آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

بالا رفتن دمای یخچال در ساید بای ساید سامسونگ مدل Samsung Refrigerator RS23D و رفع عيب ....

IVECO

کاربر
2008-03-11
282
1,266
ایران
دوستان
یخچال ما یک دفعه ایی قسمت نمایشگر دمای داخل یخچال که روی عدد 3 بود شروع به چشمک زدن نمود -پس از حدود یک ساعت از بروز عیب یخچال را را خاموش و روشن کردم دما یکدفه به 17 درجه رسید ولی دمای فریز همان منفی 20 بود -با مراجه به سرویس منوال آن متوجه شدم برای عیب یابی باید کلید POWER FREEZ , POWER COOL را همزمان فشار بدهم (6-8)ثانیه پش از چشمک زدن دیسپلی بلافاصله کلید پایین FRIGH TEM فشار دادم علامتی روی پنل ظاهر میشه که با مراجه به جدول می توان عیب یخچال را فهمید

عیب یخچال ما عدم کارکرد فن بود ولی من نمی دونستم این فن کجا است بلاخره مجبور شدیم برای خراب نشدن محتوی داخل یخچال به سام سرویس زنگ بزنیم پس از اینکه از نمایندگی آمدند بلافاصله داخل یخچال چراغهای داخل را باز کرد در قسمت جا میوه ایی برفک زده بود
با لا خره مشخص شد یک ترمو فیوز دور یک کاور نزدیک اواپراتور سوخته یک سنسور دما نیز داخل قوطی کوچک آنجا بود :ه ان را نیز تعویض نمود و مبلغ 43هزار تومان گرفت برای قطعای که اگر از جمهوری بخری 2 هزار تومان نمی شه ----دوستان این مطلب را برایتان نوشتم تا در صورت بروز این عیب خودتان بتوانید آنرا تعمیر کنید یخچال ماRS23D است

mohammadaram

کاربر
2013-04-16
7
6
دوستان
یخچال ما یک دفعه ایی قسمت نمایشگر دمای داخل یخچال که روی عدد 3 بود شروع به چشمک زدن نمود -پس از حدود یک ساعت از بروز عیب یخچال را را خاموش و روشن کردم دما یکدفه به 17 درجه رسید ولی دمای فریز همان منفی 20 بود -با مراجه به سرویس منوال آن متوجه شدم برای عیب یابی باید کلید POWER FREEZ , POWER COOL را همزمان فشار بدهم (6-8)ثانیه پش از چشمک زدن دیسپلی بلافاصله کلید پایین FRIGH TEM فشار دادم علامتی روی پنل ظاهر میشه که با مراجه به جدول می توان عیب یخچال را فهمید

عیب یخچال ما عدم کارکرد فن بود ولی من نمی دونستم این فن کجا است بلاخره مجبور شدیم برای خراب نشدن محتوی داخل یخچال به سام سرویس زنگ بزنیم پس از اینکه از نمایندگی آمدند بلافاصله داخل یخچال چراغهای داخل را باز کرد در قسمت جا میوه ایی برفک زده بود
با لا خره مشخص شد یک ترمو فیوز دور یک کاور نزدیک اواپراتور سوخته یک سنسور دما نیز داخل قوطی کوچک آنجا بود :ه ان را نیز تعویض نمود و مبلغ 43هزار تومان گرفت برای قطعای که اگر از جمهوری بخری 2 هزار تومان نمی شه ----دوستان این مطلب را برایتان نوشتم تا در صورت بروز این عیب خودتان بتوانید آنرا تعمیر کنید یخچال ماRS23D است
سلام دوست عزیز یحخچال منم امروز همین مشکل پیدا کرد. یخچال سایدسامسونگ هست الان دما ش 17 و -20 فریزر
آیا با این شرایط یخچال میشه استفاده کرد میشه راهنمایی بیشترکنید

