آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک تکشو

خطاي Serial Port not available هنگام استفاده از پورت RS232 يا همان پورت COM

jozi

مدير فروشگاه jozi
مدیر تالار
2008-01-04
1,328
13,701
سلامبر همگی دوستانچند روزی هست یک لپ تاپ توی مغازه گذاشته ام و برنامه برای پروگرام ر**ســـ ـ ــ ـ ـــــيورنصب کردم /تبدیلusb به com را هم دارم ... فقط پیغام می زند serial port is .not available برای باز کردن نرم افزاز هم این پیغام می اید البته توی سیستم قدیمی مشکلی نبود ...لطفا دوستان راهنمایی کنند. تشکر

جواد حمیدی

مدیر تالار
مدیر تالار
2007-12-30
987
8,943
پاسخ : serial port isnot available

سلامبر همگی دوستانچند روزی هست یک لپ تاپ توی مغازه گذاشته ام و برنامه برای پروگرام ر**ســـ ـ ــ ـ ـــــيور نصب کردم /تبدیلusb به com را هم دارم ... فقط پیغام می زند serial port is .not available برای باز کردن نرم افزاز هم این پیغام می اید البته توی سیستم قدیمی مشکلی نبود ...لطفا دوستان راهنمایی کنند. تشکر
با سلام
اقای جوزی ایا وینوز رو هم عوض کردید یا نه چه نوع ویندوزی نصب است؟
در ضمن ایا این برنامه ای که برای پروگرام وصل کردید برای ابگرید است یا نه؟
در بعضی از برنامه ها اول باید نسخه نصبی انرا نصب کنید سپس برنامه ورزن های بالاتر را اجرا کنید مخصوصا این برنامه

eMUpgrade

Service Manual

D e b u g g e R
مدیرکل
معاونت انجمن
2007-06-19
13,667
176,765
iRanTK.iR

سلام

آقاي جوزي براي دستگاه هاي مد نظر شما مخصوصا نمونه هاي قديمي بهتر هست از کامپيوترهايي که به صورت فابريک پورت COM دارند استفاده کنيد .

بعضي از لودرهاي جديدتر هم گزينه اي دارند به نام USB > RS232 Adapter که در صورتيکه از تبديل USB به COM استفاده مي کنيد بايد اين گزينه را هم فعال کنيد .

USB - RS232.JPG

اما باز هم در صورتيکه تنظيمات را کامل انجام دهيد و همه چيز مرتب باشد باز در بعضي موارد ممکن هست با بعضي مدل دستگاه ها به مشکل بخوريد خاطرم هست خودم قبلا با نمونه 150 با سخت افزار 7 مشکل داشتم و با تبديل جواب نميداد اما 150 با سخت افزار 2.10 و 3.10 مشکلي نداشتند !

البته اين ايرادي که شما داريد احتمالا به دليل تنظيم نبودن پورت COM از داخل Device Manager هست ، شما يا بايد از داخل نرم افزار پورت را تعويض کنيد يا اينکه وارد Deive Manager شده و پورت COM را روي پورت يک قرار دهيد :

Serial Port.JPG

قبلا هم يک آموزش در اين مورد گذاشته بودم :

http://www.irantk.ir/irantk3133/#post101157

اينجا را هم نگاهي بکنيد :

http://www.carlmcmillan.com/Serial/serialportguide.htm

فايل ضميمه زير هم ميتواند مشکل گشا باشد .

پیوست‌ها

jozi

مدير فروشگاه jozi
مدیر تالار
2008-01-04
1,328
13,701
با سلام خدمت دوستان و تشکر از جناب شاطی زاده و اقای حمیدی عزیز
راستش چند وقتی هست این لپ تاپ را گرفتم چون با محیط ویندوز xp اشنا تر هستم ان را نصب کردم حالا ابگرید کردن ری**** با تبدیل کابل com پیش کش حالام که می خواهم ای سی 48 پین هم باش پروگرام کنم اخطار قطع کابل می زند ... البته روی ای سی های دیگر فعلا مشکلی ندیدم . در (tnm ) در مورد تبدیل com/usb هم با یکی از دوستان که صحبت شد گفت من تمامی تنظیمات را روی لپ تاپ hp که داشتم انجام دادم ولی بعد از اجرای لودر و ریختن پچ وسط اجرا سیستم قطع می شد ... توی سیستم خودم هم تا جایی که دیدم همه چیز درست بود ! نمی دونم چرا روی ای سی 48 پایه ارور می دهد فکر کنم همون کامپیوتر قدیمی که داشتم بهتر بود! باید دوباره بیاورمش مغازه ... لطفا دوستان راهنمایی کنند. تشکر

