آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

دستگاه جوش جوشا مدل mini EL 202 G cell

md25

کاربر vip
کاربر
2020-03-06
40
20
سلام دوستان عزیز.من یه دستگاه جوش جوشا مدل mini el 202 دارم که آی جی بی تی هاش سوخته بود که از برد خارج کردم.میخواستم بدونم که دو سر پایه های igbt با ته بازر مولتی متر باید بوق بزنه یا اینکه یه قسمت مدار مشکل داره.البته با این توضیح که igbt ها از برد خارج کردم وقتی با بازر تست میگیرم بوق میزنه ،ممنون میشم راهنماییم کنید

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: amer007

fazilatii

کاربر
2010-10-20
142
450
اصفهان
اول اینکه نباید بوق بزنه و نباید بهم راه بده
در این حالت قطعه سوخته
اگز هیچ کدوم از پایه ها بهم راه ندادند و فقط پایه وسطی با یکی از پایه ها مثل حالت دیودی از یک طرف راه داد و از طرف دیگه راه نداد به احتمال هشتاد درصد قطعه سالمه
بهترین حالت تست آی جی بی تی با اهمتر عقربه ای هستش که رو حالت تست مقاومت صد کیلو قرار میدی و پایه وسط به پراب مشکی و پایه سمت راست به پراب قرمز
حالا با زدن انگشت به دو پایه سمت چپ عقربه اهمتر به طرف وسط حرکت میکنه و ثابت میمونه بعد با زدن انگشت به دو پایه طرفین قطعه یعنی اولی و آخری عقربه به سمت صفر برمیگرده و دوباره با زدن انگشت به به پایه وسط و سمت چپی عقربه به وسط حرکت میکنه و بازدن انگشت به دو تا پایه های کناری به صفر برمیگرده
با این روش تست معلوم میشه قطعه سالمه
اساس کار به اینصورته که شما با اتصال پرابهای مولتی متر عقربه ای ولتاژ نه ولت جهت روشن شدن قطعه را بهش اعمال کردی و بعد با لمس پایه وسط و کناری چپ حالت کلید زنی قطعه فعال میشه (مثل رله که با وصل کردن برق کنتاکتورش فعال میشه) و بعد با لمس دو تا پایه های طرفین قطعه خاموش میشه (مثل رله که با قطع کردن برق کنتاکتورهاش قطع میشه)
در این حالت تست حتما باید از مولتیمتر عقربه ای استفاده بشه و قطعه مورد تست از برد جدا شده و کاملا آزاد باشه

• Like

md25

کاربر vip
کاربر
2020-03-06
40
20
ممنون از راهنماییتون،ولی مشکلم اینجاست که igbt ها رو از برد خارج کردم و گذاشتم کنار ،با این وجود روی برد جای پایه های چپ و راست igbt با تست بازر بوق میزنه.در صورتیکه همه دیودها و خازنها رو هم چک کردم سالم هستند

• Like

amer007

VIP+ افتخاری
کاربر
2015-02-21
962
3,235
IRAN IN MY HEART
سلام دوست عزیز
جای پایه های igbt روی بورد هم نباید راه بده، ترانزیستورهای درایور و زینر دیودها رو چک کن، دیودهای شاتکی دوبل رو هم چک کن، اتصالی روی بورد گاهی اوقات پیدا کردنش سخت و طولانی میشه،٪

fazilatii

کاربر
2010-10-20
142
450
اصفهان
جای پایه های آی جی بی تی اولی و سومی بهم راه میده و اهمتر رو حالت تست بازر بوق میزنه که درسته و بخاطر مقاومت کم اهمی هست که این دو تا پایه را بهم وصل کرده که در زمان بی باری یا خاموشی قطعه از سوختنش جلوگیری کنه اما پایه وسط نباید به هیچکدوم راه بده البته احتمال داره اهمتر اول بوق بزنه و بعد عددش بزرگتر بشه و قطع بشه که طبیعیه و بخاطر شارژ یا دشارژ خازنهای روی مدار میباشه

بالا