آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

آموزشی: مدار کنترل لامپ راه پله بوسیله حرکت با کمترین هزینه و بهترین کیفیت - مدار کنترل رله - مدار منبع تغذیه ولتاژ بدون ترانس

میکروکنترلر

کاربر vip
کاربر
2020-04-08
98
197
43
کرج
با سلام به همه دوستان و اساتید محترم خوب انجمن یک مدار درست کردم گفتم شاید بدرد کسی بخوره لطفا انتقاد کنید ممنون ....
مشخصات مدار:
1- کنترل حرکتی لامپ راه پله با ماژول مادون قرمز HC_SR501 و منبع ولتاژ بدون ترانس
2- برای کاهش هزینه از منبع ولتاژ بدون ترانس استفاده شده است که باید با احتیاط با آن روبه رو شوید تا از برق گرفته گی اجتناب شود بسیار مهم .
3- بجای ورودی 3.3 ولت باید پین خروجی سیگنال ماژول را وصل کنید و تغذیه ماژول را هم به خروجی 5 تا 6 ولت باید وصل شود و گراند ماژول هم باید به گراند پل دیود متصل شود .
4- قبل از ارایه مدار آنرا روی بردبرد تست کردم و امتحان کردم کاملا کار کرد و خداروشکر هیچ مشکلی نداشت .
5- فایل پی سی بی رو هم براتون میزارم.
6- ا
ز سیم کشی لامپ راه پله و نحوه اتصال آن به مدار هم براتون عکس میزارم .
7- سیم کشی راه پله ما از کلید تبدیل استفاده شده که لامپ هر طبقه را هم واحد پایین هم واحد بالا می تواند خاموش کند باید سیم کشی را به نحوی که میگم قطع کنید و آنرا به مدار وصل کنید
8- مدار سیم کشی به نحوی انجام خاهد شد که با هر حرکت تمام راه پله روشن شود.

p121.jpg
111868213.jpg

در ادامه فایلهای دیگر را پیوست خاهم کرد .و توضیح مختصری درباره چگونگی کار مدار ممنون میشم اگر راه حل بهتری برای عمل کرد مدار دارید ارایه بفرمایید.

آخرین ویرایش:

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,296
ایران
با سلام به همه دوستان و اساتید محترم خوب انجمن یک مدار درست کردم گفتم شاید بدرد کسی بخوره لطفا انتقاد کنید ممنون ....
مشخصات مدار:
1- کنترل حرکتی لامپ راه پله با ماژول مادون قرمز HC_SR501 و منبع ولتاژ بدون ترانس
2- برای کاهش هزینه از منبع ولتاژ بدون ترانس استفاده شده است که باید با احتیاط با آن روبه رو شوید تا از برق گرفته گی اجتناب شود بسیار مهم .
3- بجای ورودی 3.3 ولت باید پین خروجی سیگنال ماژول را وصل کنید و تغذیه ماژول را هم به خروجی 5 تا 6 ولت باید وصل شود و گراند ماژول هم باید به گراند پل دیود متصل شود .
4- قبل از ارایه مدار آنرا روی بردبرد تست کردم و امتحان کردم کاملا کار کرد و خداروشکر هیچ مشکلی نداشت .
5- فایل پی سی بی رو هم براتون میزارم.
6- ا
ز سیم کشی لامپ راه پله و نحوه اتصال آن به مدار هم براتون عکس میزارم .
7- سیم کشی راه پله ما از کلید تبدیل استفاده شده که لامپ هر طبقه را هم واحد پایین هم واحد بالا می تواند خاموش کند باید سیم کشی را به نحوی که میگم قطع کنید و آنرا به مدار وصل کنید
8- مدار سیم کشی به نحوی انجام خاهد شد که با هر حرکت تمام راه پله روشن شود.

مشاهده فایل‌پیوست 185683
مشاهده فایل‌پیوست 185686

در ادامه فایلهای دیگر را پیوست خاهم کرد .و توضیح مختصری درباره چگونگی کار مدار ممنون میشم اگر راه حل بهتری برای عمل کرد مدار دارید ارایه بفرمایید.
سلام
دوست خوبم سوال دارم . نقش ترانزیستور های 3390 چیه؟

