آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل جدی برق ساختمان ارت آنتن مرکزی؟!؟

arash3400

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2009-03-26
163
190
درود
دوستان در یک ساختمان حدود 40 واحد یک سیستم انتن مرکزی .... هست
2روز قبل یکی از اهالی ساختمان وقتی میخواست سیم رو به گیرنده دیجیتال بزنه یکم برق گرفتش
من موضوع زیاد جدی نگرفتم چون سیستم با 12 ولت و ایزوله کار میکنه تا این که در یک واحد دیگر تکرار شد

رفتم به محل از بین بدنه سیستم مرکزی و بدنه اسانسور که معمولن بدمه ارت هست یک لامپ 220 قرار دادم روشن شد!
فکر کردم سیستم تقویت مرکزی مشکل داره آدابتور رو از برق در اوردم دوباره تست کردم باز برق داشت و لامپ روشن شد
خلاصه هر 40 سیم رو از سیستم در اوردم شیلد سیم رو زدم به لامپ و اون یکی سیم لامپ رو به اسکلت آسانسور
از 40 سیم 14 تا باهاش لامپ روشن شد و چون همه یک جا وصل بودند همه برق دار...
سیمها مستفیم از پشت تی وی یا گیرنده دیجیتال اومدن پشتبام

سوال چرا این 14 واحد مشکل دارند
میشه 14 نفر تی وی یا سیستم مشکل داشته باشه یا برق ساختمان...؟؟

من تا حالا همچین چیزی ندیدم
سیستم مرکزی و کل تی وی ها سالمه

هنوز نتونستم برم داخل واحدها برسی کنم
قبلها همچین مشکلی دیده بودم ولی اتصالی یک واحد...

دوستان به نظر شما مشکل از چیست؟؟؟؟

ممنون

صابری

کنترل کل سایت
ناظم انجمن
2009-05-31
11,796
134,636
اصفهان
درود
دوستان در یک ساختمان حدود 40 واحد یک سیستم انتن مرکزی .... هست
2روز قبل یکی از اهالی ساختمان وقتی میخواست سیم رو به گیرنده دیجیتال بزنه یکم برق گرفتش
من موضوع زیاد جدی نگرفتم چون سیستم با 12 ولت و ایزوله کار میکنه تا این که در یک واحد دیگر تکرار شد

رفتم به محل از بین بدنه سیستم مرکزی و بدنه اسانسور که معمولن بدمه ارت هست یک لامپ 220 قرار دادم روشن شد!
فکر کردم سیستم تقویت مرکزی مشکل داره آدابتور رو از برق در اوردم دوباره تست کردم باز برق داشت و لامپ روشن شد
خلاصه هر 40 سیم رو از سیستم در اوردم شیلد سیم رو زدم به لامپ و اون یکی سیم لامپ رو به اسکلت آسانسور
از 40 سیم 14 تا باهاش لامپ روشن شد و چون همه یک جا وصل بودند همه برق دار...
سیمها مستفیم از پشت تی وی یا گیرنده دیجیتال اومدن پشتبام

سوال چرا این 14 واحد مشکل دارند
میشه 14 نفر تی وی یا سیستم مشکل داشته باشه یا برق ساختمان...؟؟

من تا حالا همچین چیزی ندیدم
سیستم مرکزی و کل تی وی ها سالمه

هنوز نتونستم برم داخل واحدها برسی کنم
قبلها همچین مشکلی دیده بودم ولی اتصالی یک واحد...

دوستان به نظر شما مشکل از چیست؟؟؟؟

ممنون

به نام خدا

سلام آرش عزیز. من یک نتیجه میگیرم!
درون بعضی تلویزیونهای قدیمی که تغذیه آنها سویچینگ نیست و از برق شهر هم ایزوله نیست دو یا سه خازن جهت ایزوله ورودی آنتن سری میکنند تا مشکل برق گرفتگی نداشته باشد.
در بعضی ها هم این خازنها درون یک کپسول هست که وقتی خراب میشود بعضی تعمیرکارهای کم تجربه و بی ملاحظه(بلا نسبت اساتید و تعمیرکاران سایت!) کپسول خراب و شکسته را با یک رابط معمولی که خازنهای ایزوله ندارد عوض میکنند.
در این حالت برق بدنه تلویزیون که ممکن است فاز باشد(بسته به جهت نصب دوشاخه به پریز) به ارت و بدنه آنتن وصل میشود و اگر بدنه آنتن را با ارت ساختمان اندازه بگیرید اختلاف فاز شدید خواهید دید.
حالا شما باید ببینید کدامیک از تلویزیونهای این 14 واحد این مشکل را دارند.
برای فهمیدن دو راه دارید:
یکی راه اصولی و درست که فیش آنتن تلویزیونها را یکی یکی جدا کنید و ببینید با قطع کدامیک مشکل حل میشود.
راه دوم که یک شیطنت هم هست اینکه سیم بدنه آنتن را به بدنه آسانسور یا یک ارت دیگر اتصال دهید!
تغذیه تلویزیون معیوب ترکیده و برق آن واحد هم قطع میشود و بی دردسر مشکل پیدا میشود!
:85000000::85000000::85000000:

arash3400

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2009-03-26
163
190
سلام ویژه به استاد صابری و دیگر دوستان
تست میکنم نتیجه را اعلام میکنم
ساختمان 2 تا سیستم مرکزی داره فکر کنم بعضی به دو سیستم وصل هستند و سیستم معیوب به هر دو
ممنون

صابری

کنترل کل سایت
ناظم انجمن
2009-05-31
11,796
134,636
اصفهان
سلام ویژه به استاد صابری و دیگر دوستان
تست میکنم نتیجه را اعلام میکنم
ساختمان 2 تا سیستم مرکزی داره فکر کنم بعضی به دو سیستم وصل هستند و سیستم معیوب به هر دو
ممنون

به نام خدا

سلام دوست من. یک احتمال دیگه هم هست.
ممکنه بدنه یکی از سیم های آنتن به یکی از سیمهای فاز ساختمان اتصال کرده باشد. مثلا در یکی از پریزها.
به هر حال باید یکی یکی آنها را قطع کنید و ببینید واحد خرابکار کدومه!

بالا