آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مجموعه مدارات درخواستي از اقای رجبی

farzad.

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-06-29
1,417
5,463
با سلام :
اقا فرزاد درخواست تکراری هست در لینک زیر کاملا با نقشه و راهنمایی ابلود شده است :
hidden content may not be quoted
موفق باشید.
با سلام وتشکر
استاد عزیز جناب رجبی مدار فوق رو ساختم ولی چیزی که نیاز داشتم نیست چون این مدار وقتی بهش ولتاژ اعمال میشه بعد از تاخییر رله رو جذب میکنه و تا زمانی که ولتاژ در مدار هست رله رو جذب نگه میداره ولی چیزی که بنده نیاز دارم مداری هست که به محض اعمال واتاژ به مدار رله جذب بشه و بعد از حدود 2 ثانیه رله رو غیر فعال کنه و تا زمانی که ولتاژ هست رله غیر فعال بمونه و اگه دوباره ولتاژ قطع شد و وصل شد رله جذب بشه و بعد از 2 ثانیه رله خاموش بشه.
با تشکر

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,543
با سلام وتشکر
استاد عزیز جناب رجبی مدار فوق رو ساختم ولی چیزی که نیاز داشتم نیست چون این مدار وقتی بهش ولتاژ اعمال میشه بعد از تاخییر رله رو جذب میکنه و تا زمانی که ولتاژ در مدار هست رله رو جذب نگه میداره ولی چیزی که بنده نیاز دارم مداری هست که به محض اعمال واتاژ به مدار رله جذب بشه و بعد از حدود 2 ثانیه رله رو غیر فعال کنه و تا زمانی که ولتاژ هست رله غیر فعال بمونه و اگه دوباره ولتاژ قطع شد و وصل شد رله جذب بشه و بعد از 2 ثانیه رله خاموش بشه.
با تشکر

سلام :
در متن طرح توضیحات کامل وارد شده بود خودتون رو زحمت انداختین و ساختین البته میشه از کنتاکت های باز رله طبق نیاز بهره ببرید .... جهت سهولت جستجو واز یک ایسی تایمر 8 پایه 555 استفاده کنید که راحت و ساده هست . تاپیک معرفی ایسی ها.... NE555
موفق باشید .

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: farzad.

farzad.

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-06-29
1,417
5,463
سلام :
در متن طرح توضیحات کامل وارد شده بود خودتون رو زحمت انداختین و ساختین البته میشه از کنتاکت های باز رله طبق نیاز بهره ببرید .... جهت سهولت جستجو واز یک ایسی تایمر 8 پایه 555 استفاده کنید که راحت و ساده هست . تاپیک معرفی ایسی ها.... NE555
موفق باشید .
با سلام
جناب رجبی متاسفانه چیزی که بتونه مشکل من رو حل کنه پیدا نکردم فقط این پست رو پیدا کردم که 555 رو معرفی کرده https://www.irantk.ir/irantk78789/ ممنون میشم محبت فرمایید اگر لینک آدرس یا شماتیک مربوط رو قرار دهید.با تشکر

farzad.

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-06-29
1,417
5,463
با سلام
جناب رجبی متاسفانه چیزی که بتونه مشکل من رو حل کنه پیدا نکردم فقط این پست رو پیدا کردم که 555 رو معرفی کرده https://www.irantk.ir/irantk78789/ ممنون میشم محبت فرمایید اگر لینک آدرس یا شماتیک مربوط رو قرار دهید.با تشکر
با سلام
جناب رجبی منتظر راهنمایی شما هستم

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,543
با سلام
با سلام :
در همون تاپيك نرم افزار كار با 555 نيز معرفي و اپلود كرده ام با اين وجود خدمت شما :
در شكل اول شستي مدار قطع و ال اي دي نيز خاموش هست .
در شكل 2 بلافاصله با فشردن شستي ال اي دي روشن و تايم شروع ميشه .
در شكل 3 زمان به پايان رسيده اما با توجه به بسته ماندن شستي !! ال اي دي خاموش شده است مي تونيد پتانسيومتر را يا جايگزيني يك مقاومت مناسب زمان حذفش كنيد و همچنين بجاي ال اي دي از رله با اهم مناسب استفاه كنيد . فايل شبيه سازي با پروتيوس7.8
[hide]مشاهده فایل‌پیوست My Pictures.rar 11.JPG12.JPG13.JPG[/hide]
پسورد فايل : gadraj
موفق باشيد .
[COLOR=inherit ! important]

[/COLOR]

farzad.

