آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل ساعت در لپتاپ

basiliskas

کاربر
2011-08-17
5
0
سلام ، مدتی پیش برای تمیز کردن فن لپتاپ مدل Hp dv6 2190 اقدام به باز کردن لپتاپم کردم و متاسفانه به دلیل طراحی مسخره و عجیب این مدل مجبور شدم همه تشکیلات و دل روده لپتاپ رو خارج کنم تا به فن برسم !! (از مانیتور گرفته تا کیبورد و رم و هارد و درایو و مادربورد !!) . بعد از بستن دوباره لپتاپ همه چیز درست کار میکرد و هیچ مشکلی نداشتم به جز یک مورد اونهم اینکه از اون موقع به بعد ساعت سیستمم مدام تغییر میکنه و موقع خاموشی هم ساعت جلو نمیره . یه باتری Cmos جدید هم نصب کردم مشکل حل نشد ! چه اتفاقی برای لپتاپم افتاده ؟ چیکار کنم ؟

آخرین ویرایش:

nekooee

Senior Technical Supervisor
مدیرکل
معاونت انجمن
2007-09-21
6,774
29,824
ایران
این ایراد که 100 درصد از باتری مادربورد هست شما مطمئنید باتری رو درست جا میزنید و باتری سالم هست؟ اگر مطمئنید ممکنه سوکتهای باطری ضربه خورده قسمت باتری رو با دفت چک کنید ایراد از قطعه دیگه نمیتونه باشه!

basiliskas

کاربر
2011-08-17
5
0
این ایراد که 100 درصد از باتری مادربورد هست شما مطمئنید باتری رو درست جا میزنید و باتری سالم هست؟ اگر مطمئنید ممکنه سوکتهای باطری ضربه خورده قسمت باتری رو با دفت چک کنید ایراد از قطعه دیگه نمیتونه باشه!
من اون موقع اصلآ به این باتری دست نزده بودم نمیدونم چش شد ! باتری cmos روش یه علامت + هست ولی روی لپتاپ علامتی نیست . مگه اینکه دوباره دل و روده دستگاهو بریزم بیرون درست نگاه کنم اطرافشو . آیا مثبت منفیش فرق داره ؟ اینکه یه باتری گرده ! نو هم هست . البته 1000 تومن خریدمش !

ali.seyedi

کاربر
2012-02-05
2
13
سلام
بله باطری + و - داره.
روی سطح صاف میشه قطب + .در صورتی که ساعت بعد از خاموشی و قطع برق ریست میه ایراد فقط مربوط به باطری هست . ولی اگه در حالت کار ساعت ریست میشه مربوط به ای سیه signal generator یا کریستاله مربوطه هست

basiliskas

کاربر
2011-08-17
5
0
سلام
بله باطری + و - داره.
روی سطح صاف میشه قطب + .در صورتی که ساعت بعد از خاموشی و قطع برق ریست میه ایراد فقط مربوط به باطری هست . ولی اگه در حالت کار ساعت ریست میشه مربوط به ای سیه signal generator یا کریستاله مربوطه هست
داخل ویندوز و به هنگام کار دقیقه شمار درست کار میکنه فکر کنم اما ساعت شمار نه . یعنی مثلآ بعد از 6:59 به جای 7:00 شدن دوباره میشه 6:01 و یه مشکلاتی شبیه به این .
با این اوصاف چیکار کنم ؟؟؟

basiliskas

کاربر
2011-08-17
5
0
یکی نیست به من کمک کنه ؟! خوب اون کریستال یا آیسی رو چجوری درستش کنم ؟ آیا کار من هست ؟ قطعه قابل تعویضه یا باید بورد لحیم کاری بشه ؟ خواهش میکنم راهنمایی کنید . این فروم برای همینه دیگه !

farah676

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2007-08-22
4,686
61,984
اصفهان
با عرض سلام
عزیزم احتمال خرابی کریستال بسیار ضعیف است ، همان بخش کانکتور باطری ونیز خود باطری را کنترل کنید
در ضمن برای تمیز کردن فن کافیست با یک کمپرسور باد سعی در تمیز کردن آن استفاده و دیگر نیازی به باز کردن دستگاه نیست

s_ali_m

کاربر
2012-02-06
203
1,077
تهران خ جمهوری
سلام
کریستال مورد نظر یک قطعه شبیه یک بشکه فلزی بسیار کوچیکه و البته در برخی موارد از نوع smd هست و فرق داره.
این کریستال حوالی باتری هستش و اطرافش حروف XیاYنوشته شده و به ندرت خراب میشه و تعویضش کار ساده اییه و قیمتشم ناچیزه.
احتمال خرابی آی سی کلاک کمه, چون این آی سی وظایفه دیگه داره که اگه خراب باشه سیستم اصلا بوت نمیشه و تصویر نمیده.
حق با جناب فرح هست, اتصالات رو چک کنید احتمالا قطعی یا کثیفی وجود داره.

basiliskas

کاربر
2011-08-17
5
0
سلام
کریستال مورد نظر یک قطعه شبیه یک بشکه فلزی بسیار کوچیکه و البته در برخی موارد از نوع smd هست و فرق داره.
این کریستال حوالی باتری هستش و اطرافش حروف XیاYنوشته شده و به ندرت خراب میشه و تعویضش کار ساده اییه و قیمتشم ناچیزه.
احتمال خرابی آی سی کلاک کمه, چون این آی سی وظایفه دیگه داره که اگه خراب باشه سیستم اصلا بوت نمیشه و تصویر نمیده.
حق با جناب فرح هست, اتصالات رو چک کنید احتمالا قطعی یا کثیفی وجود داره.
مشکل اینجاست که ساعت هنگام روشن بودن هم ریست میشه . با این اوصاف اشکال فقط از باتری نیست .

بالا