آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

روشن كردن موتور هارد بدون برد

Zirnevis

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2007-08-21
523
3,679
شیراز
مي خوام يه سوال بپرسم شك دارم كسي تا حالا به همچين چيزي فكر كرده باشه از برد هارد 4 تا ولتاژ 5 ولت خارج ميشه كه موتور هارد رو تغذيه مي كنه و بدنه همه كه گراند هست حالا مشكل اينجاست كه موقعي كه برد رو برداري و بوسيله يه منبع تغذيه ، گراند رو به بنده و ولتاژ 5 ولت رو به پايه هاي موتور وصل كنيد موتور روشن نميشه ؟
ايا بايد به هر كدوم از پايه ها يك ولتاژ 5 ولت جداگانه داد ؟ اگر اينجوريه چه دليلي داره كه بخوايم همچين كاري بكنيم مگه همه پايه ها يه ولتاژ نمي خوان مگر اينكه آمپر اون ها متفاوت باشه ..... اگر چيزي به ذهنتون ميرسه كمك كنيد خيلي مشغولم كرده . ممنون

آخرین ویرایش:

mehdi kardouni

VIP+ افتخاری
کاربر
با ولتاژ dc خیر. شما موتور هارد را یک الکتروموتور 3 فاز با اتصال ستاره فرض کنید که فازها پشت سر هم و 120 درجه باعث راه اندازی موتور میشود.برای راه اندازی موتور هارد باید سیم com را پیدا کنید و به منفی و سه سیم دیگر را توسط مدار (pwm- کانتر) به صورت متوالی (به ترتیب) درایو کنید.

حتمابا خود سوال میکنید چه لزومی دارد که به ترتیب تحریک شوند؟؟

دلیلش این است که فرض میکنیم موتور خاموش است و موقعیت قطب n اهنربای ثابت رتور هم رو بروی یک سیم پیچ استاتور قرار گرفته است . در لحضه تحریک این سیمپیچ دو میدان همدیگر را دفع یا جذب کرده(فرض میکنیم که دفع میکنند) و روتور را به سمت سیمپیچ دیگری میچرخد.در این هنگام ولتاژ سیمپیچ اولی قطع و برای سیمپیچ دومی و سومی هم همین اتفاق میافتد.
و 100 البته ساختار مدار درایور بگونه ای میتواند باشد که یک سیمپیچ عمل دفع را انجام میدهد ،سیمپیچ دیگر عمل جذب را انجام دهد تا هم گشتاور خروجی بیشتر شود و هم اینکه جهت گردش روتور تعین گردد.
امیدوارم توضیحاتم کافی بوده باشد.

در کل ایده جالبیست که به ذهن خودم هم خطور کرده بود.(جان میدهد برای ظبط اطلاعات آنالوگ بر روی هارد دیسک!!!)

Zirnevis

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2007-08-21
523
3,679
شیراز
دوست عزيز منظور شما اينست كه بايد به ترتيب به پايه ها ولتاژ داده شود يعني
پايه اول ولتاژ داده شود قطع به پايه دوم قطع به پايه سوم كه راه بيافتد به عبارت ديگر اين كار پشت سر هم با يه اي سي pwm انجام شود ؟

mehdi kardouni

VIP+ افتخاری
کاربر
دقیقا. بنده توصیه میکنم ابتدا به ساکن در مورد این گونه موتورها اطلاعات کافی را کسب نمایید و بعد از ان شروع به انجام ازمایشات بکنید.با توضیح اینکه این که اصول کار ان شبیه استپ موتور بوده ولی با استپ موتور فرق میکند.
(اینرسی را در استپ موتور خنثی میکنند تا دقیقا روتور ان حالت پله را طی کند ولی دی این موتور خیر.)

faryad_mfa

کاربر
2008-01-15
78
305
مي خوام يه سوال بپرسم شك دارم كسي تا حالا به همچين چيزي فكر كرده باشه از برد هارد 4 تا ولتاژ 5 ولت خارج ميشه كه موتور هارد رو تغذيه مي كنه و بدنه همه كه گراند هست حالا مشكل اينجاست كه موقعي كه برد رو برداري و بوسيله يه منبع تغذيه ، گراند رو به بنده و ولتاژ 5 ولت رو به پايه هاي موتور وصل كنيد موتور روشن نميشه ؟
ايا بايد به هر كدوم از پايه ها يك ولتاژ 5 ولت جداگانه داد ؟ اگر اينجوريه چه دليلي داره كه بخوايم همچين كاري بكنيم مگه همه پايه ها يه ولتاژ نمي خوان مگر اينكه آمپر اون ها متفاوت باشه ..... اگر چيزي به ذهنتون ميرسه كمك كنيد خيلي مشغولم كرده . ممنون

به این موتور ها استپ موتور میگند.علت کاربرد این موتور های در دستگاه های الکترونیکی اینه که به وسیله یک مدار درایور که میتونه یه آی سی مخصوص اینکار باشه و یا یک میکرو کنترلر به ترتیبی که بسیار مهمه و بستگی به تعداد پایه های این موتور داره و باز مسئله مهم تر که ترتیب سیمهای این گونه موتور هاست باید انها رو راه اندازی کرد.میزان چرخش این موتور ها در هر استپ نیز به مشخصات اون موتور بستگی داره.اگر در راه اندازی این موتور مصمم هستی بگو تا مدارشو بگذارم برات

ali m.g

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
کاربر
2008-01-04
1,869
11,843
TEHRAN
به این موتور ها استپ موتور میگند.علت کاربرد این موتور های در دستگاه های الکترونیکی اینه که به وسیله یک مدار درایور که میتونه یه آی سی مخصوص اینکار باشه و یا یک میکرو کنترلر به ترتیبی که بسیار مهمه و بستگی به تعداد پایه های این موتور داره و باز مسئله مهم تر که ترتیب سیمهای این گونه موتور هاست باید انها رو راه اندازی کرد.میزان چرخش این موتور ها در هر استپ نیز به مشخصات اون موتور بستگی داره.اگر در راه اندازی این موتور مصمم هستی بگو تا مدارشو بگذارم برات

