آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: مشکل پاور گرین 430 وات که صوت میکشد

Mamalraider

کاربر vip
کاربر
2020-02-29
68
54
سلام بیشتر سوت کشیدن ها از سلف ها (سیم پیچ ها است لطفا سلف هارو چک کنید
مگه سلفم سوت میکشه؟!
تاحالا نشنیده بودم.
خب تست سلف که باید فقط ببینم دو سرش به هم راه میده و با بیزر تست بگیرم دیگه درسته؟
اینجوری چجوری میشه فهمید سلف خرابه یانه؟

Mersad1116

VIP+ افتخاری
کاربر
2018-11-26
448
901
اصفهان
aqayetamir.ir
به سلام خدمت همکاران گرامی
دوستان پاوری که در عکس مشخص است در ابتدا هم در حالت خاموش و هم در حالت روشن سوت میکشید ولی روشن میشد ولی با تستر مشکل برق 5 ولت داشت که با تعویض 3 خازن 50 ولتی که در عکس مشخص است مشکل برق 5 ولت استندبای در حالت روشن (با تستر) برطرف شد اما کماکان پاور چه در حالت خاموش و چه در حالت روشن سوت میکشد(بلندی صدای سوت با تعویض 3 خازن کمتر شده است) و در حالت خاموش با ولت متر سیم بنفش 5 ولت دارد و سیم سبز 4.20
ممنون میشم راهنمایی کنید دیگه باید کدام خازن را تعویض کنم
با تشکر
مشاهده فایل‌پیوست 185695

خازن ۴۷۰ میکرو فاراد و ۱۰۰۰ میکرو فاراد اطراف سیم بنفش هست تعویضشون کنید
منظور دوستمون هم راجب سوت کشیدن سلف فکر میکنم ترانس رو میگن که اشتباها دارن میگن سلف

Mamalraider

کاربر vip
کاربر
2020-02-29
68
54
خازن ۴۷۰ میکرو فاراد و ۱۰۰۰ میکرو فاراد اطراف سیم بنفش هست تعویضشون کنید
منظور دوستمون هم راجب سوت کشیدن سلف فکر میکنم ترانس رو میگن که اشتباها دارن میگن سلف
مشکل از خازن نیست ۹۹٪، همه خازن ها تعویض و تست شدن
روش تست ۳ تا ترانس وسط چی هست؟

Mersad1116

VIP+ افتخاری
کاربر
2018-11-26
448
901
اصفهان
aqayetamir.ir
مشکل از خازن نیست ۹۹٪، همه خازن ها تعویض و تست شدن
روش تست ۳ تا ترانس وسط چی هست؟

من دور ترانس رو یه سیم نازک میکشم و دو سر سیم رو با اسیلوسکوپ بررسی میکنم اگر سیگنال ها یکنواخت بود یعنی ترانس به خوبی داره کار میده، راه دیگه ای رو بلد نیستم متاسفانه

Mamalraider

کاربر vip
کاربر
2020-02-29
68
54
من دور ترانس رو یه سیم نازک میکشم و دو سر سیم رو با اسیلوسکوپ بررسی میکنم اگر سیگنال ها یکنواخت بود یعنی ترانس به خوبی داره کار میده، راه دیگه ای رو بلد نیستم متاسفانه
اهان سپاسگزارم مرسی