IVECO

کاربر
2008-03-11
282
1,266
ایران
با سلام
دوست عزیز با فشار دکمه های گفته شده در بالا کد عیب را روی دیپسپلی نگاه کنید (این یخچالها مجهز به دیاگ هستند )

اگر مربوط به فن داخل یخچال بود در انصورت اقدام به چک فیوز حرارتی داخل یخچال نمایید . نقشه و سرویس منوال در همین سایت موجود است

mohammadaram

کاربر
2013-04-16
7
6
با سلام
دوست عزیز با فشار دکمه های گفته شده در بالا کد عیب را روی دیپسپلی نگاه کنید (این یخچالها مجهز به دیاگ هستند )

اگر مربوط به فن داخل یخچال بود در انصورت اقدام به چک فیوز حرارتی داخل یخچال نمایید . نقشه و سرویس منوال در همین سایت موجود است

ممنون ازپاسخ من مدل یخچالمونم ( rs223kvp) پیدا نکردم اما نگاه مدلها دیگه کردم گفته برای عیب یابی دوتا دکمه POWER FREEZ , POWER COOL را فشار دهیم ایا همین دوتا کافیه به نظر طبق مدارک دکمه سوم نمی خواد .با فشار دو تا دکمه صفحه سیاه شد که قاعدتا عیبی نباید باشد قبلا(چند ماه پیش ) مشکل صدای فن یخچال داشتیم که 2 روز خاموش کردیم حل شد گویا یخ زدگی بود ولی الان صدای فن نیست ممکنه از یخ زدگی باشد.
از طرفی تو این یخچالها نباید یخ زدگی اتفاق بیافته ؟
باتوجه که عیب ما شبیه عیب شماست احتمالا سنسورها مربوط به یخ زدگی تعویض کردن ؟ من تا رسیدن به فن دفعه قبلی باز کردم ولی در مورد سنسورها اطلاعات ندارم اگه در مورد سنسورها یا فیوز حرارتی میشه بیشتر راهنمایی کنید

IVECO

کاربر
2008-03-11
282
1,266
ایران
با سلام

داخل یخچال یک فن برای گردش هوای سرد روی اواپراتور نصب است در یخچال ما پایین پشت جامیوه ایی است که برای دیدن ان باید انها را خالی کرد و چند تا پیچ را باز کنید زمانی که اب به روی اوپراتور می ریزد یا به هردلیل اواپراتور یا اطراف ان یخ می زند
فن بعلت فاصله کم ان گیرپاژ می کند و نمی تواند بچرخد در این حالت سنسور موجود که روی اوپراتور نصب است این خطا را بعلت کاهش بیش از اندازه دما به سیستم کنترل گزارش می دهد در صورت ادامه احتمال سوراخ شدن اوپراتور برا اثر یخ زدگی وجود دارد که در اینصورت هزینه بسیار ی دارد ------ سیستم کنترل سعی در فعال نمودن فن می کند لیکن چون فن قادر به حرکت نیست شروع به کشیدن جریان میکند این امر باعث گرم شدن فیور حرارتی و قطع کامل فن می شود
فیوز حرارتی همان یک تکه سیم سربی عمل میکند و شبیه یک استوانه فلزی (استیل )کوچک حدود 2 تا سه سانتی متر ست که داخل یک شیلنگ پرس شده است وبروی ان دمای کارکرد ان نوشته شده است (برای خرید )
یک استوانه دیگر بر روی دسته سیم موجود است که نزدیک اوپراتور نصب شده است که بزرگتر است و دو سیم از یک طرف ان خارج شده است سنسور کنترل دمای اوپراتور است که از نوع سنسور NTC است

ولی وقتی اهمتر را به دو سر ان بزنید و مفاومتی بین 500تا 6کیلو اهم نمایش می دهد (دمای اتاق 20درجه حدود 4کیلو اهم ولی وقیتی گرمش میکنی با سشوار مقاومتش کم می شه ) و من فکر نمی کنم این سنسور زیاد خراب شه