میکروکنترلر

کاربر vip
کاربر
2020-04-08
98
197
43
کرج
با سلام
با توجه به اینکه هنگامی که مدار درحالت غیر فعال هست یعنی رله کار نمی کنه و هیچ جریانی از منبع ولتاژ بدون ترانس مدار کشیده نمی شه تمام توان مدار از طریق دیود زنر سعی میکنه تخلیه بشود و این مساله باعث میشه که دیود زنر بسوزه بنابراین بهتره با قراردادن دوتا ترانزیستور توان رو از دیود زنر بگیرید و آنرا براحتی با ترانزیستور تخلیه کنید و به محض اینکه رله شروع به کار کند ترانزیستور وارد فاز کم هدایت شده و جریان را به سمت مصرف کننده هدایت می کند تا مصرف کننده با مشکل افت جریان یا ولتاژ روبه رو نشود و هنگامی که مصرف کننده قطع بشود دوباره دیود زنر ترانزیستورها را هادی کرده تا بتواند با عبور جریان از ترانزیستور ولتاژ منبع را درمحدوده 5 الی 6 ولت نگه دارد .
برای ایمنی بیشتر از دوتا ترانزیستور استفاده کردم تا جریانی که حدودا 110 میلی آمپر است بین دوتا ترانزیستور تقسیم شود که میشه حدود 55 میلی آمپر که از داغ شدن زیاد ترانزیستور جلوگیری میکند .

میکروکنترلر

کاربر vip
کاربر
2020-04-08
98
197
43
کرج
دوستان خوبم این مدار نیازی به میکروکنترلر ندارد و فقط بایک ماژول حرکتی و رله و چندتا ترانزیستور بصورت عالی کارخاهد کرد و هزینه راه اندازی آن بسیار پایین میباشد.
با تشکر از همه ....

HS13&86

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2021-03-31
707
1,377
استان گلستان
دوستان خوبم این مدار نیازی به میکروکنترلر ندارد و فقط بایک ماژول حرکتی و رله و چندتا ترانزیستور بصورت عالی کارخاهد کرد و هزینه راه اندازی آن بسیار پایین میباشد.
با تشکر از همه ....

درود،
با توجه به اینکه گفتید لطفا انتقاد کنید.
از ورودی مدار شروع میکنیم:
1: فیوز مدار باید در ورودی مدار و قبل وریستور قرار بگیرد.
البته با وجود مقاومت 15 اهمی، نیازی به فیوز نیست.

2: با خازن C1 باید مقاومت 150 تا 270 کیلو اهم موازی گردد تا هم طول عمر خازن افزایش یابد و هم خازن موقع جدا کردن از برق، تخلیه شود و هم ولتاژ سوزنی بعد پل دیود کاهش یابد.

3: مقاومت 2k سری با زنر باید به زیر 330 اهم کاهش یابد،
در غیر اینصورت بخش محدود کننده ولتاژ به درستی کار نخواهد کرد.
4: ظرفیت و ولتاژ خازن C2 بسیار بالاست.
خازن 16 ولت 1000 میکرو فاراد هم کار راه انداز هست.
5: ظرفیت خازن C3 بالاست. از طرفی وجود این خازن میتونه باعث رزونانسی شدن مدار بشه( بهتره ظرفیتش کاهش پیدا کنه یا حذف بشه)
6: برای C4 ظرفیت 47 میکرو فاراد هم کافیست.
موفق باشید.

میکروکنترلر

کاربر vip
کاربر
2020-04-08
98
197
43
کرج
درود،
با توجه به اینکه گفتید لطفا انتقاد کنید.
از ورودی مدار شروع میکنیم:
1: فیوز مدار باید در ورودی مدار و قبل وریستور قرار بگیرد.
البته با وجود مقاومت 15 اهمی، نیازی به فیوز نیست.

2: با خازن C1 باید مقاومت 150 تا 270 کیلو اهم موازی گردد تا هم طول عمر خازن افزایش یابد و هم خازن موقع جدا کردن از برق، تخلیه شود و هم ولتاژ سوزنی بعد پل دیود کاهش یابد.

3: مقاومت 2k سری با زنر باید به زیر 330 اهم کاهش یابد،
در غیر اینصورت بخش محدود کننده ولتاژ به درستی کار نخواهد کرد.
4: ظرفیت و ولتاژ خازن C2 بسیار بالاست.
خازن 16 ولت 1000 میکرو فاراد هم کار راه انداز هست.
5: ظرفیت خازن C3 بالاست. از طرفی وجود این خازن میتونه باعث رزونانسی شدن مدار بشه( بهتره ظرفیتش کاهش پیدا کنه یا حذف بشه)
6: برای C4 ظرفیت 47 میکرو فاراد هم کافیست.
موفق باشید.
باسلام
خیلی ممنون که انتقاد کردید چرا با مشکل روبه رو می شه در حالی که مدار بدرستی در عمل داره کار میکنه البته یک مشکل عجیب پیش اومده نه برای ولتاژ بلکه برای ترانزیستور اونم اینه که یکی از ترانزیستورها بطور عچیبی داغ میکنه و با اینکه قبل از وصل کردن ترانزیستور رو تست میکنم و الان هم چندتا ترانزیستور عوض کردم یکی از ترانزیستورها دماش تاحد سوختن شروع به بالا رفتن میکنه و اون یکی انگار نه انگار نمیدونم داستان چیه خیلی عجیبه درحالیکه شرایط یکسان برای هردو ترانزیستور برقرار لطفا کمک کنید ...و میخام مقاومتی که شما گفتید رو جایگزین کنم ببینم فرقی میکنه روی این مشکل -- یادم رفت بگم هر دوترانزیستور هیچ مشکلی ازنظر سیم بندی و قعطی نداردن ولی یکی از اونها خیلی داغ میکنه انگار همه جریانو او میخاد عبور بده و اون یکی میگه بمنچه خودت میسوزی ... اینو گفتم نگی شاید سیم بندی مشکل داره سیم بندی دقیقا با نقشه مدار یکی با تشکر از دوستی که انتقادهای درستی انجام دادن ....
:92000000::92000000::92000000:

