آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مجموعه مدارات درخواستي از اقای رجبی

سفیر امید

VIP+ افتخاری
کاربر
2006-11-29
1,058
10,003
سلام مهندس رجبی اگه امکان داره یه مدار خیلی خیلی ساده آمپلی فایر با ترانزیستور 2n3055 میخواستم جهت وصل کردن برد فلشخور به اون. خیلی ممنون

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
سلام استاد رجبی شما بهتر میدونین که ترایاک امپر بالا تقریبا 80 امپری به سختی پیدا میشه و در بسیاری از مدارات صنعتی از دو تریستور بصورت موازی و معکوووس مانند شکل زیر استفاده میکنند که در یک پک وجود داره سوال اینجاست ساده ترین مدار درایو این دو گیت G1 و G2 که بصورت دیمر عمل کنند چیه؟یعنی این دو تریستور کار یک ترایاک امپر بالا را انجام بدن و با یک ولوم بتونیم زاویه اتش اونها رو تغییر بدیم؟
http://circuits.datasheetdir.com/304/MSS40-circuits.jpg

MOHSEN&A

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-03-25
933
8,840
استان مرکزی-اراک

سلام دوست عزیز این جواب شما خیلی بیمورده . اگه مهندس رجبی نیستین مجبور نیستین جواب بدین همه ما اعضای انجمن مهندس رجبی رو که پیشکسوت سایته دوست داریم . موفق باشی
من زیر پستم یه مدار هم گذاشته بودم ولی الان نیست!!!!!!!!!!
1.jpg

باز اینجا میذارم.

آخرین ویرایش:

chavooshi

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-02-17
403
686
قم
سلام
وقت بخیر جناب رجبی
روی کمپرسور ی سری تجهیزات ، ولتاژ و فرکانسشو زده 220-240v و 60hz و چون برق ما 50hz هستش جریان نامیش از 12 آمپر رفته روی 18 آمپر!!!
آیا برای تبدیل 220v 50hz به 220v 60hz مداری دارید یا در بازار مبدل ارزان قیمتی برای این قضیه پیدا میشه؟

reza6945

کاربر
2015-01-07
68
84
شیراز
با سلام :
کاش ولتاژ کاری را نیز اشاره میکردین ؟؟
مدار زیر با استفاده از یک میکرو سویچ - یک رله 24 ولتی را با هر بار فشردن میکرو سویچ یک بار به حالت وصل و با فشردن مجدد به حالت قطع میبرد توجه کنید رله مزبور باید 650 اهمی و دو کنتاکت باشد که یکی از کنتاکت های ان جهت فرمان و دیگری برای استفاده شما در نظر گرفتم -
یک سویچ دو حالته دوم نیز تعبیه کردم که در یک حالت با فشردن میکروسویچ - رله به حالت پایدار { فلیپ فلاپ } و در حالت دوم این سویچ - رله به حالت ناپایدار در می اید - مدار کاربرد همگانی و بسیار ساده وبدون قطعات فعال اضافی میباشد .
اگر پروتیوس در سیستم تان نصب هست میتونید فایل dsn را فراخوانی و شبیه سازی و عملکرد انرا مشاهده کنید .
دانلود کنید : hidden content may not be quoted پسورد فایل : http://www.irantk.ir..gadraj
موفق باشید .
باسلام و تشکر بابت مدار فلیپ فلاپ
یه سوال داشتم
یه رله فیندر 24 ولت دارم که اهم بوبینش 590 اهمه میخواستم ببینم این مقادیر مقاومت و خازن بدون تغییر جواب میده براش یا باید تغیراتی اعمال کنم
باتشکر

reza6945

کاربر
2015-01-07
68
84
شیراز
با سلام :
کاش ولتاژ کاری را نیز اشاره میکردین ؟؟
مدار زیر با استفاده از یک میکرو سویچ - یک رله 24 ولتی را با هر بار فشردن میکرو سویچ یک بار به حالت وصل و با فشردن مجدد به حالت قطع میبرد توجه کنید رله مزبور باید 650 اهمی و دو کنتاکت باشد که یکی از کنتاکت های ان جهت فرمان و دیگری برای استفاده شما در نظر گرفتم -
یک سویچ دو حالته دوم نیز تعبیه کردم که در یک حالت با فشردن میکروسویچ - رله به حالت پایدار { فلیپ فلاپ } و در حالت دوم این سویچ - رله به حالت ناپایدار در می اید - مدار کاربرد همگانی و بسیار ساده وبدون قطعات فعال اضافی میباشد .
اگر پروتیوس در سیستم تان نصب هست میتونید فایل dsn را فراخوانی و شبیه سازی و عملکرد انرا مشاهده کنید .
دانلود کنید : hidden content may not be quoted پسورد فایل : http://www.irantk.ir..gadraj
موفق باشید .

با سلام من این مدار فلیپ فلاپ رو برای یه رله 24 ولت دی سی بستم که مقاومت بوبینش 590 اهمه ولی عمل نمیکنه وقتی رله رو با دست تحریک میکنم کار میکنه ولی یکی از مقاومتها به شدت داغ میکنه
خواهش میکنم جواب بدید خیلی این مدار فلیپ فلاپ. با یک رله رو رو لازم دارم

رسول 54

کاربر vip
کاربر
2017-02-01
180
191
خلیل اباد
با سلام خدمت جناب رجبی و دوستان
بنده یه مدار ساده جهت ردیابی قطعی کابل برق لازم دارم توی نت گشتم چند مدل رو ساختم ولی جواب نداد
حالا اگر یه مدار تست شده قرار بدین ممنون میشم

عباس مهدی

کاربر vip
کاربر
2017-01-03
166
120
کرمان
سلام خدمت اساتید عزیز.
بنده یکعدد موکن برقی رو باز کردم که متاسفانه ایسی سوخته و رویش را پاک کردن. مداری می خواهم که بتونه هر یک ثانیه کمی بیشتر یا کمتر جهت ولتاژ 12 وارده به موتور را عکس کند تا دستگاه کار کند. ممنون میشم.حدود 25 تمن ترانزیستور و قطعات اس ام دی برد رو گرفتم ولی مدارش راه نیوفتاد.

Alireza.c

کاربر
2019-03-12
4
3
با سلام استاد بزرگوار مهندس رجبی

در خواست شماتیک سوئیچینگ 220 به خروجی های زیر رو دارم

24 ولت 15 آمپر
12 ولت 5 آمپر
5 ولت 2 آمپر

سپاس

عباس مهدی

کاربر vip
کاربر
2017-01-03
166
120
کرمان
با سلام خدمت مهندس رجبی عزیز و دیگر عزیزان بنده یه ماشین لباسشویی کوچک دارم که کلید تایمر ان خراب شده.لطفا کمک کنین یه مدار با رله 12 ولت درست کنم که هر 5 ثانیه برق رله قطع و وصل شه که هر کنتاکت ان رو به یک دور وصل کنم.البته فکر نکنم بشه از یک رله استفاده کرد زیرا بین هر چرخش موتور به سمت چپ یا راست گرد حدود دوثانیه زمان لازم داره تا اب داخل ماشین اروم بگیره. مثلا زمانی رله وصل میشه موتور راستگرد وبعد دو ثانیه حالت چپگرد فعال بشه و به همین ترتیب تا 15 دقیقه که کلا خاموش بشه.ممنون میشم کمکم کنین.

آخرین ویرایش:
بالا