یخچال ما هم اوپراتورش یخ زده بود و وقتی تعمیر کار امد و درب اوپرااتور را باز کرد دیدم دور اوپراتور یخ زده که با یکه سطل اب یخ هایانرا اب کرد و اقدام به تعویض فیور حرارتی نمود( البته دسته سیم اماده اش جزوه قطعات یدکی در کیفش موجود بود ) در مجموع فکر نمی کنم 10دقیقه زمان برد

آخرین ویرایش:

IVECO

کاربر
2008-03-11
282
1,266
ایران
با سلام
عکس سنسور و فیوز حرارتی را جهت اطلاع دوستان گذاشتم در ضمن مشخصات کامل فیوز حرارتی بشرح زیر بود
MICROTEMP
SSGATG
G4A00
TF=077C
ظاهرا 62 درجه است
http://www.ret.hu/DataSheets/54_BIZTOSITÉK/TDIS_364/TCO.pdf

پیوست‌ها

• 47.2 کیلوبایت بازدیدها: 324

sharam1352

کاربر
2013-12-30
1
0
با سلام
ضمن تشکر از راهنمایی بسیار خوب شما
با عرض کنم که من ترموقیوز و وسنسور حرارتی رو چک کردم درست بودند
چطور میشه با اهم متر المنت گرم کن را چک کرد ؟
چه مشکل دیگه یتونه باشه؟
با تشکر

لیلا1355

کاربر
2014-09-11
1
0
تن دمای یخچال در ساید بای ساید سامسونگ مدل Samsung Refrigerator RS23D و رفع عيب ....

سلام برای یخچال ما هم دقیقاً همین اتفاق افتاد یعنی پس از چند لحظه چشمک زدن چراغ یخچال دمای آن از 4 به 16 تغییر کرد و روی آن قفل کرد و سرویسکار سامسونگ با آب کردن برفک های رادیاتور و تعویض المنت و دریافت صد و پنجاه هزار تومان از ما توانست مشکل را به طور کاملا موقتی حل کند ( اما دقیقا چهار روز بعد دوباره همین مشکل بروز کرد )

nama257

کاربر vip
vip
کاربر
2013-09-27
3
2
پاسخ : تن دمای یخچال در ساید بای ساید سامسونگ مدل Samsung Refrigerator RS23D و رفع عيب ....

باید عرض کنم که یکی از عیوب رایج این مدل از یخچال سامسونگ می باشد که هر چند وقت یکبار تکرار می باشد.زیرا گرمای قسمت گرمکن به دهانه خروجی آب روی یونولیت جایی که فن نصب شده نمی رسد ،بنابراین کارخانه این یونولیت را تعویض کرده و در قسمت خروجی آب یک تکه ورق آلومنیومی قرارداده تا با گرمکن تماس داشته باشد و از تشکیل یخ جلوگیری کند. پس راه حل اصلی تعویض یونولیت قدیم با جدید است.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: IVECO

IVECO

کاربر
2008-03-11
282
1,266
ایران
با سلام

فکر می کنم علت خرابی یخچال ما شستن داخل یخچال و نفوذ آب و یخ زدگی اواپراتور بود که این یخ زدگی باعث ایجاد این مشکل شد یکی از دوستان درباره تست گرمکن سوال نموده بود و ان این است معمولا گرمکن همانند یک مقاومت معمولی عمل می کند وقتی اهمتر را به ان می زنیم اهم متر باید مقداری را نشان بدهد البته مقدار انرا دقیق نمی دانم و باید تست شود لیکن قاعدتاً زیر 500 اهم باید باشد علی ایحال اگر توسط اهم متر مقداری نمایش داده شود معمولا گرمکن سالم است در صورت قطعی اهم متر هیچ مقداری نشان نمی دهد و یا این مقدار بسیار بسیار زیاد است در حد چند مگا اهم و در صورت اتصال کوتاه زیر یک اهم

بالا