آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک تکشو

مدار مبدل ولتاژ 12v dc به ولتاژ 10-20kv

hn_ji1985

کاربر
2011-10-08
2
3
سلام دوستان
نیاز به یک مداری دارم که توسط اون بتونم ولتاژ 12 ولت dc یه باطری رو به ولتاژ متغیر 10 تا 20 کیلو ولت dc تبدیل کنم. از این ولتاژ می خوام واسه ی شارژ کردن یه خازن 15 نانو فاراد و با ولتاژ کاری تا 40 کیلو ولت، استفاده کنیم.

البته تا اونجایی که من مطالعه کردم، فکر کنم دو تا روش تو صنعت واسه ی انجام این کار وجود داره :
1- ابتدا تبدیل ولتاژ Dc به Ac (توسط اینورتر یا مولتی ویبراتور) و سپس تبدیل این ولتاژ Ac به سطح ولتاژ بالاتر(توسط ترانس) و در نهایت یکسو سازی و تقویت این ولتاژ dc فشار قوی(البته ی واسه ی کنترل این ولتاژ Dc، هنوز روش خاصی رو پیدا نکردم، شاید بشه تو قسمت ترانس از تپ چنجر استفاده کرد، ولی می خوام این ولتاژ Dc رو با روش های الکترونیکی بهتری تحت کنترل داشته باشم)
2- تبدیل ولتاژ Dc به Dc به طور مستقیم(که البته جزئیات این روش رو دقیقا نمی دونم)
(( اگه حالت دیگه ای هم هست، لطفا راهنمایی کنید))

خواهشی که ازتون دارم اینه که روشی که میشه ازش استفاده کرد،و این مدار رو ساخت، بطوری که هم مدارش خیلی جمع و جور باشه و هم دارای هزینه ی کمتری باشه به من معرفی کنید.

با تشکر
///////////////////////////

آخرین ویرایش توسط مدیر:

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,550
سلام دوستان
نیاز به یک مداری دارم که توسط اون بتونم ولتاژ 12 ولت dc یه باطری رو به ولتاژ متغیر 10 تا 20 کیلو ولت dc تبدیل کنم. از این ولتاژ می خوام واسه ی شارژ کردن یه خازن 15 نانو فاراد و با ولتاژ کاری تا 40 کیلو ولت، استفاده کنیم.

البته تا اونجایی که من مطالعه کردم، فکر کنم دو تا روش تو صنعت واسه ی انجام این کار وجود داره :
1- ابتدا تبدیل ولتاژ Dc به Ac (توسط اینورتر یا مولتی ویبراتور) و سپس تبدیل این ولتاژ Ac به سطح ولتاژ بالاتر(توسط ترانس) و در نهایت یکسو سازی و تقویت این ولتاژ dc فشار قوی(البته ی واسه ی کنترل این ولتاژ Dc، هنوز روش خاصی رو پیدا نکردم، شاید بشه تو قسمت ترانس از تپ چنجر استفاده کرد، ولی می خوام این ولتاژ Dc رو با روش های الکترونیکی بهتری تحت کنترل داشته باشم)
2- تبدیل ولتاژ Dc به Dc به طور مستقیم(که البته جزئیات این روش رو دقیقا نمی دونم)
(( اگه حالت دیگه ای هم هست، لطفا راهنمایی کنید))

خواهشی که ازتون دارم اینه که روشی که میشه ازش استفاده کرد،و این مدار رو ساخت، بطوری که هم مدارش خیلی جمع و جور باشه و هم دارای هزینه ی کمتری باشه به من معرفی کنید.

با تشکر
/////////////////////////////////////
با سلام :دوست عزیز کنورتر و اینورتر ها در حقیقت همون روش dc2dc میباشند و مدارات متنوعی در بخش ارشیو مدارات الکترونیک موجود هست جستجو و مطالعه کنید .
اینهم لینک های نمونه :
[hide] مداراتي براي سيستم هاي جرقه زني {اجاق گاز و فر و... }
http://www.irantk.ir/irantk5918 و هايولتاژ تستر اپديت و تاپيك مدارات ساده الكترونيكي براي مبتديان و ......
[/hide]
بهتر بود به توان خروجی یا جریان لازم خروجی را نیز می گذاشتین ...
در ضمن طبق مقررات انجمن درج هر گونه ادرس و شماره تماس و اطلاعات فردی در این انجمن ممنوع میباشد پست شما ویرایش شد .

hn_ji1985

کاربر
2011-10-08
2
3
سلام
خيلي ممنون از حسن توجه تون

در موردجريان خروجي مدار شارژ خازن،چيز حدود 2 تا 4 ميلي آمپر (و با ولتاژ 10تا 20 كيلو ولت).

الان مشكل، يكي من تو انتخاب روش هاست،البته به نظر مياد كه روش اولي كه در بالا ذكر كردم، راحتر باشه (اگه نظرم اشتباهه، لطفا متذكر بشيد)، دوم، انتخاب روشي كه از اون براي كنترل ولتاژ فشار قوي Dc خروجي استفاده كنم،(دقيقا نميدونم، شايد نياز به برنامه نويسي با Avr و يا چنين چيزهايي هست، لطفا در اين مورد بيشتر راهنمايي كنيد)، سوم، اگر تو مدار نويز وجود داشته باشه،‌ از چه مداري بايد براي رفع اون استفاده كرد.

خيلي ممنون از وقتي كه براي جواب دادن گذاشتيد

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: optical
بالا