آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مجموعه مدارات درخواستي از اقای رجبی

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,550
}
استاد من برای تغذیهکل مدار از ولتاژ 12 ولت استفاده کردم البته خودتون تو نقشه مشخص کرده بودین .
من فکر کنم الان سگمنتم سوخته باشه چون بدون مقاومت به خروجی آیسی 7447 وصل کرده بودم .
استاد میشه آیسی رو ( اگه سگمنتم سوخته بود) با یک ال ای دی و مقاومت تست کرد ؟؟

این کار رو جدا انجام بدم یعنی اینکه همه ورودی های 7447 رو به زمین وصل کنم البته با ولتاژ 5 ولت درسته
استاد همین 7447 فقط از 5 ولت استفاده می کنه یا اینکه همه آیسی ها هم 5 ولت هستند .
راستش دیگه خروجی رو تست نکردم
با سلام :
این اشتباه از طرف بنده بوده که ولتاژ کار را نا دیده گرفته ام وراستش حضور ذهنی دقیق از ولتاژ کار مدار ندارم و در حال حاضر امکان دانلود فایل نیز برام مقدور نشد اگر با استفاده از رگولاتور 5 ولتی باشد که همون 5 ولت تغذیه محسوب میشه وا گر با 12 ولت مستقیم باشه با توجه به نوع این ایسی 7447 که یک TTL میباشد باید 5 ولتش کنید .در صورتیکه ایسی شما معیوب شده برای صرفه جویی در مدار و تهیه 5 ولت بهتر است از ایسی { CD4511 }
4511.gif

استفاده کنید که این ایسی 12 ولتی هست و در خروجی ها از مقاومت 560 اهمی استفاده کنید

4000 series CMOS Logic ICs دیتا شیت کامل ایسی های CMOS دیجیتالی را از این لینک دریافت کنید

[hide] http://www.kpsec.freeuk.com/components/cmos.htm [/hide]
طبق این شکل که خودتون گذاشتین سگمنت را به تنهایی میشه تست کرد :
moz-screenshot.png

همینطور که مشاهده میکنید با وصل کردن خط منفی به سیم مشترک و خط مثبت 12 ولت با یک مقاومت حدود 560 اهمی به هر یک از سیم های سگمنت و روشن شده همون سگمنت .... {کاتد مشترک } .
بله بجای هر سگمنت میتوان یک ال ای دی در پایه های خروجی وصل کرده و با زمین کردن و + نمودن ورودی ها {طبق جدول قبلی } ایسی را تست کنید در صورت سالم بودن ایسی ال ای دی مربوط به سگمنت ها روشن یا خاموش خواهند شد .
-- تمام ایسی های TTL که با حروف 74XX شروع میشوند فقط 5 ولتی هستند .
تمام ایسی های CMOS که با حروف 40XX شروع میشوند حداقل از 3.5 ولت الی حداکثر 18 ولتی هستند .
موفق باشید .

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,829
{{ اگر با استفاده از رگولاتور 5 ولتی باشد که همون 5 ولت تغذیه محسوب میشه وا گر با 12 ولت مستقیم باشه با توجه به نوع این ایسی 7447 که یک TTL میباشد باید 5 ولتش کنید .در صورتیکه ایسی شما معیوب شده برای صرفه جویی در مدار و تهیه 5 ولت بهتر است از ایسی { CD4511 }
استفاده کنید که این ایسی 12 ولتی هست و در خروجی ها از مقاومت 560 اهمی استفاده کنید }}

استاد اگر بخواهم از آیسی 4511 استفاده کنم فقط کافی هست تا با 7447 جایگزین کنم یعنی دیگه نیازی به تغییر مدار نیست ؟ ورودی ها و خروجی های این آیسی هم مثل 7447 است ؟؟؟

{{تمام ایسی های TTL که با حروف 74XX شروع میشوند فقط 5 ولتی هستند .
تمام ایسی های CMOS که با حروف 40XX شروع میشوند حداقل از 3.5 ولت الی حداکثر 18 ولتی هستند .
}}

