آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

باتری جارو برقی شارژی

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
ضمن تشکر یه سوال داشتم :
چرا شرکت فیلیپس هلند برای باطری 3.6V 1600 mah یه ترانس 7V 400ma گذاشته ؟
به نظر شما اگه آمپر پایینتری استفاده کنم بهتر نیست ؟ مثلا" ma 350 ؟؟
و برا محافظت از باطری میتونم از دیود زنر استفاده کنم ؟
با تشکر

سلام
آمپر ساعت و آمپر متفاوتند
باطری 2 آمپر ساعت میتونه 10 آمپر هم بده

شارژر دریل اتوماتیکه و لذا از بهترین شارژر غیراتوماتیک هم بهتره
اما اگر بخواهید هر باطری را غیراتوماتیک شارژ کنید هرچه جریان شارژ کمتر باشه بهتره ولی زمان بیشتری می طلبد (البته با جریان بسیار بسیار کم مثلا نانو آمپر هرگز شارژ نمیشه )

شبیه این مثال که هرچه آهسته تر قدم بزنی کمتر خسته میشی ولی نه مانند فیلم آهسته که موجب هلاکت انسان میشه

سپاس

msh.27

کاربر vip
vip
کاربر
2012-09-06
246
832
تهران
درود دوست عزیز اول اینکه شما 3800میلی امپر با ولتاژ3.6یا به عبارتی 3.8امپر داری بعد بنظرت 400میلی امپر زیادم میاد!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟معمولا شارژر نیکل کادمیوم ولتاژ نزدیک به یک برابر بیشتر از ولتاژ سلول ها است امپر هم متناسب با امپر مورد نیاز میزارن حالا اگه با امپر پایین تر شارژ کنی زمان شارژ شدن سلول بالا میره که این خیلی هم بعد نیست چون در مقابل سلول کم تر داغ میشه ولی اون دسته از شارژر های با امپر بالا شارژ میکنن معمولا با ptcحرارت سلول تشخیص میدن وشارژ رو قطع میکنن در کل نه دوست من 400میلی امپر برای اون باطری زیاد نیست البته جسارت من رو اساتید ببخشید بنده درس پس دادم توی پستی که استاد غزال عزیز هم حضور داشتن

mapmap

کاربر vip
vip
کاربر
2009-10-27
197
134
با تشکر
من شارژر خود جارو شارژی رو درست کردم و براش 3 تا باطری 1.2 ولت 2000 میلی آمپر ساعت گرفتم !!
حالا میخوام شارژ کامل شن ، باطریای ( NI-Ca ) باید چن ساعت تو شارژ بمونن؟؟
با توجه به باطری 2000 میلی آمپر ساعت و شارژر 400 میلی آمپری برای شارژ کامل باید 5 ساعت تو شارژ بذارم؟
با سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
با تشکر
من شارژر خود جارو شارژی رو درست کردم و براش 3 تا باطری 1.2 ولت 2000 میلی آمپر ساعت گرفتم !!
حالا میخوام شارژ کامل شن ، باطریای ( NI-Ca ) باید چن ساعت تو شارژ بمونن؟؟
با توجه به باطری 2000 میلی آمپر ساعت و شارژر 400 میلی آمپری برای شارژ کامل باید 5 ساعت تو شارژ بذارم؟
با سپاس

سلام

اولا تا اونجا که من دیدم شارژر جارو شارژی بصورت اتوماتیک شارژ نمیکنه و زمان شارژ تابع میزان دشارژ باطری است و زمان تقریبی با سعی و خطا مشخص میشه

اما برای اطلاع دقیقتر از میزان شارژ
یک مقاومت حدود 10 اهم با شارزر سری کنید
سپس یک مقاومت 47 اهم با LED سری کنید و ابتدا و انتهای آنرا به 10 اهمی موازی کنید

دراینصورت وقتی باطری خیلی خالی باشه لامپ پرنور و وقتی شارژ بشه خیلی کم نور میشه
با تست مقاومتهای مختلف میتونه در شارژ کامل خاموش هم بشه

با ترانزیستور هم دقیق تر میشه ولی ارزش اینکار را نداره
درصورت امکان قیمت خرید و تصویر باطری را روی دست خود که قابل قیاس بشه محبت فرمایید تا حجم 2 آمپری را ببینیم

