آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

PTC چیست ؟

fabienmartin

کاربر
2010-05-21
121
476
Shiraz
من یک تلویزیون hantarex دارم و متاسفانه روشن نمیشه؟ توی قطعاتش که چک کردم ptc سه پایه دیدم؟ اول میخواستم طرز کارکرد این ptc سه پایه ها را بدانم و اگر هم مقدور هست دیتا شیت این ptc را به من بدهید؟
ptc 3pin: DGC3B20M از شرکت: Sincera این چیزهای بود که روی ptc درج شده بود؟

aliavr

Banned
2010-02-13
208
494
پاسخ : ptc 3pin

من یک تلویزیون hantarex دارم و متاسفانه روشن نمیشه؟ توی قطعاتش که چک کردم ptc سه پایه دیدم؟ اول میخواستم طرز کارکرد این ptc سه پایه ها را بدانم و اگر هم مقدور هست دیتا شیت این ptc را به من بدهید؟
سلام دوست عزيز
پي تي سي ديتاشيت نداره داخل پي تي سي ها قرص هست واكثرا خراب مي شه بايدپي تي سي راكامل عوض كنيدموفق باشيد

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,551
پاسخ : ptc 3pin

سلام دوست عزيز
پي تي سي ديتاشيت نداره داخل پي تي سي ها قرص هست واكثرا خراب مي شه بايدپي تي سي راكامل عوض كنيدموفق باشيد
با سلام :
با تشکر از دوست خوبمون که پاسخ گذاشتند .
در تکمیل فرمایش علی اقا بعرض برسانم که ptc یا نام کامل ان : {
positive temperature coefficient } قطعه است که در داخل ان مقاومتهای وابسته به حرارت قرار داده شده و نسبت مقاومت با حرارت تولیدی مثبت { مستقیم } هست بدین معنی که با بالا رفتن حرارت - مقاومت ان نیز بیشتر میشود و در قسمت دیگوسینگ بخاطر دیمغناطیسی زمین و شبکه لامپ تصویر کاربرد دارد .
با روشن شدن تلویزیون - برق 220 وارد ptc سری شده با سیم پیچ دیگوسینگ شده و با عبور جریان { برای لحضه کوتاهی از 40 امپر شروع و بلا فاصله تقریبا صفر میشود ( زمان فوق حدود 750 انگستروم ) میباشد } این جریان موجب میشود تا مغناطیس های القایی در شبکه لامپ تصویر crt مغناطیس زدایی شده و نمایش رنگ و کنورجنس بطور طبیعی در اید .
برای تست ptc مدارات و روش های ساده ای در تاپیک های تخصصی تعمیرات .... و تجربیات ... ارایه شده است .
بطور مختصر در حالت سردی کامل مقاومتی حدود چندین اهم و در حالت گرمایی کامل این مقدار در محدود ه کیلو اهم می باشد . در دو نوع سه پایه { یکی از پایه ها برای گرم نگهداشتن و حفاظ ptc } و نوع دوپایه - برای انواع سیم پیچ های دیگوسینگ سری و موازی تولید شده و در دسترس کاربر می باشد در بکار گیری انواع مختلف ان کافیست که نوع سیم پیچ موجود از نظر سری یا موازی بودن را در ولتاژکاری ان {110 ولتی یا 220 ولتی } در نظر بگیرید
.
موفق باشید .

bardia.t

مدیریت بازارچه
مدیر تالار
2009-07-15
4,788
25,723
پاسخ : ptc چیست ؟

با درود////دوست گرامی ptcخرابی ریطی به روشن و خاموش شدن دستگاه ندارد فقط به منظور مغناطیس زدای لامپ تصویر میباشد ////بدرود

