آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تجربیات همکاران در تعمیر پاور کامپیوتر

bermuda.vbs

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-11-01
1,002
2,849
با سلام خدمت دوستا عزیز

در پاورها معمولاً زمانی که ولتاژ 12V را نداشته باشیم باید خازن های خروجی مدار اطراف سیم زرد تعویض کنیم و در صورت برطرف نشدن خازن های کوچک اطراف آن ( یعنی سیم زرد) که معمولاً 2/2 میکروفاراد 50 ولت است

موفق باشید

masoudrahima

کاربر
2014-05-09
5
35
پاسخ : تجربیات تعمیر پاور ساپلای کامپیوتر

در پاسخ به سربرگ 20 باید بگم که اونیکه روکش داره و ترکیده خازن عدسی نسیت قطعه ای بنام وریستور(قطعات الکتریکی هستند که وظیفه اصلی‌شان حفاظت از مدارهای الکترونیکی و سیستم‌های قدرت توسط جذب انرژی اضافی و تنظیم مقادیر ناخواسته ولتاژهای زودگذر (ناپایدار) است.) است. لذا در این مورد پاور قطعه فوق به شماره 07214 می باشد که باید تعویض گردد. همچنین برداشتن این قطعه اختلالی در عملکرد پاور ایجاد نمی کند البته اگر سایر قطعات سالم باشند.

shno

کاربر
2010-12-19
1
16
با سلام خدمت دوستان
یه پاور رو آوردن منم در هنگام تست کردن با اهم متر متوجه شدم وقتی یکی از سیمهای اهم متر روی اتصال بدنه و دیگری رو به پایه ای سی وصل میکنم روشن میشه . منم با یک تکه سیم نازک یه اتصال بدنه بهش دادم و حدود 1 ساله که برنگشته و داره کار مینکه

deremel400

کاربر
2010-03-30
18
110
پول خودتون و مشتری و اعتبارتون را با خازن آشغال و بی کیفیت از بین نبرید .به جرات میگم 80درصد خازنهای الکترولیت بازار واقعا بی کیفیته و مشکل اکثر منابع سویچینگ خازن الکترولیته پس کمی بیشتر هزینه کنید و کمی بیشتر دنبال خازن خوب باشید اما در عوض اعتبار خودتون را بخرید:32000000:

مسرور

کاربر vip
vip
کاربر
2013-08-02
168
291
یه پاور PROBIT 600W مشتری آورد که سیستمش رو اصلا روشن نمیکرد.پاور رو در آوردم دیدم اصلا خروجی Standby نداره.پاور رو باز کردم و دیدم یکی از خازن های صافی اولیه به طوری خاصی باد کرده بود(با اینکه مارکش روبیکون ژاپن بود).برام یکم عجیب بود که پاوری که تقریبا یه سال کار کرده چرا این شکلی شده!خازن ها 560میکرو بودن.عین اون رو گیر نیاوردم.با تعویض خازن ها ولتاژ STB ظاهر شد.ولی بازم ظاهرا پاور سوئیچ نمی شد.بعلاوه پایه های خازن ولتاژ های برابری نداشت.یکی 110 ولت و اون یکی دیگه 210 ولت.آیسی 7500 و کناریش رو عوض کردم،فرقی نکرد.بعد که دقت کردم متوجه شدم با سوئیچ کردن پاور خروجی ها ظاهر میشن ولی خیلی خیلی ولتاژ کمی دارن؛مثلا 12v شده بود 1 ولت!با ولتاژ گیری متوجه شدم مشکل تو بخش اولیه باس باشه.پل دیود رو عوض کردم،نشد.دو تا دیود دقیقا زیر سینک اول بود با تست دیود یکی مشکوک میزد.آوردم بیرون تست زدم،درست بود.کنار دیود پایه های ترانزیستور قدرت به شماره فنی D304X بود.هیت سینک رو آوردم بیرون.بببببببببله!!یکی از ترانزیستور ها نشتی داشت!!عین خودش رو که تو وسایل هام گیر نیاوردم ولی به جاش J13009 گذاشتم.جواب داد.گفتم شاید خازن های خودش هم سالم باشن،با اونا هم یه تست زدم!!پاور شروع کرد به صدا کردن و جق جق کردن!!خازن ها رو دوباره بگردوندم سرجاشون.
از ترانزیستورها یکی نشتی داشت.من حدس میزنم علت خرابی این ترانزیستور هم همون خازن خراب بوده!
شاد و پیروز باشید.

sovietiran

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
vip افتخاری
کاربر
2010-06-24
1,878
9,762
خراسان بزرگ!
درود.
علت خرابی خازنهای صافی ورودی عموما افزایش یا نوسانات ناگهانی ولتاژ برق شهر است بنظرم.
البته نشتی و خرابی پل دیود هم باعث اعمال ولتاژ متناوب به خازن و خرابی آن شاید بشود.
بدرود

deremel400

کاربر
2010-03-30
18
110
درود.
علت خرابی خازنهای صافی ورودی عموما افزایش یا نوسانات ناگهانی ولتاژ برق شهر است بنظرم.
البته نشتی و خرابی پل دیود هم باعث اعمال ولتاژ متناوب به خازن و خرابی آن شاید بشود.
بدرود

اولین فاکتور طراحی غیر اصولی پاور است پاور خوب برای نوسانات و.........مخافظ داره مثل وریستور و فیوز با کیفیت .اما اصل داستان بعد طراحی کیفیت خود خازنه شما خازن بی کیفیت(80درصد خازنهای بازار)روی بهترین پاور نصب کنید یک سال نشده خراب میشه و به پاور ممکنه آسیب بزنه

mohsen zmr

مدیر بخش سخت افزار کامپیوتر و لپ تاپ
مدیر تالار
2010-10-29
823
7,079
اهواز
سلام و درود بر دوستان عزیز
بنا به درخواست کاربران ، تاپیک رو مجددا باز میکنم ولی دوستان عنایت نموده و فقط تجربیات را لحاظ نمایند و از ایجاد پستهای با مضمون سوال خودداری نمایند.
با تشکر

فوزیه

کاربر
2019-06-11
1
9
38
علت خرابی خازنها باتوجه به بیانات دوستان که درست هم هست تهویه نامناسب هم میتونه باشه وگرمای داخل پاور به درستی مکش نمیشه وهمین امرباع‌ث خرابی خازنها وسوختن ترانزیستورهای قدرت هم میشه ویا سوختن دیودهای خروجی درحین بارگرفتن از پاور

بالا