آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

درخواست روشی برای ازبین بردن روکش لاکی سیمهای لاکی

محسن مهری

کاربر vip
vip
کاربر
2008-07-09
137
735
خراسان شمالی
سلام من اغلب با هویه این کار را انجام میدهم به این صورت که اول نوک هویه را کاملا قلع اندود کرده به طوری که مقدار زیادی قلع در نوک هویه باقی بماند بعد به ارامی سیم را از داخل قلع عبور میدهم به راحتی روکش روی سیم بر داشته میشود وسیم هم قلع اندود میشود واز کیفیت ان هم کاسته نمیشود موفق باشید

msadeghy

کاربر
2012-04-27
1
8
من هم با همین مشکل روبرو ام!
سیم های نازک رو با تیراژ بالا میخوام لاک برداری کنم! تقریبا همه روش ها رو امتحان کردم که در زیر نتایج رو شرح میدم!
اول روش شیمیایی: این روش اصلا کار آمد نیس چون بعد از استفاده مس هم خورده شده و قلع را به راحتی نمی گیرد. علاوه بر اون این ماده شیمیایی بسیار خطرناکه و همه چیزو میخوره پلاستیک و فلز و ... حالیش نیست و اگر قطره ایش روی دست افتاد به شدت سوزش ایجاد میکنه و اگه سریع هم بشورید بعد جاش پوست پوست میشه! من با دستکش با این ماده کار میکردم که ناگاه دیدم دستم میسوزه! سریع شستم اما بعدش یه لایه از پوستم بر اومد. (خیلی بزرگ نبود ولی)
دوم روشی که دوستمون در بالا گفتند که با استفاده از قلع داغ شارلاک رو بتراشیم! من این روش رو تست کردم و شارلاک حتی خش هم نیفتاد! منطقی هم هست چون این شارلاک پخته میشه و با 200 درجه لحیم طوریش نمیشه!
روش سوم استفاده از تیغ: این کار، کاریه که من الان دارم انجام میدم. که اولا خیلی وقت گیره مخصوصا کار من که تیراژ بالاست! و ثانیا باید خیلی مواظب باشید چون اگه تیغو یکم ناشیانه بکشید به سیم سیم میشکنه و اگه همون موقع هم نبره، قابل اعتماد نخواهد بود. اما با این کار قلع رو خوب میگیره البته اگه با دقت انجام بشه!
روش چهارم استفاده از دستگاه لاک تراش: 3 نوع دستگاه لاک تراش توی بازار هست (البته من این 3 تا رو دیدم) اول نوع فرچه ای که فکر نکنم برای سیم های زیر 50 مناسب باشه! دوم تیغه ای غیر اتومات و سوم تیغه ای اتومات من تیغه ای اتوماتش رو از راد الکتریک قیمت گرفتم بیشتر از یک میلیون قیمتش بود منم منصرف شدم!
رفقا اگه کسی روشی داره که هم هزینش معقول باشه و هم کیفیتش خوب لطفا دریغ نکنه!
در ضمن اگه کسی شیوه کار دستگاه های لاک بردار که در قسمت چهارم نوشتم رو میدونه لطفا دریغ نکنه!

NICHICON

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
VIP PLUS
vip
vip افتخاری
کاربر
2012-03-01
1,477
12,060
من هم با همین مشکل روبرو ام!
سیم های نازک رو با تیراژ بالا میخوام لاک برداری کنم! تقریبا همه روش ها رو امتحان کردم که در زیر نتایج رو شرح میدم!
اول روش شیمیایی: این روش اصلا کار آمد نیس چون بعد از استفاده مس هم خورده شده و قلع را به راحتی نمی گیرد. علاوه بر اون این ماده شیمیایی بسیار خطرناکه و همه چیزو میخوره پلاستیک و فلز و ... حالیش نیست و اگر قطره ایش روی دست افتاد به شدت سوزش ایجاد میکنه و اگه سریع هم بشورید بعد جاش پوست پوست میشه! من با دستکش با این ماده کار میکردم که ناگاه دیدم دستم میسوزه! سریع شستم اما بعدش یه لایه از پوستم بر اومد. (خیلی بزرگ نبود ولی)
دوم روشی که دوستمون در بالا گفتند که با استفاده از قلع داغ شارلاک رو بتراشیم! من این روش رو تست کردم و شارلاک حتی خش هم نیفتاد! منطقی هم هست چون این شارلاک پخته میشه و با 200 درجه لحیم طوریش نمیشه!
روش سوم استفاده از تیغ: این کار، کاریه که من الان دارم انجام میدم. که اولا خیلی وقت گیره مخصوصا کار من که تیراژ بالاست! و ثانیا باید خیلی مواظب باشید چون اگه تیغو یکم ناشیانه بکشید به سیم سیم میشکنه و اگه همون موقع هم نبره، قابل اعتماد نخواهد بود. اما با این کار قلع رو خوب میگیره البته اگه با دقت انجام بشه!
روش چهارم استفاده از دستگاه لاک تراش: 3 نوع دستگاه لاک تراش توی بازار هست (البته من این 3 تا رو دیدم) اول نوع فرچه ای که فکر نکنم برای سیم های زیر 50 مناسب باشه! دوم تیغه ای غیر اتومات و سوم تیغه ای اتومات من تیغه ای اتوماتش رو از راد الکتریک قیمت گرفتم بیشتر از یک میلیون قیمتش بود منم منصرف شدم!
رفقا اگه کسی روشی داره که هم هزینش معقول باشه و هم کیفیتش خوب لطفا دریغ نکنه!
در ضمن اگه کسی شیوه کار دستگاه های لاک بردار که در قسمت چهارم نوشتم رو میدونه لطفا دریغ نکنه!

