آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

تجربیات همکاران در تعمیر پاور کامپیوتر

ali m.g

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
کاربر
2008-01-04
1,869
11,837
TEHRAN
درود . تجربه ای امروز بین کارها بود که در گزشته بارها تکرار شده بود و از طرفی مواجه بسیاری از دوستان با این مشکل حیف دیدم عنوان نکنم . ممکنه این تجربه قبلا اشاره شده باشه که اگه بود از عنوان کننده آن پوزش میخوام

نبودن ولتاژ پاور گود (p.G)

که معمولا همه ما در عیب یابی اول سراغ آی سی و قطعات مرتبط و مستقیم میریم که کاملا درسته
ولی موارد قابل توجهی داشتم که بعد از اینکه سلامت آیتم های اصلی پاور گود تقریبی محرز شده ، با تعویض خازن های فیلتر اصلی که معمولا 200 ولتی بعد از پل هستند رفع و تعمیر انجام شده

البته در پاورهای مختلف بوده و منحصر به یک نوع و برند نمی شده
موفق باشید

آخرین ویرایش:

MOHSEN&A

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-03-25
933
8,840
استان مرکزی-اراک
سلام
پاور گرین 430 با اتصال سیم سبز و مشکی روشن میشد ولی با تستر و مادربرد عکس العمل نداشت با بررسی ظاهری متوجه شدم خازن 16 ولت 470 میکرو کنار سیم بنفش باد کرده بود که با تعویض درست نشد دوباره با دقت بیشتر متوجه شدم یه خازن 2200 کنار چاپر 5 ولت بود که خیلی کم باد داشت اونم عوض کردم پاور با تستر روشن شد ولی پاور گود نداشت و 5vsb هم بالا بود که با تعویض سه تا خازن 50 ولت 10 میکرو بین قسمت سرد و گرم پاور کاملا درست شد.

MOHSEN&A

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-03-25
933
8,840
استان مرکزی-اراک
البته قبل از آزاد کردن پایه ها می تونید فیش مشکی اهمتر را به بدنه و فیش قرمز را به سیم زرد ( 12ولت) وقرمز (5ولت) ونارنجی(3/3ولت)گرفته واز اتصال کوتاه یکی از آنها مطمئن شوید
سلام من روی چند تا پاور گرین این حالت رو تست کردم و با وجود اتصال کوتاه و بوق بازر مالتیمتر وقتی به تستر وصلشون میکردم همه ولتاژها درست بود!!!!!!!!!!!!!!!

ali m.g

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
کاربر
2008-01-04
1,869
11,837
TEHRAN
سلام من روی چند تا پاور گرین این حالت رو تست کردم و با وجود اتصال کوتاه و بوق بازر مالتیمتر وقتی به تستر وصلشون میکردم همه ولتاژها درست بود!!!!!!!!!!!!!!!

سلام و خدا قوت
بله دوست عزیز نفرمودید روی چند اهم بازر به صدا در میاد
منظور من همونطور که از همه بوق بازرها استنباط میشه اهمی در حدود 1 تا چند اهم بالاتر نه 33 اهم
چون بازر حتی روی 33 اهم حدودا به صدا در میاد که در خیلی جاها طبیعیه

موفق باشید

kookooli

کاربر
2009-07-08
8
20
ساری
سلام
یه پاور قدیمی elegance p5-1000 حدود 2 روز وقتم و گرفت. ولتاژ سیم بنفش از 9 ولت شروع می شد و تا حدود 7 ولت پایین میومد. مشخص بود که میتونه از خازن ها باشه. با وجود تعویض اونها مشکل حل نشد. رفتم سراغ آی سی های سوییچینگ و مقاومتها و دیود ها. از هیچ کدوم نبود. در کمال ناباوری با تعویض خازن 50 ولت 10 میکرو کنار اپتوکوپلر ولتاژ روی 5 ثابت موند. در صورتی که همون خازن رو تعویض کرده بودم و با خازن سنج 10 میکرو نشون میداد.
حتی به خازن های نو هم نمیشه اعتماد کرد!

