آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: مدار کنترل لامپ راه پله بوسیله حرکت با کمترین هزینه و بهترین کیفیت - مدار کنترل رله - مدار منبع تغذیه ولتاژ بدون ترانس

میکروکنترلر

کاربر vip
کاربر
2020-04-08
98
197
43
کرج
با سلام
موقع بستن مدار به داخل ساختمان اون کلیدهایی که گذاشتم باعث شد مدار بدلیلی که فکر کنم اثر القایی یا فاز برگشتی یا یک معمای دیگه برق باعث میشه مدار قاطی کنه یعنی بااین حال که رله قطع و وصل میشه ولی لامپ همیشه روشن می مونه منم ورداشتم کلا کلید دستی رو از سیم کشی ساختمان جدا کردم یعنی کلید هست ولی به سیم کشی ساختمان وصل نیست که مدار درست شد و الان که دارم باشما حرف میزنم تقریبا یک هفته است که مدار وصل و داره کار میکنه و هیچ مشکلی نداره
1- یک توضیح مختصر راجب ماژول این ماژول دوتا ولوم داره که زمان نگه داری رله درحالت کنتاکت بسته و طول موج مادون قرمز را تغییر میده که سبب میشه این چشم الکترونیک هر فاصله ای که شما برایش مشخص کنید را ببیند مثلا شما می توانید چشم را برای فاصله یک متر تنظیم کنید یا فاصله بیشتر تا حدود چند متر فکر کنم تا 7 متر راهم بزنه البته من امتحان نکردم ولی میشه بهش بگین چند متر را ببینه و چند متر را نبینه
2- ولموم دوم هم زمان را از 3 ثانیه تا 3 دقیقه میتونید کم و زیاد بکنید .یعنی هر 3 ثانیه کنترل کنه یا هر 3 دقیقه و دراین بازه زمانی اگر متوجه حرکت شد کنتاکت را بسته نگه دارد.
3- یدونه ال ای دی را با مقامت 2 کیلو با بوبین رله بسمت ترانزیستور موازی کنید که تا وقتی رله روشن میشه شما هم متوجه بشید .

میکروکنترلر

کاربر vip
کاربر
2020-04-08
98
197
43
کرج
درود،
برای بیس هر کدام از ترانزیستور ها، مقاومت جداگانه قرار دهید.
دلیل علمی این موضوع ؛ این است که ترانزیستور ها موقعی که ساخته میشوند، مشخصات دقیقی ندارند، برای مثال یک ترانزیستور ممکن است بتای 100 و ولتاژ
فعال شدن 0.65 ولت داشته و ترانزیستور دیگر بتای 120 و ولتاژ فعال شدن 0.67 ولت داشته باشد.
راه حل دیگر قرار دادن مقاومت 1 الی 10 اهمی سر راه امیتر هر کدام از ترانزیستور هاست.
موفق باشید.

سلام
اگر برای هر بیس یک مقاومت بزارم باز اصل مشکل همجنان باقی است یعنی یکی از ترانزیستورها زودتر هادی شده و اجازه هادی شدن اونیکی را نخاهد داد به نظر من این یک معمای برقی که تصادفن من باهاش برخورد کردم و این مشکل به این راحتی حل نمیشه ولی با این وجود هردو راه حلی که شما فرمودید را امتحان میکنم تا درست بودن حرف خودم را ثابت کنم با تشکر .