شعبانيان

VIP+ افتخاری
کاربر
2006-12-24
745
7,070
تهران
tvserviceiran.com
تبدیل RS232 به USB

سلام
من هم مثل خیلی از همکاران برای برنامه ریزی با لپ تاپ با ویندوز سون مشکل داشتم و با تهیه کابل که در پایین است با cdراه انداز هیچگونه تغیری به وجود نمی امد
ولی با مراجه سایت سازنده ان نرم افزاری ارایه داد که پس از نصب بدونه هیچ گونه تغیری هرگونه اپگرید را انجام میدهم
اکر خواستید کام پورت را تعویض کنید
Device Manager بعد port (com&LPT) بعد Prolific USB-to-Serial Comm Port کلیک راست پریپرتیس گزینه پرت ستینگ کادر ادونسید را بزنید در قسمت پایین کام پورت نامبر را یا 1 یا 2 قرار دهید و کلید تایید را بزنید
تاکید میکنم بعد از هرمرحله بایید کامپیوتر را ری استارت کنید

آخرین ویرایش:

Service Manual

D e b u g g e R
مدیرکل
معاونت انجمن
2007-06-19
13,667
176,765
iRanTK.iR
با سلام خدمت دوستان و تشکر از جناب شاطی زاده و اقای حمیدی عزیز
راستش چند وقتی هست این لپ تاپ را گرفتم چون با محیط ویندوز xp اشنا تر هستم ان را نصب کردم حالا ابگرید کردن ری**** با تبدیل کابل com پیش کش حالام که می خواهم ای سی 48 پین هم باش پروگرام کنم اخطار قطع کابل می زند ... البته روی ای سی های دیگر فعلا مشکلی ندیدم . در (tnm ) در مورد تبدیل com/usb هم با یکی از دوستان که صحبت شد گفت من تمامی تنظیمات را روی لپ تاپ hp که داشتم انجام دادم ولی بعد از اجرای لودر و ریختن پچ وسط اجرا سیستم قطع می شد ... توی سیستم خودم هم تا جایی که دیدم همه چیز درست بود ! نمی دونم چرا روی ای سی 48 پایه ارور می دهد فکر کنم همون کامپیوتر قدیمی که داشتم بهتر بود! باید دوباره بیاورمش مغازه ... لطفا دوستان راهنمایی کنند. تشکر

سلام

آقاي جوزي در اين مورد اولين مساله خود کابل هست شما بايد پروگرامر رو با کابل فابريک راه اندازي کنيد اگر از کابل ديگري به غير از کابل فابريک استفاده کنيد مخصوصا در لپ تاپ همين مشکل پيش مياد ، ضمنا براي لپ تاپ ها يک مبدل وجود داره و چون ممکن هست مقداري جريان و ولتاژ USB لپ تاپ براي راه اندازي پروگرامر ضعيف باشه از اين تبديل استفاده مي کنند ، شما از منوي Help و سپس About استفاده کنيد و ببينيد که ولتاژ قسمت USB شما چقدر هست ؟

TNM 5000.JPG

در نهايت منتظر پاسخ مسئول فني شرکت هم باشيد .

TNM

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2008-11-08
826
3,752
با سلام
امکان نمایش ولتاژ تنها در مدل 5000 وجود دارد و در مدل 2000 ولتاژ USB قابل اندازه گیری نیست ولی نشانه آن قطع شدن
عملیات حین پروگرام قطعات با ولتاژ 12 ولت است. در مدل 5000 مستقیما محل اتصال تغذیه بیرونی در نظر گرفته شده است
ولی در مدل 2000 به رابط خاصی نیاز است که اکنون دیگر تولید نمیشود و بجای آن استفاده از هاب برق دار توصیه میشود.
هابهای USB که دارای تغذیه بیرونی هستن که علاوه بر افزایشتعداد پورت USB ، چون تغذیه را از برق شهر میگیرند
به لپتاپ فشار وارد نمیکنند.
در PC این مسائل مطرح نیست و در صورت اشکال ، حتما کابل مورد دارد.
با تشکر

بالا