آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: داغ شدن سی ‌پی یو و فت های pwm

ahmadreza68

کاربر
2012-02-11
1
0
با سلام من یک مادر بورد msi دارم که سوخته بود چک کردم دیدم یکی از فت های آن سوخته است وقتی آن را تعویض کردم درست شد ولی فتهای pwm و cpu خیلی داغ می کنه خمیر سیلیکون هم ب cpu زدم لطفا راهنمایی کنید باتشکر

edvir

کاربر vip
vip
کاربر
2009-12-25
36
69
کرمان
با سلام من یک مادر بورد msi دارم که سوخته بود چک کردم دیدم یکی از فت های آن سوخته است وقتی آن را تعویض کردم درست شد ولی فتهای pwm و cpu خیلی داغ می کنه خمیر سیلیکون هم ب cpu زدم لطفا راهنمایی کنید باتشکر

فتهای pwm معمولا 2به 2 موازی هستن اون یکی هم احتمالا تو فیدبک مشکل داره من خودم همیشه تمام فتهارو در میارم چک میکنم

sabetsoft

کاربر
2012-05-18
1
0
من یه چند تا مادر برد دارم میخوام درستشون کنم میشه راهنمایی کنید . کار با هویه و لحیم بد نیست ولی رشته کاریم نرم افزار . سخت افزار در حد اسمبل تعویض قطعه است . البته چند اداپتر لپ تاپ و چیزای دیگه هم دارم مثل پاور میشه یه راهنمایی کنید از کجا شروع کنم ؟

قبلا" حتی لپ تاپ هم فلورسنت ال سی دی تعویض کردم ،
ممنون میشم راهنمایی کنید یه توضیح چند خطی و بعد چند تا آدرس جهت آموزش و استفاده از مطالب ممنو میشم.

مهدی امجدی

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-12-25
2,476
19,507
ایران
با درود خدمت شما
دوست عزیز بهترین کار اینه که شما اول پایه الکترونیک خود را قویتر کنید در این سایت بخشهای آموزشی زیادی وجود دارد ابتدا از بخش آموزش الکترونیک و سپس از بخش های تخصصی استفاده کنید
اگر هم مشکلی داشتید میتونید اعلام کنید تا اساتید در حد امکان راهنمایی کنند
برای شروع میتونی از بخشهای زیر استفاده کنید
http://www.irantk.ir/f5/
http://www.irantk.ir/f4/
موفق باشید

Reza Abbaspour

کاربر حرفه ای, VIP2
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-07-07
871
4,034
Azerbayjan Maragheh
کار با هویه و لحیم در مادربرد زیاد بدرد نمیخورد
بیشتر با تعویض آیسی و چیپ کار داری
اول از قسمت الکترونیک همین سایت شروع کن برات خیلی مفید و مناسبه
قبل از خوندن مطالب الکترونیک دست به مادربردها نزن
بخصوص مواظب پاورها باش که ایزوله نیستن و احتمال برق گرفتگی زیاده
وقتی قسمت الکترونیک رو کامل تمومشون کردی بیا قسمت مادربرد در همین قسمت در خدمت شما دوست بزرگوار خواهیم بود

reza01j

کاربر
2010-12-25
192
2,379
maragheh
کار با هویه و لحیم در مادربرد زیاد بدرد نمیخورد
مهندس جان یه کوچولو با این حرفتون مخالفم البته نظر شخصی بنده است سو تفاهم نشه .
به نظر من کار با هویه و لحیم کاری خودش یک علمه و به تجربه کافی نیاز داره و در مادربرد حالا تعویض آی سی باشه یا چیپ یا اس ام دی ها هویه نقش تکمیلی رو داره هم در چیپ و زدن آی سی نقش خیلی مهمی را ایفا میکنه که بیشتر همه برای راحتی کار با هیتر میزنن و این کارشون رو ضعیف میکنه و ممکنه دوباره مادربرد به coldsolder دچار شه البته منظور از هیتر در چیپستها نیست پس نقش این علم را نادیده نگیریم چون تنها عیب یابی نیست

Reza Abbaspour

کاربر حرفه ای, VIP2
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-07-07
871
4,034
Azerbayjan Maragheh
بنده هم خوشحال خواهم شد تا از علم شما استاد محترم بهره مند شوم و اینکه تخصص و تجربه خودتان را با ما به اشتراک می گذارید بسیار خرسندیم
اگر ممکن است این هنر و طرز کاربرد علم لحیم کاری خودتان را هم با تصویر و تعریف به ما هم یاد بدهید بسیار سپاسگذارم تا ما هم بهره مند شویم.
کلا ما نیازمند علم دوستان هستیم . باتشکر

reza01j

کاربر
2010-12-25
192
2,379
maragheh
من کوچیک همه شمام
تمیز کار کردن از اصول تعمیرکار ماهر و با تجربست بیشتر همکارا همیشه سعی میکنن بیشتر از هیتر استفاده کنن برا زدن ic ولی معایب خیلی زیادی رو این به دنبال دارد البته میگم جسارت نشه خدمت استادای عزیز بعضی از دوستان انقد با هیتر مهارت دارن که حتی با هیتر هم نمیذارن هیچ دیسی بمونه ولی همیشه کار مطمئن با هویست درسته یه کم حوصله میخواد ولی شرط نتیجه کاره .
همانطور که خودتون میدونید قبل گذاشتن چیپستهای bga قلع گیری جاش با استفاده از یک هویه سر تخت کار را به مراتب قوی و تمیز میکنه با استفاده از هویه های نوک تیز هم میشه این کارو کرد ولی کار کثیف و ضعیف میشه
در چیپهای معمولی و پین دار هم همین شرایط صدق میکنه و لی لحیم دونه به دونه پایه ها هم اضافه میشه که به نظرم من قویترین نتیجه خوب رو میشه گرفت با این روش .این نوع لحیم زدن همراه با سرعت عمل و تمیز بودن کار به تجربه وعلم در این مورد نیاز دارد که با شرح نمیشه توضیح داد و باید تجربه کرد توجه داشته باشید که مثلا در یک چیپ پردازنده 200 به بالا پایه داره اونم نزدیک به هم. اول این کار سخت به نظر میرسه ولی من خودم شاهد بودم همکارم در عرض 4 دقیقه دونه به دونه تمیز با هویه لحیم کرد البته کار ما راحتره نسبت و شاید بیشترین پایه رو همین IO و اینا داریم نزدیک به هم.
البته باز بگم هرکس روش خودش رو داره و شاید به مهارتی رسیده باشه که کار با هویه نیاز نباشه براش اینم نظر شخصی منه چون من خودم هم اولاش تشخیص و عیب یابی میکردم ولی در گذاشتن یک IC میموندم حالا یا اتصالی میشد یا کج میشد و اخرش خرابکاری .چون این دوستمون تازه کاره و در جوابش گفتین نیاز نیست اینو گفتم .
نحوه نگه داشتن هویه و حرکت دادنش در محل های مناسب
دمای هویه نسبت به کار
نحوه خابوندن لحیم
جمع کردن لحیم
روغن لحیم و نوک هویه
و... اینا در اصل ساده است ولی دونستن اینا و تجربه در موردشون خودش علمیست...

آخرین ویرایش:
بالا