آخرین ویرایش:

میکروکنترلر

کاربر vip
کاربر
2020-04-08
98
197
43
کرج
سلام
به دوستی که انتقاد کرد
طبق گفته شما مقاومت را به زیر 300 اهم یعنی 220 اهم پایین آوردم ولی جالب بدانید که ترانزیستوری که داغ میشد حالا سرد و اونیکی شروع کرده به داغ شدن یعنی با کم کردن مقاومت بیس هردو ترانزیستور فقط جای داغ شدن اونها عوض شده و مصیبت همچنان باقی است

armin-a

کاربر vip
کاربر
2011-12-06
257
208
سلام
به دوستی که انتقاد کرد
طبق گفته شما مقاومت را به زیر 300 اهم یعنی 220 اهم پایین آوردم ولی جالب بدانید که ترانزیستوری که داغ میشد حالا سرد و اونیکی شروع کرده به داغ شدن یعنی با کم کردن مقاومت بیس هردو ترانزیستور فقط جای داغ شدن اونها عوض شده و مصیبت همچنان باقی است

منتظریم تا مدار کامل بشه مهندس جان و پی سی بی هم قرار بدین. ممنون از تلاشتون??????????????????

میکروکنترلر

کاربر vip
کاربر
2020-04-08
98
197
43
کرج
سلام
گیرکردم شدید نمیدونم ایراد از چی هردوترانزیستور بایک خط بیس درایو میشن ولی هر بار یکیشون کارنمیکنه مهم برام دلیل علمیشو بدونم نمیتونم توجیه کنم پروتوس میگه هیچ مشکلی نداره ولی درعمل به مشکل میخورم یکی هم نیست دقیق وارد باشه ایراد و دقیق بگه مدارو تحلیل کنه من هرتیکه ازمدارو ازیکجا کپی زدم یک سری از مهندسا می گفتن مدار درسته شبیه ساز هم میگه درسته ولی درعمل درست نیست مغزم ترکید انقدر آزمایش کردم روش یکی بگه داستان چیه ؟؟

:155::155::71000000::71000000::71000000:

44.jpg
پی سی بی مدار کنترل رله توسط سنسور حرکتی
45.jpg46.jpg

از بچه ها درخاست تا اصلاح کامل مدار توسط یک استاد واقعی الکترونیک صبر کنید تا بگه چرا
سولا اول : در مدار منبع تغذیه هردوترانزیستور درایو نمی شن و هر بار یکی از آنها که به صورت تصادفی یکی از آنها فعال میشه و اون یکی نمیشه و فقط یکی از آنها جریان 100 میلی آمپر از خودش عبور میده و دماش تا مرز سوختن شروع میکنه به بالا رفتن هر مقاومتی هم به بیس وصل کردم با هر رنجی نشد که نشد .

سوال دوم : چرا مدار رله با اینکه در روی بردبرد کار کرد ولی الان رله به خوبی روشن نمیشه یا اصلا روشن نمیشه داستان چیه ایراد کجاست شما بفرمایید من عملی انجام میدم عکس میگیرم میزارم روی سایت با تشکر...
یک توضیح کوچولو مدار سنسور سه تا پین ورودی داره که خروجی سنسور به اونها وصل میشه خروجی سنسور به این صورت تغذیه - خروج 3-3 ولت - گراند .اگر دقت کنید درمدار کنترل رله با سنسور سه تا پین ورودی داره که با فاصله از بقیه المانها کار گزاشته شده که جای سنسور اونجا با تشکر دوباره ....
یه چیزی یادم رفت بگم برای منبع ولتاژ یدونه خازن 2میکرو نداشتم دوتا خازن یک میکرو گزاشتم..

پیوست‌ها

آخرین ویرایش:
بالا