آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

روش تست ترانزیستور یا موس فت روی مدار با اهم متر

راستگار

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2006-10-03
1,289
11,197
با سلام
چگونه می توانم با اهم متر ترانزیستور یا موس فت روی مدار را تست کنم که سالم است یا نه ؟
با سلام : یک پاسخ ساده وتجربی براتون بگم از ترانزیستور که قبلاً زیاد گفتم اما حالا چون نوشتی با اهمتر و منم منظورم یک اهمتر آنالوگ است برای ترانزیستور خب مسلم بیس و امیتر و بیس و کلکتور با توجه به خاصیت دیودی که دارند باید گرایش مستقیم هدایت کند و معکوس هدایت نکند و امیتر و کلکتورهم به هم شورت ویا نشتی زیاد نداشته باشند البته باید عرض کنم که چون قطعه در مدار است نشتی تشخیص داده نمیشه و فقط قطعی و شورت رو می توان تست کرد لازم به ذکر است این آزمایش فقط در رنج R*1 اهمتر قابل تست است .
اما برای موس فت خب ساختمان داخلیش رو می دونیم هم گیت و هم سورس و درین در حالت عادی و قطع جریان نسبت به هم عایقند لذا هیچ پایه ای از موس فت باید نسبت به هم راه ندهند اما از آنجا که می دانیم در ترانزیستور معمولی قدرت ممکن است یک دیود دمپر رو با امیتر کلکتور موازی کنند کاتد به کلکتور در این حالت تست ترانزیستور را با توجه به دیود انجام می دهیم والبته در فت هم ممکن است هم در ورودی و هم در خروجی دیود ودیود زنر در ورودی بذارند لذا در هنگام تست به این نکات هم توجه کنید دوستان تست هر قطعه در مدار باید با توجه به قطعات و عناصر در ارتباط با هم انجام گیرد لذا دقت در نقشه مدار حائز اهمیت است . با تشکر

راستگار

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2006-10-03
1,289
11,197
اگه میشه با مولتی متر دیجیتال روش تست راتوضیح بدین اگه میشه ساده تر توضیح بدین چون من ا ز الکترونیک ززیاد سررشته ندام و تازه تعمیرات را شروع کردم باتشکر
با سلام : دوست من بخش تست در مدارو انتخاب کردی یعنی تست ترانزیستور درمدار رو باید براتون بنویسم و شرایط کار ترانزیستور در مدار هم متفاوت است بطور کلی چون از مولتیمتر دیجیتال می خوای استفاده کنی باید مولتیمتر را در رنج دیود قرار داده حتماً می دونید یک ترانزیستور معمولی یعنی (ترانزیستور دیود دار نباشد و دارلینگتون هم نباشد) وباتوجه به نامگذاری و دیتا شیت می تونی اون تشخیص بدی که آیا این ترانزیستور ساده و معمولیست یانه اگر بخش الکترونیک و تست قطعات در سایت رو کامل مطالعه کنید بهتر یاد میگیرید تا ترانزیستور مورد نظر شما جزو کدام دسته قرار می گیرد فعلاً تست ترانزیستور ساده در مدارو براتون می نویسم.
اولاً باید متوجه باشید ساختمان داخلی یک ترانزیستور ساده مانند دوتا دیود است که در کاتد یا آند مشتر ک می باشند وقتی ترانزیستور pnp یا در بین تعمیرکارا مثبت باشد مانند دوتا دیود که کاتدهایشان بهم متصلند و اگر npn باشد یا اصطلاحاً منفی مانند دوتا دیود که آند هایشان بهم متصلند پس می توانیم از تست دیودی برای ترانزییستور استفاده کنیم تنها مشکل شرایط مدار هست که در هرمکانی که بایاس ترانزیستورها با مقاومتهای کم اهم باشد و یا دیود و سلف در بایاس ترازیستور بکار رفته باشه در مدار تستش مشکل است پس در جاهایی که شرایط بایاس ترازیستور اجازه بده فقط می تونیم تستش کنیم لازم به ذکر است که در تست دیود هم مولتیمتر دیجیتال فقط سد پتانسیل دیود را نشان میده و ما نتیجه می گیریم که دیود سالم است پس برای تست ترانزیستور هم باید اولاً بیس راتشخیص بدی و نسبت به دوپایه بعدی سد پتانسیل را بسنجی و در ضمن سدپتانسیل دیودها بستگی به ساختار و عناصر بکار رفته در آن از 0.2 الی 0.6 ولت است . موفق باشید