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-06-29
1,417
5,463
با سلام :
در همون تاپيك نرم افزار كار با 555 نيز معرفي و اپلود كرده ام با اين وجود خدمت شما :
در شكل اول شستي مدار قطع و ال اي دي نيز خاموش هست .
در شكل 2 بلافاصله با فشردن شستي ال اي دي روشن و تايم شروع ميشه .
در شكل 3 زمان به پايان رسيده اما با توجه به بسته ماندن شستي !! ال اي دي خاموش شده است مي تونيد پتانسيومتر را يا جايگزيني يك مقاومت مناسب زمان حذفش كنيد و همچنين بجاي ال اي دي از رله با اهم مناسب استفاه كنيد . فايل شبيه سازي با پروتيوس7.8
پسورد فايل : gadraj
موفق باشيد .
[COLOR=inherit ! important]

[/COLOR]
با سلام و تشکر
استاد بزرگوار جناب آقای رجبی عزیز بسیار سپاسگزارم که لطف خودتون رو دریغ نفرمودید.مدار رو مونتاژ کردم ولی جواب نداد.رله در هیچ شرایطی جذب نشد.فایل پروتیوس هم که اجرا میکنم هم led روشن نمیشه!!! در پروتیوس وقتی جریان رو اندازه گیری میکنم ماکسیمم میزنه!!!
با سپاس
Untitled.jpg

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,064
IRANTK
با سلام وتشکر
با تشکر
با سلام

مدار فوق در حدود 2 ثانیه بعد زمان وصل شدن برق خروجی آن که led میباشد قطع میشود و به محض وصل شدن مجدد برق تایمر شروع به شمردن در حدود 2 ثانیه میشود و سپس قطع میشود.
خروجی ال ای دی را به بیس ترانزیستور و از آن به رله وصل کنید اگر مشکل دارید تا خودم براتون در مدار اضافه کنم.
برای ایجاد تاخیر بیشتر ظرفیت خازن را افزایش و یا بلعکس انجام بدهید.همچنین مقاومت 1M اهم هم تاثیر گذار در این روند میباشد.
[hide]
Screenshot_16.png
[hide/]
موفق و پیروز باشید.[/hide]

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,543
با سلام :
با تشکر از اقا مهران عزیز .... اما طرح شما باید به صورت دایمی تحت 12 ولت باشد که با رسیدن یک 12 ولت دیگر تایمر وارد عمل خواهد شد در طرح بنده بنا به درخواست اقا فرزاد این مورد در مد نظر و رعایت شده است ....
اما اقای فرزاد :
نقل قول : (رله در هیچ شرایطی جذب نشد ) شرایط خود را درج نفرمودین تا امکان بررسی فراهم شود اما در توضیحاتم اشاره کرده بودم که از اهم مناسب استفاده کنید (حتما اهم رله شما کمتر بوده )اینک بفرمایید مدار را با یک رله 600 اهمی براتون ترمیم میکنم با این توضیح که مقاومت بیس را به یک کیلو تقلیل دادم .
نقل قول : (وقتی جریان رو اندازه گیری میکنم ماکسیمم میزنه ) فکر کنم دلیل اول اینکه شما از میلی یا میکرو امپر پروتیوس استفاده کرده اید با راست کلیک روی ان گزینه میلی یا امپر را انتخاب کنید دلیل دوم همون اهم رله هستش که باید از یک رله حدود 600 اهم به بالا استفاده کنید هم امپر مصرف تقلی و همچنین مدار عمل خواهد کرد اینم شکلی از مدار که با اعمال 12 ولت تا زمان مورد نظر رله و ال ای دی فعال وپس از ان خاموش خواهد شد .
[hide]مشاهده فایل‌پیوست timer.rar1.PNG[/hide]

farzad.

