آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوال: نحوه کنترل مقدار جریان در اینورتر جوش چگونه است ؟

ghoshiry

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-09-01
1,724
7,475
دامغان
جناب غزال کم و زیاد شدن جریان توی دستگاه جوش ماسفتی و igbt به چه صورت انجام میشه ؟با چرخواندن ولوم چه پارامتری (کمیت ) تغییر میکنه ؟ ایا میشه این پارامتر(کمیت) را با اسیلوسکوپ مشاهده کرد ؟جهت مشاده باید از کدام قطعه نمونه گیری کرد ؟ایا در حالت بی باری میتوان این پارامتر اندازه گیری کرد ؟
ممنون میشم بنده را راهنمایی کنید
با تشکر

Erfan_Rv

VIP PLUS
VIP PLUS
vip
کاربر
2020-05-05
101
281
اهواز
جناب غزال کم و زیاد شدن جریان توی دستگاه جوش ماسفتی و igbt به چه صورت انجام میشه ؟با چرخواندن ولوم چه پارامتری (کمیت ) تغییر میکنه ؟ ایا میشه این پارامتر(کمیت) را با اسیلوسکوپ مشاهده کرد ؟جهت مشاده باید از کدام قطعه نمونه گیری کرد ؟ایا در حالت بی باری میتوان این پارامتر اندازه گیری کرد ؟
ممنون میشم بنده را راهنمایی کنید
با تشکر
بنده متاسفانه اینورتر جوش کار نکردم اما
احتمال ۹۹٪ پهنای پالس PWM تغییر میکنه. حالا آیسی کنترل هرچیزی باشه فرقی نمیکنه. چه TL494 ، چه Sg3525 و چه حتی UC3845. با تمام این آیسی ها اینورتر ساختش امکان پذیره
و بعید هست بدون زیر بار بودن بتونید این تغییر رو مشاهده کنید چون آیسی از خروجی فیدبک میگیره و اگر ولتاژ به حد نصاب برسه، خودکار پهنای پالس خروجی کم میشه و آیسی وارد Skip mode یا Burst mode میشه.
( البته آیسی فیدبک اصلیش باید از شنت جریان باشه چون جریان رو رگوله میکنه طبیعتاًاما ولتاژ رو هم ممکنه دخیل کنند به نحوی که با یه نسبتی، روی فیدبک شنت جریان هم تاثیر بزاره)
گیت رو هم باید با اسیلوسکوپ مشاهده کنید.

آخرین ویرایش:

ghoshiry

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-09-01
1,724
7,475
دامغان
استاد غزال در این رابطه نظری ندارند ؟

ghoshiry

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-09-01
1,724
7,475
دامغان
دوستان کسی نظری در این رابطه ندارد ؟

esmaeil007

کاربر
2020-07-28
6
15
30
سلام
دوست عزیز تغییرات مقدار جریان خروجی با تغییر عرض پالس خروجی برد کنترل انجام میشه خصوصا وقتی خروجی اتصال کوتاه میشه یا به اصطلاح انر رو انبر میشه...
برای دیدن این تغییر میتونید با اسکوپ سر وسط مینی ماسفت های z24 و 9z24 رو بگیرید(بصورت یکی در میان) و دستگاه رو روشن کرده و جوشکاری کنید میتوانید کاهش عرض پالس رو به وضوح مشاهده کنید...
به غیر از این روش روشهای دیگه ای هم هست بطور مثال شبیه سازی ولتاژ فیدبک جریان به ورودی برد کنترل(دستگاه در حالت خاموش و راه اندازی مین برد با تغذیه آزمایشگاهی24v mosfetو +/-24ولت در دستگاه های igbtسه برد)،که از این روش برای تست کارکرد صحیح آیسی ca3140 در دستگاه های ماسفتی و tl084 در دستگاه های igbt هم مورد استفاده قرار میگیره...
اگر دنبال جواب برای علت خاصی هستید بفرمایید تا در صورت توان کمکمتون کنم...
موفق باشید

ghoshiry

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-09-01
1,724
7,475
دامغان
سلام
دوست عزیز تغییرات مقدار جریان خروجی با تغییر عرض پالس خروجی برد کنترل انجام میشه خصوصا وقتی خروجی اتصال کوتاه میشه یا به اصطلاح انر رو انبر میشه...
برای دیدن این تغییر میتونید با اسکوپ سر وسط مینی ماسفت های z24 و 9z24 رو بگیرید(بصورت یکی در میان) و دستگاه رو روشن کرده و جوشکاری کنید میتوانید کاهش عرض پالس رو به وضوح مشاهده کنید...
به غیر از این روش روشهای دیگه ای هم هست بطور مثال شبیه سازی ولتاژ فیدبک جریان به ورودی برد کنترل(دستگاه در حالت خاموش و راه اندازی مین برد با تغذیه آزمایشگاهی24v mosfetو +/-24ولت در دستگاه های igbtسه برد)،که از این روش برای تست کارکرد صحیح آیسی ca3140 در دستگاه های ماسفتی و tl084 در دستگاه های igbt هم مورد استفاده قرار میگیره...
اگر دنبال جواب برای علت خاصی هستید بفرمایید تا در صورت توان کمکمتون کنم...
موفق باشید
با تشکر از پاسخ شما
جهت تست برد بالایی یا همون برد پالس فیدبک را چطور میتونم اعمال کنم ؟و اینکه به کدام پایه باید اعمال کنم ؟
در صورت امکان نقشه ای ترسیم کنید تا بهتر بیانگر باشه
موفق باشید

ghoshiry

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-09-01
1,724
7,475
دامغان
چطور میتونم حد ماکزیمم را به فیدبک اعمال کنم تا بتونم دستگاه را کالیبره کنم ؟
موارد زیادی هست دستگاه را دستکاری میکنند و پتانسیومتر ها را دستکاری میکنند و دستگاه در حین کار فت میسوزاند حالا جهت اینکه مقدار دقیق این کالیبره را به دست بیاریم چطور میتونیم فیدبک را جهت تنظیم به چه مقدار ماکزیمم تحریک کنیم

بالا