آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

سوال: عملکرد مدار تشخیص شعله در پکیج

چهارسو

کاربر vip
vip
کاربر
2021-01-11
277
315
مشهد
درود بر اساتید گرامی.
در برد های پکیج و بخاری که سیم جرقه زن و سیم یون یکی هست.تماس یون با شعله باعث بوجود اومدن میکرو ولت میشه.
(اگه اشتباه عرض میکنم اصلاح بفرمایید لطفاً)
حالا این سیم یون یا همون جرقه زن از ثانویه ترانس جرقه زن های ولتاژ رو می‌بره واسه روشن کردن شعله.چطور و با چه سیستمی تشخیص شعله رو به برد اطلاع میده؟سپاس

micromas

کاربر vip
کاربر
2011-08-11
28
24
سلام
میکرو ولت که تولید نمیشه. به واسط یونیزاسیونی که پس از تشکیل شعله اتفاق می افته، مسیری برای عبور جریان بسیار ضعیفی در حد چند میکرو آمپر بوجود میاد. این جریان از داخل برد به وسیله سیم یون به شعله و بدنه مشعل وارد و از سیم بدنه(ارت) مجددا به داخل برد وارد میشه. یکی از ساده ترین مدار ها همین مداریست که روی برخی از مدل های برد تاچی یا مرکوری استفاده شده است. که این جریان ضعیف توسط دو تا ترانزیستور تقویت و به یک اپتو کوپلر جهت اعلام به میکرو داده میشه. تغذیه این قسمت هم یک 24 ولت مجزاست. اما در بعضی از پکیج ها سیگنال AC رو با ولتاژ نسبتا" زیاد به سمت شعله می فرستن که مدار اون کمی پیچیده تره.

چهارسو

کاربر vip
vip
کاربر
2021-01-11
277
315
مشهد
سپاس از راهنمایی و توضیحات مفید شما.در بخاری های برقی گازی هرمتیک سیم جرقه زن بعد از روشن شدن شعله کار یون رو هم انجام میده،شما فرمودین جریان میکرو ولت از طریق شعله،بدنه و ارت مجدد به برد برمیگرده،تا اینجا رو متوجه شدم،یک موضوع میمونه،ثانویه ترانس جرقه زن با تعداد دور زیاد سیم پیچ و مقاومت بالا،چطور جریان میکرو ولت برقرار میشه؟مقاومتش خیلی بالا میشه،سیم پیچ ترانس جرقه زن و فاصله سر یون تا بدنه بخاری،اگه این مقدار مقاومت اجازه جریان در حد میکرو رو میده پس در زمان جرقه زدن به برد آسیب جدی میتونه بزنه.درست عرض میکنم؟سپاس

مهدی دادخواه

کاربر vip
کاربر
2017-03-12
114
103
با سلام.بنده برد dbc577 را دیدم ربطی به رله نداشت و جالبه خود جرقه هم یکجور یونیزه شده هوا اطراف الکترود است.ثانویه ترانس هم حدود ۱.۲ کیلو اهم است. Ts در این مدل بالای ۵ ثانیه است.در این مدل از میکرو pic استفاده شده و در کل طراحی جالب و حرفه ای داره.ریست ریموت داره.متاسفانه رفرنسی برای تحلیل اینگونه مدارها پیدا نکردم.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: ساخر

micromas

کاربر vip
کاربر
2011-08-11
28
24
سپاس از راهنمایی و توضیحات مفید شما.در بخاری های برقی گازی هرمتیک سیم جرقه زن بعد از روشن شدن شعله کار یون رو هم انجام میده،شما فرمودین جریان میکرو ولت از طریق شعله،بدنه و ارت مجدد به برد برمیگرده،تا اینجا رو متوجه شدم،یک موضوع میمونه،ثانویه ترانس جرقه زن با تعداد دور زیاد سیم پیچ و مقاومت بالا،چطور جریان میکرو ولت برقرار میشه؟مقاومتش خیلی بالا میشه،سیم پیچ ترانس جرقه زن و فاصله سر یون تا بدنه بخاری،اگه این مقدار مقاومت اجازه جریان در حد میکرو رو میده پس در زمان جرقه زدن به برد آسیب جدی میتونه بزنه.درست عرض میکنم؟سپاس

کیلو اهم که چیزی نیست. بعد از عبور از ثانویه ترانس جرقه زن تازه وارد چند تا مقاومت در حد مگا اهم میشه و بعد میرسه به ادامه مدار...

بالا