آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مجموعه مدارات درخواستي از اقای رجبی

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,829
با سلام به استاد عزیز جناب رجبی
استاد اون مدار ولوم دیجیتال درست شد و مشکل همون وصل نکردن پایه های 3-4و 5 بود بدین گونه که پایه های 3و 4 آیسی 4511 رو به خط مثبت و پایه 5 رو به خط منفی وصل کردم .
استاد فقط اعداد خیلی سریع عوض می شوند مثلا" با یکبار زدن کلید up از صفر یهو به 3 میپره البته نظم شمارش اعداد درست شده ولی همانطور که گفتم خیلی سریع تغییر می کنند و اگر انگشت رو روی کلید up نگه داریم سریع شماره ها عوض می شود من می خواهم با یکبار زدن آهسته آهسته اعداد تغییر کنند آیا راهی هست ؟؟؟
البته هنوز قسمت ولوم تغییر صدا رو تست نکردم ولی شمارش اعداد درست شده است.
در ضمن از راهنمایی های شما سپاسگذارم

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: sajjad-d

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,551
با سلام به استاد عزیز جناب رجبی
استاد اون مدار ولوم دیجیتال درست شد و مشکل همون وصل نکردن پایه های 3-4و 5 بود بدین گونه که پایه های 3و 4 آیسی 4511 رو به خط مثبت و پایه 5 رو به خط منفی وصل کردم .
استاد فقط اعداد خیلی سریع عوض می شوند مثلا" با یکبار زدن کلید up از صفر یهو به 3 میپره البته نظم شمارش اعداد درست شده ولی همانطور که گفتم خیلی سریع تغییر می کنند و اگر انگشت رو روی کلید up نگه داریم سریع شماره ها عوض می شود من می خواهم با یکبار زدن آهسته آهسته اعداد تغییر کنند آیا راهی هست ؟؟؟
البته هنوز قسمت ولوم تغییر صدا رو تست نکردم ولی شمارش اعداد درست شده است.
در ضمن از راهنمایی های شما سپاسگذارم
با سلام :
موفقيت هميشه در گرو تلاش و اراده ميباشد تبريك ميگم .
و اما در مورد سريع ...>>> پست قبلي نيز اشاره كردم اين مربوط به فركانس اوسيلاتور حاصل از ايسي يك {4093 } ميباشد و تعيين كننده فركانس فوق به عهده خازن به همراه مقاومت ان ميباشد هر چه خازن با ضرفيت بالا استفاده كنيد فركانس كاري كمتر در نتيجه شمارش اعداد كند تر خواهد بود و تغيير مقدار مقاومت همراه ان نيز برعكس خازن ميباشد .
مشكلي كه الان براتون پيش اومده مربوط ميشه به طراحي اينجانب توسط نرم افزارها و كيفيت قطعات مصرفي شما كه با اين اشفته بازاري قطعات چنين مشكلاتي هيچ بعيد نيست .
و راه حل ان نيز خيلي ساده است تغييرات مقداري مقاومت R5 و خازن هاي 3و 4 براي دگمه اپ { بالا } و تغييرات در مقاومت R8 و خازنهاي 5 و 6 و براي داون { پايين } توصيه ميكنم فقط با خازن ها كار كنيد تا زمان دلخواه خود را تجربي بدست اوريد { يك روش ساده اين است كه ابتدا يك خازن 100 نانوفارادي را در مدار قرار دهيد {خازن 4 براي دگمه اپ و قرينه ان براي داون } حال با اضافه كردن تدريجي خازن هاي مثل 47 نانوفاراد و .... به روي همون خازن زمان دلخواه را بدست اوريد } البته بنده محاسبات فوق را طبق اطلاعات ديتاشيت ها انجام داده ام ولي كيفيت قطعات و عوامل جانبي ديگر ... براي محاسبه دقيق مقدور نمي باشد و بايد تجربي بدست اوريد .
با عملكرد صحيح مدار تا اين قسمت انگاه ورودي و خروجي حتما عمل خواهد كرد .
موفق باشيد .