باسلام

دوست عزیز من خودم تابحال باین فکرنیافتاده بودم

ایده خیلی خوبی است .چون فکر میکنم فصل جدیدی

برای تعمیرات هارد باز بشه

شما فقط مدارشو بزار تا من روش کار کنم واون جای ایده آل
رسید دراختیارتون میزارم

باتشکر

zati

کاربر
2010-06-09
1
7
با سلام خدمت اساتید
موتور فلاپی دیسک و دی وی دی هم در واقع از این گونه موتور هاست ولی چون قاب محافظ خاصی نداره میشه سیم پیچارو واضح دید
اگر لطف کنید و این مدار برد مربوطه رو بزارید خیلی چیزای دیگرو هم میشه باهاش تست کرد
در ضمن من با برد فن 3 سیم و افت ولتاز تستکردم ولی خوب جواب نداد
موفق باشید

VORTEX 00

کاربر
2012-03-06
1
5
سلام
من میخوام موتور هارد رو روشن کنم و ازش برای جای دیگه ای استفاده کنم !
میشه راه نمایییم کنید ؟!
موتور هم 4 سیمه هست !
ای سی درایور خواسی هست برای این کار یا باید با ای وی ار براش نوشت ؟!!
ممنون

ameri110

کاربر
2012-03-23
4
23
سلام
کسی این کار رو انجام نداد؟ من هم به شدت دنبالشم.
کدوم پایه بای به زمین وصل بشه؟
برای تنظیم سرعت باید چی کار کرد ؟
در مورد آی سی pwm بیشتر توضیح میدید؟
با avr میشه کنترلش کرد ؟ سرعتش رو چطور

خیلی ممنون میشم جواب بدید. منتظرم

ameri110

کاربر
2012-03-23
4
23
خوب با سلام
قبلا قول دادم که مطالب مورد بحث در مورد هارد دیسک رو کامل کنیم. خوب فرصتی دست داد که یه بخش دیگه از اونرو خدمتتون بگم که خودم بخش موتور اونرو انتخاب کردم.
خوب این یک نمونه موتور گرداننده هارد دیسکه که صفحه فلزی دیسک رو بچرخش در میاره و از لحظه روشن شدن کامپیوتر تا خاموش شدن اون کار میکنه. این موتورها کمی با موتورهای معمولی فرق دارن البته همه از قانون ایجاد جریان در سیم پیچ قرار گرفته در میدان مغناطیسی کار میکنن که از این نظر شبیه هم هستند ولی فرقشون در یه چیز دیگه است.

این نمای یک موتور هارد دیسک ار نمای روبرو و پشت

This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 800x600.

This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 800x600.

خوب اگر بدقت به قسمت پشت عکس مربوط به موتور از نمای پشت دقت کنیم می بینیم که سه تا سیم داخل موتور رفته و یکی هم مشترکه بین سه تاشون که میشه چهار سیم و این همون چهار تا پایه ای هستند که از موتور بیرون زده و اونو به سرو وصل میکنن.
به عکس زیر دقت کنید این موتور در حقیقت از شش سیم پیچ تشکیل شده که دو به دو با هم یکی هستند و یک فرمان میگیرند و به قول معروف چون به صورت پله پله موتور رو بچرخش وامیدارن به موتورهای پله ای معروف هستند. این موتورها زیر نظر یک سرو (مدار راه انداز) سه بخشی قرار دارند که در حالت اول مدار A فرمان میگیرد و دیسک را حدود 120 درجه می چرخاند.

This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 938x639.

بعد بلافاصله مدار B فرمان میگیرد و ادامه کار را بر عهده میگیرد و چرخش دیسک را تا 240 درجه تکمیل میکند و بعد مدار C فعال شده و تا 360 درجه چرخش دیسک را کامل میکند که اگه به شکل زیر دقت کنید بهتر متوجه موضوع میشید

This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 911x620.

خوب این نحوه حرکت و ترتیب مراحل اون روی موتور واقعی اون

This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 905x821.

خوب اینم نمایی از قسمت سرو سه قسمتی موتور هارد دیسک که سه آی سی راه انداز تغذیه سیم پیچهای هر قسمت از قسمتهای سه گانه موتور رو بر عهده دارند و در حقیقت ولتاژ 12 ولت مورد نیاز هارد دیسک فقط برای استفاده و راه اندازی این قسمت از هارد دیسک میباشد و بقیه قسمتها با ولتاژ 5 ولت کار می کنند

This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 840x583.

در قسمت بعد در مورد پیکاپ اون و نحوه کلی نوشتن و خوتندن اطلاعات توسط اون و اساس کارش و موتور مخصوص و منحصر بفرد اون می پردازیم. امیدوارم مطلب بالا تونسته باشه کمک کوچکی در شناخت بهتر این قطعه کامپیوتر داشته باشد. تا مطلب بعد در پناه یزدان پاک

http://mihan-sat.com/showthread.php?p=1265

بالا