آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

چند سوال الكترونيك دانشجویی از مهندسین محترم سایت

Neo

کاربر
2006-10-24
1
2
با سلام
راستش من رشتم كامپيوتر هست و اصلن نمي تونم رابطه خوبي با الكترونيك بر قرار كنم ! حالا هم اين ترم 3 واحد الكترونيك بهم افتاده !‌ استادمون چند سوال داده كه گفته هر كي حلش كنه 8 نمره داره !‌ حالا مي خواستم بدونم مهندس هاي اين سايت مي تونن جواب منو بدن ‌!
سوال ها هم اين ها هستن :
1- محاسبه ظرفيت خازني سيم utp زوج تابيده
2- محاسبه ظرفيت خازني كابل stp
3- محاسبه ظرفيت خازنهای کروی
4- محاسبه ظرفيت خازني سيم پیچ (سیم لوله)

اگه کسی جواب اینا رو می دونه اگه حوصله هم نداره که بنویسه می تونه روی یه کاغذ a4 اگه شکلی چیزی هم می خواد بکشه و اونه اسکن کنه و برام بزاره اینجا !
واقعا هر کی برام این کار رو کنه لطف بزرگی برام کرده ! چون من خیلی به این 8 نمره نیاز دارم.

با تشکر

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,551
با سلام
راستش من رشتم كامپيوتر هست و اصلن نمي تونم رابطه خوبي با الكترونيك بر قرار كنم ! حالا هم اين ترم 3 واحد الكترونيك بهم افتاده !‌ استادمون چند سوال داده كه گفته هر كي حلش كنه 8 نمره داره !‌ حالا مي خواستم بدونم مهندس هاي اين سايت مي تونن جواب منو بدن ‌!
سوال ها هم اين ها هستن :
1- محاسبه ظرفيت خازني سيم utp زوج تابيده
2- محاسبه ظرفيت خازني كابل stp
3- محاسبه ظرفيت خازنهای کروی
4- محاسبه ظرفيت خازني سيم پیچ (سیم لوله)

اگه کسی جواب اینا رو می دونه اگه حوصله هم نداره که بنویسه می تونه روی یه کاغذ a4 اگه شکلی چیزی هم می خواد بکشه و اونه اسکن کنه و برام بزاره اینجا !
واقعا هر کی برام این کار رو کنه لطف بزرگی برام کرده ! چون من خیلی به این 8 نمره نیاز دارم.

با تشکر
با سلام :
دوست عزيز سؤال شما خيلي كلي هستش و تا پارامترهاي محاسباتي را مشخص نكنيد نميشه كاري از پيش برد ولي در كل براي محاسبات ظرفيت خازن در حالت هايي كه اشاره كرديد از همون فرمول مشهور راكتانس استفاده ميشود و ان برابر است با :

xc= يك بر { pi } { f } {c دو

mahdi

Banned
2006-10-21
47
121
با سلام
من یک مدار rlموازی دارم که مقدار مقاومت 1k با سلف 400میکرو هانری که یک ترانزیستور قدرت روی اون سوییچ میکنه وفرکانس 490هرتز
باتوجه مربعی بودن فرکانس میخواستم بدونم پیک ولتاژ القایی در سلف (که به شکل نیزهای یا به قولی سوزنی )چقدر میشه؟
قبلا تشکر میکنم

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,551
با سلام
من یک مدار rlموازی دارم که مقدار مقاومت 1k با سلف 400میکرو هانری که یک ترانزیستور قدرت روی اون سوییچ میکنه وفرکانس 490هرتز
باتوجه مربعی بودن فرکانس میخواستم بدونم پیک ولتاژ القایی در سلف (که به شکل نیزهای یا به قولی سوزنی )چقدر میشه؟
قبلا تشکر میکنم
با سلام :
دوست عزیز شما ولتاز کار مدار را نزاشتین و محاسبات بدون داشتن این پارامتر پاسخ درخواستی را نمیده .
واما راه حل محاسباتی اختصار اینگونه مدارات :
ابتدا با فرض مدار موازی rl باید امپدانس z انرا پیدا کرده و از تقسیم ولتاز اعمالی بر z ولتاز تشدید ( دقت کنید که مدار موازی هست ) rl را بدست اورده و با توجه به رفتار رابطه مستقیم r با l در مدارت تشدید پیک ولتاز تک به تک هر قطعه را بدست اورید .
( دقت : وجود یک مقاومت r موازی با یک l پهنای باند رزونانس را بیشتر خواهد کرد { برش تیزی ولتاز l } ).
با تشکر .
موفق باشید .

بالا