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,551
من یک مدار رگولاتور 3.7 ولت میخوام
با تشکر
با سلام :
اولا درخواست شما در لابلاي مدارات در همين بخش موجود هست در ثاني بايد اطلاعات بيشتري اعم از امپر خروجي و ولتاژ ورودي و محل مصرف را نيز بزاريد .
موفق باشيد .

سفیر امید

VIP+ افتخاری
کاربر
2006-11-29
1,058
10,007
مدار جایگزین برای ای سی

با سلام اگه ممکنه یه مدار جایگزین برای آی سی mm1118 قراردهیدممنون​

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,551
مدار جایگزین برای ای سی
با سلام اگه ممکنه یه مدار جایگزین برای آی سی mm1118 قراردهیدممنون​
با سلام :
نیاز ی به مدار جداگانه ندارد میتونید از [hide] tea2014 , NJM2520 . njm2533 [/hide] استفاده کنید .
برای راهنمایی بیشتر به نقشه های شماتیک تلویزیونی مراجعه و نحوه سیم بندی انها را مطالعه کنید .
موفق باشید .

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,829
با سلام :
موفقيت هميشه در گرو تلاش و اراده ميباشد تبريك ميگم .
و اما در مورد سريع ...>>> پست قبلي نيز اشاره كردم اين مربوط به فركانس اوسيلاتور حاصل از ايسي يك {4093 } ميباشد و تعيين كننده فركانس فوق به عهده خازن به همراه مقاومت ان ميباشد هر چه خازن با ضرفيت بالا استفاده كنيد فركانس كاري كمتر در نتيجه شمارش اعداد كند تر خواهد بود و تغيير مقدار مقاومت همراه ان نيز برعكس خازن ميباشد .
مشكلي كه الان براتون پيش اومده مربوط ميشه به طراحي اينجانب توسط نرم افزارها و كيفيت قطعات مصرفي شما كه با اين اشفته بازاري قطعات چنين مشكلاتي هيچ بعيد نيست .
و راه حل ان نيز خيلي ساده است تغييرات مقداري مقاومت R5 و خازن هاي 3و 4 براي دگمه اپ { بالا } و تغييرات در مقاومت R8 و خازنهاي 5 و 6 و براي داون { پايين } توصيه ميكنم فقط با خازن ها كار كنيد تا زمان دلخواه خود را تجربي بدست اوريد { يك روش ساده اين است كه ابتدا يك خازن 100 نانوفارادي را در مدار قرار دهيد {خازن 4 براي دگمه اپ و قرينه ان براي داون } حال با اضافه كردن تدريجي خازن هاي مثل 47 نانوفاراد و .... به روي همون خازن زمان دلخواه را بدست اوريد } البته بنده محاسبات فوق را طبق اطلاعات ديتاشيت ها انجام داده ام ولي كيفيت قطعات و عوامل جانبي ديگر ... براي محاسبه دقيق مقدور نمي باشد و بايد تجربي بدست اوريد .
با عملكرد صحيح مدار تا اين قسمت انگاه ورودي و خروجي حتما عمل خواهد كرد .
موفق باشيد .

سلام به استاد عزیز جناب رجبی
استاد من به جای دو تا از خازن های 104 از خازن 105 استفاده کردم و مشکل سرعت شمارش در سگمنت حل شده است.
امروز همچنین خروجی آیسی4067 که مثل ولوم عمل میکنه رو با یک مدار اکو تست کردم در واقع ورودی و خروجی آیسی 4067 رو به جای ولوم دیلای مدار اکو استفاده کردم .خب نتیجه زیاد جالب نبود و با زدن کلید آپ یا داون یک نویز خفیفی در مدار اکو ایجاد میشد . بعد با اهم متر همان جوری که ولوم رو تست میکنند ورودی و خروجی رو تست کردم و با کمال تعجب دیدم که وقتی سگمنت صفر رو نشون میده اهم خروجی آیسی 11 کیلو هست و با زدن کلید داون مقدار اهم تا تقریبا" 90 کیلو تغییر می کنه به نظرتون مشکل از کجا میتونه باشه با تشکر

