آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

یک تقویت کننده صوتی لامپی را تجربه کنید

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,542
با سلام :
اندسته از دوستان که سابقه و در تعمیرات الکترونیک ید طولایی دارند حتما در جریان هستند که با اختراع لامپ های خلاء یک تحول و دگرگونی عظیمی در الکترونیک بوجود امد که قطعات حساس و کم حجم و پر قدرت کنونی مدیون تکامل همین لامپ ها می باشند این لامپ ها با وجود استفاده از ولتاژهای بالاتر و مخاطره انگیز خوشبختانه از نظر کیفیت و دوام هنوز هم گوشزد این دوستان دست اندر کار می باشد اتصال کوتاه کامل { حتی تقریبا طولانی مدت } در خروجی این لامپ ها معمولا اسیب جدی برای خود لامپ و سایر قطعات در بر نداشت . در انزمان با توجه به محدودیت ها و عدم دسترسی به قطعات و منابع علمی معمولا هر تعمیرکاری خطرات ناشی از برق گرفتگی و شوک و.... به نقد جان خریدار بود تا بتواند شاید اطلاع هر چند سطحی را از یک مدار یا دستگاه معیوب تجربه کند .
به هر حال بگذریم .....
[hide]
[/hide]
[hide]
مدار پیشنهادی زیر با استفاده از حد اقل قطعات یک تقویت کننده کلاس D با استفاده از دو عدد لامپ خلا ء پنتود به شماره های 6L6 برای قدرت خروجی و همچنین به شماره 6J5 برای قسمت درایور قدرتی حدود 7.5 وات واقعی در خروجی بر روی یک بلندگوی 8 اهمی 10 وات تحویل میدهد .

[/hide]

دوستان دست اندر کار حتما بخوبی بخاطر دارند که برای تهیه تغذیه و برق مصرفی چنین مدارات از ترانسفورماتور یا ترانسفرمر های افزاینده و کاهنده { یک ترانس مکمل دارای ولتاژ خروجی چند برابر ورودی و پایین تر حدود 6 ولتی } بهره گرفته میشد که موجب ایجاد میدان مغناطیسی قوی در کابینت دستگاه میگردید که با مهارتهایی مثل تعیین مکان مناسب ترانس و همچنین نسبت به همدیگر { ترانس تغذیه با ترانس تطبیق دهنده (چوک خروجی ) امپدانس در خروجی بر این مشکل فایق می امدند که در این طرح نیز این قاعدع مثتثنی نیست علاقمندان برای مونتاژ از عکس های فایل ضمیمه راهنمایی بگیرند و پس از مونتاژ و راه اندازی لذت صدای دلنشین چنین دستگاه های منسوخ را ببرند .
* دلیلی که موجب شد این مدار را ارایه دهم همین بس که : این مدار اولین تجربه الکترونیکی بنده بود که بعد از مونتاژ بدون دغدغه نتیجه مثبت را گرفتم و بعد از کلی کنجار در نهایت به یک فرستنده am قوی تبدیل کردم که خاطرات خوشی از ان دوران دارم . لذا نگران هیچ مشکلی نباشید فقط جهت یاد اوری : این مدار با ولتاژ بالاتری حدود 350 ولت به همراه هست لذا توجه دوستان را نسبت به مراعات موارد یاد اور میشوم .
موفق باشید .

پیوست‌ها

• 57.9 کیلوبایت بازدیدها: 258

hmd-sat

کاربر vip
کاربر
2006-10-30
135
373
سلام اگر یک نقشه فرستنده لامپی دارید و از کارکرد ان اطمینان داری و خود ساخته اید لطفا قرار دهیدترجیحا am یا اف ام باشد .وسیگنال ان با رادیوهای معمولی قابل دریافت باشد.متشکرم

sovietiran

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
vip افتخاری
کاربر
2010-06-24
1,877
9,756
خراسان بزرگ!
با درود.
جناب رجبی خدا خیرتان دهد که یادی از دوران مقدس لامپ فرمودید!
بنده در اواخر دوره زندگی لامپ(گرچه هنوز درایستگاههای بسیار قوی رادیویی لامپها مشغولند و نکته جالب که اس 300 هم لامپی است!!)

مقداری از اصول لامپ را اموختم پیش استاد مرحومم دکتر طباطبایی یزدی.
الان هم علاقه بسیاری دارم به کار لامپ که شروع خواهم کرد در اوقات ازاد و از محضرتان کسب فیض خواهم نمود.

خدمت دوستمان هم عرض کنم شما اگر همین امپلیفیکاتوری که جناب رجبی گذاشته اند را بسازید براحتی میتونید اون را تبدیل به فرستنده موج متوسط کنید و جناب رجبی در مورد تبدیل ان به اسیلاتور میفرمایند.منهم کنجکاوم اینکار را بکنم!!

اما اف ام لامپهای نایابی دارد و کلا ساخت مدار فرکانس بالا با لامپ بسیار سخت است.

از همین مدار بهره ببرید که کمتر فرصتی پیش میاید برای کار با لامپ اینچنین که اموزگاری نیز در کنارتان هستند.

سپاس-بدرود.

hmd-sat

کاربر vip
کاربر
2006-10-30
135
373
منم به لامپ خیلی علاقمند هستم ولی هیچگونه اطلاعی در مورد کارکرد و شناسایی نوع لامپ ندارم در واقع زمانی که دست چپ راست روتشخیص دادم لامپ با دنیای امروز خداحافظی کرده بوداگر دوستان اموزشهای در مورد لامپ دارند دریغ نفرمایند مخصوصا در مورد شناسایی نوع لامپ منظورم اینست که چگونه میتوان تشخیص داد پنتود هستند یا تریود هستند و غیره...... فرق اونها به چیست ؟ایا با نگاه کردن به داخل لامپ میتوان نوع ان را تشخیص داد یا مثل نیمه هادیها کتاب معادلات دارند .مطالبی اموزشی میشه اینجا گیر اورد ولی خیلی کم http://setson.persianblog.ir/

kuomars

کاربر vip
کاربر
2009-10-04
2
0
با تشکر از شما و مطالب خوبیتان
علاقه به تعمیر رادیو های قدیمی دارم و متاسفانه در این باره مطلب کم است که با این صفحه آشنا شدم ممنون میشوم در صورت تمایل به آموزش بصورت مجازی با شرایط معمول هر آموزشی که نیاز به گذاردن وقت دارد و مجانی نمیتواند باشد بنده را راهنمایی فرمایید ضمنا از لحاظ معلومات الکترونیک در سطح متوسط هستم

بالا