آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

درخواست: رفع نویز ایجاد شده در منبع تغذیه خطی یا معمولی

میکروکنترلر

کاربر vip
کاربر
2020-04-08
98
197
43
کرج
با سلام
وقتی روشن میکنم یه حالتی مثل موج دریا رومیندازه روی مانیتور چطور این نویز را باید ازبین برد و این نویز ار چیه کامپیوتر یا از ترانس یا از آمبلی ؟

mahdi.jpg

bardia.t

مدیریت بازارچه
مدیر تالار
2009-07-15
4,788
25,723
با سلام
وقتی روشن میکنم یه حالتی مثل موج دریا رومیندازه روی مانیتور چطور این نویز را باید ازبین برد و این نویز ار چیه کامپیوتر یا از ترانس یا از آمبلی ؟

مشاهده فایل‌پیوست 184952

درود بر شما //دوست گرامی بهتر بود یکم دقیقتر توضیح بدید که بشود نظر داد....توضیحاتتون اصلا کافی نیست من که چیزی متوجه نشدم

poya22

مدیر بخش های دوربین مداربسته و پروگرامرهای متفرقه
مدیر تالار
2011-07-25
1,213
2,956
وقتی یک جریانی از این منبع تغذیه کشیده میشود یک رایپل بین 2 ولت تا 4 ولت روی خازن c4 ایجاد میشود البته مقدار رایپل نصبت مستقیم با جریان دارد مانند شکل 1 .
شما میتوانید مقدار ظرفیت c4 و c2 را بیشتر کنید تا کمی رایپل کم شود ولی از بین نمیرود .
اگر جریان مصرف کم هست مدار شکل 2 کمی نویز کمتری دارد.
برای اینکه کاملا نویز از بین برود اولا ولتاز ترانس باید حداقل 10 ولت بیشتر از ولتاژ خروحی تغذیه باشد .دوم باید از ترانزیستور قدرت که ان هم بستگی به جریان مصرفی دارد استفاده شود و بیس ترانزیستور با ای سی مقایسه کننده کنترول شود اگر ساده تر میخواهید با (دیود زینر ).نقشه منبع تغذیه ساده با اپ امپ و ترانزیستور در نت زیاد است میتوانید از انها استفاده کنید

پیوست‌ها

آخرین ویرایش:

میکروکنترلر

کاربر vip
کاربر
2020-04-08
98
197
43
کرج
با سلام و تشکر
ممنوی از شما ولی من خازن قوی گذاشتم 2200 میکروفاراد و یک خازن ضعیف 100 نانوفاراد در هردوطرف 7805 دیگه ریپل نمیمونه که نمیدونم شما کدوم داستانو میگین .

m.jpg

من یک ماژول آمپلی فایر 5 ولت خریدم 10000 تومان براش یک منبع سوییچینگ درست کردم در ابتدا دیدم خیلی نویز میندازه روی مانیتور اومدم یک قوطی فلزی انداختم روی منبع سوییچنگ بهتر شد ولی بازم فایده نداشت سویچینگ رو برداشتم یک منبع تغذیه 5 ولت درست کردم با ترانس که نویز نداشته باشه بلندگوهام کوچیکن اندازه کف دستن بعد دیدم بازم نویز میافته روی صفحه ال سی دی مانیتور گفتم شاید کابل مانیتور خرابه کابل خریدم بازم درست نشد دیگه اومدم تویه سایت درخاست کمک کردم تمام ....
ترانسم 7.5 دوبل که من از سر وسط به 7805 ول کردم یعنی حدودا 8.5 ولت به آیسی میدم
دوستان این آمپلی ورودی کابل آیوایکسشو از خروج کامپیوتر گرفتم دادم به ماژول آمپلی بعد سیگنال تقویت شده ماژول وصل کردم به بلندگو و بقیشم معلوم ممنون

IMG_20220512_123115_HDR.jpg

آخرین ویرایش:

Navid-Aref

کاربر vip
vip
کاربر
2008-11-23
382
791
سلام. دوست عزیز مگه نمیگی آمپلی فایرت 5 ولت هست پس چرا خودت رو دردسر میدی. یک کابل USB شارژر موبایل که نمی خوای رو بردار تهش رو بچین و سیم مثبت(قرمز) و منفی(مشکی) رو وصل کن به ورودی ولتاژ آمپلی فایرت و از اون طرف سوکت usb رو وصل کن به کامپیوترت. می تونی به جای کابل شارژر موبایل از کابلی که تو بازار به اسم (کابل تعمیری یو اس بی) معروف هست هم استفاده کنی تا نیازی به بریدن کابل شارژر نباشه.
اگر از کابل شیلد دار صوتی مسی هم برای اتصال آمپلی فایر به خروجی صوتی کامپیوتر(نوع دو رشته ای - سفید راست، قرمز چپ و شیلد منفی مشترک) و هم به بلندگوها (نوع تک رشته ای - رنگی مثبت، شیلد منفی) استفاده کنی نویز خیلی کم میشه. استفاده از فیش استریو 3.5 میلی متری مرغوب که درست لحیم کاری و با وارنیش حرارتی ایزوله شده باشه هم مهمه.
%D8%AA%D8%B9%D9%85%DB%8C%D8%B1%DB%8C.jpg

