آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوال: جایگزینی خازن تانتانیوم با خازن الکترولیتی

mohammadhadi

مدیر تالار
مدیر تالار
2008-03-31
2,874
10,557
سلام
خازن جامده و برای دوام بیشتر مدار باید از نوع خودش استفاده کنید

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: ساخر

HS13&86

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2021-03-31
730
1,423
استان گلستان
سلام این عکسی که گذاشتم شماره خازن ۵۶۰ است و بد گیر میاد لطفا بگید چه شماره خازن الکترولیتی جایگزینش بکنم
https://photos.app.goo.gl/ZVAggidFNrJag6AbA

با سلام و درود،
خازنی که در عکس مشاهده میشود، خازن تانتالیوم نیست، دوستمون درست گفتن که این خازن ها، خازن حالت جامد هستن که ESR کمتر و طول عمر بیشتری دارن.
به این خازن ها، خازن پلیمری و خازن solid state هم میگن.
میتونید از خازن الکترولیت حداقل 6.3 ولت و بالاتر از 560 میکرو فاراد استفاده کنین، ولی کیفیت و طول عمر سابق رو نخواهد داشت.
ضمنا بهتره با این خازن، یه خازن پلی استر یا عدسی 100 نانو فاراد موازی کنین.
از کجا مطمئنین که این خازن خرابه؟
چون احتمال خراب شدن خازن پلیمری خیلی کمتر از خازن های دیگر هست.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: تاج

mohammadjana

کاربر
2021-11-14
63
31
با سلام و درود،
خازنی که در عکس مشاهده میشود، خازن تانتالیوم نیست، دوستمون درست گفتن که این خازن ها، خازن حالت جامد هستن که ESR کمتر و طول عمر بیشتری دارن.
به این خازن ها، خازن پلیمری و خازن solid state هم میگن.
میتونید از خازن الکترولیت حداقل 6.3 ولت و بالاتر از 560 میکرو فاراد استفاده کنین، ولی کیفیت و طول عمر سابق رو نخواهد داشت.
ضمنا بهتره با این خازن، یه خازن پلی استر یا عدسی 100 نانو فاراد موازی کنین.
از کجا مطمئنین که این خازن خرابه؟
چون احتمال خراب شدن خازن پلیمری خیلی کمتر از خازن های دیگر هست.

سلام ممنون از راهنماییتون اگه طریقه تستشون مثل خازنهای الکترولیتی باشه پس خرابه من هم از طریق تست دیودی و مقاومتی تستش کردم حالت نیمه خراب است چون وقتی شارژر رو به برق میزنم با وصل کردن سیم شارژر به موبایل عرض دو سه ثانیه چراغ شارژر خاموش یا از کار میوفته یه خازن کوچیک هست که فکر کنم ضعیف شدن این خازن باعث فشار به اون خازن کوچیک میشه و میسوزونه چون اونو عوض میکنم شارژر درست میشه ولی وقتی از برق در میارم چند ثانیه طول میکشه چراغ شارژر خاموش بشه و بعد چهار پنج روز دوباره خراب میشه و باید همون خازن ۴.۷میکروفارادی رو عوض بکنم

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: ساخر

HS13&86

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2021-03-31
730
1,423
استان گلستان
سلام ممنون از راهنماییتون اگه طریقه تستشون مثل خازنهای الکترولیتی باشه پس خرابه من هم از طریق تست دیودی و مقاومتی تستش کردم حالت نیمه خراب است چون وقتی شارژر رو به برق میزنم با وصل کردن سیم شارژر به موبایل عرض دو سه ثانیه چراغ شارژر خاموش یا از کار میوفته یه خازن کوچیک هست که فکر کنم ضعیف شدن این خازن باعث فشار به اون خازن کوچیک میشه و میسوزونه چون اونو عوض میکنم شارژر درست میشه ولی وقتی از برق در میارم چند ثانیه طول میکشه چراغ شارژر خاموش بشه و بعد چهار پنج روز دوباره خراب میشه و باید همون خازن ۴.۷میکروفارادی رو عوض بکنم

تست همه خازن ها شبیه هم هست، به خازن سنج وصل میکنین
و اگر ظرفیت درست بود، خازن سالمه ( البته ESR و نشتی هم ملاک مهمی هست)
شاید منظورتون از خازن 4.7 میکروفاراد، خازن فیدبک باشه که معمولا 50 یا 63 ولتی هست.
همیشه در جایگزینی خازن ها، از خازن ولتاژ بالاتر استفاده کنین.
موفق باشید.

mohammadjana

کاربر
2021-11-14
63
31
تست همه خازن ها شبیه هم هست، به خازن سنج وصل میکنین
و اگر ظرفیت درست بود، خازن سالمه ( البته ESR و نشتی هم ملاک مهمی هست)
شاید منظورتون از خازن 4.7 میکروفاراد، خازن فیدبک باشه که معمولا 50 یا 63 ولتی هست.
همیشه در جایگزینی خازن ها، از خازن ولتاژ بالاتر استفاده کنین.
موفق باشید.

سلام بله خازن ۵۰ولتی هست

aryamon

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-10-25
1,328
2,980
یه نکته اینکه تست خازنها ولتاژ شکست هستش که خازن معیوب مقدار ولتاژ نامی که تحمل می کنه توان تحمل براثر استحلاک وگرما وووو میاد پایین تستر ها اینو نمی تون تشخیص بدهند بهترین کار اینه که خازن جدید ومطمعن جایگزین و عملکرد مدار و رو ببینید داشتم همین خازن توی خروجی مدیاا... هست اکثرا با تست سالم هستند با تعویض مشکل حل می شه وبرای تست هم بهترین وسیله اسیلوسکوپ هست که ببینی ریبل نقته تست چطوره که فکر کنم تعویض ارزانترین و راحتترین باشه از خازنهای الکترولیت هم می شه استفاده کرد که مرغوبیت خیلی شرطه امان از قطعات نامرغوب این خازنهای جامد عمری طولانی باید داشته باشن که از الکترولیت ها هم عمرشون کوتاه تره

HS13&86

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2021-03-31
730
1,423
استان گلستان
سلام بله خازن ۵۰ولتی هست

پس درست حدس زدم.
همونطور که خودتون حدس زدین،
خرابی خازن صافی 400 ولتی و سپس خازن خروجی باعث خرابی خازن 50 ولتی بشه.
اگر بیشتر از یک سال هست که از شارژر استفاده میکنین، پیشنهاد میکنم کل خازن ها رو عوض کنین( غیر از خازن های SMD)

mohammadjana

کاربر
2021-11-14
63
31
پس درست حدس زدم.
همونطور که خودتون حدس زدین،
خرابی خازن صافی 400 ولتی و سپس خازن خروجی باعث خرابی خازن 50 ولتی بشه.
اگر بیشتر از یک سال هست که از شارژر استفاده میکنین، پیشنهاد میکنم کل خازن ها رو عوض کنین( غیر از خازن های SMD)

سپاسگزارم

بالا