آخرین ویرایش:

ali_r714

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2008-08-25
404
2,338
خراسان رضوی
با سلام : یک پاسخ ساده وتجربی براتون بگم از ترانزیستور که قبلاً زیاد گفتم اما حالا چون نوشتی با اهمتر و منم منظورم یک اهمتر آنالوگ است برای ترانزیستور خب مسلم بیس و امیتر و بیس و کلکتور با توجه به خاصیت دیودی که دارند باید گرایش مستقیم هدایت کند و معکوس هدایت نکند و امیتر و کلکتورهم به هم شورت ویا نشتی زیاد نداشته باشند البته باید عرض کنم که چون قطعه در مدار است نشتی تشخیص داده نمیشه و فقط قطعی و شورت رو می توان تست کرد لازم به ذکر است این آزمایش فقط در رنج R*1 اهمتر قابل تست است .
اما برای موس فت خب ساختمان داخلیش رو می دونیم هم گیت و هم سورس و درین در حالت عادی و قطع جریان نسبت به هم عایقند لذا هیچ پایه ای از موس فت باید نسبت به هم راه ندهند اما از آنجا که می دانیم در ترانزیستور معمولی قدرت ممکن است یک دیود دمپر رو با امیتر کلکتور موازی کنند کاتد به کلکتور در این حالت تست ترانزیستور را با توجه به دیود انجام می دهیم والبته در فت هم ممکن است هم در ورودی و هم در خروجی دیود ودیود زنر در ورودی بذارند لذا در هنگام تست به این نکات هم توجه کنید دوستان تست هر قطعه در مدار باید با توجه به قطعات و عناصر در ارتباط با هم انجام گیرد لذا دقت در نقشه مدار حائز اهمیت است . با تشکر
با تشكر از آقاي راستگار
در مورد تست ماسفت يا همون موس فت بايد ذكر كنم با توجه طرز كار اين قطعه ميتوان علاوه بر تست ذكر شده توسط آقاي راستگار اين مورد هم چك كرد كه با تحريك مثبت پايه گيت (گيت و سورس) در ماسفت پايه هاي درين و سورس بصورت (تقريبا) اتصال كوتاه در مي آيند (كه اين ميتواند خطا در تست ذكر شده توسط آقاي راستگار بوجود آورد) كه ميتوان از اين راه براي تست كاركرد صحيح ماسفت استفاده كرد. با تحريك منفي (جريان كشيدن از گيت) ماسفت به اصطلاح خاموش ميشود.

ali_r714

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2008-08-25
404
2,338
خراسان رضوی
موس فت با ترانزیستور چه فرقی دارند مگه اسم دیگر ترانزیستور موس فت نیست باتشکر
اين دو قطعه از لحاظ ساختار و كاركرد و كاربرد باهم تفاوت دارند. البته ماسفت جزء خانواده ترانزيستورها محسوب ميشود.
در زير شكل داخلي اين دو قطعه را ميتوني نگاه كني

اين نماي داخلي ترانزيستور و نماي آن داخل نقشه مداري
3.gif

اين نماي داخلي ماسفت
و نماي آن داخل نقشه مداري
4.gif
mosfet1.gif

sovietiran

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
vip افتخاری
کاربر
2010-06-24
1,878
9,764
خراسان بزرگ!
با درود. و با اجازه اساتید.دقیقا همونطور که فرمودن از تحریک گیت میشه تا حدودی درستی ماسفتها را فهمید.
پرابهای مولتی متر دیجیتال در حالت دیود تست را روی درین و سورس گذاشته و یک لحظه با منفی و یا مثبت مولتی متر به گیت میزنید و دوباره به جای اول بر میگردید که با اینکار تغییری در هدایت درین سورس میبینید.
البته نوع ماس فت در تغییر پلاریته پرابها موثر است که با تجربه میتوانید به دست اورید.

در مدار هم عملا مطابق فرمایش جناب راستگار فقط اتصال کوتاه تست میشود.
اتفاقا چند سال پیش در پاساژ امجد دنبال ماسفتی میگشتم.به فروشنده ها که میگفتم ترانزیستور فلان را میخوام میگفتن اون ماس فت هست و نه ترانزیستور!

البته این صحیح است:mosfet: Metal Oxide Suface Field Effective TRANSISTOR

ماس فتهای توان پایین را با روش فوق خیلی راحت میشود تست کرد اما باید مواظب الکتریسیته ساکن باشید.اگر دقت کنید روی نوار بسته بندی پایه ها با فویل شورت شده اند.
پیروز باشید-بدرود.

آخرین ویرایش:

راستگار

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2006-10-03
1,289
11,197
با سلام
چگونه می توانم با اهم متر ترانزیستور یا موس فت روی مدار را تست کنم که سالم است یا نه ؟

با تشكر از آقاي راستگار
در مورد تست ماسفت يا همون موس فت بايد ذكر كنم با توجه طرز كار اين قطعه ميتوان علاوه بر تست ذكر شده توسط آقاي راستگار اين مورد هم چك كرد كه با تحريك مثبت پايه گيت (گيت و سورس) در ماسفت پايه هاي درين و سورس بصورت (تقريبا) اتصال كوتاه در مي آيند (كه اين ميتواند خطا در تست ذكر شده توسط آقاي راستگار بوجود آورد) كه ميتوان از اين راه براي تست كاركرد صحيح ماسفت استفاده كرد. با تحريك منفي (جريان كشيدن از گيت) ماسفت به اصطلاح خاموش ميشود.

با سلام و تشکر از جناب ali_r714 بله در آدرس زیر پست 49 این تست به صورت عملی نشان داده شده فایل زیپ را دانلود کرده از حالت زیب خارج نموده تصویر عملی این تست را مشاهده فرمائید . با تشکر

http://www.irantk.ir/showthread.php?t=250&page=5

بالا