آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

تجربيات همکاران در تعمیر CD-DVD Rom

Zirnevis

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2007-08-21
523
3,679
شیراز
يه دي وي دي رايتر بود كه برق بهش وصل مي كردم ولي روشن نمي شد چراغشم روشن نميشد بردشو چك كردم يكي يكي دستمو گذاشتم روي اي سي ها ، اي سي موتورش به شدت داغ مي شد عوضش كردم دستگاه زنده شد . ظاهرا قطعه خراب باعث اتصالي دستگاه و روشن نشدن مي شد .

hamid_adel

کاربر
2009-10-19
1
40
اگه سی دی رم دکمشو بزنیم ولی دربش باز نشه اما صدای تق تق بده باید تسمشو عوض کنیم
حتما نمونه تسمه قدیمی را با خودتون ببرین که فروشنده یکی به همون اندازه بهتون بده قیمتش هم حدودا 200 تا 300 تومنه

iranvich63

کاربر
2012-03-24
321
2,081
پاسخ : تجربيات خودتون در رابطه با تعمير سیدی رام و رایتر رو اينجا بزاريد

شاید این که من میگم تجربه برای همه باشه که انجامش میدن ولی برای کسانی که میخوان تازه شروع کنن باید آویزه گوش باشه.
چون قطعات کامپیوتر توی بازار گیر نمیاد تا میتونید اوراقی جمع کنید وگرنه بهتره قید کار رو بزنید.
از خرید قطعات اوراقی نترسید اولش زور بهتون میاه اما بالاخره براتون درمیاره مطمئن باشید.

iranvich63

کاربر
2012-03-24
321
2,081

اما یک تجربه دیگه
دی وی دی رایترهای سونی که با نام Optiarc میان بیرون کمی زیاد مشکل سازن.اگه اشتباه نکنم مدل DRU840 از همه ناسازگاتر باشه.
درب دی وی دی کار میکنه.لنز کار میکنه و نور با تابش خوب داره اما موتور گردش سی دی کار نمیکنه.
یک آی سی (اگر اشتباه نکنم 5 پایه داره که متاسفانه الان حضور ذهنی از شماره اش ندارم) پشت برد نصبه که شما با باز کردن درب زیر دی وی دی رایتر میبینیدش.اون میسوزه.دنبالش هم نگردید حتی دیتاشیتی ازش پیدا نکردم.
راه چاره:تعویض آی سی اگر پیدا کنید.
راه بهتر: اگر مطمئن هستید که لنز دی وی دی تون خوب کار میکنه حداقل برای مصرف دیگه ای نگهش دارید.
راه میانبر: جالب اینکه این دی وی دی رایترها بسیار شبیه رایترهای lite-on هستند.بردهاشون بسیار شبیه هم هست و حتی همون لنز رو میخورن.اما lite-on زیرک این آی سی رو بصورت دو آی سی در آورده که من تابحال ندیدم اون بسوزه.لنز خوشگلتون رو بندازید روی Lite-On و یک لگد بزنید زیر دی وی دی رایتر سونی حال کنید.

آخرین ویرایش:

iranvich63

کاربر
2012-03-24
321
2,081

آقایون این تاپیک بیش از 1200 بازدید داشته ولی یکهو خوابیده.
واقعاً کسی تجربه ای نداره به اشتراک بذاره؟
خب دوباره شروع میکنم
دی وی دی رایتر IDE سامسونگ همه چیزش عالی بود.نور لیزر مناسب موتور درب کار میکرد موتور لنز کار میکرد موتور سی دی کار میکرد اما هی لنز عقب و جلو میشد و گیج میزد و نه سی دی میخوند نه دی وی دی
با دقت که نگاه کردم یکی از پینهای کانکتور IDE در اثر فشار کابل به داخل هل داده شده بود و اتصال نمیداد به کانکتور کابل
با یک دم باریک هلش دادم جلو و پین رو صاف کردم.
دی وی دی بیچاره مثل جت هنوز کار میکنه چون دست خودم مونده:p:

macadres

کاربر
2013-02-20
58
307
قدرجون
WWW.GOOGLE.COM

دی وی دی رایتر کار نمی کرد بنده کا نا امید بودم دی وی دی را داخل ظرف ابی گذاشتم و برای یک هفته گذاشتم بیرون تا خشک بشه بعد از این که خشک شد دوباره احیا شد

Mahdi D.A.M

کاربر vip
vip
کاربر
2012-12-14
187
800
استان تهران

با سلام.
این تجربه عجیب رو خواستم براتون بگم چون برای خودم خیلی جالب بود.
تقریبا دو سال پیش بود یکی از دوستام یه دی وی دی برام آورد. کلا خاموش بود وهیچ حرکتی نداشت.
قطعات به نظر سالم می اومدن وهیچ کدام نسوخته بود دیگه نا امید شدم چون نه آی سی داغ میکرد و ...
برای آخرین راه موقع خاموش بودن پاور یکی یکی پایه های المانهای برد رو با پنس به هم اتصال دادم ودوباره پاور رو روشن کردم .فکر میکنید چه اتفاقی افتاد؟
بله دستگاه روشن شد و تا اونجا که من سراغ دارم داره کار میکنه.

mipamipa

کاربر
2013-02-14
26
96
همدان

پس بزارید منم یه تجربه بگم واستون :thumbsup:
یه دی وی دی رایتر داشتم فک کنم پایونیر بود دربش مشکل داشت وقتی سی دی توش بود بیرون میومدولی اگه نبود باید به یه تیکه سیم متوصل میشدی. که فک کنم اکثرا امتحان کردین.
اولین کاری که کردم تسمه مشابه خودشو اکتحان کردم نشد . با یه تسمه کوچیک تر امتحان کردم بازم نشد
اینم بگم وقتی که قاب بالایی رو برمیداشتی به راحتی بیرون میومد
کاری که من کردم این بود بین موتوری که سی دی رو می چرخونه و قاب بالایی یه آهنربا قرار داره که اکثرا رو موتور نصبه بعضی وقتا هم رو قاب بالایی
روپوش بالایی رو برداشتم و زیر آهنربا یکم چسب حرارتی ریختم که یکم فاصله بین آهنربا و اون فلزه زیاد شد و به راحتی در رایتر کار کرد:thumbsup:
نتیجه ای که گرفتم این بود که بعد یه مدت کار قدرت آهنربا زیاد میشه و مانع خروج در میشه
الانم یه ساله که داره واسم کار می کنه و بدون هیچ مشکلی::bounce::

macadres

کاربر
2013-02-20
58
307
قدرجون
WWW.GOOGLE.COM

چشم اوپتیک یک مدل دی وی دی رایتر اصلا کار نمی کرد و با همه چیز پاک کردم نشد با محلول شیشه پاک کن خوب شد چشم اپتیک را کامل گذاشتم در شیشه پاک کن و بعد با آب مقطر شستشو دادم سطح برد را هم با مایع فلاکس و شیشه پاک کن شستم خوب شد.

بالا