2-%D8%B1%D8%B4%D8%AA%D9%87.jpg

%D9%86%D8%B1%DB%8C-%D9%81%D9%84%D8%B2%DB%8C.jpg

3-5mm-jack-diagram-wiring-diagrams-hubs-stereo-headphone-jack-wiring-diagram.jpg

ila-33004646025-5-pcs-3-5mm-3-pole-stereo-metal-plug-connector-3-5-plug-jack-adapter-with-soldering-wire-terminals-3-5mm-stereo-plug4.jpg

آخرین ویرایش:

Navid-Aref

کاربر vip
vip
کاربر
2008-11-23
382
791
طبق عکسی که گذاشتین ماژول آمپلی فایر شما PAM8403 استریو هست و به راحتی با جریان تامین شده توسط پورت USB کار می کند. پاور کامپیوترها هم بدلیل وجود مدارات نویزگیر نسبت به پاورهای سویچینگ معمولی نویز بسیار کمی دارد. البته در هر صورت هنگامی که کامپیوتر خاموش باشد اگر آمپلی فایر را روشن کنید کمی نویز وجود دارد که با روشن شدن کامپیوتر و پخش آهنگ محو می شود.

آخرین ویرایش:

میکروکنترلر

کاربر vip
کاربر
2020-04-08
98
197
43
کرج
سلام قبل از اینکه دنبال منبع برم همین کارو انجام دادم یعنی با یو اس بی وصل کردم به کامپیوتر ولی یو ای بی کامپیوتر نمیتونست جواب خوبی بده یعنی آمپر خوبی نمیداد بخاطر همین رفتم دنبال منبع حالا نمیدونم دهنم سرویس شده ا ز بس نویز روی مانیتور میندازه مخصوصا اگر مانیتور بزارم رو 75 فریم در ثانیه قشنگ نویز دوبرابر میشه نمیدونم فکر کنم نویز رو بلندگو یا امپلی میندازه نه منبع یک نفر که وارد بگه نویز از بلندگو یا از آمپلی یا از منبع خطی و من چیکار کنم با تشکر از دوستان و مدیر بخش دوربین خدا خیر بده یک نفر بگه چیکار کنم

میکروکنترلر

کاربر vip
کاربر
2020-04-08
98
197
43
کرج
وقتی یک جریانی از این منبع تغذیه کشیده میشود یک رایپل بین 2 ولت تا 4 ولت روی خازن c4 ایجاد میشود البته مقدار رایپل نصبت مستقیم با جریان دارد مانند شکل 1 .
شما میتوانید مقدار ظرفیت c4 و c2 را بیشتر کنید تا کمی رایپل کم شود ولی از بین نمیرود .
اگر جریان مصرف کم هست مدار شکل 2 کمی نویز کمتری دارد.
برای اینکه کاملا نویز از بین برود اولا ولتاز ترانس باید حداقل 10 ولت بیشتر از ولتاژ خروحی تغذیه باشد .دوم باید از ترانزیستور قدرت که ان هم بستگی به جریان مصرفی دارد استفاده شود و بیس ترانزیستور با ای سی مقایسه کننده کنترول شود اگر ساده تر میخواهید با (دیود زینر ).نقشه منبع تغذیه ساده با اپ امپ و ترانزیستور در نت زیاد است میتوانید از انها استفاده کنید

با تشکر
حتما تست میکنم
ولتاژ ترانس درحدود 8 یا 9 ولت یعنی 4 ولت بیشتر از خروجی خازنهای گردن کلفت گزاشتم اصلا نیمدونم نویز از منبع یا بلندگو یا امپلی فقط میدونم زمانی که مانیتور را روی 75 فریم تنظیم میکنم نویز خیلی زیاد میشه و زمانی که کامپیوتر خاموش میشه بلندگو بعضی وقتا یه صدای صوت خیلی بدی میکشه که دهنه آدم و سرویس میکنه مخصوصا موقعی که میخای بخابی با تشکر

elkteronikemodern

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-04-15
424
993
به خاطر اختلاف سطح منفی کامپیوتر و مدار تغذیه شما نویز به صورت موج حامل وارد میشه ،باید در مورد قسمت منفی فیش ورودی کاری انجام بدید ،که این دو منفی به هم تداخل نداشته باشند

Samooel1980

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: ghmb
بالا