استاد پس با این حساب آیسی های 4093 و 4029 و 4067 نباید سوخته باشند درسته؟؟؟ پس مشکلی نداره که این آیسی ها رو با 12 ولت تغذیه کرد ؟؟؟
اما آیسی 7447 احتمال سوختگی داره درسته ؟؟؟
استاد راستی سگمنت رو تست کردم سالم بود و کاتد مشترک هم بود حالا این آیسی 7447 رو هم تست می کنم و نتیجه رو می گم

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: gadraj

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,550
////////////////

استاد اگر بخواهم از آیسی 4511 استفاده کنم فقط کافی هست تا با 7447 جایگزین کنم یعنی دیگه نیازی به تغییر مدار نیست ؟ ورودی ها و خروجی های این آیسی هم مثل 7447 است ؟؟؟

;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

استاد پس با این حساب آیسی های 4093 و 4029 و 4067 نباید سوخته باشند درسته؟؟؟ پس مشکلی نداره که این آیسی ها رو با 12 ولت تغذیه کرد ؟؟؟
اما آیسی 7447 احتمال سوختگی داره درسته ؟؟؟
استاد راستی سگمنت رو تست کردم سالم بود و کاتد مشترک هم بود حالا این آیسی 7447 رو هم تست می کنم و نتیجه رو می گم
با سلام :
اساسا طراحی مدار با 12 ولت هستش در تغییراتی که بعدا لازم شده در ولتاژ 5 ولت این مشکل بوجود امد .
درسته ایسی هایی که با 45/40 شروع شده با 12ولت مشکلی ندارند تنها در مورد 7447 بود که با توجه به دیتا شیت هردو 4511 در یک صفحه که براتون میزارم و مقایسه پین ها دقیقا بجای هم میخورند و از نظر مدارچاپی نباید مشکلی داشته باشد .
[hide] CD4015-7447.JPG[/hide]
موفق باشید .

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,829
باس سلام به استاد گرامی جناب رجبی
دیروز آیسی 4511 رو تهیه کردم و تست کردم و سگمنت روشن شد. همانطور که گفته بودید از خروجی های 4511 به سمت سگمنت از مقاومت های 560 اهمی استفاده کردم اما این مشکلات هنوز وجود دارد:
1) مقاومت های 560 اهمی به شدت داغ می شوند
2) کلید های up و down عملکرد صحیحی ندارند مثلا" وقتی کلید up رو می زنیم عدد از 0 به 4 میپرد
3) کلید reset اصلا" کار نمی کند
البته من هنوز قسمت ورودی و خروجی که به جای ولوم وصل می شود رو تست نکردم اما فعلا" این مشکلات وجود دارند خواهشمندم راهنمایی بفرمایید این هم نقشه مدار که البته از آیسی 3 به سمت سگمنت آیسی 4511 و از آن مقاومت های 560 اهمی به سمت سگمنت می رود. با تشکر
بر روی تصویر کلیک کنید

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,550
باس سلام به استاد گرامی جناب رجبی
دیروز آیسی 4511 رو تهیه کردم و تست کردم و سگمنت روشن شد. همانطور که گفته بودید از خروجی های 4511 به سمت سگمنت از مقاومت های 560 اهمی استفاده کردم اما این مشکلات هنوز وجود دارد:
1) مقاومت های 560 اهمی به شدت داغ می شوند
2) کلید های up و down عملکرد صحیحی ندارند مثلا" وقتی کلید up رو می زنیم عدد از 0 به 4 میپرد
3) کلید reset اصلا" کار نمی کند
البته من هنوز قسمت ورودی و خروجی که به جای ولوم وصل می شود رو تست نکردم اما فعلا" این مشکلات وجود دارند خواهشمندم راهنمایی بفرمایید این هم نقشه مدار که البته از آیسی 3 به سمت سگمنت آیسی 4511 و از آن مقاومت های 560 اهمی به سمت سگمنت می رود. با تشکر
بر روی تصویر کلیک کنید