hadiddd

کاربر
2015-04-18
97
100
البرز
سلام همه دوستان.
یه تجربه ای که امروز بدستم اومد و خیلی هم کلافم کرده بود در مورد خازن هست .
یه پاور430 دستم اومد که سوت میکشید خازناشو عوض کردم بازم صدای سوت میومد همه چیرو چک کردم ولی بازم صدا داشت تا یه لحظه گفتم همون خازنی که زدم در بیارم شاید اشتباه زدم اصلا وقتی درش اوردم دیدم درست زدم ولی نمیدونم چجوری شد یه لحظه به فکرم زد ظرفیتشو بگیرم خازن10میکرو بود ظرفیتشو گرفتم دیدم ظرفیتش از10رسیده به4 گرفتم یه خازن نو دیگه تست کردم اونم ظرفیتش شده بود از10 به 5 چندتا خازن دیگشو تست کردم دیدم درستن.نتیجه اینکه وقتی خازن میخرید تا حد امکان قبل از جاگزاریش یه بارم شده ظرفیتشو اندازه بگیرید احتمالا مشکل کیفیت یا هون ساخته.اینم تجربه من.البته بعداز قرار دادن خازن با ظرفیت درستش صدا هم فع شد

sarapulat

کاربر
2013-08-31
5
37
در پاسخ پست شماره 5

زماني كه فيوز - پل ديود و اي سي رو هت سينك اوليه سوخته و بعد از تعويض متوجه شديد بازم اي سي شروع به داغ شدن مي كنه البته تا حدودي طبيعيه ولي اگر خيلي غير عادي بود حتما مواظب ديود 1n4148 باشيد كه حتما سوخته .

آخرین ویرایش توسط مدیر:

sarapulat

کاربر
2013-08-31
5
37
سلام
یه پاور قدیمی elegance p5-1000 حدود 2 روز وقتم و گرفت. ولتاژ سیم بنفش از 9 ولت شروع می شد و تا حدود 7 ولت پایین میومد. مشخص بود که میتونه از خازن ها باشه. با وجود تعویض اونها مشکل حل نشد. رفتم سراغ آی سی های سوییچینگ و مقاومتها و دیود ها. از هیچ کدوم نبود. در کمال ناباوری با تعویض خازن 50 ولت 10 میکرو کنار اپتوکوپلر ولتاژ روی 5 ثابت موند. در صورتی که همون خازن رو تعویض کرده بودم و با خازن سنج 10 میکرو نشون میداد.
حتی به خازن های نو هم نمیشه اعتماد کرد!

سلام
خارن ها را حتما از نوع نواری ( با چسب کاغذی) و از برند شوئی یا روبیکون بخرید.

sarapulat

کاربر
2013-08-31
5
37
پاسخ : تجربیات تعمیر پاور ساپلای کامپیوتر

یک پاور 380 گرین داشتم که براش فیوز میگذاشتم درجا میسوخت
فهمیدم شارتی داره
بعد از کل گشتن دیدم یه خازن عدسی بین دو تا خازن بزرگ ترکیده و داخل یک محفظه با روکش سیاه اون رو گذاشتن که اصلا پیدا نبود
تقریبا 270 کیلو بود که براش 400 کیلو گذاشتم حل شد
یک پاور 430 گرین داشتم که این هم فیوزش سوخته بود . براش فیوز زدم روشن نشد . تا اینکه ببرسی کردم خازن اولیه 200 ولت 1000 میکرو نشتی داره
با هزار تا مکافات از یه پاور دیگه این خازن گیر اوردم و مشکل حل شد

سلام
خازن 270 کیلو ؟؟؟
اون وریستور هست !! با شماره 271 که در ولتاژ 225 ولت DC عمل می کند.
موقع بالا رفتن ولتاژ شهری با اتصال کوتاه شدن سریع موجب سوختن فیوز و محافظت از باقی قطعات می شود.

pp2.png

در نقشه با نام VR مشخص شده است.

بالا