آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

درخواست: راهنمایی در مورد یک نوع فلزیاب

mohammadjana

کاربر
2021-11-14
63
31
https://photos.app.goo.gl/HnXhMh9GHBa4irac8
سلام از اساتید محترم خواهشمندم منو راهنمایی بکنن که اولا این مدار کار میکنه؟
دوم اینکه من مدار رو درست کردم فقط کریستال سه پایه اش رو پیدا نکردم یه تعدادی رزوناتور از تلویزیون قدیمی کنده ام اونا رو هم امتحان کردم فایده نداشت اصلا کار نمیکنه لطفا بگید آیا قطعه ای دیگه میتونم جایگیزین کریستال بکنم اگه میتونم چی بزارم و اینکه خازن متغیر رو از این نمونه های رادیویی گرفتم آیا میتونم بجاش پتانسیومتر یا مقاومت متغییر استفاده بکنم حیفه همه قسمتاش آماده کردم تو این دو قسمت مانده ام خواهشا راهنمایی کنید

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: soraty

jfrras

مدير انجمن تخصصی الکترونیک
مدیر تالار
2007-04-13
3,098
74,085
48
ایران
https://photos.app.goo.gl/HnXhMh9GHBa4irac8
سلام از اساتید محترم خواهشمندم منو راهنمایی بکنن که اولا این مدار کار میکنه؟
دوم اینکه من مدار رو درست کردم فقط کریستال سه پایه اش رو پیدا نکردم یه تعدادی رزوناتور از تلویزیون قدیمی کنده ام اونا رو هم امتحان کردم فایده نداشت اصلا کار نمیکنه لطفا بگید آیا قطعه ای دیگه میتونم جایگیزین کریستال بکنم اگه میتونم چی بزارم و اینکه خازن متغیر رو از این نمونه های رادیویی گرفتم آیا میتونم بجاش پتانسیومتر یا مقاومت متغییر استفاده بکنم حیفه همه قسمتاش آماده کردم تو این دو قسمت مانده ام خواهشا راهنمایی کنید
سلام
این احتمالا ردیاب باید باشه
داخل رادیو های ای ام قدیمی 455 کیلو هرتزش هست می تونید استفاده کنید با فرکانس متر یا اسکوپ چک کنید ببینید نوسان داره یا نه
یک واریابل قدر می خواهید فلزی ها تا 600 باید باشن ولی خیلی گران هستند .با موازی کردن چند خازن واری کاپ و یک ولوم میتونید جای گزین کنید .

• Like

mohammadjana

کاربر
2021-11-14
63
31
سلام
این احتمالا ردیاب باید باشه
داخل رادیو های ای ام قدیمی 455 کیلو هرتزش هست می تونید استفاده کنید با فرکانس متر یا اسکوپ چک کنید ببینید نوسان داره یا نه
یک واریابل قدر می خواهید فلزی ها تا 600 باید باشن ولی خیلی گران هستند .با موازی کردن چند خازن واری کاپ و یک ولوم میتونید جای گزین کنید .

سلام ردیاب نیست چون اون بنده خدای که برام فرستاده بود نقشه اش رو از یک کتاب فلزیاب گرفته بود خودشم ساخته بود گفت با لوپ بزرگ سه چهار متر تو خاک باهاش ژده بوده ولی نبود این کریستال کار رو خراب کرده

• Like

soraty

VIP+ افتخاری
کاربر
2011-08-03
637
5,842
کرمانشاه
سلام

فکر نکنم در بهترین شرایط نیم متر هم بزند.حتما مدار و تست با آن مال دوستت را ببین.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: jfrras

roshik

کاربر
2008-03-06
182
147
این مداریک فلزیابه لوپیه که بافرکانس مرکزی۴۷۰کیلوهرتزکه باکریستال تولیدمیشه کارمیکنه 
درحقیققت مدارPLLیاحلقه قفل شده بافازه که اگه نوسانسازخارجی مون که بامدارخازن واریابل وسیم پیچ و قطعات پیرامونش ساخته شده اگه روی فرکانس فوق قفل بشه اون گیت نانداخرترانزیستورروسوییچ میکنه وبلنگوبکارمیفته
مدارفوق بدلیل فرکانس بالاش برای فلزیابی مثل اهن فقط کارایی داره وبه طلاوفلزات گرانبهاحساسیتش بسیارپایین خواهدبود
اگه ازکریستال۴۵۵کیلوهرتزاستفاده بشه حساسیت مدارتغییرمحسوسی نخواهدداشت

mohammadjana

کاربر
2021-11-14
63
31
این مداریک فلزیابه لوپیه که بافرکانس مرکزی۴۷۰کیلوهرتزکه باکریستال تولیدمیشه کارمیکنه 
درحقیققت مدارPLLیاحلقه قفل شده بافازه که اگه نوسانسازخارجی مون که بامدارخازن واریابل وسیم پیچ و قطعات پیرامونش ساخته شده اگه روی فرکانس فوق قفل بشه اون گیت نانداخرترانزیستورروسوییچ میکنه وبلنگوبکارمیفته
مدارفوق بدلیل فرکانس بالاش برای فلزیابی مثل اهن فقط کارایی داره وبه طلاوفلزات گرانبهاحساسیتش بسیارپایین خواهدبود
اگه ازکریستال۴۵۵کیلوهرتزاستفاده بشه حساسیت مدارتغییرمحسوسی نخواهدداشت

سلام دوست عزیز ممنون از راهنماییتان ببخشید این کریستال تو مدار سه پایه است ولی کریستال۴۵۵دو پایه داره چطوری جایگزینش بکنم؟

roshik

کاربر
2008-03-06
182
147
تفاوت کریستال ۳پایه ودوپایه دراینه که ۳پایه یک اتصال اضافه برای وصل به زمین مدارداره که معمولاپایه وسطیه وبراحتی قابل تشخیصه
برای جایگزینی ۲پایه بجای ۳پایه کافیه که یک سیم نازک رودوربدنه کریستال سفت ببیچی وسرسیم روبه زمین مداروصل کنی البته حتمابایدکریستالت بدنش فلزی باشه نه پلاستیکی.

بالا