با سلام :
ممنون از اپلود عكس مدار:
يك راه اسان تست مدار >> شما ميتوانيد طبق عكس زير يك پروب ساده اي كه از يك ال اي دي و يك مقاومت 1 كيلويي تشكيل شده را اماده كنيد .
نقاطي كه براي عملكرد صحيح مدار لازم است تست شود :
با روشن شدن مدار و قبل از هر كاري سگمنت عددي را نشان ميدهد كه قبلا انتخاب كرده ايد { ممكن هست در اثر خاموشي بلند مدت مدار اين عدد ريست شده ( چون مدار باتري بك اپ ندارد ) و صفر نشان دهد } به هر حال با فشار دگمه ريست بايد عدد صفر نشان داده شود { اگرصفر نميشود ايسي 4 خراب است يا اشتباهي در مدارش داريد

.{
منفي لامپ تست به منفي مدار وصل كنيد .
سر+ پروب {لامپ تست } را به پين 4 ايسي 4093 دوم يا كلاك 15 ايسي 3 وصل كنيد .
با فشار دگمه اپ بايد ال اي دي تستر روشن شده و به سرعت چشمك زند همچنين با فشار دگمه داون نيز همينطور .{ اگر چشمك قابل تشخيص نيست موقتا خازن هاي 4 و 6 را 100 نانو بزنيد و اگر بازم چشمك نميزنه دنبال خرابي در مداراين قسمت و ايسي اول بگرديد .
در صورت چشمك بايد اعداد نشانگر نيز همزمان و به ترتيب تغيير دهند كه سلامت مدار را نشان ميدهد . [hide] prob.JPG [/hide]
تا اين قسمت مدار اگر جواب درست گرفتين ميتونيد صدا را نيز تست كنيد .
{ يك توضيح : تعويض موقتي خازن ها به اين خاطر هست كه فركانس اوسيلاتور را كاهش ميدهيد تا سرعت چشمك نيز كمتر شده و قابل مشاهده باشد و اگر با همين وضع بماند نتيجه مدار اين خواهد بود كه سرعت كم يا زياد شدن صدا به كندي خواهد بود } .
موفق باشيد .

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,829
با سلام

با روشن شدن مدار و قبل از هر كاري سگمنت عددي را نشان ميدهد كه قبلا انتخاب كرده ايد { ممكن هست در اثر خاموشي بلند مدت مدار اين عدد ريست شده ( چون مدار باتري بك اپ ندارد ) و صفر نشان دهد } به هر حال با فشار دگمه ريست بايد عدد صفر نشان داده شود { اگرصفر نميشود ايسي 4 خراب است يا اشتباهي در مدارش داريد
راستش امروز که تست کردم روی همان عدد صفر بود و تکان هم نمی خورد اما دیشب که تست کرده بودم کلید ریست کار می کرد

سر+ پروب {لامپ تست } را به پين 4 ايسي 4093 دوم يا كلاك 15 ايسي 3 وصل كنيد .
با فشار دگمه اپ بايد ال اي دي تستر روشن شده و به سرعت چشمك زند همچنين با فشار دگمه داون نيز همينطور .{ اگر چشمك قابل تشخيص نيست موقتا خازن هاي 4 و 6 را 100 نانو بزنيد و اگر بازم چشمك نميزنه دنبال خرابي در مداراين قسمت و ايسي اول بگرديد .
استاد این تست رو انجام دادم . و با فشار دکمه up ( تا چهار بار فشار دادن ) led چشمک میزنه و با فشار دادن دکمه down ( تا پنج بار فشار دادن ) led چشمک زد.اما عدد سگمنت تغییری نمی کند.
در ضمن خازن های 4 و 6 از همون اول 100 نانو بودند .