hmx

کاربر
2018-11-26
140
190
با سلام به همه دوستان و اساتید محترم خوب انجمن یک مدار درست کردم گفتم شاید بدرد کسی بخوره لطفا انتقاد کنید ممنون ....
مشخصات مدار:
1- کنترل حرکتی لامپ راه پله با ماژول مادون قرمز HC_SR501 و منبع ولتاژ بدون ترانس
2- برای کاهش هزینه از منبع ولتاژ بدون ترانس استفاده شده است که باید با احتیاط با آن روبه رو شوید تا از برق گرفته گی اجتناب شود بسیار مهم .
3- بجای ورودی 3.3 ولت باید پین خروجی سیگنال ماژول را وصل کنید و تغذیه ماژول را هم به خروجی 5 تا 6 ولت باید وصل شود و گراند ماژول هم باید به گراند پل دیود متصل شود .
4- قبل از ارایه مدار آنرا روی بردبرد تست کردم و امتحان کردم کاملا کار کرد و خداروشکر هیچ مشکلی نداشت .
5- فایل پی سی بی رو هم براتون میزارم.
6- ا
ز سیم کشی لامپ راه پله و نحوه اتصال آن به مدار هم براتون عکس میزارم .
7- سیم کشی راه پله ما از کلید تبدیل استفاده شده که لامپ هر طبقه را هم واحد پایین هم واحد بالا می تواند خاموش کند باید سیم کشی را به نحوی که میگم قطع کنید و آنرا به مدار وصل کنید
8- مدار سیم کشی به نحوی انجام خاهد شد که با هر حرکت تمام راه پله روشن شود.

مشاهده فایل‌پیوست 185683
مشاهده فایل‌پیوست 185686

در ادامه فایلهای دیگر را پیوست خاهم کرد .و توضیح مختصری درباره چگونگی کار مدار ممنون میشم اگر راه حل بهتری برای عمل کرد مدار دارید ارایه بفرمایید.

سلام از اینکه این مدار رو گزاشتی تشکر میکنم ولی یه انتقاد کوچک هم دارم استفاده از ماژول کارو راحت میکنه ولی باعث میشه اون اشتیاق برای ساختن یک مدار الکتریکی که همیشه باعث میشه سازنده از چیزی که ساخته لذت ببره محروم میکنه اگه قرار به استفاده از ماژول خب چرا آماده نخریم .

میکروکنترلر

کاربر vip
کاربر
2020-04-08
98
197
43
کرج
سلام از اینکه این مدار رو گزاشتی تشکر میکنم ولی یه انتقاد کوچک هم دارم استفاده از ماژول کارو راحت میکنه ولی باعث میشه اون اشتیاق برای ساختن یک مدار الکتریکی که همیشه باعث میشه سازنده از چیزی که ساخته لذت ببره محروم میکنه اگه قرار به استفاده از ماژول خب چرا آماده نخریم .
سلام
ماژول کل مدار نیست فقط چشم الکترونیک بقیه مدار و ارتباط دادن چندتا مدار بهم خیلی مهم و نصبش داخل ساختمان شاید در نگاه اول خیلی ساده باش ولی وقتی شروع میکنی میبینی نه خیلی هم ساده نیست مخصوصا زمانی که یک عده میخان مسخرت کنن و بگن عرضه هیچ کاری نداری اگر کوچکترین اشتباهی بکنی مدار به مشکل میخوره و ممکنه سیم کشی ساختمان بسوزونه پس باید خیلی با احتیاط این کار را انجام بدی
1 - شما در این مدار باید تغذیه رو به چشم الکترونیک وصل کنی و بعد رله را آماده کنی تا با فرمان چشم عمل کنه و لامپ را خاموش روشن کنه اگر این کار را انجام بدی یعنی متوجه شدی که این چندتا مدار چطور باهم کار میکنند و هدف در الکترونیک سخت کردن مدار نیست بلکه ساده کردن اون و درک رفتار اون بخاطر همین شما اگر مدار آماده رو بخرین نمیتونین درک درستی از عملکرد مدار پیدا کنید .
با تشکر .