سپاس

آخرین ویرایش:

mapmap

کاربر vip
vip
کاربر
2009-10-27
197
134
با تشکر
این عکس باطری فابریک خودشه !!
کل قطعاتش فیلیپسه ( شارژر و پایه و خود جارو ) جز باطریاش!
من جنس اصلی پیدا نکردم !! اجبارا" سه تا 2000 میلی آمپر چینیش رو گرفتم دونه 8000 تومان!!
به خاطر اینکه به سختی بستمش نتونستم بازش کنم و چینیاش رو نشونتون بدم اما اونم تو همین ابعاده با این تفاوت که پوسته ی کارتنی داره !!
با سپاس از شما
22.jpg

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
با تشکر
این عکس باطری فابریک خودشه !!
کل قطعاتش فیلیپسه ( شارژر و پایه و خود جارو ) جز باطریاش!
من جنس اصلی پیدا نکردم !! اجبارا" سه تا 2000 میلی آمپر چینیش رو گرفتم دونه 8000 تومان!!
به خاطر اینکه به سختی بستمش نتونستم بازش کنم و چینیاش رو نشونتون بدم اما اونم تو همین ابعاده با این تفاوت که پوسته ی کارتنی داره !!
با سپاس از شما
22.jpg

سلام

ممنونم لطف فرمودید اگه حجمش برابر با باطری اصلی است نیاز به تقبل زحمت نبود (البته تصویر ارسالی خیلی تاریک بود ویرایش کردم )
این قیمت مقرون بصرفه نیست خصوصا برای جاروهای 6 ولتی که 48 تومن باطری میخواد
و اگه چینی نباشه که وامصیبتا
ولی تصور میکنم ارزون تر هم باشه
و باید راه دیگری هم داشته باشه که از انواع دیگر باطری استفاده بشه
آیا مکش جارو راضی کننده شده ؟
بسیار سپاسگزارم
BATR.jpg

آخرین ویرایش:

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
سلام

اولا تا اونجا که من دیدم شارژر جارو شارژی بصورت اتوماتیک شارژ نمیکنه و زمان شارژ تابع میزان دشارژ باطری است و زمان تقریبی با سعی و خطا مشخص میشه

اما برای اطلاع دقیقتر از میزان شارژ
یک مقاومت حدود 10 اهم با شارزر سری کنید
سپس یک مقاومت 47 اهم با LED سری کنید و ابتدا و انتهای آنرا به 10 اهمی موازی کنید

دراینصورت وقتی باطری خیلی خالی باشه لامپ پرنور و وقتی شارژ بشه خیلی کم نور میشه
با تست مقاومتهای مختلف میتونه در شارژ کامل خاموش هم بشه

با ترانزیستور هم دقیق تر میشه ولی ارزش اینکار را نداره
درصورت امکان قیمت خرید و تصویر باطری را روی دست خود که قابل قیاس بشه محبت فرمایید تا حجم 2 آمپری را ببینیم

سپاس

سلام مهندس تشکر چه راه جالبی
امکان داره براتون مدار ترانزیستوری نشان دهنده شارژ باطری که گفتید دقیقتر میشه را توضیح دهید؟

در مورد مداری که گفتید وقتی باطری خالیه مقاومتش کم میشه و ولتاژ بیشتری به ال ای دی میرسه و روشنتر میشه با مرور زمان که باطری شارژ شد مقاومتش بیشتر و بیشتر میشه و ال ای دی کم رنگتر روشن میشه درست گفتم؟
حالا این مقاومت 10 اهمی که با شارژر سری میشه چند وات باشه؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام مهندس تشکر چه راه جالبی
امکان داره براتون مدار ترانزیستوری نشان دهنده شارژ باطری که گفتید دقیقتر میشه را توضیح دهید؟

در مورد مداری که گفتید وقتی باطری خالیه مقاومتش کم میشه و ولتاژ بیشتری به ال ای دی میرسه و روشنتر میشه با مرور زمان که باطری شارژ شد مقاومتش بیشتر و بیشتر میشه و ال ای دی کم رنگتر روشن میشه درست گفتم؟
حالا این مقاومت 10 اهمی که با شارژر سری میشه چند وات باشه؟