Samooel1980

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
درود
ای کاش وقتی هیت سینک ها را برای تعویض اون 3 خازن معیوب در اورده بودید یک عکس از برد میگرفتید تا یا من یا سایر دوستان که مثل شما دنبال خازن معیوب اصلی میگردیم بتونیم برد و محل قرار گیری اجزا رو از رو عکس بخاطر حفظ نبودن مدار این پاور یا داشتن پاور مشابه را یک نگاهی بیندازیم اشکال از ترانس ها نیست یقینا حتی لقی هسته ها ضمنا سلف را که فرمودید درست گفتید در حقیقت واقعا سلف هستند که احتمالا حداقل 2 یا 3 سلف گرد هسته فریت در پاور شما وجود داره.
در پاورهای نسبتا جدید گرین چون فیلتر EMI از روی مادگی سوکت برق شهر به روی برد اصلی منتقل شده باید گفت مجموعه سلف و خازن مداری که قبل از دیود پل و خازن بزرگ انباره هست در اصل واقعا از سلف تشکیل شده(سیم پیچ روی هسته فریت گرد )که ولتاژ برق شهر بعد از عبور از فیلتر EMIوارد دیود پل و خازن بزرگ شده که احتمالا به جای 2عدد خازن بزرگ فقط یک خازن تعریف شده که سپس میتواند با کمک سلف وارد ماسفت هیت سینک طبقه اول و مدار PFC شده که در پاورهای دارای این مدار یعنی PFC روی خازن انباره باید به جای 300-315 ولت ولتاژی در حدود 380-400 ولت وجود داشته باشه که اگر ولتاژ کمتر مثلا حدود 300 - 310 ولت بود یعنی مدار PFC فعال نیست که این عیب دیگریست که علایم خرابی با سوت کشیدن پاور فرق داره شما همونجور که سایر دوستان هم به خرابی خازن های کوچک اشاره کردند و خودتان هم در مورد نحوه تست یا دشارژ خازن انباره ابهام داشتید فقط به دنبال خازن الکترولیت خراب باشید و البته یک خازن پلی استر مهم و پر خرابی در پاور های PFC دار که نسبتا خازن پلی استر متوسط تقریبا بزرگی هست که قرمز رنگ هست و کنار مقاومت ها و نزدیک برد آی سی PFC که بصورت عمودی روی برد اصلی پاور نصب شده قرار میگیره اون را هم تعویض کنید اون خازن هایی که روی عکس مشخص شده که تعویض کردید بسیار کار درستی انجام دادید حداقل منجر به آمدن ولتاژ +5 ولت سیم بنفش شد اما این کافی نیست هنوز هم صدای سوت پاور رفع نشده هم یکی از دیگر ولتاژهای شما پائین تر از ولتاژی که باید باشه هست یعنی ولتاژ دیگر +5 ولت سیم سبز که فرمودید الان 4.2 ولت هست یعنی همچنان 0.8 ولت کسر ولتاژ برای سیم سبز وجود داره که باید تمام خازن های کم ظرفیت و نیز مقاومت های اهم پائین زیر 1 کیلو اهم موجود در 2 طرف هیت سینک های طبقه دوم و طبقه سوم را هم کنترل کنید که تغییر اهم و رنگ نداده باشن . ضمنا من هنوز مطمعن نیستم روی عکس ارسالی شما هم مشخص نیست که بعداز دیود پل یک خازن انباره بزرگ قرار دارد یا 2 عدد اگر پاور مجهز به مدار PFC باشه بعد از دیود پل شما کلا یک خازن انباره بزرگ دارید که روی پایه های آن 380 الی 400 ولت دارید اما اگر پاور مثل پاورهای قدیمی تر گرین مجهز به مدار PFC نباشه 2خازن بزرگ در کنار هم وجود داره که روی پایه های هر کدام 310-315 ولت دارید . پس عیب نه از آی سی سوپروایزر هست نه اگر داشته باشه از آی سی PFC .
سلف های موجود که در عکس هم مشخص هست معمولا یا در اصل تقریبا اصلا خرابی ندارن اما همونطور که مشخص هست چون سیم پیچ سلف را روی هسته فریت گرد و دایره ای پیچیده اند و بعد هم با همان چسب سیلیکون سفید برای تکان نخوردن (و عدم تولید صدای ناخواسته مثل سوت )چسبانده شده روی برد یا به هیت سینک نزدیک لقی هسته را چک کنید . ضمنا یک سوال آیا خازن هایی که جایگزین کردید نو بودند یا خازن در ظاهر سالم که ممکنه از قبل داشتید استفاده کردید؟ چون میفرمائید با تعویض خازن ها صدای سوت کمتر شده اما بطور کامل رفع نشده پس اگر خازن مستعمل گذاشتید حتما حتما با خازن نو جایگزین کنید و اگر هم خازن نو جایگزین گردید همچنان همان کار یعنی تست خازن های مشکوک و تعویض خازن های کوچک بین هیت سینک طبقه دوم و طبقه سوم باشید. اگر امکانش بود و هیت سینک ها را برداشتید عکس از برد بگیرید و بذارید تا بشه گفت اصلا نوع پاور و تکنولوژی و طراحی بکار رفته در اون شامل چه مدارات و قطعاتی هست اگر هم برداشتن هیت سینک ها را مایل نبودید این 2 کار را بی زحمت انجام بدید واسه کمک بهتر اول اینکه حداقل یک عکس از پشت برد پاور مربوط بگیرید ترجیحا هرچه با کیفیت تر بهتر و بعد مدل و مشخصات پاور گرین را کامل از روی کیس پاور یادداشت و اینجا بنویسید مثلا Green GP330A یا Green GP 330HE و ... هر چه عکس ها کامل تر و با کیفیت تر باشن یقینا زود تر نتیجه خواهد داد . خازن پلی استر قرمز در نزدیکی و مجاورت برد و آی سی PFC را حتما تعویض کنید چون در مدار PFC پاورهای گرین اول خرابی ماسفت هیت سینک طبقه اول را زیاد داریم بعد خرابی همین خازن که قسمت زیر خازن پلی استر با رزین صنعتی پوشانده شده که اگر به هر دلیلی دچار شکستگی یا ترک بشه امکان به ایجاد سوت هست .
پس خرابی مربوط به کمتر بودن ولتاژ +5 ولت سیم سبز از ترانس یا هیچکدام از نیمه هادی ها و یا ترانس ها و سلف ها نیست و فقط و فقط یا خازن یا مقاومت کم اهم تغییر رنگ داده را شامل میشه اما صدای سوت ناشی از :
1 وجود خازن الکترولیت خراب در مدار
2 ترک یا لقی هسته های فریت هر کدام از ترانس ها و سلف ها.
اگر هیت سینک ها همه موقع تست و تعویض خازن ها در آمده چک کنید روی هیت سینک طبقه آخر یاید یک مقاومت وابسته به حرارت که خاطرم نیست ptc هست یا ntc قرار داشته که اگر از جای خودش خارج شده باشه این هم میتوند باعث درست نبودن ولتاژهای مشخص باشد .

آخرین ویرایش:
بالا