آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

باتری جارو برقی شارژی

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
سلام

اولا تا اونجا که من دیدم شارژر جارو شارژی بصورت اتوماتیک شارژ نمیکنه و زمان شارژ تابع میزان دشارژ باطری است و زمان تقریبی با سعی و خطا مشخص میشه

اما برای اطلاع دقیقتر از میزان شارژ
یک مقاومت حدود 10 اهم با شارزر سری کنید
سپس یک مقاومت 47 اهم با LED سری کنید و ابتدا و انتهای آنرا به 10 اهمی موازی کنید

دراینصورت وقتی باطری خیلی خالی باشه لامپ پرنور و وقتی شارژ بشه خیلی کم نور میشه
با تست مقاومتهای مختلف میتونه در شارژ کامل خاموش هم بشه

با ترانزیستور هم دقیق تر میشه ولی ارزش اینکار را نداره
درصورت امکان قیمت خرید و تصویر باطری را روی دست خود که قابل قیاس بشه محبت فرمایید تا حجم 2 آمپری را ببینیم

سپاس

درود بر استاد غزال
این مدارکه فرمودید با مقاومت و لامپ از میزان شارژ باطری باخبر بشیم
آیا میشه توسط یک ترانس دی سی و مدار مورد اشاره باطری لیتیومی رو هم شارژ نمود بدون اینکه باطری آسیب ببینه
یا اینکه باید شارژر اتومات تهیه کرد؟
سپاس.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
درود بر استاد غزال
این مدارکه فرمودید با مقاومت و لامپ از میزان شارژ باطری باخبر بشیم
آیا میشه توسط یک ترانس دی سی و مدار مورد اشاره باطری لیتیومی رو هم شارژ نمود بدون اینکه باطری آسیب ببینه
یا اینکه باید شارژر اتومات تهیه کرد؟
سپاس.

درود

مسلما شارژ اتوماتیک بهتره و اگه فراموشش کنی و پس از شارژ کامل همچنان متصل باشه موجب صدمه و کاهش عمر باطری نمیشه

ولی اگه مراقب باشی و پس از شارژ باطری ، شارژر را جدا کنی بروشی که گفتم بخوبی عمل میکنه
دراینصورت باید ولتاژ شارژر کمی بیشتر از باطری باشه مثلا برای باطری ۴ ولتی ولتاژ حدود ۶ ولت خوبه
بعد با مقاومت کوچکی ۱ الی ۱۰ اهم سری و آزمایش کنید و به هر نوع باطری حتی باطری غیرقابل شارژ متصل کنید شارژ میشه
اگه لامپ led که با مقاومت دیگری حدود ۴۷ الی ۴۷۰ اهم سری شده با مقاومت کوچک فوق موازی کنی زمان شارژ روشن میشه و هر چه شارژ باطری کاملتر بشه نور لامپ کمتر میشه.
مقدار مقاومت کوچک سری با شارژر باید متناسب با باطری عملا تست کنی بطوریکه اگر باطری با شارژ کامل را به شارژر متصل کردی باید نور لامپ خیلی کم باشه

هرچه ولتاژ شارژر بالاتر و مقاومت سری با شارژر کوچکتر باشه سریعتر شارژ میشه
و هرچه زمان شارژ بیشتر باشه بهتره یعنی شارژ سریع موجب آسیب باطری در دراز مدت میشه

سپاس

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
درود

مسلما شارژ اتوماتیک بهتره و اگه فراموشش کنی و پس از شارژ کامل همچنان متصل باشه موجب صدمه و کاهش عمر باطری نمیشه

ولی اگه مراقب باشی و پس از شارژ باطری ، شارژر را جدا کنی بروشی که گفتم بخوبی عمل میکنه
دراینصورت باید ولتاژ شارژر کمی بیشتر از باطری باشه مثلا برای باطری ۴ ولتی ولتاژ حدود ۶ ولت خوبه
بعد با مقاومت کوچکی ۱ الی ۱۰ اهم سری و آزمایش کنید و به هر نوع باطری حتی باطری غیرقابل شارژ متصل کنید شارژ میشه
اگه لامپ led که با مقاومت دیگری حدود ۴۷ الی ۴۷۰ اهم سری شده با مقاومت کوچک فوق موازی کنی زمان شارژ روشن میشه و هر چه شارژ باطری کاملتر بشه نور لامپ کمتر میشه.
مقدار مقاومت کوچک سری با شارژر باید متناسب با باطری عملا تست کنی بطوریکه اگر باطری با شارژ کامل را به شارژر متصل کردی باید نور لامپ خیلی کم باشه

هرچه ولتاژ شارژر بالاتر و مقاومت سری با شارژر کوچکتر باشه سریعتر شارژ میشه
و هرچه زمان شارژ بیشتر باشه بهتره یعنی شارژ سریع موجب آسیب باطری در دراز مدت میشه

سپاس

کمال تشکر
میخوام باطری لیتیومی ۱۸.۵ ولتی رو(دریل شارژی ۵ تا سلول ۳.۷ ولتی) با ترانس دی سی ۲۰ ولتی شارژ کنم
آیا طبق این ولتاژ که عرض کردم رنج مقاومتهایی که فرمودید به همون صورت در نظر بگیرم یا اینکه مقاومت متناسب با ولتاژ تغییر میکنه ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
کمال تشکر
میخوام باطری لیتیومی ۱۸.۵ ولتی رو(دریل شارژی ۵ تا سلول ۳.۷ ولتی) با ترانس دی سی ۲۰ ولتی شارژ کنم
آیا طبق این ولتاژ که عرض کردم رنج مقاومتهایی که فرمودید به همون صورت در نظر بگیرم یا اینکه مقاومت متناسب با ولتاژ تغییر میکنه ؟

سپاس

درود

منظور از ترانس dc چیه
آیا با دیود و خازن فقط یکسو شده ؟ دراینصورت ولتاژ در حالت بی باری چند ولته؟
اگه ماکزیمم ولتاژ بی باری ۲۰ ولته ، دراینصورت خیلی دیر شارژ میشه و بدون مقاومت هم اگه دو روز به شارژر متصل باشه ضرر چندانی نداره
ولی اگه بخوای معمولی شارژ بشه باید لااقل ۲۲ ولت باشه و با مقاومت استفاده کنی.

