بشه ولی ولتاژ یکی یا چند تا از سیمها این ولتاژها نباشه
مثلا زرد به جای 12 مثلا 9 ولت باشه. خب این پاور خرابه دیگه.

hadidan

کاربر
2012-03-24
5
4
بازم ممنون ولی من هم همینجوری همه سیم ها رو تست کردم.راستی بایوس رو آپدیت کردم اما مشکلم حل نشدیک برنامه برای مانیتورینگ ولتاژ داشتم (مال مادربردASUS ) نصب کردم ولتاژ ها رو اینطوری نشون داد:http://www.20-up.ir/images/j7a2n12kx48yfgqtnv5h.jpgحالا شما بگید ، طبق تصویر بالا مشکل از پاورم هست؟؟؟؟؟؟

hadidan

کاربر
2012-03-24
5
4
دوباره سلام
کامپیوترم رو با یک لحظه اتصال کوتاه بین سیم سبز و سیاه زمانی که پاور به مدار وصل بود، تونستم  روشن کردم! حالا نه ریستارت میشه نه خاموش. البته چه عرض کنم از طریق دکمه پاور که اصلاً خاموش نمیشه ولی از طریق ویندوز که خاموش میکنم، مانیتور و هارد خاموش میشن ولی خود پاور خاموش نمیشه!
به نظرتون مشکل کجاست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

مهدی امجدی

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-12-25
2,476
19,505
ایران
با درود
دوست عزیز اینقدر اون سیم سبز بیچاره را اتصال نده میزنه جای دیگه رو خراب میکنه . شما در نهایت
باید با یک پاور دیگه تست کنید که 100 در 100 از پاور مطمئن شویم اگر نشد با خیال راحت بریم سراغ چیز دیگه .
با سپاس

بالا