به نام خدا
دوست عزیز کارت چی هست تولید بالاست؟؟؟؟؟
یا تولید چوک های بالاست؟؟؟؟؟
در هر صورت منم خیلی کلنجار رفتم فایده ای نداشت حتی دستگاه لاک تراش جناب راد تو خیابون فردوسی
فقط دقت کنید
بهترین روش برای این موضوع همان تراشیدن می باشد
که باید یه چیزی اختراع کنی که به کارت بیاد

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
سلام
من تابحال از دستگاه اتوماتیک استفاده نکردم و از این حیث تجربه ای ندارم
ولی بصورت سنتی در امور تعمیرات با استفاده از هویه تجربه قابل توجه دارم
بطوریکه دستیابی به مهارت لازم بسادگی میسر نمیگردد و فوت این کار قابل بیان نیست و با تمرین فراوان بدست می آید چنانکه در اوایل آزمایش باور نمیکنید و منصرف میشوید

حتی یکی از دوستانم که تعمیرکار نیست و استاد دانشگاه علم و صنعت است با مشاهده نحوه قلع اندود کردن سیم شارلاکدار حیرت زده شد و هرچه توضیح میدادم و هرچه بیشتر سعی میکرد بیشتر نمیتونست و عاقبت کلافه شد و گفت هرموقع نیاز شدم میام پیش خودت

لذا باید تمرین زیادی کنید بصورتی که نوک سیم را باید با روغن لحیم یا مایع فلکس آلوده کنید و هویه را کاملا داغ کرده و مملو از قلع روی سیم بکشید ولی می بینید اثری نکرد چون تجربه ندارید و باید مکررا آزمایش کنید تا عملا مسلط شوید
یکی از نکته های مهم آن میزان حرارت لازم است

بنظر میرسد مترصد تولید انبوه هستید که روش فوق برای تولید انبوه نامناسب و کند است و اگرچه تولید انبوه خارج از تصور حقیر فقیر است اما مطمئنم اجرای روش فوق با حوض قلع برای تولید انبوه ساده تر است

قابل ذکر است تراشیدن سیم در امور تعمیرات مناسب است زیرا هرچند کوچکترین خراش روی سیم بشدت موجب تسهیل قطعی سیم میشود اما بررسی آن توسط تعمیرکار میسر است ولی در تولید انبوه دشوار و زیانبار است و موجب افزایش شدید پرت و برگشتی میشود

سپاس

NICHICON

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
VIP PLUS
vip
vip افتخاری
کاربر
2012-03-01
1,477
12,060
بنده نیز قبلا با سیمهای لاکی کار کردم می توانید با قطره چکان از یک فطره اسید بهره ببرید.

به نام خدا
دوست عزیز امکان دارد بیشتر توضیح دهید ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟///

sajjad-d

VIP PLUS
VIP PLUS
vip
کاربر
2008-07-21
303
912
اصفهان
یک مطلب از کتاب سیم پیچی دیدم جالب است و مربوط به موضوع مورد بحث

لاك روي سيمهاي لاكي با قطر بيشتر از( 0/6 )ميليمتر را ميتوان توسط چاقو از بين برد اين كار احتياج به تجربه و مهارت زيادي دارد تا در حين عمل، سيم زخمي نشده و بعدا در اثر تا كردن و تابانيدن نشكند .
لاك روي بعضي از سيمها را ميتوان بروش شيميايي نيز از بين برد . بعنوان مثال ، لاكهاي روغني را ميتوان بكمك استن ـ بنزل ـ الكل و يا مخلوطي از آنها ، از بين برد . لاكهاي پلي آميدي را ميتوان با قرار دادن سر سيم در محلول 60 % اسيد فرميك و درجه حرارت 60درجه بمدت تقريبا 30 ثانيه ، از بين برد . در صورت استفاده از اين روش بايد مراقبت نمود كه اسيد فرميك با پوست بدن تماس پيدا نكند و پس از اتمام كار نيز بايد سيم را با آب جاري شسته و تميز نمود . از اسيد سولفوريك و يا اسيد فسفريك نيز ميتوان بجاي اسيد فرميك استفاده كرد ، اما نتيجه ضعيف تر مي باشد . اما نتيجه ضعيف تر مي باشد . علاوه بر اينها ميتوان از فنل نيز براي اين گونه لاكها استفاده نمود . دراين صورت بايد سر سيم را در محلول 60% فنل و آب 60 درجه سانتيگراد آنقدر نگه داشت كه عايق سيم نرم شده و توسط برس پاك شود . در اينجا نيز بايد از تماس فنل با پوست بدن جلوگيري نمود .
توسط سود ( NOH) مذاب نيز ميتوان همه نوع لاكي را از روي سيم پاك نمود . هر يك از روشهاي شيميايي بايد بخارهاي حاصله را از محل كار توسط هواكش خارج نمود .
روش ديگري كه براي پاك كردن و از بين بردن لاك روي سيم استفاده ميشود ، روش حرارتي ميباشد . بدين منظور بايد سر سيم را در زمان كم روي شعله گاز گرفته تا عايق آن بسوزد . پس از لاك ، بايد سيم رادر محلول الكل و آب با نسبت مساوي فرو كرد تا سيم سخت شود .

بالا