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-06-29
1,417
5,463
با سلام :
با تشکر از اقا مهران عزیز .... اما طرح شما باید به صورت دایمی تحت 12 ولت باشد که با رسیدن یک 12 ولت دیگر تایمر وارد عمل خواهد شد در طرح بنده بنا به درخواست اقا فرزاد این مورد در مد نظر و رعایت شده است ....
اما اقای فرزاد :
نقل قول : (رله در هیچ شرایطی جذب نشد ) شرایط خود را درج نفرمودین تا امکان بررسی فراهم شود اما در توضیحاتم اشاره کرده بودم که از اهم مناسب استفاده کنید (حتما اهم رله شما کمتر بوده )اینک بفرمایید مدار را با یک رله 600 اهمی براتون ترمیم میکنم با این توضیح که مقاومت بیس را به یک کیلو تقلیل دادم .
نقل قول : (وقتی جریان رو اندازه گیری میکنم ماکسیمم میزنه ) فکر کنم دلیل اول اینکه شما از میلی یا میکرو امپر پروتیوس استفاده کرده اید با راست کلیک روی ان گزینه میلی یا امپر را انتخاب کنید دلیل دوم همون اهم رله هستش که باید از یک رله حدود 600 اهم به بالا استفاده کنید هم امپر مصرف تقلی و همچنین مدار عمل خواهد کرد اینم شکلی از مدار که با اعمال 12 ولت تا زمان مورد نظر رله و ال ای دی فعال وپس از ان خاموش خواهد شد .
با سلام وتشکر از شما استاد بزرگوار که لطف خودتون رو دریغ نفرمودید.
پروتیوس رو به نسخه 8.05 آپدیت کردم حالا دیگه مشکلات قبل رو که اصلا مدار کار نم***د نداره ولی چند تا مشکل و سوال در مورد پروتیوس دارم.
وقتی استارت پروتیوس رو میزنم و شاسی مدار رو روشن میکنم مدار برای بار اول درست کار میکنه ولی حالا اگه دوباره شاسی رو بزنم دیگه رله جذب نمیشه ولی اگه استوپ کنم و دوباره استارت کنم درسته!
در زمان استارت برنامه 2 تا پیغام ارور میده !
Untitled.jpg

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: gadraj

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,543
با سلام وتشکر از شما استاد بزرگوار که لطف خودتون رو دریغ نفرمودید.
پروتیوس رو به نسخه 8.05 آپدیت کردم حالا دیگه مشکلات قبل رو که اصلا مدار کار نم***د نداره ولی چند تا مشکل و سوال در مورد پروتیوس دارم.
وقتی استارت پروتیوس رو میزنم و شاسی مدار رو روشن میکنم مدار برای بار اول درست کار میکنه ولی حالا اگه دوباره شاسی رو بزنم دیگه رله جذب نمیشه ولی اگه استوپ کنم و دوباره استارت کنم درسته!
در زمان استارت برنامه 2 تا پیغام ارور میده !

با سلام :
توصيه ميشود پروتيوس ور‍ن8 به بالا بايد از نسخه رسمي ( كرك شده يا شكسته بازده مطلوب ندارد) استفاده كنيد .... اما اين خطا كه گذاشتين معمولا مربوط[hide]به مقدار دهي قطعات در شبيه سازي هستش كه بايد دقيق و بر مبناي قطعات تعريف شده در لايبراري ان محاسبه شود كه بنده به دليل عدم اطلاع از قطعات مصرفي شما ...سردستي و بدون محاسبات .... براي رد شدن از اين خطا در اين مدار سغي كنيد قبل از زدن استارت شستي به حالت خاموش (قطع ) باشد و بعد از زدن دگمه استارت شستي را فشار دهيد اما در عمل (بعد ازمونتا‍‍ژ) نبايد مشكلي پيش بياد يك احتمال در زياده از حد بودن جريان بيس با مقاومت يك كيلو دارد كه بايد به نسبت اهم رله و بتاي ترانزيستور بكار برده شده محاسبه گردد و چنانكه از عهده چنين محاسبات برنيومديد ميتونيد تدريجا همين مقاومت را افزايش مقدار دهيد تا به حد مطلوب برسد (استفاده از پتانسيومتر حدود 5 كيلو و اندازه گيري مقدار مطلوب و جايگزين كردن[/hide] يك مقاومت ثابت در همون مقدار ....
موفق باشيد

بالا