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,551
سلام به استاد عزیز جناب رجبی
استاد من به جای دو تا از خازن های 104 از خازن 105 استفاده کردم و مشکل سرعت شمارش در سگمنت حل شده است.
امروز همچنین خروجی آیسی4067 که مثل ولوم عمل میکنه رو با یک مدار اکو تست کردم در واقع ورودی و خروجی آیسی 4067 رو به جای ولوم دیلای مدار اکو استفاده کردم .خب نتیجه زیاد جالب نبود و با زدن کلید آپ یا داون یک نویز خفیفی در مدار اکو ایجاد میشد . بعد با اهم متر همان جوری که ولوم رو تست میکنند ورودی و خروجی رو تست کردم و با کمال تعجب دیدم که وقتی سگمنت صفر رو نشون میده اهم خروجی آیسی 11 کیلو هست و با زدن کلید داون مقدار اهم تا تقریبا" 90 کیلو تغییر می کنه به نظرتون مشکل از کجا میتونه باشه با تشکر
/QUOTE]
با سلام :
تعجبی ندارد و در حقیقت این جایگزین همان ولوم انالوگ معمولی هست که با چرخاندن دسته مقاومت ان از حداقل تا حداکثر تغییر خواهد کرد و مقدار چرخش را سون سگمنت با اعدادی نشان میدهد مشکل نویز را میتوانید با اضافه کردن یک عدد خازن عدسی یا پولیستر مثل 104 سبز رنگی به موازات سیم های خروجی حل کنید .
استفاده از این ولو م در دیلی اکو بخاطر پله ای بودن خروجی اش ممکن هست ناهنجاری هایی داشته باشد که همون خازن که موازات خروجی را با نوع تانتالیوم تست کنید تا نتیجه مطلوبی بگیرید گاهی برای جبران پله ای بودن خروجی لازم می شود با یک مقاومت 10 کیلویی همزمان ورودی را به خط مثبت تغذیه نیز وصل کنید .
موفق باشید .

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,829
با سلام به شما استاد عزیز

مشکل نویز را میتوانید با اضافه کردن یک عدد خازن عدسی یا پولیستر مثل 104 سبز رنگی به موازات سیم های خروجی حل کنید .
منظورتون اینه که خازن 104 رو بین سیم خروجی و گراند مدار قرار دهم؟؟؟؟

گاهی برای جبران پله ای بودن خروجی لازم می شود با یک مقاومت 10 کیلویی همزمان ورودی را به خط مثبت تغذیه نیز وصل کنید .
استاد وارد شدن ولتاژ مثبت حتی با اون مقاومت 10 کیلویی به آیسی آسیب نمیزنه ؟؟؟
با تشکر

راستی یک مدت نبودین جاتون خالی بود . من هم مدتی نیستم چون باید برم آموزشی ( قبل از خدمت ) .
برام دعا کنید .. فعلا" خدانگهدار

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,551
با سلام به شما استاد عزیز

منظورتون اینه که خازن 104 رو بین سیم خروجی و گراند مدار قرار دهم؟؟؟؟

استاد وارد شدن ولتاژ مثبت حتی با اون مقاومت 10 کیلویی به آیسی آسیب نمیزنه ؟؟؟
با تشکر

راستی یک مدت نبودین جاتون خالی بود . من هم مدتی نیستم چون باید برم آموزشی ( قبل از خدمت ) .
برام دعا کنید .. فعلا" خدانگهدار

با سلام :
بله درست متوجه شدین بین { موازی با } سیم خروجی و زمین .
نه اصلا جای نگرانی ندارد حتی تا 12 ولت مستقیم هم هیچ اسیبی به ایسی نمیزنه .
بله چند روزی مسافرت بودم و ملتمس دعا ...
ارزوی سلامتی و موفقیت براتون دارم دعای خیر همه دوستانت در ایران تیکی بدرقه راه تان باد . انشالله با تن سلامت و سر بلند برگردین
.
با تشکر .

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: m-j
بالا