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,551

با درود////دوست گرامی ptcخرابی ریطی به روشن و خاموش شدن دستگاه ندارد فقط به منظور مغناطیس زدای لامپ تصویر میباشد ////بدرود
با سلام :
البته اگر همین ptc خراب و اتصال کوتاه شود موجب قطع و پرش فیوز و مقاومت ضربه گیر شده و به کل سیستم برق نخواهد رسید در اینصورت مسلما دستگاه نیز روشن نخواهد شد .
موفق باشید .

j.aral

کاربر vip
کاربر
2010-07-16
26
90

سلام.اتفاقا ptc خراب میتونه باعث فیوز سوزاندن بشه.برای خرید نیاز نیست شمارشو بدی.فقط بگو ptc سه پایه میخوام.این قطعه از دو مقاومت به شکل قرص تشکیل شده که با بالا رفتن حرارت اهمش زیاد میشه.

pedram

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-07-11
1,756
19,942
Country. iran

با عرض سلام
با تشكر از دوستان كه توضيح كاملي در اين خصوص دادند.دوستان PTCانواع مختلف داره مثال بيشتر بجاي 3 پايه كه همانگونه كه دوست خوبم جناب رجبي فرمودند.PTCدوپايه به شكلهاي مختلف كه اونها نبز همانگونه كه از نام ومشخصه پيداست دراثر حرارت تعقير ميكنند.در مدار از مقاموت بي نهايت
{ مقاومت ان خیلی کم و حدود چند اهم } هست .پس از روشن شدن دستگاه مربوطه وگرم شدن سريع ان بصورت يك مقامت /// با اهم زیاد { حدود کیلو اهم } در مدار قرار ميگيره.مشخصات اين نوع مقاومتها با رنگ در گوشه اي از مقاومت ميزان درجه حرارت را مشخص ميكنند كه بيشتر در مسير شدت جريان قرار ميگيرد.برعكس VDRكه در مدار هايولتاژ ويا مسيري كه داراي ولتاژ بالا با امپر كم هست بكار ميرود.اين PTC كه مورد بحث هست كه داراي سه پايه هست بيشتر براي لامپ تضوير وجلو گيري از تخريب . منظم كردن سيستم رنگ ميباشد. كه مبحث طولاني دارد بواقع خودش يك كلاس درس هست.در اين قسمت و در نوع دو پایه ای شما اگر فيش كه داراي 2 پايه هست از روي شاسي بكشيد .براي راحت بودن كار مشگلي ايجاد نميشود وتلوزيون روشن هم ميشود فقط پايان كار حتما اين فيش كه معمولا كنار فيش برق هست. سر جايش قرار بدهيد در غير اينصورت با كوچكترين دامنه مغناطيسي رنگها بهم ميريزد مثال يك گوشه سز ويا گوشه ديگر قرمز وهمينطور بي نظمي در تثبيت رنگ بوجود ميايد .
سپاس

آخرین ویرایش توسط مدیر:

fabienmartin

کاربر
2010-05-21
121
476
Shiraz

با تشکر از پاسخهای که دوستان دادند. در کل من به این قطعه آشنا نبودم برای همین کمک خواستم و راهنماییهای خوبی هم در این زمینه دوستان دادند. به هر حال این تلویزیون وقتی روشن میکنم چراغ led خاموش است و بعد از چند دقیقه صداههای ناهنجاری شنیده میشه گویا تلویزیون میخواد منفجر بشه و بعد از این صداها ست که led روشن میشه ولی تصویر هنوز ندارم و نمیدونم کجا را باید تست کنم؟

sovietiran

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
vip افتخاری
کاربر
2010-06-24
1,878
9,762
خراسان بزرگ!

با درود.با اجازه پیشکسوتان:
1-نوع پی تی سی مهمه از نظر مقامت.
2-بسیار باعث سوزاندن مداوم فیوز میشه و اگر درش بیارین و تکان بدین داخلش صدا بده حتما عوض بشه.
3-در نوع سه پایه اصلا سیم دگوسینگ را نکشید که پی تی سی میسوزد.
بدرود

آخرین ویرایش:
بالا