تست کن مشخص میشه چه زمانی شارژ کامل میشه و ارزیابی و اصلاح بعد از تست اولیه راحت تر و دقیق تره.

سپاس.

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
درود...
منظور از ترانس dc چیه
آیا با دیود و خازن فقط یکسو شده ؟ دراینصورت ولتاژ در حالت بی باری چند ولته؟
خروجی ترانس ۲۰ ولت میباشد توسط دیود پل و خازن صافی یکسو شده
ضمن اینکه بعد از خازن صافی ودر حالت بی باری ولتاژ ترانس ۲۷ ولت میباشد
از حضرت عالی ۲تا سوال دارم بعد اعلام نتیجه روعرض خواهم نمود
۱- آیا ولتاژ ترانس موصوف که توسط دیود و خازن یکسو سازی شده ولتاژش مناسب باطری ۱۸.۵ لیتیوم میباشد
۲- از اونجاییکه نقل قولی که از شما عرض کردم مربوط به پستهای قبل بود ( پست ۲۴ ) تاپیک و مرتبط به باطری و ولتاژ ۴ الی ۶ ولت بود آیا مقاومتی که فرمودید با باطری سری کنم ، و همچنین مقاومتی که با ال ای دی سری میشه با ولتاژ این ترانس (۲۷ ولت در حالت بی باری )
همخوانی داره ؟
سپاس فراوان

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
درود...

خروجی ترانس ۲۰ ولت میباشد توسط دیود پل و خازن صافی یکسو شده
ضمن اینکه بعد از خازن صافی ودر حالت بی باری ولتاژ ترانس ۲۷ ولت میباشد
از حضرت عالی ۲تا سوال دارم بعد اعلام نتیجه روعرض خواهم نمود
۱- آیا ولتاژ ترانس موصوف که توسط دیود و خازن یکسو سازی شده ولتاژش مناسب باطری ۱۸.۵ لیتیوم میباشد
۲- از اونجاییکه نقل قولی که از شما عرض کردم مربوط به پستهای قبل بود ( پست ۲۴ ) تاپیک و مرتبط به باطری و ولتاژ ۴ الی ۶ ولت بود آیا مقاومتی که فرمودید با باطری سری کنم ، و همچنین مقاومتی که با ال ای دی سری میشه با ولتاژ این ترانس (۲۷ ولت در حالت بی باری )
همخوانی داره ؟
سپاس فراوان

درود

بله با همین شرایط هم همون مقاومت ها رو تست کن بطوریکه با باطری که شارژ کامل است نور لامپ کم باشه و اگر باطری خالی باشه پرنور بشه.

سپاس

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
درود

بله با همین شرایط هم همون مقاومت ها رو تست کن بطوریکه با باطری که شارژ کامل است نور لامپ کم باشه و اگر باطری خالی باشه پرنور بشه.

سپاس
درود...
لطفا یه نگاه به این تصویر بندازید
آیا به همین صورت صحیح میباشد
سپاس.
ooa6_15519035262231327028909.jpg

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
ببخشید استاد
من این قسمت رو خوب متوجه نشدم
یک مقاومت حدود 10 اهم با شارزر سری کنید
سپس یک مقاومت 47 اهم با LED سری کنید و ابتدا و انتهای آنرا به 10 اهمی موازی کنید

اینکه فرمودید :

و ابتدا و انتهای آنرا به 10 اهمی موازی کنید
منظور شمااین بود که یه ۱۰ اهمی دیگه رو جداگونه با ال ایدی موازی کنم؟

سپاسگزارم.

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
درود...
لطفا یه نگاه به این تصویر بندازید
آیا به همین صورت صحیح میباشد
سپاس.
ooa6_15519035262231327028909.jpg

درود
اینجور نیست
بعد از ترانس دیود و خازن یکسوسازه که با یک ۱۰ اهمی سری میشه. و به باطری متصل میشه
حالا ۴۷ اهمی و دیود نوری با هم سری میشه و ابتدا و انتهای آن با همون ۱۰ اهمی موازی میشه
چیزی که کشیدی یه دونه موازی توش می بینی؟
اگه اینو میخواستم بگم باید میگفتم همه رو سری کن.
فقط یک ۱۰ اهمی و یک ۴۷ اهمی میخواد

سپاس

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
درود
اینجور نیست
بعد از ترانس دیود و خازن یکسوسازه که با یک ۱۰ اهمی سری میشه. و به باطری متصل میشه
حالا ۴۷ اهمی و دیود نوری با هم سری میشه و ابتدا و انتهای آن با همون ۱۰ اهمی موازی میشه
چیزی که کشیدی یه دونه موازی توش می بینی؟
اگه اینو میخواستم بگم باید میگفتم همه رو سری کن.
فقط یک ۱۰ اهمی و یک ۴۷ اهمی میخواد

سپاس
درود...
لطفا ببینید درست شد
با بیسوادی تمام کشیدم شرمنده

wjep_1551970774585-1645807575.jpg

سپاس.

آخرین ویرایش:
بالا