Samooel1980

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
با سلام به همه دوستان و اساتید محترم خوب انجمن یک مدار درست کردم گفتم شاید بدرد کسی بخوره لطفا انتقاد کنید ممنون ....
مشخصات مدار:
1- کنترل حرکتی لامپ راه پله با ماژول مادون قرمز HC_SR501 و منبع ولتاژ بدون ترانس
2- برای کاهش هزینه از منبع ولتاژ بدون ترانس استفاده شده است که باید با احتیاط با آن روبه رو شوید تا از برق گرفته گی اجتناب شود بسیار مهم .
3- بجای ورودی 3.3 ولت باید پین خروجی سیگنال ماژول را وصل کنید و تغذیه ماژول را هم به خروجی 5 تا 6 ولت باید وصل شود و گراند ماژول هم باید به گراند پل دیود متصل شود .
4- قبل از ارایه مدار آنرا روی بردبرد تست کردم و امتحان کردم کاملا کار کرد و خداروشکر هیچ مشکلی نداشت .
6- ا
7- سیم کشی راه پله ما از کلید تبدیل استفاده شده که لامپ هر طبقه را هم واحد پایین هم واحد بالا می تواند خاموش کند باید سیم کشی را به نحوی که میگم قطع کنید و آنرا به مدار وصل کنید

مشاهده فایل‌پیوست 185683
مشاهده فایل‌پیوست 185686

در ادامه فایلهای دیگر را پیوست خاهم کرد .و توضیح مختصری درباره چگونگی کار مدار ممنون میشم اگر راه حل بهتری برای عمل کرد مدار دارید ارایه بفرمایید.
سلام
مقدار مقاومت R 3 برار است با 15 اهم یا 15K
ممنون

Samooel1980

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
ممنون متوجه شدم همون 15 اهم هست اما وقتی ورودی همان برق شهر هست وف220 ولت به نظر من این و وریستور در عمل هیچ کاری نمیتونه برای هرنوع محافظتی انجام بده مگر اینکه منزل شما دارای برق 3 فاز باشه و 1درصدهمچین اشتباهی

میکروکنترلر

کاربر vip
کاربر
2020-04-08
98
197
43
کرج
ممنون متوجه شدم همون 15 اهم هست اما وقتی ورودی همان برق شهر هست وف220 ولت به نظر من این و وریستور در عمل هیچ کاری نمیتونه برای هرنوع محافظتی انجام بده مگر اینکه منزل شما دارای برق 3 فاز باشه و 1درصدهمچین اشتباهی
سلام
منظورتون چیه وریستور هیچکاری انجام نیمده مگر اینکه برق سه فاز بشه چیه ؟
کی گفته وریستور نمیتونه هیچکاری انجام بده اصلا کار وریستور چیه ؟ کار وریستور اینه که با بالارفتن ولتاژ مثلا در حد 260 ولت یا 280 ولت وریستور مقاومت کمی از خودش نشون میده و اجازه نمیده مدار آسیب ببینه و فاز را به نول وصل میکنه که ممکنه خودش بسوزه یا داغ بشه که مهم نیست چون مداررا نجات میدهد با تشکر

nimarh

کاربر
2023-07-17
46
41
گیلان
مشخصات مدار:
6- ا

مشاهده فایل‌پیوست 185683
مشاهده فایل‌پیوست 185686

سلام . رله شما بهتره 12 ولتی باشه و اگه از همین سری رله استفاده کنی جریان 30 میلی آمپر براش زیاد هم هست که با 20 میلی آمپر هم میتونه کار کنه(یک مقاومت 220 اهم با رله سری کنید 18 میلی آمپر میشه مصرفش) در نتیجه یک خازن 1 میکرو هم برای تغذیه مدار شما کافی خواهد بود نیاز به ترانزیستور هم ندارید همچنین خازن های صافی هم تا uf470 (ریپل حدود 300 میلی ولت) قابل کم کردن هستند فقط قبل دیود زنر 12 ولتی یک مقاومت 100 اهم یک وات قرار بدید اگه یک زمانی هم دیود زنر سوخت میتونید دوتا رو موازی ببندید تا فشار روی دوتاشون تقسیم بشه. برای ولتاژ 5 ولت ماژول هم حتما از رگولاتور 7505 با خازن ورودی و خروجی استفاده کنید تا نویز کمتری داشته باشید . من قبلا برای خونه ساختم و چند سالی هست بدون مشکل داره کار میکنه .

بالا