سلام

مقاومت داخلی باطری خالی و پر بصورتی که فرمودید نیست و اساسا متاثر از مقاومت باطری نیست
بطوریکه به شرح زیر عمل میکنه
فرض کنید میخواهیم با شارژر 8 ولتی ، باطری 6 ولتی را شارژ کنیم
زمانیکه باطری خالی است ولتاژ دو سر باطری کمه و لذا با غلو صفر ولت فرض کنید و باین ترتیب درحالیکه باطری حداکثر جریان را از شارژر میکشه اما دو سر باطری با غلو صفر ولته و لذا کل ولتاژ شارژر یعنی 8 ولت روی مقاومت 10 اهمی ظاهر میشه و لذا بیشترین ولتاژ به لامپ میرسه و پرنور روشن میشه

اما پس از شارژ کامل ولتاژ که ولتاژ دو سر باطری 6 ولت میشه فقط 2 ولت روی مقاومت 10 اهمی ظاهر میشه و لذا ولتاژ ناچیزی به لامپ میرسه و تقریبا خاموش میشه

اگه فرصتی پیدا کنم مدار تک ترانزیستوری ساده و دقیق برات میکشم و تقدیم میکنم ولی باور کن با ویروس های عجیب کامپیوتر های من وقت قابل توجهی میخواد و گرنه در اسرع وقت تقدیم میکردم

توان مقاوومت بستگی به باطری و ولتاژ و جریان شارژر داره ولی هر چه بیشتر باشه بهتره و اشکالی نداره

اما برای تنظیم لامپ led که در زمان شارژ خاموش بشه بشرح زیر عمل کن

1- ولتاژ شارژر باید حدود 2 ولت بیشتر از ولتاژ نامی باطری باشه.

2- بجای مقاومت 10 اهم میتونی مقاومت های کوچکتر را هم تست کنی و با توجه به باطری و شارژر مناسبترین مقاومت را پیدا کنی که در زمان دلخواه شما شارژ کنه.

3- ابتدا و انتهای یک پتانسیومتر حدود 2 کیلو را به مقاومت فوق متصل کن .

4- مقاومت 100 اهم را با یک led سری کن و به سر وسط و ابتدای پتانسیومتر متصل کن و بگونه ای تنظیم کن که در زمان شارژ کامل ،خاموش بشه و قبل از شارژ کامل ، روشن بشه.

سپاس

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,686
10,169
گنبد کاووس
سلام

مقاومت داخلی باطری خالی و پر بصورتی که فرمودید نیست و اساسا متاثر از مقاومت باطری نیست
بطوریکه به شرح زیر عمل میکنه
فرض کنید میخواهیم با شارژر 8 ولتی ، باطری 6 ولتی را شارژ کنیم
زمانیکه باطری خالی است ولتاژ دو سر باطری کمه و لذا با غلو صفر ولت فرض کنید و باین ترتیب درحالیکه باطری حداکثر جریان را از شارژر میکشه اما دو سر باطری با غلو صفر ولته و لذا کل ولتاژ شارژر یعنی 8 ولت روی مقاومت 10 اهمی ظاهر میشه و لذا بیشترین ولتاژ به لامپ میرسه و پرنور روشن میشه

اما پس از شارژ کامل ولتاژ که ولتاژ دو سر باطری 6 ولت میشه فقط 2 ولت روی مقاومت 10 اهمی ظاهر میشه و لذا ولتاژ ناچیزی به لامپ میرسه و تقریبا خاموش میشه

اگه فرصتی پیدا کنم مدار تک ترانزیستوری ساده و دقیق برات میکشم و تقدیم میکنم ولی باور کن با ویروس های عجیب کامپیوتر های من وقت قابل توجهی میخواد و گرنه در اسرع وقت تقدیم میکردم

سپاس
استاد تشکر از مطالب مفید

جهت اطلاع عرض میکنم
تو یکی از پستها حاج رضا روشی تقدیم کرده بودن واسه باطریهایی که سلولهای اونها سالم باشه

یه جارو شارژی هم بنده داشتم که دیگه شارژ نمیگرفت ؛ البته باطریش اتمی بود
پلمپ درب باطری رو وا کردم داخل سه خونه ای که داشت قطره ای اسید نبود
در نهایت با کمی آب جوش سرد شده و شارژ مجدد٬ باطری زنده شد و همچنان هم زندست (۶ ماهه)

حالا استاد آیا این اسید خود به خود خشک شده؟ یا اصلا اسیدی در کار نیست جریان چیه ؟

جالبه که جارو شارژیه به اون صورت استفاده ای هم نشده بود و حدود ۲سال هم خوابیده بوده
بالا