آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل: خرابي پاور 680 وات OCZ نمونه Active PFC Power Factor Correction

azaza

کاربر vip
کاربر
2009-05-10
6
27
با سلام

من یدونه پاور ocz دارم که 680 وات هست و Active pfc

مشکل این پاور اینه که یدونه خازن 2200 میکرو در جلوی مدار خروجی ولتاژ کابل نارنجی 3.3 سینک باد کرده داره و همه چیز به نظر سالمه و هیچ سوختگی دیگری نداره

این پاورها فقط با مادر بورد روشن میشوند و مشکلش اینه که وقتی میزنی روشن بشه یک صدای ریزی از داخل مدار میاد و فنش کم کم شروع به کار میکنه

و برق به مین میرسه ولی مثل اینکه با سرعت زیاد روشن و خاموش بشه پاور برق روی مین قطع و وصل میشه و فن پاور دورش کم کم زیاد میشه ولی مین تصویر نمیده

مثل اینکه از جایی جریان بکشه

ولتاژها کم کم سطحشون بالا میره

در ضمن خازن هم با نوع 16 ولت تعویض شده و هیچ فرقی نکرده است

به نظرتون ایراد از کجا میتونه باشه ؟

تمامی خازنها به جز خازن صافی عوض شدند

تمامی دیودها و پل دیودها سالمند

تمامی ترانزیستورهای اولیه و ثانویه سالمند

وقتی روشن میشه یه صدای جیز جیز از داخل قسمت اولیه میاد ولی فن پاور با دور کم شروع به چرخش میکنه و ولتاژهای خروجی همه خیلی کم هستند .

اینم عکسه مدارش

OCZ 1.jpg

OCZ 2.jpg

Service Manual

D e b u g g e R
مدیرکل
معاونت انجمن
2007-06-19
13,653
176,707
iRanTK.iR
سلام

البته من پاور به ندرت تعمير مي کنم ، اما شما ولتاژهاي خروجي مدار رو در لحظه روشن شدن و زمانيکه سرعت فن بيشتر ميشه گرفتيد ؟

ولتاژها چطوري بودند ابتدا کم و بعد زياد شدند ؟

در پاورهاي معمولي من قبلا چند مورد داشتم که ترانزيستورهاي کوچک روي برد خراب بودند ..........

farah676

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2007-08-22
4,686
61,984
اصفهان
با عرض سلام
علت باد کردن خازن یکی زیاد شدن ولتاژ است و دیگری خرابی دیودی که در ارتباط با خازن است .اگر دیود را با اهمتر تست کرده اید و سالم بود زیاد به این روش اطمینان نکنید ، دیود را تعویض نمایید و مدار تولید 5 ولت را نیز تست نمایید

آخرین ویرایش:

azaza

کاربر vip
کاربر
2009-05-10
6
27
خب ممنون تست میکنم اینا رو

آی سی کنار خازن اصلی تعویض شد و مدار الان خیلی سریعتر جون میگیره و ولتاژها بالاتر میره ولی باز هم به اندازه کافی نیست و حتی دیباگر رو هم به اندازه کافی روشن نمیکنه

azaza

کاربر vip
کاربر
2009-05-10
6
27
با عرض سلام
علت باد کردن خازن یکی زیاد شدن ولتاژ است و دیگری خرابی دیودی که در ارتباط با خازن است .اگر دیود را با اهمتر تست کرده اید و سالم بود زیاد به این روش اطمینان نکنید ، دیود را تعویض نمایید و مدار تولید 5 ولت را نیز تست نمایید

بعید میدونم ایراد از دیودها باشه چون همه عددها با اهمتر یکی نشون میده

در ضمن اگر دیود خراب باشه بعیده که پاور اصلا روشن بشه .

مهدی دادخواه

کاربر vip
کاربر
2017-03-12
114
103
با سلام.اپتو کوپلر. Tl431. خازن سرامیکی مرتبط با چاپر بزرگ را تست بفرمائید. مقاومت های فیدبک راهم فراموش نفرمایید.خازن های برد را اگر با جنس مرغوب عوض کنید که خیلی عالی میشه.موفق باشید.

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: azaza
بالا