در صورت چشمك بايد اعداد نشانگر نيز همزمان و به ترتيب تغيير دهند كه سلامت مدار را نشان ميدهد .
همانطور که عرض کردم لامپ چشمک زد اما عدد سگمنت تغییری نمی کند و روی صفر هست
استاد به نظرتون اون مقاومت های 560 اهمی نمی تونند در این مشکل دخیل باشند ( چون به شدت داغ هم میشوند )؟؟؟
راستی استاد در مورد اون دیپ سوئیچ چهار تایی ( در نقشه پست قبل مشاهده کنید ) باید در حالتی باشد که پین های 3 و 4 و12 و 13 آیسی 3 را به مثبت اتصال دهد یا اتصال ندهد ؟؟ ( منظورم این است که در حالت طبیعی چگونه باید باشد؟؟ )
با تشکر

sovietiran

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
vip افتخاری
کاربر
2010-06-24
1,878
9,762
خراسان بزرگ!
با درود.
جناب رجبی خسته نباشید.
بنده مداراتی نیاز دارم که عرض میکنم.البته جستجو هم کردم مختصر.
1-کنترل دور موتور کولر پشت بام(موتور استارت)
2-کنترل موتور مستقیم 12 ولت ماکزیمم 3 امپر ساده ترانزیستوری با ولوم
3-دیمری برای تنگستن که نویز نداشته باشد
سپاس پیشاپیش
بدرود.

آخرین ویرایش:
  • Like

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,550
با سلام
راستش امروز که تست کردم روی همان عدد صفر بود و تکان هم نمی خورد اما دیشب که تست کرده بودم کلید ریست کار می کرد
استاد این تست رو انجام دادم . و با فشار دکمه up ( تا چهار بار فشار دادن ) led چشمک میزنه و با فشار دادن دکمه down ( تا پنج بار فشار دادن ) led چشمک زد.اما عدد سگمنت تغییری نمی کند.
در ضمن خازن های 4 و 6 از همون اول 100 نانو بودند .
همانطور که عرض کردم لامپ چشمک زد اما عدد سگمنت تغییری نمی کند و روی صفر هست
استاد به نظرتون اون مقاومت های 560 اهمی نمی تونند در این مشکل دخیل باشند ( چون به شدت داغ هم میشوند )؟؟؟
راستی استاد در مورد اون دیپ سوئیچ چهار تایی ( در نقشه پست قبل مشاهده کنید ) باید در حالتی باشد که پین های 3 و 4 و12 و 13 آیسی 3 را به مثبت اتصال دهد یا اتصال ندهد ؟؟ ( منظورم این است که در حالت طبیعی چگونه باید باشد؟؟ )
با تشکر
با سلام :
1- ممكن هست حالت همون كليد را تغيير داده ايد كه ابتدا تا 4 و بعدش هيچي نشان نميده .
پاسخ ها را با عكس و نقشه دانلود كنيد .
[hide] مشاهده فایل‌پیوست DIGIT-DRIVER.pdf [/hide]
موفق باشيد .

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,829
با سلام مجدد
استاد من هنوز متوجه برخی مسائل نشدم طبق نقشه اصلی که شما با نرم افزار کشیدید اون دیپ سوئیچ به پایه های 3 و 4 و 12 و 13 آیسی 4029 وصل هست .وشما گفتید که در حالت نرمال دیپ سوئیچ با خط + مدار اتصال ندارد ( یعنی پایه های 3 و 4 و 12 و 13 آیسی 4029
فقط توسط مقاومت به خط منفی مدار وصل است )
چیزی که هنوز متوجه نشدم این است که اعداد صفر و یک هر کدام نشان دهنده چه حالتی هستند ؟ ( منظورم این است که صفر نشان دهنده باز بودن اون سوئیچ هست یا بسته بودن ؟؟ و یک همین طور )
در مورد پین های 3 و 4 و 5 آیسی 4511 باید عرض کنم این سه پایه رو اصلا" وصل نکرده بودم حالا با این حساب طبق نقشه ای که گذاشتید من پایه های LT & BI رو به خط مثبت وصل میکنم و LE و نتیجه رو اعلام می کنم
راستی استاد اعداد در سگمنت خیلی تند نشان داده می شوند برای این کار چه راه حلی دارید ؟

آخرین ویرایش:
  • Like
بالا